Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, Herald said:

Από που πηγάζει ότι η 4060ti είναι xx50? Ο πυρήνας της είναι 106 όπως έχουν οι περισσότερες xx60, όπως η 960 η 1060 η 2060 η 3060 και παει λέγοντας. 

Δηλαδή αν είχε ονομάσει το Chip AD103 θα την έλεγε RTX4080 ??

Ρίξε μια ματιά στο παραπάνω slide

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Να μπει στη συζήτηση είναι Extra feature όπως τα dlss fsr όπως θα είναι το fsr 3 όταν βγει θα μπαίνει στην εξίσωση και αυτό. Δεν βάζω στην εξίσωση πχ τον καλύτερο nvenc η το καλύτερο recording γιατι δεν βοηθάνε στο Gaming αλλά τα υπόλοιπα θα τα βάζω σε κάθε περίπτωση.

Το native δυστυχώς να το ξεχάσουμε όπως φαίνεται όταν βλέπουμε την 4090 να την προωθούν με dlss 2 συν dlss 3 σε όλα τα γραφήματα για σωστά frames σε 4Κ δεν μπορούμε να έχουμε απαίτηση από κάρτες με 1/5 του κόστους να τρέχουν τα πάντα native σε 1440p με ultra ray tracing. Χωρίς αυτές τις τεχνολογίες δεν ξέρω τι θα γινόταν.

Και 4Κ η 6700 η απλή μην το ξεχνάμε. 

Όχι εγώ το λέω σοβαρά. Στο δεύτερο PC αυτήν έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δηλαδή αν είχε ονομάσει το Chip AD103 θα την έλεγε RTX4080 ??

Ρίξε μια ματιά στο παραπάνω slide

Εμένα ρωτάς? Εγώ δεν ενδιαφέρομαι για specs, επιδόσεις κατανάλωση τιμή και features κοιτάω. Δεν πα να έχει και το 1% των cores  του full chip, πραγματικά αδιάφορο το βρίσκω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Herald said:

 

Εσύ το καταλαβαίνεις το γραφημα? Αφού έχεις γράψει 2-3 φορές ότι η 4090 είναι η μόνη καλή κάρτα με τεράστιο άλμα απτην προηγούμενη γενιά, απτην άλλη το Γράφημα που μόλις έβαλες δείχνει ότι είναι η χειρότερη 90αρα / titan στην ιστορια. Ότι να ναι ρε φίλε αλήθεια.... 

Μάλλον δεν κατάλαβες ότι έχασες σαν καταναλωτής που σου έβγαλε την χειρότερη 90αρα αλλά τα πράσινα γυαλάκια που φοράς δεν σε αφήνουν να το δεις.

1 minute ago, Herald said:

Εμένα ρωτάς? Εγώ δεν ενδιαφέρομαι για specs, επιδόσεις κατανάλωση τιμή και features κοιτάω. Δεν πα να έχει και το 1% των cores  του full chip, πραγματικά αδιάφορο το βρίσκω. 

Αν σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις και η τιμή τότε σε ενδιαφέρουν και τα specs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μάλλον δεν κατάλαβες ότι έχασες σαν καταναλωτής που σου έβγαλε την χειρότερη 90αρα αλλά τα πράσινα γυαλάκια που φοράς δεν σε αφήνουν να το δεις.

Τι έχασα σαν καταναλωτής? 

Ρε άνθρωπε τόσες σελίδες δεν λες για το μεγάλο άλμα της 4090 που είναι 60% πάνω από την 3090? Ε απτό γράφημα σου εγώ καταλαβαίνω ότι η 3090 ήταν καλύτερη κάρτα από την 4090! Ισχύει? ΌΧΙ. 

