Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, Arkin said:

Εχεις δοκιμασει dlss quality σε 1080p για συγκριση με 1080p fsr quality? 

Ναι σε 1080p το DLSS είναι καλύτερο, το πρόβλημα είναι ότι σε μικρές κάρτες για 1080p όπως η 3060 όταν το θέλεις το DLSS (πχ για RT) δεν σε καλύπτει το Quality Mode και πρέπει να πέσεις σε performance όπου χαλάει το IQ και απλά δεν το βάζεις. Είναι προτιμότερο να τρέξεις 1080p  Native Raster παρά DLSS Performance + RT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ναι σε 1080p το DLSS είναι καλύτερο, το πρόβλημα είναι ότι σε μικρές κάρτες για 1080p όπως η 3060 όταν το θέλεις το DLSS (πχ για RT) δεν σε καλύπτει το Quality Mode και πρέπει να πέσεις σε performance όπου χαλάει το IQ και απλά δεν το βάζεις. Είναι προτιμότερο να τρέξεις 1080p  Native Raster παρά DLSS Performance + RT.

Γιατι να πεσεις στο performance mode στο dlss 2 οταν μπορεις να βαλεις FG και να παιξεις με dlss quality σε 1080p οπως πρεπει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Apostol. said:

Λαθος.

Οταν παιζεις ενα παιχνιδι τι κοιτας? Τα συννεφα ή τον χαρακτηρα σου?

Αν λοιπον κοιτας τον χαρακτηρα σου οπως ολοι, στην κινηση θα βλεπεις ghosting και trailing στα περιθωρια ολου του χαρακτηρα σου. Και δεν θελει μεγενθυση. Dlss δεν εχει τετοια προβληματα, ισως λιιιιγο shimmering που εχει και fsr.

Πιο καλη διατυπωση θα ηταν οτι με dlss δεν βλεπεις καμια διαφορα μεταξυ 4k native και 4k dlss quality. (τουλαχιστον εγω που παιζω σε 55tv στο 1.5m)

 

Εξαρτάτε από το παιχνίδι, στο Jedi survivor ναι ισχύει αυτό με τον χαρακτήρα στην κίνηση, σε άλλα παιχνίδια δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. 

Just now, Arkin said:

Γιατι να πεσεις στο performance mode στο dlss 2 οταν μπορεις να βαλεις FG και να παιξεις με dlss quality σε 1080p οπως πρεπει?

Όταν βγάζεις 20-30fps τι να ανοίξεις FG μου λες ???  Απλά βγάζεις το RT και τρέχεις 60-80 fps σε 1080p Native Raster και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εξαρτάτε από το παιχνίδι, στο Jedi survivor ναι ισχύει αυτό με τον χαρακτήρα στην κίνηση, σε άλλα παιχνίδια δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. 

Όταν βγάζεις 20-30fps τι να ανοίξεις FG μου λες ???  Απλά βγάζεις το RT και τρέχεις 60-80 fps σε 1080p Native Raster και τέλος.

Σε πια βγαζεις 20-30 βρε συ? 50-60 θα βγαζεις με dlss quality οποτε κουμπωνεις fg και πας 80-90. Ασχημα ειναι? Με amd τι θα κανεις για να πας στα 80-90? FSR δεν μπορεις να ανοιξεις μιας και ειναι χαλια σε 1080p οποτε θα μεινεις στα 20-30 απο τα 90 που μπορεις να εισαι με dlss quality+fg η θα πεσεις στα medium για να πας σε 60αρι με τα χιλια ζορια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανοιγω παρενθεση...

Παντως περι dlss να πω την προσωπικη μου εμπειρια στο metro exodus enhanced edition. Το ειχα ανοιχτο ολα τα options ultra και dlss balanced ολα καλα ολα ωραια που επαιρνα boost στις επιδοσεις.Επαιξα το παιχνιδι χωρις να παρατηρησω κατι παραξενο και να ειμαι ειλικρινης δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα να ψαξω τις καλυτερες ρυθμισεις.Αφου 100% το παιχνιδι οντας κολλημενος με τα achievement αποφασισα να τελειωσω και την απλη εκδοση metro exodus μιας και θα εβγαζα το παιχνιδι πιο γρηγορα αφου τα ειχα ολα φρεσκα στο κεφαλι μου.Το θεμα ειναι οτι αποφασισα να μην ανοιξω καθολου rtx k dlss και προς εκπληξης μου οι εικονες μου φαινοντουσαν πιο καθαρες.Δεν ξερω αν ανοιξα κατι λαθος στην εκδοση της enhanced ή αν επρεπε εκει να διαλεξω quality αντι για balanced αλλα ρε φιλε εκει διαπιστωσα σαν το native δεν ειναι τιποτα...Καλες τεχνολογιες και ειδικα οταν δεν τραβανε οι καρτες σε εναν τιτλο αλλα προσωπικα εμενα αυτο ειναι το συμπερασμα μου.

