Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Nuff said

m0fqmlttsx1b1.png.855eab0a1e46ad2d88a35af10dc397cb.png

Μετά γκρινιάζετε για τα hogwarts και tlou 😂

Και εκει που λες δεν γινεται χειροτερα. Ε ακομα φαινεται δεν ειδαμε τον πατο. Μετα το hogwarts με RT που ακομα τρεχει χαλια χωρις αυτο τρεχει αψογα το last of us που σε 2 μηνες εχει παρει 10 patch και ειναι υποφερτο το jedi survivor που μετα απο 5 patch ακομα τρεχει χαλια με RT ανοιχτο για φετος εχουμε και το Gollum το οποιο οχι μονο πρεπει να ειναι τραγικο παιχνιδι συμφωνα με reviews αλλα τα γραφικα του που ειναι latest PS3 era θελουν 4090 και dlss 2 και frame generation για να τρεξουν σε 4Κ στο απιθανο απιθανο framerate τον 43 φου που ς. Τρελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Herald είπε

Eγώ λέω για την 16αρα ρε που θα βγεί τον Ιούλιο. Και στα 500€ να μας έρθει θα την εξαφανισούν οι blenderαδες, τιμή ανοίξαμε και σας περιμένουμε θα είναι. "Ακριβή" η nvidia :P 

ε ο tech notice θα την έχει πιο νωρις και θα την παρουσιάσει λιγο πριν το launch.

οι Gainward Phanton και Phoenix GS  τι λένε σαν υλοποιήσεις; 

Τις έχει κανείς;

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

To FSR το βρήκα, αλλά βγάλε τελείως το Xess και ξανανέβασε, με μπερδεύει :P 

περίμενε εσύ.... περιμένω τον @Aten-Ra που είπε ότι το dlss έχει χειρότερο iq από native να το βρει 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tambas91 said:

μιας και αναφερθήκαμε πολύ στο προηγούμενα post για dlss, fsr και τα σχετικά για να δούμε πόσοι είναι αετομάτηδες

4 εικόνες dlssq,fsrq,xessuq,native

  Reveal hidden contents

The-Witcher-3-Screenshot-2023-05-25-20-2The-Witcher-3-Screenshot-2023-05-25-20-2The-Witcher-3-Screenshot-2023-05-25-20-2The-Witcher-3-Screenshot-2023-05-25-20-2

  Reveal hidden contents

The-Witcher-3-Screenshot-2023-05-25-20-2

The-Witcher-3-Screenshot-2023-05-25-20-2

The-Witcher-3-Screenshot-2023-05-25-20-3

The-Witcher-3-Screenshot-2023-05-25-20-3

 

 

Τα δυο κάτω είναι Native με TAAU

The-Witcher-3-Screenshot-2023-05-25-20-2

The-Witcher-3-Screenshot-2023-05-25-20-2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Τα δυο κάτω είναι Native με TAAU

The-Witcher-3-Screenshot-2023-05-25-20-2

The-Witcher-3-Screenshot-2023-05-25-20-2

άρα αυτές οι 2 έχουν το καλύτερο iq? οι υπόλοιπες ποίες πιστεύεις ότι είναι? γράψε με αριθμούς η πρώτη πχ native η δεύτερη dlss κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Tambas91 said:

άρα αυτές οι 2 έχουν το καλύτερο iq? οι υπόλοιπες ποίες πιστεύεις ότι είναι? γράψε με αριθμούς η πρώτη πχ native η δεύτερη dlss κτλπ

Δεν μπορώ να καταλάβω ποια από τις υπόλοιπες είναι DLSS/FSR2/XESS  , ζαλίστηκα  🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω ποια από τις υπόλοιπες είναι DLSS/FSR2/XESS  , ζαλίστηκα  🤪

αυτή είναι η τελευταία σου απάντηση? :P οι άλλες σου φαίνονται υποδιέστερες?  πάντως κανεις δεν έχει πει ποια νομίζει ότι είναι ποια ούτε ο herald άλλη μια απόδειξη ότι όλες οι τεχνικές ακόμα και το xess είναι μια χαρά το βάζω σε spoiler για οποιον θέλει να τεστάρει

Spoiler

1-dlss

2-xess

3-native

4-fsr

--------------------

1-native

2-fsr

3-xess

4-dlss

@Aten-Ra πάντως τη μια τη βρήκες ρε μπαγάσα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

αυτή είναι η τελευταία σου απάντηση? :P οι άλλες σου φαίνονται υποδιέστερες?  πάντως κανεις δεν έχει πει ποια νομίζει ότι είναι ποια ούτε ο herald άλλη μια απόδειξη ότι όλες οι τεχνικές ακόμα και το xess είναι μια χαρά το βάζω σε spoiler για οποιον θέλει να τεστάρει

  Απόκρυψη περιεχομένων

1-dlss

2-xess

3-native

4-fsr

--------------------

1-native

2-fsr

3-xess

4-dlss

@Aten-Ra πάντως τη μια τη βρήκες ρε μπαγάσα

 

H 1η είναι η καλύτερη στους ανεμόμυλους πάντως ξεκάθαρα. Νόμιζα ότι είναι FSR λόγω έντονου sharpen και μούφα λεπτομέρεια αλλά τελικά είναι πραγματική! Το XESS επίσης μαμάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Herald είπε

H 1η είναι η καλύτερη στους ανεμόμυλους πάντως ξεκάθαρα. Νόμιζα ότι είναι FSR λόγω έντονου sharpen και μούφα λεπτομέρεια αλλά τελικά είναι πραγματική! Το XESS επίσης μαμάει.

