Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1851

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 λεπτό πριν, konik είπε

Νομίζω μια 4060 ti 16gb με ταβανι τα 500€ για αρχή σε μια καλή υλοποίηση θα είναι μια χαρά.

όταν θα φτάσει αυτή την τιμή με 520 θα παίρνεις 4070.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω, ο αντίπαλος από θέμα τιμής της 4060ti ειναι η 6750xt , η οποία είνα πιο ακριβήι πιο αργή σε raster, αρκετά πιο αργή σε RT, με 50% παραπάνω κατανάλωση, χωρίς DLSS και χωρίς FG, DOA η 4060ti, ξεκάθαρα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Herald είπε

Για να καταλάβω, ο αντίπαλος από θέμα τιμής της 4060ti ειναι η 6750xt , η οποία είνα πιο ακριβήι πιο αργή σε raster, αρκετά πιο αργή σε RT, με 50% παραπάνω κατανάλωση, χωρίς DLSS και χωρίς FG, DOA η 4060ti, ξεκάθαρα :P

όχι γι αυτό κατέβασε το video :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Herald είπε

Για να καταλάβω, ο αντίπαλος από θέμα τιμής της 4060ti ειναι η 6750xt , η οποία είνα πιο ακριβήι πιο αργή σε raster, αρκετά πιο αργή σε RT, με 50% παραπάνω κατανάλωση, χωρίς DLSS και χωρίς FG, DOA η 4060ti, ξεκάθαρα :P

Δεν βγαζω ακρη με τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Herald είπε

Για να καταλάβω, ο αντίπαλος από θέμα τιμής της 4060ti ειναι η 6750xt , η οποία είνα πιο ακριβήι πιο αργή σε raster, αρκετά πιο αργή σε RT, με 50% παραπάνω κατανάλωση, χωρίς DLSS και χωρίς FG, DOA η 4060ti, ξεκάθαρα :P

Ρε συ πού είδες όμως κάποιος να προτείνει 6750ΧΤ??? (Εδώ ή και γενικά)

Σκατά είναι και αυτή προφανώς.

Αλλά, to put things into perspective, η 4060ΤΙ είναι τόσο σκατά λόγω τιμής/bus width που σε λίγες ώρες η απλή 6700ΧΤ από το να πέφτει τιμή μέρα με τη μέρα, ανέβηκε 20€ η ελάχιστη :D

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, Herald said:

Για να καταλάβω, 

Παιχνίδια που έχει πρόβλημα λόγο Vram

 

Control

Plaque Tale Requiem

Spiderman

Forza 5

The Last Of Us

Godfall

Hogwarts Legacy

Doom Eternal

Resident Evil 4

Far Cry 6

The Callisto Protocol

Halo Infinite

 

26 minutes ago, Herald said:

 DOA η 4060ti, ξεκάθαρα 

Έχεις δίκιο , στο μέσο του 2023, 8GB στα 400 USD = DOA  ξεκάθαρα

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just getting started είπε

Ρε συ πού είδες όμως κάποιος να προτείνει 6750ΧΤ??? (Εδώ ή και γενικά)

Σκατά είναι και αυτή προφανώς.

Αλλά, to put things into perspective, η 4060ΤΙ είναι τόσο σκατά λόγω τιμής/bus width που σε λίγες ώρες η απλή 6700ΧΤ από το να πέφτει τιμή μέρα με τη μέρα, ανέβηκε 20€ η ελάχιστη :D

Γιατί και η 6700xt τα ίδια χάλια είναι. 30€ παραπάνω σου δίνουν καλύτερο raster, καλύτερο RT, πολύ χαμηλότερη κατανάλωση, FG + DLSS. Π

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Παιχνίδια που έχει πρόβλημα λόγο Vram

 

