Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

To μέγεθος του Die δεν δείχνει αυτό που νομίζεις, 31% παραπάνω transistors έχει η 4060ti και οι επιδόσεις δεν ξεπερνάνε το 10-12% από την 3060Ti. Μετά από 2.5 χρόνια είναι απλά για τα μπάζα λόγο MSRP.

Δεν ισχυρίζομαι πως είναι καλή κάρτα για την τιμή της. Όμως το die size φυσικά και μετράει. Όταν πας σε μικρότερο process, πας για να μπορείς να χωράς περισσότερα transistors στον ίδιο χώρο. Όταν λοιπόν το die είναι το μισό, χαραμίζεις πολύ απο το κέρδος του process. Για παράδειγμα η 3060 ti είχε 70% περισσότερα transistors απο την 2060 super γιατί είχε παρόμοιο die size με τον προκάτοχο της σε πιο πυκνό process. Επίσης δεν πρέπει να παραβλέπεις το 128 bit bus. Είναι μεγάλο bottleneck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Arkin said:

Αν ειναι τοσο αναγκαιο να παιξεις το plague tale με rt σε native 1080p πανε σε κατι αλλο ναι δεν κανει η καρτα. Απο την αλλη μπορεις να ανοιξεις dlss 2 quality+dlss 3 και να πας στα 80-90fps με RT αλλα ισως να μην το θες. 

 

Γιατί να θέλω να βάλω upscale σε 1080p και ψεύτικα fps όταν με άλλες κάρτες που έχουν παραπάνω από 8GB μπορώ να τρέξω σε 1080p Native ??? 

Αν είχε η 4060Ti 16GB δεν θα μίλαγες για Upscale και FG τώρα, θα έλεγες πόσο καλά τρέχει η κάρτα σε 1080p Native όλα τα παιχνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Herald είπε

Γιατί αν επιτρέπεται?

Γιατί λόγω δουλειάς (rendering) θέλω cuda και ταυτόχρονα καλές επιδόσεις για gaming σε 1440. Αν την ήθελα μόνο για gaming πήγαινα και απέναντι άνετα. Σκέφτομαι και την 4070ti αλλά για τα λεφτά της πας σε 4080 στην περίπτωση μου. Αν ήταν στα 700 την χτυπούσα χθες

Επεξ/σία από nlogginidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρα από την κατανάλωση που δεν με νοιάζει .

Σαν απόδοση περίμενα την 8αρα να ματσαρει άνετα την 3070 και σε νέους τίτλους να της  ρίχνει. Απογοήτευση από αυτά τα λίγα που είδα.

Το μόνο που σώνει την κατάσταση είναι το fg k dlss3 άντε και η κατανάλωση που όπως είπα δεν με ενδιαφέρει.

Είναι κάρτα για κάποιον που θέλει να κάνει καμία αναβάθμιση από gtx1060 άντε στο τσακιρ κέφι και από καμία 2060 για να πει ότι έκανα upgrade.

Μένει να δούμε και την 16αρα και ελπίζω σύντομα η 8αρα να παίζει σε τιμή Μαξ τα 380-400€ μια καλή καστομ και 450-500€ η 16αρα

 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Δεν είναι θέμα κόστους, είναι θέματα σπατάλης. Πήρα laptop των 1800 ευρώ ενώ με 1000 ευρώ μπορούσα να πάρω κάτι το ίδιο γρήγορο, απλά θα ρουφαγε το διπλάσιο ρεύμα. Αν δεν σε απασχολεί το  Power draw την προσπερνας φυσικά. 

και γιατι δεν πήρες macbook pro? δεν υπαρχει κανένα λαπτοτ που να δίνει τέτοιες επιδόσεις, με τόσο χαμηλή κατανάλωση σε w.

αθορυβο, απο τις καλυτερες οθονες και ηχεια που υπαρχουν και φυσικα εχει ιδιες επιδοσεις ειτε στο ρευμα, είτε με μπαταρία (σε αντιθεση με pc laptop), δεν ειναι για games, αλλα δεν πιστεύω να εχεις 4090 στο desktop και να παιζεις στο laptop.. αν παιζεις και στις διακοπές, έ μαλλον δεν χρειάζεσαι  διακοπες. 🙂

κρίμα που δεν τις δάνεισαν σε εσένα... χαμένες πήγαν και οι 4 με τον άμπαλο, στο τέλος κατέβηκε κιόλας το σκορ..

