Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, Arkin said:

Αν στα ιδια λεφτα εσυ προσωπικα εβρισκες 4060ti και μια καρτα απο amd απλα με 10gb vram απο τα 8 πια θα επελεγες με ιδιες επιδοσεις και οι 2? Θα μαυριζες dlss 2 fg καταναλωση θερμοκρασιες και θα πηγαινες στην δευτερη επειδη απλα εχει 10gb vram?

Ίδια λεφτά, ίδιες επιδόσεις αλλά και 10GB vs 8GB Vram ?? ξεκάθαρα σε αυτήν με την παραπάνω Vram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1854

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Την επομένη φορά που θα θέλεις να κανείς upgrade την GPU να πας να αγοράσεις ένα Software upgrade Pack σαν αυτά που δίνουν στα Games και μην ψαχτείς για Hardware GPU.

Γιατί νομίζεις ότι κλείδωσαν το dlss 3 πίσω από τις Ada και δεν το δίνουν ούτε στις 3090Ti;

Εδώ χρήστες παλιών καρτών τύπου GTX 1060 δήλωναν εκστασιασμένοι από το πρώτο open FSR(και αντίστοιχα αηδιασμένοι από την nvidia) που θα τους έδινε την πολυπόθητη παράταση ζωής. Μιλάμε για την απόλυτη φρίκη σε visuals. Όχι για cutting edge τεχνολογίες που αν δεν γνωρίζεις τεχνικές λεπτομέρειες και δεν συγκρίνεις A-B δεν πρόκειται να καταλάβεις αν είναι ανοικτές.

Η τιμή της 4060Ti 8Gb είναι λάθος βάσει της 4070 και είναι σίγουρο ότι θα πέσει. Όπως εξορθολογίστηκε και η τιμή της 4080 σχετικά με το υπόλοιπο line-up. Θα κάνει μεγάλη πατάτα όποιος πάει σε last gen radeon. Όπως έκαναν όσοι βιάστηκαν να πάνε σε 3090Ti αντί για 4080.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Εγώ προσωπικά? Καμία από τις 2 υποθετικές, τόσο απλά.

Σε 1440 είμαι, δεν θα ρίξω ανάλυση (recon, όσο καλό) με το καλημέρα για να έχω κέρδος από εκεί που είμαι ήδη στα ίδια (και λιγότερα) χρήματα.

Με πια καρτα ομως θα παιξεις σε αυτα τα υπερβαρα παιχνιδια native 1440 με σωστα fps χωρις dlss fg? 4090? 4080? Και παλι βλεπεις τι γινεται με το RT. Ειναι περιεργη η φαση γενικα και πορευομαστε με οτι εχουμε στο τελος δεν βλεπω αλλη λυση οσοι δεν θελουμε κονσολες.

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ίδια λεφτά, ίδιες επιδόσεις αλλά και 10GB vs 8GB Vram ?? ξεκάθαρα σε αυτήν με την παραπάνω Vram.

Αρα διαγραφεις dlss 2 διαγραφεις FG διαγραφεις ολα τα καλα των ada? Περι ορεξεως μαζι σου εμενα το μαχαιρι στο λαιμο να μου εβαζες δεν θα πηγαινα στην πρωτη για να εχω 2 gb vram πανω και να χασω ολα τα αλλα τα καλα της αλλης καρτας. 

7 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Γιατί νομίζεις ότι κλείδωσαν το dlss 3 πίσω από τις Ada και δεν το δίνουν ούτε στις 3090Ti;

Εδώ χρήστες παλιών καρτών τύπου GTX 1060 δήλωναν εκστασιασμένοι από το πρώτο open FSR(και αντίστοιχα αηδιασμένοι από την nvidia) που θα τους έδινε την πολυπόθητη παράταση ζωής. Μιλάμε για την απόλυτη φρίκη σε visuals. Όχι για cutting edge τεχνολογίες που αν δεν γνωρίζεις τεχνικές λεπτομέρειες και δεν συγκρίνεις A-B δεν πρόκειται να καταλάβεις αν είναι ανοικτές.

Η τιμή της 4060Ti 8Gb είναι λάθος βάσει της 4070 και είναι σίγουρο ότι θα πέσει. Όπως εξορθολογίστηκε και η τιμή της 4080 σχετικά με το υπόλοιπο line-up. Θα κάνει μεγάλη πατάτα όποιος πάει σε last gen radeon. Όπως έκαναν όσοι βιάστηκαν να πάνε σε 3090Ti αντί για 4080.

Καλα δεν λες λαθος τιμη τα 399 συγκριτικα με τα 599 για 30% κατω επιδοσεις. 50% κατω τιμη για 30% κατω επιδοσεις γιατι θεωρεις λαθος την τιμη της πρωτης συγκριτικα με 4070?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Arkin said:

 

Αρα διαγραφεις dlss 2 διαγραφεις FG διαγραφεις ολα τα καλα των ada? Περι ορεξεως μαζι σου εμενα το μαχαιρι στο λαιμο να μου εβαζες δεν θα πηγαινα στην πρωτη για να εχω 2 gb vram πανω και να χασω ολα τα αλλα τα καλα της αλλης καρτας. 

