Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Herald είπε

Για να καταλάβω, ο αντίπαλος από θέμα τιμής της 4060ti ειναι η 6750xt , η οποία είνα πιο ακριβήι πιο αργή σε raster, αρκετά πιο αργή σε RT, με 50% παραπάνω κατανάλωση, χωρίς DLSS και χωρίς FG, DOA η 4060ti, ξεκάθαρα :P

Όχι. Η 6750xt θεωρείται πλέον παλιό φρούτο, η amd δεν έχει βγάλει ακόμα ανταγωνιστή για την 4060ti. Αν βγάλει μια rebranded 6750xt, στα ίδια λεφτά, θα φάει το ανάλογο κράξιμο. Αν βγάλει μια 6800 (που για να είμαι ειλικρινής αμφιβάλω δυστυχώς), εσύ τι θα πεις πάλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, chrisde είπε

Όχι. Η 6750xt θεωρείται πλέον παλιό φρούτο, η amd δεν έχει βγάλει ακόμα ανταγωνιστή για την 4060ti. Αν βγάλει μια rebranded 6750xt, στα ίδια λεφτά, θα φάει το ανάλογο κράξιμο. Αν βγάλει μια 6800 (που για να είμαι ειλικρινής αμφιβάλω δυστυχώς), εσύ τι θα πεις πάλι;

Tι παλιό και νέο - εμένα δεν με ενδιαφέρει πότε βγήκε το προιόν.. Πόσο κάνει και πως αποδίδει με ενδιαφέρει,, αν ο λόγος που η 6750xt χάνει στα πάντα από την 4060ti είναι ότι είναι παλιά κάρτα τότε να πέσει η τιμή΄της για να το αντιικατοπτρίζει

Αν βγάλει μια κάρτα που θα είναι το ίδιο ή και πιο γρήγορη σε raster, το ίδιιο ή πιο γρήγορη σε RT, μαζί με FSR 3,, με την ίδια η λιγότερη κατανάλωση από την 4060ti τότε θα χτυπήσω μία,, δεν χρειάζεται να πώ κάτι, actions speak louder.

Eίδα και το video του hwunboxed,, αμά λέω ότι ο τύπος ή άμπαλος είναι ή βαλτός...Στο 22:25 του video ο τύπος νομίζει ότι τα traversal που έχει το παιχνίδι (και τα έχει  και στο PC μου με την 4090) τα έχει λόγω vram η 4060ti....

 

 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Arkin είπε

Συνεχιζουμε

Hogwarts ultra 1440p

Screenshot-1.png

 

plague tale ultra 1440p

Screenshot-5.png

 

doom eternal 1440p

Screenshot-7.png

Για καλό τα έβαλες αυτά τα γραφήματα (και στις προηγούμενες σελίδες, αντίστοιχα)?

Κάρτα τελευταίας γενιάς να χαροπαλεύει για να περάσει κάρτες 2-3 ετών (στο ίδιο εύρος κατηγορίας/τιμών)?

Αυτή την "εξέλιξη" επικροτούμε?

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Herald είπε

Πολύ χρήσιμη η vram της 6700xt. H κάρτα έχει ξεμείνει από επιδόσεις και παίζει  στα sub 40 αλλά η vram μας μάρανε. Αει καλά

Με 40 παιζει και η άλλη, αλλά τα textures δεν βλέπονται μαν μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Argonaute είπε

Με 40 παιζει και η άλλη, αλλά τα textures δεν βλέπονται μαν μου.

To point είναι ότι θα ρίξεις settings και στιις 2 γιατί σέρνονται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 4060Ti έπρεπε να 'χει 270 ευρώ ξέρω 'γω και η 4060 200 ευρώ για να πεις ότι έχουν καλή τιμή. 400άρα για 4060Ti είναι τρελό meh, τόσο θα έπρεπε να έχει η 4070.

Γενικά το mid-range το έχουν ξεφτιλίσει εντελώς.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

To point είναι ότι θα ρίξεις settings και στιις 2 γιατί σέρνονται....

Αληθεια τωρα? Ποσο πιο κατω να τα ριξει η nvidia? Ενας μονοχρωμος όγκος ειναι η υφή του υφασματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Αληθεια τωρα? Ποσο πιο κατω να τα ριξει η nvidia? Ενας μονοχρωμος όγκος ειναι η υφή του υφασματος.

