Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Εκτός του ότι το DLSS ''Balanced'' είναι κυρίως για native 4K ανάλυση, η Enhanced Edition του Exodus έχει bugged contrast και για να δείξει σωστά πρέπει να χρησιμοποιήσεις το command ''-deependark'' αλλιώς δείχνει χάλια. Η απλή έκδοση του δεν έχει τέτοιο θέμα.

Bugged:

https://gameplay.tips/uploads/posts/2021-06/1623873366_1.jpg

Fixed:

https://gameplay.tips/uploads/posts/2021-06/1623873348_2.jpg

Αυτο το command το βαζεις στο steam στο παιχνιδι η στο exe του παιχνιδιου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, icenex είπε

Με λιγα λογια αν ειναι να βαλεις dlss και θες παρομοια ποιοτητα εικονας με native πας quality ολα τα αλλα εχουν κατωτερο οπτικο αποτελεσμα?

Σε γενικές γραμμές ναί, σε 4k κάποια παιχνίδια δείχνουν καλύτερα ακόμα και σε balanced παρά σε native, κυρίως ότι έχει κακό TAA implementation. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, icenex είπε

Μαλλον ετσι εξηγειται η εμπειρια μου, ειχα βαλει quality dlss αλλα θυμαμαι επειδη ολα τα αλλα options τα ειχα ultra παλι δεν τραβουσε η καρτα οσο θα ηθελα και με dlss quality για αυτο και το αφησα balanced.Και επειδη το metro exodus οταν αλλαζεις καποια options απο ultra σε high επρεπε να κανεις restart το παιχνιδι βαρεθηκα να ασχοληθω περαιτερω.

Απλα μου εκανε μεγαλη εντυπωση ποσο πιο καθαρη φαινεται η εικονα του παιχνιδιου σε native και ποσο μαλλον οταν παιζω την πρωτη εκδοση και οχι την enhanced που εκει λογικα θα εχει καλυτερα texture.Και δεν το λεω για να υποτιμησω το dlss οποιος μπει στο steam προφιλ μου θα δει απο τα achievement ποτε τελειωσα την enhanced edition και οτι σχεδον καπακι αρχισα την απλη εκδοση δεν το λεω για να δημιουργησω εντυπωσεις.

Με λιγα λογια αν ειναι να βαλεις dlss και θες παρομοια ποιοτητα εικονας με native πας quality ολα τα αλλα εχουν κατωτερο οπτικο αποτελεσμα?

Ναι ετσι ακριβως σε 1440p θα πηγαινα μεχρι quality το balanced μονο για θεοβαρα παιχνιδια οπως 2077 με overdrive θα το εβαζα. Επισης σιγουρα παιζει καποιο ρολο και αυτο που ειπε ο psycho δεν το γνωριζα οτι θελει τετοιο command για να παιξει σωστα η enchanced. Σε 4Κ θα πηγαινα μεχρι balanced dlss οχι στο performance ομως. Παντως θα ηταν συνετο να γινει συγκριση native vs quality vs balanced στην ιδια εκδοση του παιχνιδιου τωρα εδω εχουμε απο τη μια balanced στην enchanced και απο την αλλη native στην original εκδοση. Παιζουν αρκετες διαφορετικοι παραμετροι εδω στη συγκριση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Arkin είπε

το μονο καλο σε ολο αυτο ειναι οτι δεν χανουν τοση αξια οι παλιες καρτες οποτε τις πουλας με λιγοτερη χασουρα και πας στις νεες πιο ευκολα ειναι ενα απο τα καλα που βλεπω τα τελευταια

Κακό είναι, πολύ κακό.

Για να μην χάνουν αξία οι κάρτες, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν.