Κλεινω παρενθεση συνεχιστε με τον τσακωμο σας :P

Επεξ/σία από icenex
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Για 1080p μιλάω, σε 1440p και 4Κ το έχω χρησιμοποιήσει και είναι αξιοπρεπέστατο , στα περισσότερα Games σε 4Κ για να δεις διαφορές μεταξύ DLSS και FSR πρέπει να κάνεις pause και μεγέθυνση.

Τότε είναι που δεν θα καταλάβεις τίποτα.

Στην κίνηση θα δεις το FSR 2 να καταστρέφει λεπτομέρεια σε συρματοπλέγματα, καλώδια, κεραίες κλπ που βρίσκονται σε απόσταση και να τα κάνει να τρεμοπαίζουν. Όπως θα δεις και επιφάνειες υπό γωνία(π.χ. πόρτες) να έχουν shimmering και έντονα moire patterns(περιορίστηκαν κατά πολύ στο dlss). 'Η crawling edges γενικότερα σε οτιδήποτε μακρινο. Από 3 μέτρα μακριά καταλαβαίνεις αν παίζει ένα game με κάποια έκδοση FSR.

Προφανώς δεν έχεις ίδια εμπειρία από dlss για να συγκρίνεις. Αυτή είναι η μόνη σανίδα σωτηρίας για την AMD.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, icenex είπε

Ανοιγω παρενθεση...

Παντως περι dlss να πω την προσωπικη μου εμπειρια στο metro exodus enhanced edition. Το ειχα ανοιχτο ολα τα options ultra και dlss balanced ολα καλα ολα ωραια που επαιρνα boost στις επιδοσεις.Επαιξα το παιχνιδι χωρις να παρατηρησω κατι παραξενο και να ειμαι ειλικρινης δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα να ψαξω τις καλυτερες ρυθμισεις.Αφου 100% το παιχνιδι οντας κολλημενος με τα achievment αποφασισα να τελειωσω και την απλη εκδοση metro exodus μιας και θα εβγαζα το παιχνιδι πιο γρηγορα αφου τα ειχα ολα φρεσκα στο κεφαλι μου.Το θεμα ειναι οτι αποφασισα να μην ανοιξω καθολου rtx k dlss και προς εκπληξης μου οι εικονες μου φαινοντουσαν πιο καθαρες.Δεν ξερω αν ανοιξα κατι λαθος στην εκδοση της enhanced ή αν επρεπε εκει να διαλεξω quality αντι για balanced αλλα ρε φιλε εκει διαπιστωσα σαν το native δεν ειναι τιποτα...Καλες τεχνολογιες και ειδικα οταν δεν τραβανε οι καρτες σε εναν τιτλο αλλα προσωπικα εμενα αυτο ειναι το συμπερασμα μου.

Κλεινω παρενθεση συνεχιστε με τον τσακωμο σας :P

Κοιτα συμφωνω με το παρακατω δεν ειναι παντου καλυτερο το dlss ουτε σε καθε αναλυση. Δηλαδη σε 1440p οπως βλεπουμε ειναι καλυτερο του native σε 10 παιχνιδια ενω σε 9 ειναι καλυτερο το native και σε 5 ειναι στα ιδια. Πχ σε forza horizon 5 το native ειναι πολυ ανωτερο απο dlss quality. Αν μπορεις να συγκρινεις dlss quality με balanced και native που επαιξες θα βρεθει καλυτερη ακρη γιατι σου φανηκε πολυ πιο καθαρη η εικονα. Το dlss balanced παντα εχει υποχωρησεις εναντι του dlss quality το οποιο αυτο ειναι που δινει native εμπειρια. Αν εχεις προχειρα τα παιχνιδια μπορει να γινει μια συγκριση η μπορω να τεσταρω αργοτερα την enchanced native quality balanced να δουμε την εικονα. 

