Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Γιατί το κάνετε δύσκολο ρε φίλε ?

Εξήγησα δεν το έχω δει το παιχνίδι καθόλου και δεν ήξερα συμπεριφορά που έχει.

Είδα στα πεταχτά νούμερα που μπήκαν μια μέρα πριν και τα σημερινά από τον Οδυσσεύς παραπάνω.

Και επί τούτου είπα πως δεν πιστεύω ότι φταίει η απόδοση των καρτών αλλά το ίδιο το παιχνίδι στα του native. 

Προφανώς και δεν είναι νούμερα νορμάλ για την ιπποδύναμη μιας 4090 και για αυτό τον λόγο δεν πρόκειται και να το παίξω.

Τι να κάνω δλδ επειδή πάει σκατά στην 4090 ? Να πουλήσω την κάρτα η να αρχίσω να κράζω την Nvidia για την απόδοση που έχει στο συγκεκριμένο παιχνίδι?

Απλά δεν το αγοράζω .

 

 

Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όσα λες. Απλά το σούπερ σχολίασα που προκύπτει από τη χρήση fg και μόνο. Το οποίο εν τέλει αν δεις την ανάρτηση μου που έκανα edit αν σκεφτείς και το είδος του παιχνιδιού, παίζει να έχεις δίκιο και σε αυτό... Όπως και να χει προφανώς και δεν είναι θέμα gpu αλλά παιχνιδιού, ποιος σόφρων άνθρωπος λέει το αντίθετο;

7 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Το Golum είναι απαράδεκτο από όλες τις απόψεις. Απλά skip.

Κάτσε να μας πει ο Οδυσσέας που το παίζει κιόλας. (God knows why):P

Τα πρώτα του σχόλια είναι παραδόξως ενθαρρυντικά.

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, chrisde είπε

Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όσα λες. Απλά το σούπερ σχολίασα που προκύπτει από τη χρήση fg και μόνο. Το οποίο εν τέλει αν δεις την ανάρτηση μου που έκανα edit αν σκεφτείς και το είδος του παιχνιδιού, παίζει να έχεις δίκιο και σε αυτό...

 

Όχι το σχόλιο μου περί σούπερ ήταν αποκλειστικά για fg on.

Σε native δεν μου αρέσουν σε καμία περίπτωση τα παραπάνω νούμερα 

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενθαρρυντικα τα νούμερα του Οδυσσέα ειδικά συγκριτικά με το chart χθες που οπως φαίνεται δεν ήταν με dlss fg μέσα. Θα το δοκιμάσω αργότερα γιατί μπήκα στην περιέργεια με όλα αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, chrisde said:

Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όσα λες. Απλά το σούπερ σχολίασα που προκύπτει από τη χρήση fg και μόνο. Το οποίο εν τέλει αν δεις την ανάρτηση μου που έκανα edit αν σκεφτείς και το είδος του παιχνιδιού, παίζει να έχεις δίκιο και σε αυτό... Όπως και να χει προφανώς και δεν είναι θέμα gpu αλλά παιχνιδιού, ποιος σόφρων άνθρωπος λέει το αντίθετο;

Κάτσε να μας πει ο Οδυσσέας που το παίζει κιόλας. (God knows why):P

Τα πρώτα του σχόλια είναι παραδόξως ενθαρρυντικά.


το παιχνιδι ειναι πολυ ατμοσφαιρικο με ωραιο storyline για οσους αρεσει το Lotr Saga
και ειδικα οταν παιζεις ως underdog το σιχαμερο gollum,
σε τετοια παιχνιδια δεν παιζουν πρωταρχικο ρολο τα super γραφικα αλλα η ατμοσφαιρα, εμενα παντως μεχει κερδισει, μερικα screenshots:

Spoiler

1NcJ4pt.jpg

RNPnMqW.png

yMijfkt.png

qSkQnQ3.jpg

S5miUuD.jpg

gqy3DIe.jpg

v9m8l5d.jpg

45cRjRT.jpg

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Εγω θα το ξαναπω ,οι διαφορες φαινονται περισσοτερο στην κινηση και οχι σε στατικη εικονα.

