Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Herald said:

. Πιο αδιάφορο πράγμα από τα specs δεν υπάρχει για μένα. 

Για τα specs όμως απάντησες , για τις επιδόσεις που έδωσε στο +70% από την 3060Τι στην 4060Τι δεν μίλησες τόσες σελίδες

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν έχω μπει να διαβάσει ακόμα το δίπλα θέμα αλλά τι υπονοείς? Ότι δεν είναι γεμάτο με cherry-picked εικόνες και διαγράμματα από 2-3 επιλεγμένα παιχνίδια σε επιλεγμένα Settings που η amd κάρτα δεν τα πάει καλά? Αυτό υπονοείς? Δεν σε πιστεύω, πέφτω από τα σύννεφα. 

Δεν υπονοώ κάτι. Λέω αυτό που έχει γραφτεί πολλές φορές στο εδώ θέμα και κάποιοι λέγανε ότι δεν ισχύει.

Οτι δηλαδή κλασσικά όλο το κράξιμο πέφτει σε nvidia μεριά, και σε Amd είναι σε φάση ''whatever''.

2-3σχόλια για τα μάτια του κόσμου και μετά επιστροφή πάλι στο nvidia θέμα για συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NoDsl είπε



Τελικά αν κάναμε μια αξιολόγηση της αγοράς αυτή τη στιγμή, τι έχει το καλύτερο Value προς ολικό Performance (Αποδοση/Κατανάλωση/Features). Δεν ξέρω κατά πόσο θα δώσει FG η πράσινη επίσημα ή θα παίζουν οι παλιές πράσινες μέσω FSR3, ξέρω γώ μελλοντικά.

Τιμές καινούργιων αυτή τη στιγμή στην αγορά:
RTX3070 στα 372€
4060Ti στα 480€
4070 στα 600€
3080Ti στα 600€
3090 στα 890€

Εν τω μεταξύ όντως κοίταγα τις δοκιμές του Techpowerup σε games και απο τις 2019 και μετά έχουμε ανέβει απο τα 8GB σε Ultra 4K σε 15GB ξέρω γω.  Και τα παιχνίδια που φτάνουν 15GB ξεκινάνε απο 10GB. Δεν ειναι οτι αντε ρίχνεις ρυθμίσεις και κατεβαίνεις 5GB ας πούμε.

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn.html?keyphrase=4060+ti&o=4060+Ti&order_by=pricevat&order_dir=asc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Fulgore said:

Δεν υπονοώ κάτι. Λέω αυτό που έχει γραφτεί πολλές φορές στο εδώ θέμα και κάποιοι λέγανε ότι δεν ισχύει.

Οτι δηλαδή κλασσικά όλο το κράξιμο πέφτει σε nvidia μεριά, και σε Amd είναι σε φάση ''whatever''.

2-3σχόλια για τα μάτια του κόσμου και μετά επιστροφή πάλι στο nvidia θέμα για συνέχεια.

Αν βγάλει την 7600 στην ίδια τιμή MSRP με την 6600 και σχεδόν ίδιες επιδόσεις,   τότε μπες στο άλλο θέμα με τις RDNA3 και γράψε ότι γράφουμε και εδώ για την 4060Τι. 

Δεν νομίζω να βγει κανείς να σε αντικρούσει 😉

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Για τα specs όμως απάντησες , για τις επιδόσεις που έδωσε στο +70% από την 3060Τι στην 4070Τι δεν μίλησες τόσες σελίδες

Για το πινακακι σου απάντησα το οποίο είναι εκτός πραγματικότητας, μιας και κυριολεκτικά δείχνει πράγματα τα οποία είναι εντελώς λάθος σε σχέση με την πραγματικότητα. 

Το % επί του Chip είναι η μεγαλύτερη χαζομάρα για να συγκρίνεις gpu. Σε έχω ρωτήσει άλλες 4 φορές περίπου το ίδιο πράμα αλλά δεν έχεις απαντήσει ποτέ, ούτε και θα το κάνεις τώρα φαντάζομαι. Στο υποθετικό λοιπόν σενάριο που το AD102 είχε 9000 cuda cores η 4060ti θα ήταν η καλύτερη 60 όλων των εποχών γιατί θα είχε το 50% των cores του full chip? Παρόλο που οι επιδόσεις της σε αυτό το σενάριο θα είναι ακριβώς οι ίδιες με τώρα lol!! 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Ναι όντως, αυτό είναι το πρόβλημα, αλλιώς θα ήταν γεμάτο όπως με τις υπόλοιπες κάρτες. Ρε συ κοροιδευομαστε? 

Όντως κοροϊδεύεις, ξεκάθαρα. Στα σοβαρά επιμένεις?

