Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, Alex21121988 said:

Για την nvidia δεν ''πρέπει'' να γίνει τίποτα όσο αφορά τις τιμές.  Σκέψου το ως εξής. 

Έχεις σχεδόν ολόκληρη την πίτα, (market share), έχεις τα features, γιατί το ''πρέπει'' να υπάρχει για σένα και όχι το ''πρέπει'' να είναι για τον δεύτερο και καταϊδρωμένο σε αυτή την περίπτωση;

Πέρα από λίγους, κανείς δεν νομίζω να συμφωνεί με τις τακτικές της nvidia. 

Αλλά να προσπαθούμε να βγάλουμε την AMD ''λάδι'' ε όχι. Αυτή λοιπόν πρέπει να ρίξει τις τιμές της για να αναγκάσει την nvidia να κάνει το ίδιο. Να βγάλει καμιά high end gpu της προκοπής να κοντράρει τον πέτσινο. 

Δεν είμαι με κανέναν αλλά να προσπαθούμε να μιλάμε ορθολογικά ως καταναλωτές εδώ. 

Εδώ μιλάμε για τις NVIDIA ADA, για τις AMD έλα στο άλλο θέμα να δεις τι γραφούμε εκεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

26 λεπτά πριν, bonorov είπε

Μόνο την 4060ti 16gb θα έπαιρνα αν και εφόσον πεσει κατω απο τα 400€ . 

Εισαι σε 4Κ? Και αν εισαι δεν πας σε 4060ti αλλα 4080 και πανω. Μεχρι 1440p μια χαρα ειναι η 8αρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Alex21121988 είπε

Αλλά να προσπαθούμε να βγάλουμε την AMD ''λάδι'' ε όχι. Αυτή λοιπόν πρέπει να ρίξει τις τιμές της για να αναγκάσει την nvidia να κάνει το ίδιο. Να βγάλει καμιά high end gpu της προκοπής να κοντράρει τον πέτσινο. 

+1 για τις τιμές.Ας έβγαζε 7600 199$ msrp να τις βγαζαμε το καπέλο. 

Όμως τα high end μοντέλα ενδιαφέρουν το 1%  των καταναλωτών.Δεν μας ενδιαφέρει καν τι θα κάνει εκεί,από midrange και κάτω ενδιαφέρει την συντριπτική πλειοψηφία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bonorov είπε

Εγώ πάντως συμπονώ και συμπασχω τους ανθρώπους που τον τελευταίο χρόνο πηγαν και πλήρωσαν τις υπερκοστολογημενες 3070-3070ti με την πετσοκομμενη vram των 8gb.

Με την rx 6600 συμπονείς και συμπάσχεις συμφορουμίτη???

Στα χρήματα που έδωσαν οι άλλοι την πήρες και συμπάσχεις??

2 ώρες πριν, bonorov είπε

Εγω θα κάνω μία ερώτηση. 

Σας πληρώνει η Nvidia ή το κάνετε τζάμπα όλο αυτό;

Γιατί αν το κάνετε τζάμπα υπάρχει προβλημα.. 

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Σας πληρώνει η Amd για να κάνετε ορισμένοι damage control και διαφήμιση στα περί Vram?

Η μήπως βλέπετε στο εδώ θέμα κατόχους αυτών των καρτών να κλαίγονται για την αγορά τους, και γράφετε συνέχεια για 3070?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Εισαι σε 4Κ? Και αν εισαι δεν πας σε 4060ti αλλα 4080 και πανω. Μεχρι 1440p μια χαρα ειναι η 8αρα. 

Οχι φίλε μου δεν θα δώσω 350€(οταν)για να παρω 8gb κάρτα. 

Με συγχωρείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bonorov είπε

Οχι φίλε μου δεν θα δώσω 350€(οταν)για να παρω 8gb κάρτα. 

Με συγχωρείς. 

Σεβαστο απλα θα εχεις μια 16αρα καρτα και θα χρησιμοποιεις τα 7-8gb απο αυτη τα υπολοιπα 8 στο 99% των περιπτωσεων δεν θα σου χρειαζεται εκτος αν εισαι σε 4Κ βεβαια οπως ειπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εισαι σε 4Κ? Και αν εισαι δεν πας σε 4060ti αλλα 4080 και πανω. Μεχρι 1440p μια χαρα ειναι η 8αρα. 