Screenshot-1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Με πια καρτα ομως θα παιξεις σε αυτα τα υπερβαρα παιχνιδια native 1440 με σωστα fps χωρις dlss fg? 4090? 4080? Και παλι βλεπεις τι γινεται με το RT. Ειναι περιεργη η φαση γενικα και πορευομαστε με οτι εχουμε στο τελος δεν βλεπω αλλη λυση οσοι δεν θελουμε κονσολες.

Πολύ σωστά το γράφεις. Δεν θα παίξω, τουλάχιστον όχι με αυτές τις "ρυθμίσεις" που συζητάμε.

Προσωπικά δεν με ρωτάς? Ε, προσωπικά, δεν έχω την παραμικρή πρόθεση να τροφοδοτήσω το παιγνιδάκι και των 2 με 1000κο κάθε 2 χρόνια για να μπορώ να κρατηθώ εκεί "ψηλά+δεξιά".

Ο υπολογιστής κλείνει 6μηνο σε λίγο καιρό που έχει καταντήσει glorified γραφομηχανή (έχω ήδη διαγράψει από τη μνήμη μου το Jedi FO), μετά από το GotG, με εξαίρεση το 2042 το οποίο χρησιμοποιώ σαν bench/stress test (ας πούμε ότι τη βρίσκω παραπάνω με το χαζοtinkering, πλέον) και κάθε μέρα προσβάλλει τη νοημοσύνη μου όλο και περισσότερο.

Αν ξαναγίνω adventureάς ή παλέψω με το χρόνο σε κανένα tb/rts ή ακόμα καλύτερα "επενδύσω" σε βαρύ (όχι σε γραφικά) rpg, τίποτα από όλα αυτά που συζητάμε δεν θα μου κάνει το παραμικρό.

Έχω 10δες καλύτερες χρήσεις για τα χρήματά μου, όσα είναι αυτά. Κάτι μου λέει ότι το 90% εκεί έξω, αντίστοιχα κινείται

Ας πάνε το low end στα 350 του χρόνου, το main στα 800-1000 και το hi/enth >2.500...να δω λιγάκι πόσοι θα ακολουθήσουν.

Η acti/blizz, τουλάχιστον, το έκανε το χρέος της...θα τρέχει το D4 σε μηχάνημα 6ετίας, από ότι φαίνεται, ικανοποιητικά.

Για τα υπόλοιπα, έχει recon και στις 4Κ τηλεοράσεις, στα 3 μέτρα, να μη ξεχωρίζεις το παραμικρό από παραμόρφωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, icenex είπε

Ανοιγω παρενθεση...

Παντως περι dlss να πω την προσωπικη μου εμπειρια στο metro exodus enhanced edition. Το ειχα ανοιχτο ολα τα options ultra και dlss balanced ολα καλα ολα ωραια που επαιρνα boost στις επιδοσεις.Επαιξα το παιχνιδι χωρις να παρατηρησω κατι παραξενο και να ειμαι ειλικρινης δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα να ψαξω τις καλυτερες ρυθμισεις.Αφου 100% το παιχνιδι οντας κολλημενος με τα achievment αποφασισα να τελειωσω και την απλη εκδοση metro exodus μιας και θα εβγαζα το παιχνιδι πιο γρηγορα αφου τα ειχα ολα φρεσκα στο κεφαλι μου.Το θεμα ειναι οτι αποφασισα να μην ανοιξω καθολου rtx k dlss και προς εκπληξης μου οι εικονες μου φαινοντουσαν πιο καθαρες.Δεν ξερω αν ανοιξα κατι λαθος στην εκδοση της enhanced ή αν επρεπε εκει να διαλεξω quality αντι για balanced αλλα ρε φιλε εκει διαπιστωσα σαν το native δεν ειναι τιποτα...Καλες τεχνολογιες και ειδικα οταν δεν τραβανε οι καρτες σε εναν τιτλο αλλα προσωπικα εμενα αυτο ειναι το συμπερασμα μου.

Κλεινω παρενθεση συνεχιστε με τον τσακωμο σας :P

Το dlss είναι TAA+AI. Το πόσο καθαρό ή θολό είναι εξαρτάται από τη ρύθμιση που του έχουν κάνει σε σχέση με την default TAA λύση. Π.χ. στο RDR2 το dlss είναι καθαρότερο από native+TAA αλλά με περισσότερα jaggies. Όπως και από το αν σέταραν σωστά το LOD bias(χοντρές μακακίες από πολλούς devs).