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι βλέπεις και γιατί το βλέπεις. Αν ρίξεις τα textures θα σταματήσουν να είναι ένας μονόχρωμος όγκος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Αληθεια τωρα? Ποσο πιο κατω να τα ριξει η nvidia? Ενας μονοχρωμος όγκος ειναι η υφή του υφασματος.

Εδώ είναι το αστείο της υπόθεσης.

Αν ρίξεις 1-2 σκάλες τα textures, θα έχεις (πολύ) καλύτερη εικόνα στην 4060Ti, αφού πλέον θα τα δείχνει κανονικά, σε αντίθεση με το ultra όπου επειδή δεν "χωράνε" στη μνήμη της, απλά δεν τα φορτώνει (ή "αναβοσβήνουν", όπως έχει φανεί κάποιες φορές).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Argonaute said:

Ποσο πιο κατω να τα ριξει η nvidia?



Τελικά αν κάναμε μια αξιολόγηση της αγοράς αυτή τη στιγμή, τι έχει το καλύτερο Value προς ολικό Performance (Αποδοση/Κατανάλωση/Features). Δεν ξέρω κατά πόσο θα δώσει FG η πράσινη επίσημα ή θα παίζουν οι παλιές πράσινες μέσω FSR3, ξέρω γώ μελλοντικά.

Τιμές καινούργιων αυτή τη στιγμή στην αγορά:
RTX3070 στα 372€
4060Ti στα 480€
4070 στα 600€
3080Ti στα 600€
3090 στα 890€

Εν τω μεταξύ όντως κοίταγα τις δοκιμές του Techpowerup σε games και απο τις 2019 και μετά έχουμε ανέβει απο τα 8GB σε Ultra 4K σε 15GB ξέρω γω.  Και τα παιχνίδια που φτάνουν 15GB ξεκινάνε απο 10GB. Δεν ειναι οτι αντε ρίχνεις ρυθμίσεις και κατεβαίνεις 5GB ας πούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι βλέπεις και γιατί το βλέπεις. Αν ρίξεις τα textures θα σταματήσουν να είναι ένας μονόχρωμος όγκος. 

Ultra με ultra συγκρίνει ο τυπάς και η μια απο τις δυο δεν μπορεί να τα απεικονίσει σωστα. Αρα δεν μπορεί λόγω περιορισμών να απεικονισει Ultra textures ενω εχει την δυναμη να το κανει. Επιτέλους το παραδέχτηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Argonaute είπε

Ultra με ultra συγκρίνει ο τυπάς και η μια απο τις δυο δεν μπορεί να τα απεικονίσει σωστα. Αρα δεν μπορεί λόγω περιορισμών να απεικονισει Ultra textures ενω εχει την δυναμη να το κανει. Επιτέλους το παραδέχτηκες.

Τι εννοείς επιτέλους το παραδέχτηκα? Εδώ και μήνες το λέω ότι με 8gb δεν μπορείς να τρέχεις Ultra textures σε όλα τα παιχνίδια. Το ερώτημα είναι πόσο σημαντικό είναι αυτό και τι θα θυσιάσεις για να πας σε Amd κάρτα που μπορεί. Αξίζουν οι χειρότερες επιδόσεις σε Raster, σε RT, η μεγαλύτερη κατανάλωση, το dlss και το fg για να μπορείς να πας τα textures από το high στο Ultra? Αν ναι, ε πάρε amd. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά κάθεστε και συγκρίνετε την 4060ti με την 6750xt ενώ η τιμή της θα είναι στα επίπεδα rx 6800 non xt;

Επεξ/σία από bonorov
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ''λογική'' μερικών εδώ, η 8800GTX(G80) με την επανάσταση που έφερε όταν βγήκε τόσο σε επιδόσεις όσο και σε IQ, θα έπρεπε να κοστίζει κάνα 3000αρο.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως είναι η AMD που δεν χτυπάει τιμές ενώ μπορεί και ενώ το ''έχει ανάγκη'' λόγω πολύ χαμηλού market share. Κοστολογούν κι' αυτοί τη μάνα τους και τον πατέρα τους. Κοινώς, καρτέλ.

Κατά τα άλλα οι εταιρείες ξέρουν ότι η πλειοψηφία παίζει competitive/moba games κλπ που τρέχουν σε κάρτες 7-8ετίας άνετα, οπότε σου λέει έστω μια 4060 είναι για ''κάτι παραπάνω'', οπότε πλέρω..

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...