 

DLSS 2 δεν το χρειάζομαι, υπάρχει και το FSR που δουλεύει σε όλες τις κάρτες. Αν και δεν το ενεργοποιώ ποτέ σε 1080p, προτιμώ Native και ας ρίξω μερικά settings (όχι τα Textures).  Το FG δεν με ενδιαφέρει, αλλά με ενδιαφέρει να μπορώ να παίζω παιχνίδια και να μην με κόβει η Vram, ιδιαίτερα από το 2023 που τα 8GB έχουν αρχίσει και ρετάρουν στα ΑΑΑ Games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

 

DLSS 2 δεν το χρειάζομαι, υπάρχει και το FSR που δουλεύει σε όλες τις κάρτες. Αν και δεν το ενεργοποιώ ποτέ σε 1080p, προτιμώ Native και ας ρίξω μερικά settings (όχι τα Textures).  Το FG δεν με ενδιαφέρει, αλλά με ενδιαφέρει να μπορώ να παίζω παιχνίδια και να μην με κόβει η Vram, ιδιαίτερα από το 2023 που τα 8GB έχουν αρχίσει και ρετάρουν στα ΑΑΑ Games.

Το θεμα ειναι για 1080p οπως λες οτι ειναι 2-3 αυτα τα παιχνιδια που δεν τραβανε λογο vram τα οποια θα στρωσουν με patch οπως ειδαμε στο last of us δεν θα τραβανε στα περισσοτερα νεα παιχνιδια με RT ενω με FG περνεις απλοχερα 30fps και τα παιζεις ανετα. Συν οτι θες και τουμπανο cpu αυτο ειναι τεραστια παραμετρος που δεν βλεπω να μπαινει στην εξισωση σε οτι νεο βγαινει. Οταν δοκιμασεις FG παντως θελω να μου πεις εντυπωσεις και πως σου φανηκε. Γιατι αλλο δεν σε ενδιαφερει επειδη μισεις την nvidia και αλλο δεν σε ενδιαφερει επειδη το δοκιμασες και δεν σου αρεσε οπτικα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

DLSS 2 δεν το χρειάζομαι, υπάρχει και το FSR που δουλεύει σε όλες τις κάρτες. Αν και δεν το ενεργοποιώ ποτέ σε 1080p, προτιμώ Native και ας ρίξω μερικά settings (όχι τα Textures).  Το FG δεν με ενδιαφέρει, αλλά με ενδιαφέρει να μπορώ να παίζω παιχνίδια και να μην με κόβει η Vram, ιδιαίτερα από το 2023 που τα 8GB έχουν αρχίσει και ρετάρουν στα ΑΑΑ Games.

Μα πώς να το ενεργοποιήσεις που δεν "τρώγεται" με τίποτα. Αυτή είναι η ουσία. Υποστηρίζεται παντού αλλά δεν θες να το βλέπεις. Και οι κάδοι σκουπιδιών open είναι, αλλά δεν βλέπεις και πολλούς να ψάχνουν εκεί για κάτι χρήσιμο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

DLSS 2 δεν το χρειάζομαι, υπάρχει και το FSR που δουλεύει σε όλες τις κάρτες. Αν και δεν το ενεργοποιώ ποτέ σε 1080p, προτιμώ Native και ας ρίξω μερικά settings (όχι τα Textures).  Το FG δεν με ενδιαφέρει, αλλά με ενδιαφέρει να μπορώ να παίζω παιχνίδια και να μην με κόβει η Vram, ιδιαίτερα από το 2023 που τα 8GB έχουν αρχίσει και ρετάρουν στα ΑΑΑ Games.

Εσυ δεν το χρειαζεσαι, εγω βασιζομαι σε dlss γιατι παιζω βαρια παιχνιδια σε 4k oled. Και επειδη θελω τα καλουδια ειμαι αναγκασμενος να παιζω ουσιαστικα σε 1440p (4k dlss quality). Και μακαρι να ειχα fg, στο miles morales δεν θα επεφτε στα 40-50 λογω cpu. Και μην συγκρινεις dlss με fsr το εχουμε εξαντλησει ποιο ειναι καλυτερο.

Επεξ/σία από Apostol.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Εσυ δεν το χρειαζεσαι, εγω βασιζομαι σε dlss γιατι παιζω βαρια παιχνιδια σε 4k oled. Και επειδη θελω τα καλουδια ειμαι αναγκασμενος να παιζω ουσιαστικα σε 1440p (4k dlss quality). Και μακαρι να ειχα fg, στο miles morales δεν θα επεφτε στα 40-50 λογω cpu. Και μην συγκρινεις dlss με fsr το εχουμε εξαντλησει ποιο ειναι καλυτερο.