Γι αυτό και ορισμένοι devs σε αφήνουν να διαλέξεις εσύ το sharpness σε επίπεδο dlss αλγόριθμου.

Όπως είπα και πριν εκεί που "σκοτώνει" το FSR είναι στα temporal artifacts. Αυτό δεν διορθώνεται με κανένα φίλτρο.

Τέλος να θυμίσουμε ότι δεν είσαι υποχρεωμένος να παίζεις 1080p+dlss. Φτιάχνεις custom ανάλυση π.χ. 1224p με downscale και είσαι καλύτερα και από native 1080p.

Κλείνω παρένθεση. Συνεχίστε να αγνοείτε ότι δεν σας συμφέρει. :P

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, icenex είπε

Ανοιγω παρενθεση...

Παντως περι dlss να πω την προσωπικη μου εμπειρια στο metro exodus enhanced edition. Το ειχα ανοιχτο ολα τα options ultra και dlss balanced ολα καλα ολα ωραια που επαιρνα boost στις επιδοσεις.Επαιξα το παιχνιδι χωρις να παρατηρησω κατι παραξενο και να ειμαι ειλικρινης δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα να ψαξω τις καλυτερες ρυθμισεις.Αφου 100% το παιχνιδι οντας κολλημενος με τα achievement αποφασισα να τελειωσω και την απλη εκδοση metro exodus μιας και θα εβγαζα το παιχνιδι πιο γρηγορα αφου τα ειχα ολα φρεσκα στο κεφαλι μου.Το θεμα ειναι οτι αποφασισα να μην ανοιξω καθολου rtx k dlss και προς εκπληξης μου οι εικονες μου φαινοντουσαν πιο καθαρες.Δεν ξερω αν ανοιξα κατι λαθος στην εκδοση της enhanced ή αν επρεπε εκει να διαλεξω quality αντι για balanced αλλα ρε φιλε εκει διαπιστωσα σαν το native δεν ειναι τιποτα...Καλες τεχνολογιες και ειδικα οταν δεν τραβανε οι καρτες σε εναν τιτλο αλλα προσωπικα εμενα αυτο ειναι το συμπερασμα μου.

Κλεινω παρενθεση συνεχιστε με τον τσακωμο σας :P

Aν είσαι σε 1080p / 1440p και βάλεις balanced, ε ναί προφανώς, παραείναι soft η εικόνα με πολύ θόρυβο. Αφου κάνεις upscale από 480p. Το balanced είναι για 4k και ακόμα και εκεί εύκολα βλέπεις διαφορές μεταξύ balanced και quality. / native Γενικά το balanced υπάρχει για να  το ανοίξεις μόνο σε φάση "ή βάζω balanced ή δεν δουλεύει το παιχνίδι". 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, icenex είπε

Ανοιγω παρενθεση...

Παντως περι dlss να πω την προσωπικη μου εμπειρια στο metro exodus enhanced edition. Το ειχα ανοιχτο ολα τα options ultra και dlss balanced ολα καλα ολα ωραια που επαιρνα boost στις επιδοσεις.Επαιξα το παιχνιδι χωρις να παρατηρησω κατι παραξενο και να ειμαι ειλικρινης δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα να ψαξω τις καλυτερες ρυθμισεις.Αφου 100% το παιχνιδι οντας κολλημενος με τα achievement αποφασισα να τελειωσω και την απλη εκδοση metro exodus μιας και θα εβγαζα το παιχνιδι πιο γρηγορα αφου τα ειχα ολα φρεσκα στο κεφαλι μου.Το θεμα ειναι οτι αποφασισα να μην ανοιξω καθολου rtx k dlss και προς εκπληξης μου οι εικονες μου φαινοντουσαν πιο καθαρες.Δεν ξερω αν ανοιξα κατι λαθος στην εκδοση της enhanced ή αν επρεπε εκει να διαλεξω quality αντι για balanced αλλα ρε φιλε εκει διαπιστωσα σαν το native δεν ειναι τιποτα...Καλες τεχνολογιες και ειδικα οταν δεν τραβανε οι καρτες σε εναν τιτλο αλλα προσωπικα εμενα αυτο ειναι το συμπερασμα μου.