τα παιχνίδια που έχω δοκιμάσει με dlss είναι metro,tw3,dl2,god of war χωρίς να κάθομαι να ψειρίζω το κάθε frame ή να πρέπει να βρω κάτι, στα δικά μου ματια τουλάχιστον δεν είδα κάτι που να με "χαλάσει" στην κίνηση... έχω δει σε βιντεάκια ότι όταν υπάρχει γρηγορη κίνηση με αμάξια πχ δημιουργούνται τα περισσότερα artifacts αλλα δεν έχω παίξει κάποιο για να έχω γνώμη το cyberpunk είχα δοκιμάσει λίγο αλλα επειδή δε μου αρέσει το έσβησα...

τώρα σίγουρα κάποιες μικρό ατέλειες θα υπάρχουν αλλα νομίζω αυτά που κερδίζεις overall είναι πολύ περισσότερα, εγώ οποια τεχνική και αν έχει πάντως το κάθε παιχνίδι τη βάζω ακόμα και αν παίζει smooth ούτος η άλλως

5 ώρες πριν, Herald είπε

Τελικά εδώ φταίει το παιχνίδι ή πάλι η nvidia? Δεν χώρεσε αρκετούς cuda στην 4090 ίσως? Αν είχε μεγαλύτερο ποσοστό του Full Chip θα τα πήγαινε καλύτερα. Ξύλο στην nvidia. 

εγώ θα αντιστρέψω λίγο το ερώτημα και θα πω τι έγινε εδώ δε φταίει η amd με τα sponsored παιχνίδια της που χαλάει επίτηδες τα games?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

εγώ θα αντιστρέψω λίγο το ερώτημα και θα πω τι έγινε εδώ δε φταίει η amd με τα sponsored παιχνίδια της που χαλάει επίτηδες τα games?

Άκυρο το ερώτημα, δεν είπε κανείς ότι μόνο τα παιχνίδια της amd είναι για ανακύκλωση. Απλα μεγάλο ποσοστό των amd sponsored, ε είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Άκυρο το ερώτημα, δεν είπε κανείς ότι μόνο τα παιχνίδια της amd είναι για ανακύκλωση. Απλα μεγάλο ποσοστό των amd sponsored, ε είναι. 

εε κάτσε ρε συ μονο για τα amd μας τσαμπουνάς τόσο καιρό και πως τα μαγειρεύει να μη φτάνει η vram των πρασινων... dead island 2 ,re4 πάντως μια χαρά τρέχουν κατά τα αλλα συμφωνούμε ότι είναι γενικό φαινόμενο ειδικά τώρα τελευταία ειδικά όταν τα βλέπεις να χωλαίνουν και στις κονσόλες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως συμπονώ και συμπασχω τους ανθρώπους που τον τελευταίο χρόνο πηγαν και πλήρωσαν τις υπερκοστολογημενες 3070-3070ti με την πετσοκομμενη vram των 8gb.

Πραγματικά θα με είχε πιασει απελπισία. 

Τα ports του ps5 με τα 16gb vram θα γίνονται όλο και πιο vram hungry και ας λένε ότι φταίνε τα amd sponsored και άλλες τέτοιες θεωρίες συνωμοσίας. 

Πραγματικά ουτε να το φανταστώ ότι θα έδινα 500€ για κάρτα για να μην μου παίζει κυκλοφορίες έναν χρόνο μετά σε 1440p.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

εε κάτσε ρε συ μονο για τα amd μας τσαμπουνάς τόσο καιρό και πως τα μαγειρεύει να μη φτάνει η vram των πρασινων... dead island 2 ,re4 πάντως μια χαρά τρέχουν κατά τα αλλα συμφωνούμε ότι είναι γενικό φαινόμενο ειδικά τώρα τελευταία ειδικά όταν τα βλέπεις να χωλαίνουν και στις κονσόλες

To dead island δεν είναι amd sponsored, το RE4 έχει θέματα με vram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bonorov είπε

Εγώ πάντως συμπονώ και συμπασχω τους ανθρώπους που τον τελευταίο χρόνο πηγαν και πλήρωσαν τις υπερκοστολογημενες 3070-3070ti με την πετσοκομμενη vram των 8gb.

Πραγματικά θα με είχε πιασει απελπισία. 

Τα ports του ps5 με τα 16gb vram θα γίνονται όλο και πιο vram hungry και ας λένε ότι φταίνε τα amd sponsored και άλλες τέτοιες θεωρίες συνωμοσίας. 