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αν σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις και η τιμή τότε σε ενδιαφέρουν και τα specs

Αν σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις και η τιμή κοιτάς... τις επιδόσεις και την τιμή. Δεν κοιτάς τα specs και το αν θα έπρεπε να ονομάστε η κάρτα 4030 η 4882.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Odyss3us είπε

εκτος απο τα καλωδια στα ανεμιστηρια, επειδη η ψυκτρα ορθια στο πλαι δεν ειναι συμμετρικη συμφωνα με τις οδηγιες η κουκουβαγια της U12A θα επρεπε να ειναι αντιθετα απο τις μνημες αλλα εφοσον χωρεσε κι ετσι οκ

για αυτό ο ανεμιστήρας βρίσκει πάνω στην μια μνήμη και κάθεται 1-2 εκατοστά πιο ψηλά ; Ή δεν έχει σχέση ;

Εάν ισχύει σε 2-3 μήνες που θα καθαρίσω το κουτί να αλλάξω την θέση…

ευχαριστώ για την παρατήρηση ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τέλος επειδή ορισμένοι λένε ότι μια χαρά πέφτει κράξιμο στην Amd, εγώ 2-3 σχόλια βλέπω στο δίπλα θέμα να έχουν γίνει με την ανακοίνωση της 7600, ενώ στο εδώ θέμα από εχτές έχουμε 10+σελίδες....

Δεν έχω μπει να διαβάσει ακόμα το δίπλα θέμα αλλά τι υπονοείς? Ότι δεν είναι γεμάτο με cherry-picked εικόνες και διαγράμματα από 2-3 επιλεγμένα παιχνίδια σε επιλεγμένα Settings που η amd κάρτα δεν τα πάει καλά? Αυτό υπονοείς? Δεν σε πιστεύω, πέφτω από τα σύννεφα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν έχω μπει να διαβάσει ακόμα το δίπλα θέμα αλλά τι υπονοείς? Ότι δεν είναι γεμάτο με cherry-picked εικόνες και διαγράμματα από 2-3 επιλεγμένα παιχνίδια σε επιλεγμένα Settings που η amd κάρτα δεν τα πάει καλά? Αυτό υπονοείς? Δεν σε πιστεύω, πέφτω από τα σύννεφα. 

Θα ήταν εντυπωσιακό να είναι γεμάτο, δεδομένου ότι η κάρτα δεν έχει βγει ούτε ως review ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Το ότι θα μπορούσες να έχεις ακόμα καλύτερη 4090 δεν το βλέπεις ??

 

Τώρα τι να απαντήσω σε κάτι τόσο αφελές? Ναι θα μπορούσα να είχα καλύτερη 4090. Θα μπορούσα να είχα και χειροτερη. Θα μπορούσε να μην υπάρχει και καθόλου. Θα μπορούσε και να κοστιζει μόλις 500 ευρώ. Θα μπορούσε να κοστιζει και 3k. Θα μπορούσα να είχα και F40. Η ελικοδρόμιο. Δεν καταλαβαίνω τι σημασια έχουν τα ΘΑ. 

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Θα ήταν εντυπωσιακό να είναι γεμάτο, δεδομένου ότι η κάρτα δεν έχει βγει ούτε ως review ακόμα.

Ναι όντως, αυτό είναι το πρόβλημα, αλλιώς θα ήταν γεμάτο όπως με τις υπόλοιπες κάρτες. Ρε συ κοροιδευομαστε? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Herald said:

Τώρα τι να απαντήσω σε κάτι τόσο αφελές? Ναι θα μπορούσα να είχα καλύτερη 4090. Θα μπορούσα να είχα και χειροτερη. Θα μπορούσε να μην υπάρχει και καθόλου. Θα μπορούσε και να κοστιζει μόλις 500 ευρώ. Θα μπορούσε να κοστιζει και 3k. Θα μπορούσα να είχα και F40. Η ελικοδρόμιο. Δεν καταλαβαίνω τι σημασια έχουν τα ΘΑ. 