Control

Plaque Tale Requiem

Spiderman

Forza 5

The Last Of Us

Godfall

Hogwarts Legacy

Doom Eternal

Resident Evil 4

Far Cry 6

Παιχνίδια που έχει πρόβλημα ο αντίπαλος της λόγω RT performance


Cyberpuk

Hogwarts

Control

Deatthloop

Doom Eternal

Godfall

Metro exodus

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εχεις δίκιο , στο μέσο του 2023, 8GB στα 400 USD = DOA  ξεκάθαρα

Έχω όντως δίκιο, στο μέσο του 2023 RT performance του 2018 στα 420 usd = DOA ξεκάθαρα. 4060ti > 6750xt, την κατουράει που λέει και ο tambas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Παιχνίδια που έχει πρόβλημα λόγο Vram

 

Control

Plaque Tale Requiem

Spiderman

Forza 5

The Last Of Us

Godfall

Hogwarts Legacy

Doom Eternal

Resident Evil 4

Far Cry 6

 

Έχεις δίκιο , στο μέσο του 2023, 8GB στα 400 USD = DOA  ξεκάθαρα

Εδω το vram problem σε 8 απο τα 10 παιχνιδια που ανεφερες σε 1440p. Το βλεπουμε ξεκαθαρα το προβλημα φανταζομαι ετσι. Αντε να δουμε. 

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png
Screenshot-3.png
Screenshot-4.png
Screenshot-5.png
Screenshot-6.png
Screenshot-7.png
Screenshot-8.png

 

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Γιατί και η 6700xt τα ίδια χάλια είναι. 30€ παραπάνω σου δίνουν καλύτερο raster, καλύτερο RT, πολύ χαμηλότερη κατανάλωση, FG + DLSS.

Οκ, προσωπική άποψη αν είναι να θυσιάσω τόσα πολλά frames για να έχω rt σε 1080p (για εκεί την προορίζει η nvidia), ώστε να πρέπει να ανοίξω dlss, καλύτερα να μην ανοίξω rt καθόλου.

Αλλά θα συμφωνήσω ότι ΟΤΑΝ η 4060ti κοστίζει μόνο 30€ παραπάνω από 6700ΧΤ, τότε ΘΑ είναι καλύτερο προϊόν, αυστηρά σε 1080p. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα σταματήσει να είναι κακό προϊόν η 4060TI.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just getting started είπε

Οκ, προσωπική άποψη αν είναι να θυσιάσω τόσα πολλά frames για να έχω rt σε 1080p (για εκεί την προορίζει η nvidia), ώστε να πρέπει να ανοίξω dlss, καλύτερα να μην ανοίξω rt καθόλου.

Αλλά θα συμφωνήσω ότι ΟΤΑΝ η 4060ti κοστίζει μόνο 30€ παραπάνω από 6700ΧΤ, τότε ΘΑ είναι καλύτερο προϊόν, αυστηρά σε 1080p. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα σταματήσει να είναι κακό προϊόν η 4060TI.

Εβαλα πιο πανω επιδοσεις της καρτας σε 1440p. Γιατι την θεωρουμε 1080p μπορω να μαθω? Με παραδειγματα παρακαλω να γινει συζητηση οχι επειδη εχει 8 gb vram ειναι 1080p που ακουω. Εγω βλεπω σκοτωνει σε 1440p σε οτι νεο κυκλοφορει απο οσα review εχω δει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Arkin said:

Εβαλα πιο πανω επιδοσεις της καρτας σε 1440p. Γιατι την θεωρουμε 1080p μπορω να μαθω? Με παραδειγματα παρακαλω να γινει συζητηση οχι επειδη εχει 8 gb vram ειναι 1080p που ακουω. Εγω βλεπω σκοτωνει σε 1440p σε οτι νεο κυκλοφορει απο οσα review εχω δει. 

Έχω βάλει τόσες φωτογραφίες από παιχνίδια που απλά η κάρτα παθαίνει επιληψία λόγο Vram ακόμα και σε 1080p η και με DLSS σε κάποια από αυτά και σε κάποια άλλα απλά δεν εμφανίζει textures, μην κοιτάς μόνο τα avg.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...