πολύ καλο και εγώ πρώτη φορα το τέσταρα στην αρχή νόμιζα ότι θα είναι μούφα αλλα τα κοιτάει τα αλλα 2 στα ματια

στα test το έχω βγάλει τελείως το sharpen... κανονικά βάζω λίγο μου αρέσει στο μάτι 10 έχω στην oled και low το βάζω στα settings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

πολύ καλο και εγώ πρώτη φορα το τέσταρα στην αρχή νόμιζα ότι θα είναι μούφα αλλα τα κοιτάει τα αλλα 2 στα ματια

στα test το έχω βγάλει τελείως το sharpen... κανονικά βάζω λίγο μου αρέσει στο μάτι 10 έχω στην oled και low το βάζω στα settings

Tώρα δοκίμασε DLDSR + DLSS Q και πέτα τα άλλα στα σκουπίδια :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Herald είπε

Tώρα δοκίμασε DLDSR + DLSS Q και πέτα τα άλλα στα σκουπίδια :P 

κάτσε λίγο παίζει να ανακάλυψα τον τροχό... αυτή η τρολιά δεν επηρεάζει το bandwidth της τηλεόρασης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

κάτσε λίγο παίζει να ανακάλυψα τον τροχό... αυτή η τρολιά δεν επηρεάζει το bandwidth της τηλεόρασης?

Εννοείς το bandwidth για hdmi? Όχι. 

Άνοιξε το DLDSR (1,78x και 2,25x) και βάλε το smoothness 90 ή 100%. Εκτός αν είσαι sharpen lover :P Το 2.25x είναι για πιο ελαφρία παιχίδια, για τα βαρβάτα θες 1.78 + DLSS Q. Το smoothness στο 100% βάζει 0% sharpen, και στο 0% βάζει 100% sharpen. Το sharpen που βάζει είναι το ίδιο με το nvidia freestyle οπότε εγώ το αφήνω στο 100% smoothness και αν θέλω λίγο sharpness το βάζω κατευθείαν από το freestyle. Αυτά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Herald είπε

Εννοείς το bandwidth για hdmi? Όχι. 

Άνοιξε το DLDSR (1,78x και 2,25x) και βάλε το smoothness 90 ή 100%. Εκτός αν είσαι sharpen lover :P Το 2.25x είναι για πιο ελαφρία παιχίδια, για τα βαρβάτα θες 1.78 + DLSS Q. Το smoothness στο 100% βάζει 0% sharpen, και στο 0% βάζει 100% sharpen. Το sharpen που βάζει είναι το ίδιο με το nvidia freestyle οπότε εγώ το αφήνω στο 100% smoothness και αν θέλω λίγο sharpness το βάζω κατευθείαν από το freestyle. Αυτά

ναι αυτό εννοούσα 

το έχουν βάλει πρόσφατα αυτό το dldsr? γιατί πιο πριν είχε μονο το άλλο... και όταν το έβαζες δε κράταγε 120 στο πήγαινε μονο 60 οποτε δεν είχα ασχοληθεί ,ωραίος πάντως αύριο μπορεί να το δοκιμάσω άμα προλάβω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Tambas91 είπε

αυτή είναι η τελευταία σου απάντηση? :P οι άλλες σου φαίνονται υποδιέστερες?  πάντως κανεις δεν έχει πει ποια νομίζει ότι είναι ποια ούτε ο herald άλλη μια απόδειξη ότι όλες οι τεχνικές ακόμα και το xess είναι μια χαρά το βάζω σε spoiler για οποιον θέλει να τεστάρει

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1-dlss

2-xess

3-native

4-fsr

--------------------

1-native

2-fsr

3-xess

4-dlss

@Aten-Ra πάντως τη μια τη βρήκες ρε μπαγάσα

 

Εγω θα το ξαναπω ,οι διαφορες φαινονται περισσοτερο στην κινηση και οχι σε στατικη εικονα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Nuff said

m0fqmlttsx1b1.png.855eab0a1e46ad2d88a35af10dc397cb.png

Μετά γκρινιάζετε για τα hogwarts και tlou 😂

Τελικά εδώ φταίει το παιχνίδι ή πάλι η nvidia? Δεν χώρεσε αρκετούς cuda στην 4090 ίσως? Αν είχε μεγαλύτερο ποσοστό του Full Chip θα τα πήγαινε καλύτερα. Ξύλο στην nvidia. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...