Mε RT δεν μπορείς να παίξεις ultra hogwarts σε 1440p με 8gb vram. Ενώ με την 6700 μπορείς. Με 12 fps βέβαια, μιλάμε για απόλαυση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εδώ μιλάμε για τις NVIDIA ADA, για τις AMD έλα στο άλλο θέμα να δεις τι γραφούμε εκεί.

Εδώ μιλάμε για τις 4000 series κάρτες, για την 3070 και τη vram της πήγαινε δίπλα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Σεβαστο απλα θα εχεις μια 16αρα καρτα και θα χρησιμοποιεις τα 7-8gb απο αυτη τα υπολοιπα 8 στο 99% των περιπτωσεων δεν θα σου χρειαζεται εκτος αν εισαι σε 4Κ βεβαια οπως ειπα. 

Σήμερα. 

Σε 1-2 χρόνια;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bonorov είπε

Σήμερα. 

Σε 1-2 χρόνια;;

Σε 2 χρόνια δεν θα σου φτάνει ο πυρήνας όση vram και να έχεις για να παίζεις ultra. Αισθανόμαι λίγο φάση dejavu λέμε τα ίδια κάθε φορά. Σε 2 χρόνια η 3090 θα είναι οριακή για 1440p ultra. Και δεν μιλάω καν για RT, μιλάω χωρίς. Οπότε αν περιμένεις να πάρεις κάρτα στα 300-400€ που να παίζει ultra σε 2 χρόνια, δεν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bonorov είπε

Σήμερα. 

Σε 1-2 χρόνια;;

Δεν μπορω να ξερω αλλα αν θες να κρατησεις πολλα χρονια την καρτα που θα παρεις δεν θα κοιταξεις σε αυτη την κατηγορια εκτος αν εισαι 1080p εκει ναι πανε σε μια 16αρα και σε 2-3-4 χρονια θα χρειαστει η παραπανω vram. Δεν ξερω ομως ποτε θα εχει 350 η 4060ti με τα 16gb vram. Μακαρι να πεσει γρηγορα να παρει ολος ο κοσμος καρτες να χαρει τα παιχνιδια του. Μην νομιζεις οτι μου αρεσει ολη αυτη η κατασταση γιατι εχει πολυ κοσμο με πιο μικρες καρτες. Εσυ πηρες τοτε την 6600 στην ειχα προτεινει κιολας εκανες την καλυτερη επιλογη για τοτε. Σημερα δεν ξερω πια amd να προτεινω ισως αν βγει καποια 7700xt στα 400 να αξιζει περισσοτερο απο 4060ti αλλα χωρις FG δεν ξερω ποσο συνετο ειναι να προτεινουμε νεας γενιας καρτες χωρις τετοιο feature. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Σε 2 χρόνια δεν θα σου φτάνει ο πυρήνας όση vram και να έχεις για να παίζεις ultra. Αισθανόμαι λίγο φάση dejavu λέμε τα ίδια κάθε φορά. Σε 2 χρόνια η 3090 θα είναι οριακή για 1440p ultra. Και δεν μιλάω καν για RT, μιλάω χωρίς. Οπότε αν περιμένεις να πάρεις κάρτα στα 300-400€ που να παίζει ultra σε 2 χρόνια, δεν. 

Σε 1-2 όντως μπορεί να μην φτάνει ο πυρηνας όμως σήμερα δεν φτάνουν τα 8gb ήδη. 

Εγώ 8gb κάρτα σήμερα δεν θα αγόραζα. Πριν ενάμιση χρόνο που οι κάρτες κιόλας ήταν στον Θεό λόγω mining αγόρασα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, bonorov είπε

Σε 1-2 όντως μπορεί να μην φτάνει ο πυρηνας όμως σήμερα δεν φτάνουν τα 8gb ήδη. 

Εγώ 8gb κάρτα σήμερα δεν θα αγόραζα. Πριν ενάμιση χρόνο που οι κάρτες κιόλας ήταν στον Θεό λόγω mining αγόρασα. 