1. Οι νέες γενιές δεν δίνουν επιδόσεις/χαρακτηριστικά στα ίδια περίπου χρήματα, ώστε να πέφτει η παλιά (με αποτέλεσμα να μην καταφέρνει το νέο hw να ακολουθεί τελικά το sw...πέρα από τις αθλιότητες των devs, φυσικά)

2. Ανεβαίνουν τιμή οι κατηγορίες (ή δημιουργούνται με το ζόρι ενδιάμεσες, βλ, S-Ti-STi-WRXSTi/xx50-xx55-xx58.4), ώστε να κρατιούνται και πάλι ψηλά οι παλιές, αφού οι νέες ξεκινούν από εντελώς άλλη θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι ετσι ακριβως σε 1440p θα πηγαινα μεχρι quality το balanced μονο για θεοβαρα παιχνιδια οπως 2077 με overdrive θα το εβαζα. Επισης σιγουρα παιζει καποιο ρολο και αυτο που ειπε ο psycho δεν το γνωριζα οτι θελει τετοιο command για να παιξει σωστα η enchanced. Σε 4Κ θα πηγαινα μεχρι balanced dlss οχι στο performance ομως. Παντως θα ηταν συνετο να γινει συγκριση native vs quality vs balanced στην ιδια εκδοση του παιχνιδιου τωρα εδω εχουμε απο τη μια balanced στην enchanced και απο την αλλη native στην original εκδοση. Παιζουν αρκετες διαφορετικοι παραμετροι εδω στη συγκριση. 

Ενταξει μωρε δεν θα σκασουμε για αυτο απλα μια παρατηρηση εκανα γιατι μου εκανε μεγαλη εντυπωση η διαφορα στο ποσο καθαρα φαινοντουσαν ολα στο παιχνιδι.Το θεμα ειναι οτι αμα βαλω quality δεν παιζεται το παιχνιδι τουλαχιστον στα δικα μου ματια λογω λιγων καρε και το να βαλω και να συγκρινω εικονες δεν μου λεει κατι.Προφανως η καρτα μου δεν ειναι για rtx αυτο ειναι το συμπερασμα και ειναι προτιμοτερο να ειμαι με native και κλειστο το rtx.

Παντως ετσι απο περιεργεια θα παω να βαλω παλι το παιχνιδι με dlss quality να δω διαφορα και ισως δοκιμασω και αυτο που λεει ο psycho

Ελεος ολοκληρη επιστημη το καναμε για να παιξουμε ενα παιχνιδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

 

DLSS 2 δεν το χρειάζομαι, υπάρχει και το FSR που δουλεύει σε όλες τις κάρτες. Αν και δεν το ενεργοποιώ ποτέ σε 1080p, προτιμώ Native και ας ρίξω μερικά settings (όχι τα Textures).  Το FG δεν με ενδιαφέρει, αλλά με ενδιαφέρει να μπορώ να παίζω παιχνίδια και να μην με κόβει η Vram, ιδιαίτερα από το 2023 που τα 8GB έχουν αρχίσει και ρετάρουν στα ΑΑΑ Games.

το dlss έστω και στις λεπτομέρειες είναι ανώτερο του fsr μπορείς να μου πεις μερικούς λόγους που δε το χρειάζεσαι όπως λες? εδώ δικό μου video σε witcher 3 1080p:

  το dlss είναι καλύτερο από native + περισσότερα frames και θα μου πεις δε θέλω πιο πολλά ok τότε η κάρτα δουλεύει πιο χαλαρά άρα μικρότερες θερμοκρασίες κατανάλωση θόρυβο κτλπ ένα λόγο για να μη το ανοίξεις ειλικρινά δε βρίσκω ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Κακό είναι, πολύ κακό.

Για να μην χάνουν αξία οι κάρτες, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν.

1. Οι νέες γενιές δεν δίνουν επιδόσεις/χαρακτηριστικά στα ίδια περίπου χρήματα, ώστε να πέφτει η παλιά (με αποτέλεσμα να μην καταφέρνει το νέο hw να ακολουθεί τελικά το sw...πέρα από τις αθλιότητες των devs, φυσικά)

2. Ανεβαίνουν τιμή οι κατηγορίες (ή δημιουργούνται με το ζόρι ενδιάμεσες, βλ, S-Ti-STi-WRXSTi/xx50-xx55-xx58.4), ώστε να κρατιούνται και πάλι ψηλά οι παλιές, αφού οι νέες ξεκινούν από εντελώς άλλη θέση.

Εχει 2 μεταφρασεις αυτο. 