αλήθεια τι θα πείραζες που δεν έκανε;

Spoiler

 

 

 

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, nlogginidis είπε

Γιατί λόγω δουλειάς (rendering) θέλω cuda και ταυτόχρονα καλές επιδόσεις για gaming σε 1440. Αν την ήθελα μόνο για gaming πήγαινα και απέναντι άνετα. Σκέφτομαι και την 4070ti αλλά για τα λεφτά της πας σε 4080 στην περίπτωση μου. Αν ήταν στα 700 την χτυπούσα χθες

Eνδιαφέρον,, δηλαδή πέρα από FG / RT / DLSS η 4080 αξίζει τόσα πολλά παραπάνω χρήματα από την 7900xtx ακόμα και για productivity? 

6 λεπτά πριν, prefuse είπε

και γιατι δεν πήρες macbook pro? δεν υπαρχει κανένα λαπτοτ που να δίνει τέτοιες επιδόσεις, με τόσο χαμηλή κατανάλωση σε w.

αθορυβο, απο τις καλυτερες οθονες και ηχεια που υπαρχουν και φυσικα εχει ιδιες επιδοσεις ειτε στο ρευμα, είτε με μπαταρία (σε αντιθεση με pc laptop), δεν ειναι για games, αλλα δεν πιστεύω να εχεις 4090 στο desktop και να παιζεις στο laptop.. αν παιζεις και στις διακοπές, έ μαλλον δεν χρειάζεσαι  και διακοπες. 🙂

κρίμα που δεν τις δάνεισαν σε εσένα... χαμένες πήγαν και οι 4 με τον άμπαλο, στο τέλος κατέβηκε κιόλας το σκορ..

αλήθεια τι θα πείραζες που δεν έκανε;

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

 

 

Δούλεψα το macbook pro 16αρι του αδερφού με τον m1 max - τράτζικ ήταν και σε επιδόσεις και σε μπαταρία under load. Τα ηχεία ήταν όντως φοβερά, αλλά έχω iems των 1000€ - δεν τα χρησιμοποιώ τα ηχεία :P 

YΓ1. Μόνο τα power limit βλέπω ότι πείραξε αυτός, αυτό δεν είναι ocing :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Eνδιαφέρον,, δηλαδή πέρα από FG / RT / DLSS η 4080 αξίζει τόσα πολλά παραπάνω χρήματα από την 7900xtx ακόμα και για productivity? 

Ναι γιατί το πρόγραμμα που δουλεύουμε για rendering εδάφους από λήψεις ντροουν εκμεταλευεται τους cuda cores και με nvidia γλυτώνεις πολύ πολύ χρόνο. Έχω στο άλλο πισι 6900xt και σε όλα είναι χρυσή αλλά στο συγκεκριμένο σενάριο δεν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Herald είπε

Eνδιαφέρον,, δηλαδή πέρα από FG / RT / DLSS η 4080 αξίζει τόσα πολλά παραπάνω χρήματα από την 7900xtx ακόμα και για productivity? 

ναι, δυστυχώς, εχουν πολύ καλύτερη υποστήριξη απο τα προγράμματα αλλα και drivers και έτσι υπάρχει μονοπώλιο

Spoiler

 

πρεπει πάντως να το καταλάβετε γιατι ο φανμποισμός ειναι εναντίον σας/μας (χωρις παρεξήγηση, δεν το γράφω προσωπικά για σένα, απλα βρήκα την αφορμη) και οτι το οτι ειναι καλυτερη η nvidia και μονοπολεί, ειναι μόνο κακό για τους καταναλωτές. εκτος και αν ειστε shareholders.. που δεν είστε.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, prefuse είπε

ναι, δυστυχώς, εχουν πολύ καλύτερη υποστήριξη απο τα προγράμματα αλλα και drivers και έτσι υπάρχει μονοπώλιο

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

πρεπει πάντως να το καταλάβετε γιατι ο φανμποισμός ειναι εναντίον σας (χωρις παρεξήγηση, δεν το γράφω προσωπικά για σένα, απλα βρήκα την αφορμη) και οτι το οτι ειναι καλυτερη η nvidia και μονοπολεί, ειναι μόνο κακό για τους καταναλωτές. εκτος και αν ειστε shareholders.. που δεν είστε.

