Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, itanium είπε

Nα χάνεις χρόνο με τον κάθε μπουρδολόγο μάντη στο νετ που πετάει τιμές από το κεφάλι του για να κερδίσει μερικά κλικ, απλά αυτές οι τιμές είναι non existant, να σου πω από πρώτο χέρι από πελάτες ποια είναι τα πιο ακριβά συστήματα όπου έχω σετάρει με τιμές hardware 5000€ και άνω, προφανώς από miners......

Oι gamers μόνο 2 έβαλαν 3080 επάνω και κανένας 3090, αντίθετα με τις Turing πάνω από 12 rigs με 2080Τi, σε αυτή την γενιά έπαιξε πολύ η 3060 πάνω από 30 rigs....δεν σκάει κανένας 3 χίλιαρα για να παίξει παιχνίδια όσοι έστησαν mining rigs το έκαναν για το κέρδος απλά, τώρα το 0,5% δεν αρκεί για να καλύψει την κατανάλωση τα υπόλοιπα είναι ανοησίες

Έτοιμος για 4090 ; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φάση έχει καταντήσει κουραστική με τις τιμές! Το χειρότερο σενάριο που θα μπορούσε να γίνει και δυστυχώς γίνεται είναι ότι οι Ampere με τις Lovelace θα έχουν κοινή πορεία στην αγορά για αρκετό διάστημα! Αυτό από τη μία είναι θετικό γιατί οι υπάρχουσες κάρτες θα πέσουν αισθητά αλλά από την άλλη οι καινούριες θα παραμένουν ψηλά….Να κάνω και εγώ το συνηγόρου του διαβολου όμως; Αν κάποιος διαθέτει από 3080 και πάνω δεν θα είναι καλυμμένος για τα παιχνίδια που έρχονται;; Μην γελιόμαστε….Οι Ampere δεν αξιοποιήθηκαν σχεδόν καθόλου για να δείξουν τα δόντια τους! Υποτίθεται θα μπαίναμε σε μια πιο ώριμη γενιά σχετικά με το RT και κουραφέξαλα! Εγώ ως κάτοχος 3090 δεν μπορώ να πω ότι η κάρτα έβγαλε τα λεφτά της! Το ψυχολογικό μου κομμάτι το κάλυψε έχοντας το latest and greatest αλλά από θέμα ουσίας δεν μπορώ να πω ότι πέταξα και τη σκούφια μου! Στην τελική αυτό θα πρέπει να μας ενδιαφέρει….Περισσότερο θα έπρεπε να μας αγχώνει το τι παιχνίδια θα βγουν παρά το ποσό msrp θα έχει η κάθε 4090…..Γιατί πολύ απλά ότι κάρτες και να βγάλουν αν δεν υπάρχουν παιχνίδια να τις αξιοποιήσουν δεν αξίζει την επένδυση! Το να πάρω 4090 και να παίζω cs go με 2000fps δεν μου λέει κάτι…….

3 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

2500-2700€ για μια strix 4090 lc βάζω και στοίχημα 

Συμφωνώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και δεν θα ένιωθες ότι έβγαλε τα λεφτά της, ένα CP 2077 δεν φέρνει την άνοιξη. Η καλύτερη αγορά στις Ampere ήταν μια 3080 όσο πιο κοντά στο MSRP της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

2500-2700€ για μια strix 4090 lc βάζω και στοίχημα 

Kαι πόσο θα πάει η Ti , 5 χίλιαρο? :P 


Αμά όντως είνια τέτοιες οι τιμές, θα κάνω downgrade το monitor σε 3440 x 1440 και θα την βγάλω με την 3090. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Και 2Κ να έχει αν βάλεις ΦΠΑ + καπέλο custom πάλι μανούλες θα κλάψουν. 

μην ανησυχείς αρκετοί αγόρασαν 3090 custom στα 2200-2500...απλά όσοι θέλουν θα ξανατσιμπήσουν, οι υπόλοιποι που δεν θέλουν σε αυτήν την σειρά να τα ξανασκάσουν χοντρα ας αρκεστούν σε 4080/4080ti πάλι δυνατά καρτόνια θα είναι.....εγώ τσίμπησα ένα δυνατό monitor και skiparisma των νέων 4000series μιας και η 3080 με καλύπτει άνετα ακόμα.....βλέπουμε με το νέο έτος και αν έρθουν οι τιμές στα ίσια τι θα τσιμπήσω

43 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

2500-2700€ για μια strix 4090 lc βάζω και στοίχημα 

η lc είναι μία κατηγορία μόνη της σίγουρα .....η strix oc όμως είναι γατάκι μπροστά στην aorus master/xtreme πάντως σε θέμα υλοποίησης

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

 

 

 

Παραδεχτείτε το, αλάνι ceo, cool στυλ, πάντα με το δερμάτινο, στην τρίχα! 