Πουλας 6800xt 300 ευρω και πας σε 4070ti με 600 ευρω

Πουλας 6800xt 500 ευρω και πας σε 4070ti με 800

Διαφορετικες τιμες ιδιο αποτελεσμα για οταν μια καρτα κρατησει τιμη λογο υψηλοτερων τιμων στη νεα γενια. 

Δεν ειναι το λογικο ολα τα χρονια ειχαμε την πρωτη περιπτωση και οπως ειπες η νεα γενια εχει χαμηλοτερες επιδοσεις δημιουργια ενδιαμεσων κατηγοριων ειναι ομως μια κατασταση που οπως το βλεπω πρεπει να προσαρμοστουμε λιγο εμεις και λιγο οι εταιριες μιας και οπως βλεπουμε ολες οι νεες καρτες ειναι αρκετα κατω απο το επισημο MSRP των εταιριων οποτε και αυτες συμβιβαζονται επειδη δεν πουλανε οσο ηθελαν. 50% απο εμας 50% απο τις εταιριες να βρεθει μια χρηση τομη δεν βλεπω αλλη λυση και ουτε προκειται να παμε σε εποχες 2015 και δεν φταινε η nvidia και η amd σε αυτο αλλα γενικα η παγκοσμια οικονομικη κριση που υπαρχει σε ολο τον κοσμο και σε καθε κλαδο. 

2 λεπτά πριν, icenex είπε

Ενταξει μωρε δεν θα σκασουμε για αυτο απλα μια παρατηρηση εκανα γιατι μου εκανε μεγαλη εντυπωση η διαφορα στο ποσο καθαρα φαινοντουσαν ολα στο παιχνιδι.Το θεμα ειναι οτι αμα βαλω quality δεν παιζεται το παιχνιδι τουλαχιστον στα δικα μου ματια λογω λιγων καρε και το να βαλω και να συγκρινω εικονες δεν μου λεει κατι.Προφανως η καρτα μου δεν ειναι για rtx αυτο ειναι το συμπερασμα και ειναι προτιμοτερο να ειμαι με native και κλειστο το rtx.

Παντως ετσι απο περιεργεια θα παω να βαλω παλι το παιχνιδι με dlss quality να δω διαφορα και ισως δοκιμασω και αυτο που λεει ο psycho

Ελεος ολοκληρη επιστημη το καναμε για να παιξουμε ενα παιχνιδι...

Κυριως σταθηκα στις διαφορετικες εκδοσεις του παιχνιδιου και στο θεμα με το gamma που ειπε ο psycho. Οποια εκδοση και αν βαλεις να συγκρινεις εικονα απο την ιδια δηλαδη αν βαλεις enchanced συγκρινεις εκει native vs quality vs balanced. Επιστημη δεν ειναι ενα 5λεπτο απο τη ζωη μας ειναι στην αρχη που ξεκιναμε ενα παιχνιδι μετα τις υπολοιπες 40-50 ωρες οσο κραταει δεν χρειαζεται καν να μπουμε στις ρυθμισεις. Να δεις με το binding τι επιστημη ειναι πιο πολυ ωρα τρωω εκει να δω τι κινησεις θα βαλω στα πλαινα του ποντικιου και στην μπιλια οπως και στο πληκτρολογιο για να ειναι smooth af η περιηγηση μου στο παιχνιδι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, tolisrx8 said:

για αυτό ο ανεμιστήρας βρίσκει πάνω στην μια μνήμη και κάθεται 1-2 εκατοστά πιο ψηλά ; Ή δεν έχει σχέση ;

Εάν ισχύει σε 2-3 μήνες που θα καθαρίσω το κουτί να αλλάξω την θέση…

ευχαριστώ για την παρατήρηση ! 