Το νήμα εκεί είναι καθολικό στην απόρριψη. Δεν χρειάζεται να "αποδειχθεί" κάτι (την τυπική επιβεβαίωση των reviews περιμένουμε), δεν υπάρχει διαφωνία, δεν συζητάμε για το Χ χαρακτηριστικό ή την ψ ρύθμιση που θα δώσει υπό προϋποθέσεις τις ζ διαφορές ανάλογα με τα κέφια του κάθε οδηγού και developer.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Herald said:

Για το πινακακι σου απάντησα το οποίο είναι εκτός πραγματικότητας, μιας και κυριολεκτικά δείχνει πράγματα τα οποία είναι εντελώς λάθος σε σχέση με την πραγματικότητα. 

 

To πινακάκι είναι specs, αφού δεν σε ενδιαφέρουν τι κάθεσαι και το συνεχίζεις ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NoDsl είπε



Τελικά αν κάναμε μια αξιολόγηση της αγοράς αυτή τη στιγμή, τι έχει το καλύτερο Value προς ολικό Performance (Αποδοση/Κατανάλωση/Features). Δεν ξέρω κατά πόσο θα δώσει FG η πράσινη επίσημα ή θα παίζουν οι παλιές πράσινες μέσω FSR3, ξέρω γώ μελλοντικά.

Τιμές καινούργιων αυτή τη στιγμή στην αγορά:
RTX3070 στα 372€
4060Ti στα 480€
4070 στα 600€
3080Ti στα 600€
3090 στα 890€
 

Η παραπάνω αξιολόγηση είναι τέρμα λάθος,είτε στις μικρότερες rtx 4000 που δεν έχουν καλή διαθεσιμότητα(4060/ti),είτε στις ακριβότερες προηγούμενης γενιάς rtx 3000 που έχουν καταργηθεί.

3080ti στα 600ευρώ παίζει μια manli από ένα μόνο κατάστημα οπως και 3090 μια άκυρη υλοποίηση από 2-3 καταστήματα.

μια από τα ίδια και σε 3070.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Herald είπε

Γιατί να με ενδιαφέρουν τα specs? Εγώ επιδόσεις αγοράζω. Ούτε καν ξέρω πόσα Cores έχει η 4090,ουτε και η 3090 που είχα πριν, ουτε η 3060ti, ούτε η 6700 που έχω. Τώρα απτό πινακάκι που ανέβασες έμαθα. Πιο αδιάφορο πράγμα από τα specs δεν υπάρχει για μένα. 

 

Πω ρε τι καρταρα είναι αυτή, πως αποδίδει? 

Τι σε νοιάζει ρε πως αποδίδει, έχει 13000 cuda cores και 38gbs bandwidth με 512 δίαυλο και τριγωνικό ραντάρ. 

 

Πολύ ενδιαφέρον.... Μετά αντί να συγκρίνουμε πόσο καλά είναι τα παιχνίδια θα συγκρίνουμε πόσα Gigabyte χώρο πιάνουνε. Υπέρατου τελείως. 

Κοιτα εγω μαζι σου ειμαι στην "κοντρα" που εχεις με τον αλλο, αλλα καπου πρεπει να σε ενδιαφερουν και τα specs.

Οταν βλεπεις οτι η καρτα χωλαινει σε υψηλοτερες αναλυσεις και δεν κανει scale οπως θα επρεπε, ε κατι παιζει με τα specs, κοιτας με και βλεπεις 128bit bus και νατο αυτο που σε ενδιαφερει. Σε μερικα πραγματα δεν βοηθαει η extra cache, οπως γινεται και με τους ryzen.

Προσωπικα δηλωνω απογοητευμενος απο αυτο το launch.

Μαθαμε και οτι 8gb gddr6x κοστιζουν 100 usd...

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τέλος επειδή ορισμένοι λένε ότι μια χαρά πέφτει κράξιμο στην Amd, εγώ 2-3 σχόλια βλέπω στο δίπλα θέμα να έχουν γίνει με την ανακοίνωση της 7600, ενώ στο εδώ θέμα από εχτές έχουμε 10+σελίδες....

Ναι γιατί κανείς δεν πάει να υπερασπιστεί την τρισαθλια 7600 στην τιμή που την βγάζει. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Όντως κοροϊδεύεις, ξεκάθαρα. Στα σοβαρά επιμένεις?

Το νήμα εκεί είναι καθολικό στην απόρριψη. Δεν χρειάζεται να "αποδειχθεί" κάτι (την τυπική επιβεβαίωση των reviews περιμένουμε), δεν υπάρχει διαφωνία, δεν συζητάμε για το Χ χαρακτηριστικό ή την ψ ρύθμιση που θα δώσει υπό προϋποθέσεις τις ζ διαφορές ανάλογα με τα κέφια του κάθε οδηγού και developer.

 

Ναι στα σοβαρά επιμένω. Έχουμε περίπου 100 σελίδες σε αυτό το νήμα και άλλες 50 σελίδες σε ξεχωριστό νήμα να ανεβάζουμε cherry-picked γραφήματα για την Vram των nvidia μέσα σε 2-3 μήνες. 