Ποια τριχα μωρε με το μπουκουμαμα;;;

Ειναι γατα ο τυπος αλλά δεν ειναι μουτρα αυτα που εχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαι πόσο θα πάει η Ti , 5 χίλιαρο? :P 


Αμά όντως είνια τέτοιες οι τιμές, θα κάνω downgrade το monitor σε 3440 x 1440 και θα την βγάλω με την 3090. 

Βάζω το χειρότερο σενάριο για να έρθει το καλύτερο, ξέρω εγώ να έρθει στα 2300€ Μαξ και να πούμε οκ καλη τιμη

 😆

Η 4090ti βλέπω να ξεκινάει από τα 2500$ η fe

30 λεπτά πριν, BabisTs είπε

 

η lc είναι μία κατηγορία μόνη της σίγουρα .....η strix oc όμως είναι γατάκι μπροστά στην aorus master/xtreme πάντως σε θέμα υλοποίησης

Καλά κάτσε να βρούμε κάρτα και σε καλή τιμή και δεν θα τα χαλάσουμε είτε στριξ είτε giga extreme 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Ποιο ψυχολογικό όριο ρε φίλε ; Σε κάθε νέα γενιά αυτό θα έχουμε ; Και θα φτάσει το x60 να κοστίζει 1000+ ? Εάν δω τέτοιες τιμές αντίο PC gaming για μένα, κονσόλες καθαρά και τέλος. Θα γλιτώσω και από τα shader stutters, lol.

Εάν θα υπάρξει ζήτηση παγκοσμίως τότε θα υπάρξει και προσφορά σε αυτές τις τιμές δυστυχώς. Και να σταματήσουμε εμείς θα πάρουν νεότερες γενιές που δεν έχουν σφαιρική γνώση και εμπειρία από παλιά για να καταλάβουν την κοροϊδία. Το ψυχολογικό όριο εννοώ ότι θα πει ο άλλος κοίτα εγώ έχω 1000 ευρώ να διαθέσω. Τι αγοράζω με αυτά; Μου κάνει; Έχει καλώς. Δεν μου κάνει ; Προχωράω μεχρι να πέσουν τιμές ή μένω έτσι με κονσόλα και τέλος.

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Θα προσπαθήσει να κάνει το high-end PC να φτάσει τιμές high-endάδων ήχου και ξέρουμε πολύ καλά που κατέληξε το δεύτερο μετά την κρίση..Κάρτα γραφικών που παίζει παιχνιδάκια να κοστίζει όσο ένα μεταχειρισμένο αμάξι, για γέλια απλά.

Δεν χρειάζεται να προσπαθήσει να το κάνει συμβαίνει με την εξέλιξη της τεχνολογίας και των media από μόνο του.. 

Ο ήχος είναι άλλο πράγμα. Ακόμη και στον ήχο έχουμε πολυκαναλους ενισχυτές που αλλάζουν σαν τα πουκάμισα πλέον και όχι στερεό ή monoblock. 

 Γενικά δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει η τεχνολογία σε όλους τους τομείς αλλάζει σταδιακά ρότα για μεγαλύτερη κονομα. Οι φωτογραφικοί φακοί αλλάζουν πολύ πιο σύντομα πλέον, οι κάμερες (σώματα) ακόμη πιο σύντομα, ο ήχος επίσης αλλάζει πολύ πιο σύντομα upgrade path (για πραγματα όμοια λέμε όχι να ανέβεις σκαλι), η PC τεχνολογία ούτως ή άλλως ήταν σε ετήσια βάση σε πολλά άντε 2yr lifecycle, αλλά πλέον μπαίνουν τόσα παράπλευρα προϊόντα προς πώληση σε κάθε χώρο για να δημιουργούνται νέες αγορές κ.ο.κ.

Βομβαρδιζομαστε κανονικά καθημερινά στα social media και στη διαφήμιση ε θα κάτσεις και σε κάνα forum ή στο Twitter θες δεν θες θα την φας την πετριά πάλι θα σε πιάσει φαγούρα.

43 λεπτά πριν, BabisTs είπε

 

η lc είναι μία κατηγορία μόνη της σίγουρα .....η strix oc όμως είναι γατάκι μπροστά στην aorus master/xtreme πάντως σε θέμα υλοποίησης

Εγώ προσωπικά μια καλή υλοποίηση θέλω πλέον με decent power delivery. Είπαμε όχι ζοτακ βασικό μοντέλο αλλά σίγουρα όχι  κερατιατικα για να παίζω τι; 3d mark; 😁

Πάνε αυτά με τέτοια τιμολόγηση πλέον δεν θα κάνω εγώ πλούσια την Asus και την κάθε Asus. Που στην τελική όταν τις χρειάστηκα σε customer service ήταν γτπ. Κάτι decent και τέλος 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μη μου δίνετε σημασία, πέρασα απλά να πω ότι το νήμα παρακολουθείται από την Ε.Γ.Π. (Ένωση Γυναικείας Παντόφλας). Συνεχίστε τώρα😛...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...