Κλεινω παρενθεση συνεχιστε με τον τσακωμο σας :P

Εκτός του ότι το DLSS ''Balanced'' είναι κυρίως για native 4K ανάλυση, η Enhanced Edition του Exodus έχει bugged contrast και για να δείξει σωστά πρέπει να χρησιμοποιήσεις το command ''-deependark'' αλλιώς δείχνει χάλια. Η απλή έκδοση του δεν έχει τέτοιο θέμα.

Bugged:

https://gameplay.tips/uploads/posts/2021-06/1623873366_1.jpg

Fixed:

https://gameplay.tips/uploads/posts/2021-06/1623873348_2.jpg

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχεις πρόσβαση  σε DLSS / DLDSR το native δεν το κοιτάς καν, πολλοί δεν το έχουν αντιληφθεί. Δεν υπάρχει λόγος πλέον να παίζεις το οτιδήποτε σε native. DLDSR + DLSS Q ή με το κλασσικό πατροπαράδοτο supersample + DLSS Q στέλνεις το native για καναρίνια

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Πολύ σωστά το γράφεις. Δεν θα παίξω, τουλάχιστον όχι με αυτές τις "ρυθμίσεις" που συζητάμε.

Προσωπικά δεν με ρωτάς? Ε, προσωπικά, δεν έχω την παραμικρή πρόθεση να τροφοδοτήσω το παιγνιδάκι και των 2 με 1000κο κάθε 2 χρόνια για να μπορώ να κρατηθώ εκεί "ψηλά+δεξιά".

Ο υπολογιστής κλείνει 6μηνο σε λίγο καιρό που έχει καταντήσει glorified γραφομηχανή (έχω ήδη διαγράψει από τη μνήμη μου το Jedi FO), μετά από το GotG, με εξαίρεση το 2042 το οποίο χρησιμοποιώ σαν bench/stress test (ας πούμε ότι τη βρίσκω παραπάνω με το χαζοtinkering, πλέον) και κάθε μέρα προσβάλλει τη νοημοσύνη μου όλο και περισσότερο.

Αν ξαναγίνω adventureάς ή παλέψω με το χρόνο σε κανένα tb/rts ή ακόμα καλύτερα "επενδύσω" σε βαρύ (όχι σε γραφικά) rpg, τίποτα από όλα αυτά που συζητάμε δεν θα μου κάνει το παραμικρό.

Έχω 10δες καλύτερες χρήσεις για τα χρήματά μου, όσα είναι αυτά. Κάτι μου λέει ότι το 90% εκεί έξω, αντίστοιχα κινείται

Ας πάνε το low end στα 350 του χρόνου, το main στα 800-1000 και το hi/enth >2.500...να δω λιγάκι πόσοι θα ακολουθήσουν.

Η acti/blizz, τουλάχιστον, το έκανε το χρέος της...θα τρέχει το D4 σε μηχάνημα 6ετίας, από ότι φαίνεται, ικανοποιητικά.

Για τα υπόλοιπα, έχει recon και στις 4Κ τηλεοράσεις, στα 3 μέτρα, να μη ξεχωρίζεις το παραμικρό από παραμόρφωση.

Ειναι πολλα τα λεφτα ναι το μονο καλο σε ολο αυτο ειναι οτι δεν χανουν τοση αξια οι παλιες καρτες οποτε τις πουλας με λιγοτερη χασουρα και πας στις νεες πιο ευκολα ειναι ενα απο τα καλα που βλεπω τα τελευταια 2 χρονια μιας και επι mining δεν μετραω καρτα 300 ευρω πηγαινε 1000 και μετα το mining ειχαμε καρτες των 1500 ευρω να πηγαινουν για 600 ευρω εκει κερδιθηκαν/χαθηκαν πολλα χρηματα λογο mining.

Ξερω περιπου τι χρησεις εχεις ναι και με τι παιχνιδια ασχολεισαι οποτε θεωρω λογικο με το οτι δεν κοιτας πολυ τετοιες τεχνολογιες. Ειδικα rts δεν θελουν τετοιες τεχνολογιες και γενικα τα competitive πανε τρενο παντου δεν εχουν αναγκη απο τετοια. Το low end σημερα ειναι στα 300 εχουμε μια ανοδο 100 ευρω την τελευταια 6ετια μιας και 200 ειχαν οι 1060/580 λιγο καιρο μετα το release τους. Για μενα φταινε λιγο ολοι απο devs με τα χαλια παιχνιδια και οι gpu sellers που βρηκαν ευκαιρια και πατανε στο inflation στο καρτελ και βαρανε στα αυτια και γενικα ολη η παγκοσμια οικονομικη αγορα που εχει ξεφυγει. 