 

Αντίστοιχα οι RT επιδόσεις της amd ειναι τάφος εδώ και 3 χρόνια αλλά δεν βλέπω 150 σελίδες και ξεχωριστό θέμα γιαυτό. Ούτε βλέπω συγκρίσεις fsr με dlss που να δείχνουν πόσο εμετικό είναι το πρώτο. Μόνο στο θέμα της nvidia γίνονται αυτά. 

 

Και για να μην παρεξηγηθώ, σε αντίθεση με άλλους εγώ το διασκεδάζω, απλά μην πας να με πείσεις ότι όλα κυλάνε φυσιολογικά. Είναι 5 άτομα εδώ που απλά θα μπουν να τρολλαρουν γιατί για τους δικούς τους λόγους έχουν θέμα με την nvidia. 

7 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

To πινακάκι είναι specs, αφού δεν σε ενδιαφέρουν τι κάθεσαι και το συνεχίζεις ??

Για να σου δείξω γιατί δεν με ενδιαφέρουν. Καλλιτεχνικά πάλι απέφυγες να απαντήσεις, το λαμβάνω σαν αποδοχή ήττας, χαίρομαι 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Herald said:

 

Για να σου δείξω γιατί δεν με ενδιαφέρουν. Καλλιτεχνικά πάλι απέφυγες να απαντήσεις, το λαμβάνω σαν αποδοχή ήττας, χαίρομαι 😁

Ούτε παιδάκι 5 χρονών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Την επομένη φορά που θα θέλεις να κανείς upgrade την GPU να πας να αγοράσεις ένα Software upgrade Pack σαν αυτά που δίνουν στα Games και μην ψαχτείς για Hardware GPU.

Σημασια εχει οτι δεν υπαρχουν αλλες καρτες σε αυτη την κατηγορια με FG για την ωρα οποτε ειναι μονοδρομος για σωστα fps σε αυτα τα βαρια παιχνιδια. Και σκεψου οτι θες και πολυ δυνατο cpu πες δηλαδη οτι εχεις μια 6800xt και εναν απλο 5600 επεξεργαστη σε αυτα τα θεοβαρα παιχνιδια με RT παλι BN θα υπαρχει με ray tracing ανοιχτο με μια 6800xt ενω με 4060ti θα boostarei παραπανω λογο του FG. Το εχω αναφερει και εγω με 5700x που δεν τραβαει σε hogwarts witcher 3 rt spiderman rt κτλ και ποσο βοηθαει το FG για να εχω τα 90-100fps που θελω μιας και πανω απο 60-70 δεν παει με ray tracing on. Ειναι πολλες οι παραμετροι αγορας μιας καρτας ο καθενας κρινει τι χρειαζεται και αποφασιζει για αγορα κανεις δεν βαζει το μαχαιρι στο λαιμο για να αγορασει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Κοιτα εγω μαζι σου ειμαι στην "κοντρα" που εχεις με τον αλλο, αλλα καπου πρεπει να σε ενδιαφερουν και τα specs.

Οταν βλεπεις οτι η καρτα χωλαινει σε υψηλοτερες αναλυσεις και δεν κανει scale οπως θα επρεπε, ε κατι παιζει με τα specs, κοιτας με και βλεπεις 128bit bus και νατο αυτο που σε ενδιαφερει. Σε μερικα πραγματα δεν βοηθαει η extra cache, οπως γινεται και με τους ryzen.

Προσωπικα δηλωνω απογοητευμενος απο αυτο το launch.

Μαθαμε και οτι 8gb gddr6x κοστιζουν 100 usd...

 

Αν δεν τραβάει σε υψηλότερες αναλύσεις και θες να παίξεις σε υψηλότερες αναλύσεις τι σε νοιάζει αν φταίει το memory Bus η τα cores η οτιδήποτε άλλο? Κοίτα τις επιδόσεις σε υψηλότερες αναλύσεις, βλέπεις ότι χωλαίνουν, προσπερνάς και πας σε άλλη κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, nlogginidis είπε

Ναι γιατί κανείς δεν πάει να υπερασπιστεί την τρισαθλια 7600 στην τιμή που την βγάζει. 

Δεν είναι αυτό το point μου συμφορουμίτη.

Οταν ο ανταγωνισμός προσφέρει την τρισάθλια 7600 στην τιμή που την βγάζει όπως λές, γιατί τότε έρχονται εδώ και παραπονιούνται για την τιμή των 4060/4060ti?

Δηλαδή τις καλύτερες τιμές, την παραπάνω Vram κλπ τις περιμένουν από αυτόν που έχει το μονοπώλιο και όχι από αυτόν που έχει ανάγκη τις πωλήσεις??

Η κακή τιμολόγηση της Nvidia, προέρχεται από την επίσης κακή τιμολόγηση της Amd.

Α και να υπενθυμίσω ότι και η Intel τον ανταγωνιστή της 3060(a770),τον κυκλοφόρησε σε τιμή...3060.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...