Πραγματικά ουτε να το φανταστώ ότι θα έδινα 500€ για κάρτα για να μην μου παίζει κυκλοφορίες έναν χρόνο μετά σε 1440p.

Κοιτα κατι αντιστοιχο ειναι και το 1000αρικο μιας 7900xt πχ που δεν παιζει τα βαρια ray tracing παιχνιδια και πρεπει να το κλεισεις η να ριξεις ρυθμισεις. Ετσι και με τις 8αρες καρτες κατι παρομοιο σε 3-4 παιχνιδια θελει ενα κλικ κατω τα textures πχ σε far cry 6 σε jedi survivor τα οποια ζηταει υπερβολικες απαιτησεις για textures. Το last of us το εστρωσαν και το jedi θα το στρωσουν στο vram usage. Το far cry 6 full amd sponsored οποτε με τα hd textures παντα θα ζηταει παρα πολυ vram. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, bonorov είπε

Εγώ πάντως συμπονώ και συμπασχω τους ανθρώπους που τον τελευταίο χρόνο πηγαν και πλήρωσαν τις υπερκοστολογημενες 3070-3070ti με την πετσοκομμενη vram των 8gb.

 

Πετσοκομενη κατεληξε να ειναι με χειρουργικες επεμβασεις.
Οταν κυκλοφορισε η καρτα μια χαρα εφταναν και περισσευαν.

9 λεπτά πριν, bonorov είπε

Πραγματικά ουτε να το φανταστώ ότι θα έδινα 500€ για κάρτα για να μην μου παίζει κυκλοφορίες έναν χρόνο μετά σε 1440p.

Η 3070 ειναι low-Mid Range που κυκλοφορισε το 2021.
Αν την αγορασες το 2023 ειναι ηδη 2 χρονων και μια γενια πισω με οτι συνεπειες συνεπαγονται.
Ακομα και αν δεν ειχαμε δει αυτα τα παιχνιδακια που γινονται με τη Vram που ξαφνικα μετα φτιαχνονται με 2-3 patch και ως δια μαγιας φτανει, παλι δεν θα επρεπε να ελπιζεις οτι θα παιξεις τα παντα 2-3 χρονων καρτα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

To dead island δεν είναι amd sponsored, το RE4 έχει θέματα με vram

το re4 είχε ψιλό θεματάκια στην αρχή που τα έστρωσαν γρήγορα και όχι σε τραγικό βαθμό όπως το tlou

πάντως εγώ το βλέπω να φιγουράρει πάνω πάνω στη λίστα: Explore AMD Featured Games | AMD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κοιτα κατι αντιστοιχο ειναι και το 1000αρικο μιας 7900xt πχ που δεν παιζει τα βαρια ray tracing παιχνιδια και πρεπει να το κλεισεις η να ριξεις ρυθμισεις. Ετσι και με τις 8αρες καρτες κατι παρομοιο σε 3-4 παιχνιδια θελει ενα κλικ κατω τα textures πχ σε far cry 6 σε jedi survivor τα οποια ζηταει υπερβολικες απαιτησεις για textures. Το last of us το εστρωσαν και το jedi θα το στρωσουν στο vram usage. Το far cry 6 full amd sponsored οποτε με τα hd textures παντα θα ζηταει παρα πολυ vram. 

 

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Πετσοκομενη κατεληξε να ειναι με χειρουργικες επεμβασεις.
Οταν κυκλοφορισε η καρτα μια χαρα εφταναν και περισσευαν.

Η 3070 ειναι low-Mid Range που κυκλοφορισε το 2021.
Αν την αγορασες το 2023 ειναι ηδη 2 χρονων και μια γενια πισω με οτι συνεπειες συνεπαγονται.
Ακομα και αν δεν ειχαμε δει αυτα τα παιχνιδακια που γινονται με τη Vram και ξαφνικα μετα φτιαχνονται με 2-3 patch παλι δεν θα επρεπε να ελπιζεις οτι θα παιξεις τα παντα 2-3 χρονων καρτα.

Εγω θα κάνω μία ερώτηση. 

Σας πληρώνει η Nvidia ή το κάνετε τζάμπα όλο αυτό;

Γιατί αν το κάνετε τζάμπα υπάρχει προβλημα.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...