ακριβως! οπως βλεπεις παρακατω στη φωτο εξεχει προς τη μια πλευρα, αν μπει σωστα τοτε μαζι με τον ανεμιστηρα αφηνει 2-3 χιλιοστα περιθωριο απο το 1ο dimm slot
38987_3.jpg?maxheight=800&maxwidth=800&q

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, Tambas91 said:

το dlss έστω και στις λεπτομέρειες είναι ανώτερο του fsr μπορείς να μου πεις μερικούς λόγους που δε το χρειάζεσαι όπως λες? εδώ δικό μου video σε witcher 3 1080p:

  το dlss είναι καλύτερο από native + περισσότερα frames και θα μου πεις δε θέλω πιο πολλά ok τότε η κάρτα δουλεύει πιο χαλαρά άρα μικρότερες θερμοκρασίες κατανάλωση θόρυβο κτλπ ένα λόγο για να μη το ανοίξεις ειλικρινά δε βρίσκω ...

Στο video μόλις βγάλεις το DLSS έχει καλύτερο IQ

 

DLSS ON 

test-dlss-on.png

DLSS OFF

test-dlss-off.png

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Στο video μόλις βγάλεις το DLSS έχει καλύτερο IQ

 

DLSS ON 

test-dlss-on.png

DLSS OFF

test-dlss-off.png

δε φαίνεται καθαρά στο video όπως όταν το βλέπω στην οθόνη μου αλλα έχει αρκετό τρεμόπαιγμα και στην αφίσα στα γράμματα και κάτω στις πέτρες και σε εκείνο το καλάθι.... με το μάτι κάνει μπαμ σε native ενώ άλλες αλλαγές προς το χειρότερο δε μπορείς να καταλάβεις με dlss

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5160X2160 αναλυση πανω απο 4Κ κατα 3 εκατομμυρια pixels. Φτανουν τελικα τα 12gb vram η η 4070ti ειναι καρτα 1080p λογο vram για μερικους?

Spoiler

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png
Screenshot-3.png
Screenshot-4.png
Screenshot-5.png

 

Και σε 3440x1440

Spoiler

Screenshot-6.png

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

 

5160X2160 αναλυση πανω απο 4Κ κατα 3 εκατομμυρια pixels. Φτανουν τελικα τα 12gb vram η η 4070ti ειναι καρτα 1080p λογο vram για μερικους?

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png
Screenshot-3.png
Screenshot-4.png
Screenshot-5.png

 

Η 4070ti που μεταξύ μας είναι η κανονική 4070 είναι σαν κάρτα πάρα πολύ καλή και σε ιπποδύναμη και σε εξτραδακια(fg κτλ κτλ). Ίσως να ήθελε 16gb vram αλλά δεν είναι και προς θάνατον για 1440p που προορίζεται. Αλλά όχι στα 850+€. Στα 700-750€ θα σάρωνε τα πάντα και δεν θα μιλούσε κανείς λογικός υποψήφιος για την κατηγορία πελάτης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nlogginidis είπε

Η 4070ti που μεταξύ μας είναι η κανονική 4070 είναι σαν κάρτα πάρα πολύ καλή και σε ιπποδύναμη και σε εξτραδακια(fg κτλ κτλ). Ίσως να ήθελε 16gb vram αλλά δεν είναι και προς θάνατον για 1440p που προορίζεται. Αλλά όχι στα 850+€. Στα 700-750€ θα σάρωνε τα πάντα και δεν θα μιλούσε κανείς λογικός υποψήφιος για την κατηγορία πελάτης. 

Ναι μεχρι 750 θα σκοτωνε κυριολεκτικα οτι αλλο κυκλοφορουσε μεχρι το 1000αρικο. Περισσοτερο εβαλα το βιντεο ωστε να δουμε οτι μια καρτα με 20gb vram μενει αρκετα πισω σε παιχνιδια με ray tracing ακομα και στα 5160X2160 αναλυση που ειναι πανω απο 4Κ γιατι μερικοι την εβγαλαν 1080p καρτα γιατι ετσι. Και το review δεν εχει μεσα dlss 3 που αν το βαλεις στο 2077 θα πας στα 90+ απο τα 60 και στα 150+ στο forza 5 απο τα 105. Τωρα γιατι καποιοι συνεχιζουν να ζητανε τοσο πολυ vram παρα καλυτερο reconstruction καλυτερο rt frame generation και με μιση καταναλωση ολα αυτα δεν ξερω οταν reviews οπως το παραπανω δειχνουν τι χρειαζεται και τι οχι ακομα και σε 4Κ+ αναλυσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...