Που να δείς στο hogwarts τι παπάδες κάνει το FG. Χωρίς FG το game δεν παλεύεται (οπότε είναι unplayable σε όλες τις AMD κάρτες) αλλά δεν μας απασχολεί αυτό, μας απασχολεί μόνο αν ξεμένει από vram η nvidia :P 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Apostol. είπε

Εσυ δεν το χρειαζεσαι, εγω βασιζομαι σε dlss γιατι παιζω βαρια παιχνιδια σε 4k oled. Και επειδη θελω τα καλουδια ειμαι αναγκασμενος να παιζω ουσιαστικα σε 1440p (4k dlss quality). Και μακαρι να ειχα fg, στο miles morales δεν θα επεφτε στα 40-50 λογω cpu. Και μην συγκινεις dlss με fsr το εχουμε εξαντλησει ποιο ειναι καλυτερο.

Ετσι ειναι και στο spiderman remastered χωρις FG με τον 5700x εχω 70-75fps max δεν τραβαει παραπανω ο επεξεργαστης με ray tracing στο παιχνιδι με FG ειμαι μονιμα 97fps που εχω cap στις 25ωρες που εχω παιξει. Μια απο τα ιδια και σε witcher 3 rt hogwarts rt callisto rt γενικα ολα αυτα τα θεοβαρα παιχνιδια με ray tracing που γονατιζουν cpu καθε λογης. Αν ειχε FG το jedi survivor θα ετρεχε παντου με 100+fps αλλα λογο amd sponsored το κατεστρεψαν ουτε dlss 2 δεν εβαλαν. Ερχεται και το golum και αυτο φαινεται θεοβαρο rt το FG θα σωσει την παρτιδα και εδω στο cpu κομματι. Πρεπει να μπει παντου και σε παλιοτερα παιχνιδια αν γινεται θα δωσει πνοη σε παλιοτερα cpu. Το watch dogs legion στο οποιο με ray tracing εβλεπα μεχρι 40αρια με 8700k με 5700x βλεπω 55fps drop αν ειχε FG θα ημουν μονιμα 80-90 αλλα δεν εχει. Το πιο must feature απο τη νεα γενια καρτων το ενεργοποιεις υποχρεωτικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eσκασε ο ανταγωνισμος κλεινει η Nvidia.
Εχω ενα ανιψακι με 2060 Super που παιζει Fornite και περιμενε τις 7600 του γκρεμισαν τα ονειρα.
 

Screenshot_2.jpg

Screenshot_3.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Herald είπε

Που να δείς στο hogwarts τι παπάδες κάνει το FG. Χωρίς FG το game δεν παλεύεται (οπότε είναι unplayable σε όλες τις AMD κάρτες) αλλά δεν μας απασχολεί αυτό, μας απασχολεί μόνο αν ξεμένει από vram η nvidia :P 

Σε σωζει κυριολεκτικα.

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Apostol. said:

Εσυ δεν το χρειαζεσαι, εγω βασιζομαι σε dlss γιατι παιζω βαρια παιχνιδια σε 4k oled. Και επειδη θελω τα καλουδια ειμαι αναγκασμενος να παιζω ουσιαστικα σε 1440p (4k dlss quality). Και μακαρι να ειχα fg, στο miles morales δεν θα επεφτε στα 40-50 λογω cpu. Και μην συγκρινεις dlss με fsr το εχουμε εξαντλησει ποιο ειναι καλυτερο.

Για 1080p μιλάω, σε 1440p και 4Κ το έχω χρησιμοποιήσει και είναι αξιοπρεπέστατο , στα περισσότερα Games σε 4Κ για να δεις διαφορές μεταξύ DLSS και FSR πρέπει να κάνεις pause και μεγέθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Για 1080p μιλάω, σε 1440p και 4Κ το έχω χρησιμοποιήσει και είναι αξιοπρεπέστατο , στα περισσότερα Games σε 4Κ για να δεις διαφορές μεταξύ DLSS και FSR πρέπει να κάνεις pause και μεγέθυνση.

Εχεις δοκιμασει dlss quality σε 1080p για συγκριση με 1080p fsr quality? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Για 1080p μιλάω, σε 1440p και 4Κ το έχω χρησιμοποιήσει και είναι αξιοπρεπέστατο , στα περισσότερα Games σε 4Κ για να δεις διαφορές μεταξύ DLSS και FSR πρέπει να κάνεις pause και μεγέθυνση.

Λαθος.

Οταν παιζεις ενα παιχνιδι τι κοιτας? Τα συννεφα ή τον χαρακτηρα σου?

Αν λοιπον κοιτας τον χαρακτηρα σου οπως ολοι, στην κινηση θα βλεπεις ghosting και trailing στα περιθωρια ολου του χαρακτηρα σου. Και δεν θελει μεγενθυση. Dlss δεν εχει τετοια προβληματα, ισως λιιιιγο shimmering που εχει και fsr.

Πιο καλη διατυπωση θα ηταν οτι με dlss δεν βλεπεις καμια διαφορα μεταξυ 4k native και 4k dlss quality. (τουλαχιστον εγω που παιζω σε 55tv στο 1.5m)

 

Επεξ/σία από Apostol.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...