Kαι έχεις ξεμείνει ήδη από απόδοση, εσένα τα 8gb σε κόβουν δηλαδή? Εγώ βλέπω σε όλα τα βαριά παιχνίδια είναι κάτω από 60 (πολλές φορές και 40) σε 1080p η 6600. Τι vram συζητάμε...

Από την εμπειρία μου πάντως με την 3060ti, θα προτιμούσα να είχε παραπάνω performance παρά vram, και μάλιστα στο hogwarts που παίζω. Τώρα τι να σου πω, ο καθένας ότι καταλαβαίνει. Φαντάζομαι αν η 16αρα 4060ti βγεί στα ίδια λεφτά με την 4070, εσύ θα αγόραζες την 16αρα 4060ti? 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επιασα το gollum επαιξα ολο το πρωτο chapter με epic τα παντα ray tracing dlss quality+fg. Περα απο οταν φτιαχνει τα shaders την πρωτη φορα το παιχνιδι ειναι smooth στα 97fps η καρτα καθετε 60-70% και η cpu 20%. Πασχει αρκετα απο το streaming των assets ομως επρεπε να εχουν shaders compile στο μενου για να εξαλειφθουν αυτα πολυ πιθανως να βαλουν συντομα με επομενα patch. Οποτε το παιχνιδι οντως τρεχει μια χαρα με FG με uncap fps εχω πανω απο 130 μονιμα ολα στο epic. Φαινεται ενδιαφερον η ιστορια μου αρεσε η dark ατμοσφαιρα και η εσωτερικη παλη του gollum εχει κατι το ενδιαφερον και πιστευω οι λατρεις των βιβλιων και των ταινιων θα τους αρεσει αρκετα. Εβγαλα και βιντεο ανεβαινει θα το βαλω αργοτερα να δουμε αυτα τα shader stutters τα οποια αν το ξανα παιξω απο την αρχη δεν υπαρχουν καθολου και ειναι σταθερα 97fps. Πιστευω με κανα 2 patch να φτιαξουν αυτο το streaming των assets η να βαλουν shaders precompile και θα ειναι 100% playable με FG και ολα epic. 

Tom-Screenshot-2023-05-26-19-11-45-41.pn
Tom-Screenshot-2023-05-26-19-13-55-45.pn
Tom-Screenshot-2023-05-26-19-23-06-61.pn
Tom-Screenshot-2023-05-26-19-34-51-55.pn

 

2 λεπτά πριν, bonorov είπε

Σε 1-2 όντως μπορεί να μην φτάνει ο πυρηνας όμως σήμερα δεν φτάνουν τα 8gb ήδη. 

Εγώ 8gb κάρτα σήμερα δεν θα αγόραζα. Πριν ενάμιση χρόνο που οι κάρτες κιόλας ήταν στον Θεό λόγω mining αγόρασα. 

Τι αναλυση εισαι και παιζεις? Εγω στα 3440x1440 στα περισσοτερα παιχνιδια ειμαι 9-10gb vram σπανια να δω πανω απο 11. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2023 στις 9:46 ΜΜ, Pa0ki είπε

Βρήκα την Palit 4070 dual στα 589€ και την χτύπησα, αν και πιστεύω θα πέσουν και πιο χαμηλά

 

Στις 12/5/2023 στις 7:01 ΜΜ, Pa0ki είπε

Ήρθε σήμερα, αλλά μάλλον θα την στείλω πίσω λόγω coil whine

Με το που άνοιξε το pc άρχισε να κελαϊδάει😭

Τελικά την κάρτα την έστειλα πίσω χωρίς λόγο

Ο θόρυβος ερχόταν από τη μητρική, φαντάζομαι επειδή το τροφοδοτικό ήταν οριακά επαρκές(αλλάχτηκε)

Μια χαρά μου έκατσε βέβαια, πήρα την asus dual white που ήθελα εξαρχής αλλά δεν υπήρχε σε απόθεμα

70€ παραπάνω αλλά με τεράστια διαφορά ποιότητας κατασκευής σε σχέση με την Palit

Spoiler

20230526_170105.jpg.472628ccc78ac0e3fdcd91d93f7b0acb.jpg

 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...