Τελο αλλο το recon στις τηλεορασεις οπως ειπες 3 μετρα δεν βλεπεις κατι στα monitors επειδη καθομαστε 80-100 εκατοστα αποσταση χωρις dlss/fsr με σκετο recon δεν παιζεις. Το εχω δει στο breakpoint που οκ καλο το temporal AA που εχει αλλα δεν συγκρινετε με dlss quality στην εικονα. 

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Aν είσαι σε 1080p / 1440p και βάλεις balanced, ε ναί προφανώς, παραείναι soft η εικόνα με πολύ θόρυβο. Αφου κάνεις upscale από 480p. Το balanced είναι για 4k και ακόμα και εκεί εύκολα βλέπεις διαφορές μεταξύ balanced και quality. / native Γενικά το balanced υπάρχει για να  το ανοίξεις μόνο σε φάση "ή βάζω balanced ή δεν δουλεύει το παιχνίδι". 

Balanced σε 1440p θα βαλεις σε 2077 με overdrive η performance για 4Κ και θα πεις και ευχαριστω για τα γραφικα που περνεις. Σε ολα τα αλλα quality και μεχρι balanced σε 4Κ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κοιτα συμφωνω με το παρακατω δεν ειναι παντου καλυτερο το dlss ουτε σε καθε αναλυση. Δηλαδη σε 1440p οπως βλεπουμε ειναι καλυτερο του native σε 10 παιχνιδια ενω σε 9 ειναι καλυτερο το native και σε 5 ειναι στα ιδια. Πχ σε forza horizon 5 το native ειναι πολυ ανωτερο απο dlss quality. Αν μπορεις να συγκρινεις dlss quality με balanced και native που επαιξες θα βρεθει καλυτερη ακρη γιατι σου φανηκε πολυ πιο καθαρη η εικονα. Το dlss balanced παντα εχει υποχωρησεις εναντι του dlss quality το οποιο αυτο ειναι που δινει native εμπειρια. Αν εχεις προχειρα τα παιχνιδια μπορει να γινει μια συγκριση η μπορω να τεσταρω αργοτερα την enchanced native quality balanced να δουμε την εικονα. 

Screenshot-1.png

Μαλλον ετσι εξηγειται η εμπειρια μου, ειχα βαλει quality dlss αλλα θυμαμαι επειδη ολα τα αλλα options τα ειχα ultra παλι δεν τραβουσε η καρτα οσο θα ηθελα και με dlss quality για αυτο και το αφησα balanced.Και επειδη το metro exodus οταν αλλαζεις καποια options απο ultra σε high επρεπε να κανεις restart το παιχνιδι βαρεθηκα να ασχοληθω περαιτερω.

Απλα μου εκανε μεγαλη εντυπωση ποσο πιο καθαρη φαινεται η εικονα του παιχνιδιου σε native και ποσο μαλλον οταν παιζω την πρωτη εκδοση και οχι την enhanced που εκει λογικα θα εχει καλυτερα texture.Και δεν το λεω για να υποτιμησω το dlss οποιος μπει στο steam προφιλ μου θα δει απο τα achievement ποτε τελειωσα την enhanced edition και οτι σχεδον καπακι αρχισα την απλη εκδοση δεν το λεω για να δημιουργησω εντυπωσεις.

Με λιγα λογια αν ειναι να βαλεις dlss και θες παρομοια ποιοτητα εικονας με native πας quality ολα τα αλλα εχουν κατωτερο οπτικο αποτελεσμα?

Thanks ολους για τις απαντησεις η αληθεια ειναι οτι δεν ψαχτηκα ιδιαιτερα γιατι δεν ηθελα να χανω χρονο με αυτα.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ότι μία 4060ti με 16gb στα 350€ θα κάνει το πέτσινο, άγιο πέτσινο σωτήρα του budget gaming 🤣

Το dls πάντως είναι καταπληκτικό, ο μόνος λόγος να μη το ενεργοποιήσω είναι αν δεν υπάρχει σαν επιλογή 🤣 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...