Αφού δεν σε ενδιαφέρουν τα Spec δεν περίμενα να ξέρεις τι να απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Arkin είπε

Σκέψου ότι αυτό με την καθολική χρήση τω παραπάνω τεχνολογιών πάει και στο ότι δεν είναι καθολικό το ατού ότι δεν φτάνει η vram. Δηλαδή έχουμε 10000 παιχνίδια στα οποία στα 3 4 δεν φτάνουν τα 8gb vram σε 1440p. Δηλαδή στη μία περίπτωση μαυρίζουμε τα 8gb vram γιατί δεν φτάνουν σε 3 4 παιχνίδια από τα χιλιάδες άλλα μαυρίζουμε και dlss fg fsr τα οποία υπάρχουν σε πολλά παραπάνω παιχνίδια από αυτά τα 3 4 που ζητάνε παραπάνω vram γιατί είναι unoptimized η γιατί λόγο amd ζητάνε τα άντερα τους. Ελπιζω να καταλαβαίνεις το point μου. 

Man μου, δεν έχουν όλα τα παιγνίδια dlss/3, ούτε θα έχουν όλα.

Δεν μπορεί να γίνει σοβαρή σύγκριση όταν gen2gen θα πηγαίνουμε από το σταθερά 15% raster στο 70-80% με το fg χωρίς να δίνουμε σημασία στο τελικό αποτέλεσμα του fg πέρα από τα av και μόνο (ή να λέμε τόσο από τις προηγούμενες πράσινες η μία με το 2 η άλλη με το 3 αλλά τόσο από τις κόκκινες ανάλογα την έκδοση του fsr...αλλά μην κοροιδευόμαστε, εκεί θα κάνουμε σύγκριση εικόνας dlss-fsr).

Το αρχικό σχόλιό μου ήταν απάντηση στην ωμή διαφορά gen2gen, σύμφωνα με τις εικόνες που σήκωσες.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αφού δεν σε ενδιαφέρουν τα Spec δεν περίμενα να ξέρεις τι να απαντήσεις.

Γιατί να με ενδιαφέρουν τα specs? Εγώ επιδόσεις αγοράζω. Ούτε καν ξέρω πόσα Cores έχει η 4090,ουτε και η 3090 που είχα πριν, ουτε η 3060ti, ούτε η 6700 που έχω. Τώρα απτό πινακάκι που ανέβασες έμαθα. Πιο αδιάφορο πράγμα από τα specs δεν υπάρχει για μένα. 

 

Πω ρε τι καρταρα είναι αυτή, πως αποδίδει? 

Τι σε νοιάζει ρε πως αποδίδει, έχει 13000 cuda cores και 38gbs bandwidth με 512 δίαυλο και τριγωνικό ραντάρ. 

 

Πολύ ενδιαφέρον.... Μετά αντί να συγκρίνουμε πόσο καλά είναι τα παιχνίδια θα συγκρίνουμε πόσα Gigabyte χώρο πιάνουνε. Υπέρατου τελείως. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Strategos είπε

κάνεις το λάθος που ήθελε η nvidia να κάνεις, ότι δηλαδή πας με το όνομα και όχι με το core. στην πραγματικότητα η 4060ti είναι μία 4050ti όπως και η 4070 είναι μία 4060ti. Άλλαξε το naming category η nvidia ώστε να το σκεφτεσαι με την  λογική που αναφέρεις τώρα. 

όταν αγόρασα το 2014 την 970 6gb την πήρα day one 380 euro  από ελληνικό κατάστημα. δεν γίνεται 9 χρόνια μετά να πουλάνε κάρτες με 8gb 400 euro.

Η τιμολόγηση και ονομασία καλώς ή κακώς είναι αυτή.

Εστω ότι συμφωνούμε με αυτό, πάλι δεν γίνεται η 4060 να εχει 200ευρώ αρχική τιμή και 270 πχ η 4060ti.

200ευρω χωρις Φπα είναι σχεδόν 161ευρώ, το οποίο αντιστοιχεί σε 174 περίπου δολλάρια(η σάπια 6500xt 200δολλάρια msrp είχε....).

Ακόμα και χωρις ΦΠΑ να ήταν οι τιμές αυτές, 200ευρώ με 24% φπα=248ευρώ

2χρόνια μετά και η 3060 δεν έχει πέσει κάτω από τα 300ευρώ και περιμένετε ορισμένοι 250ευρώ day one για 4060 λόγω... πυρήνα??

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...