E και τι να κάνω ρε σύ για να το αλλάξω αυτό, να πάρω χειρότερο προιόν για να στηρίξω την amd? Το έκανα 2-3-5 φορές στα CPU και είδαμε πως μας το αντεπέδωσε και η AMD, ακόμα 6πύρηνα πουλάει σε φουσκωμένες τιμές μάλιστα.

Απλά μου έκανε εντύπωση αυτό με τους cuda cores, δηλαδή και φτηνά τις δίνει η nvidia τις κάρτες, αφού και 50% παραπάνω να τις χρέωνε πάλι θα σύμφερε σε σχέση με το να πάρεις amd. Ενδιαφέρον, κάθε φορά  που λέμε πόσο ακριβές είναι οι nvidia κάρτες να το θυμόμαστε κιαυτό :P 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Eνδιαφέρον,, δηλαδή πέρα από FG / RT / DLSS η 4080 αξίζει τόσα πολλά παραπάνω χρήματα από την 7900xtx ακόμα και για productivity? 

Δούλεψα το macbook pro 16αρι του αδερφού με τον m1 max - τράτζικ ήταν και σε επιδόσεις και σε μπαταρία under load. Τα ηχεία ήταν όντως φοβερά, αλλά έχω iems των 1000€ - δεν τα χρησιμοποιώ τα ηχεία :P 

YΓ1. Μόνο τα power limit βλέπω ότι πείραξε αυτός, αυτό δεν είναι ocing :P 

εμ γιαυτό τον χαρακτήρισα άμπαλο, ακόμα και εγω που ειμαι άμπαλος σε ocing, αυτά που έκανε θα εκανα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Γιατί να θέλω να βάλω upscale σε 1080p και ψεύτικα fps όταν με άλλες κάρτες που έχουν παραπάνω από 8GB μπορώ να τρέξω σε 1080p Native ??? 

Αν είχε η 4060Ti 16GB δεν θα μίλαγες για Upscale και FG τώρα, θα έλεγες πόσο καλά τρέχει η κάρτα σε 1080p Native όλα τα παιχνίδια.

Για αυτο λεω αν δεν σε κανει μπορεις να πας στα ιδια χρηματα σε μια καρτα που θα παιζει αψογα το plague tale σε 1080p native με ultra ray tracing. Το καλο ειναι οτι ποτε κανεις δεν μας βαζει το μαχαιρι στο λαιμο να αγορασουμε τα προιοντα τους. 

23 λεπτά πριν, nlogginidis είπε

Γιατί λόγω δουλειάς (rendering) θέλω cuda και ταυτόχρονα καλές επιδόσεις για gaming σε 1440. Αν την ήθελα μόνο για gaming πήγαινα και απέναντι άνετα. Σκέφτομαι και την 4070ti αλλά για τα λεφτά της πας σε 4080 στην περίπτωση μου. Αν ήταν στα 700 την χτυπούσα χθες

4080 τωρα που επεσε στα 1150 ειναι οκ αγορα για αυτα που προσφερει. 840 εχει η 4070ti σημερα οποτε υπαρχει μια διαφορα 300 ευρω που πιστευω δικαιολογουνται. Πριν που ηταν 1400+ η 4080 και 900 η 4070ti εννοειται πηγαινες στη δευτερη με κλειστα ματια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Herald είπε

E και τι να κάνω ρε σύ για να το αλλάξω αυτό, να πάρω χειρότερο προιόν για να στηρίξω την amd? Το έκανα 2-3-5 φορές στα CPU και είδαμε πως μας το αντεπέδωσε και η AMD, ακόμα 6πύρηνα πουλάει σε φουσκωμένες τιμές μάλιστα.

Απλά μου έκανε εντύπωση αυτό με τους cuda cores, δηλαδή και φτηνά τις δίνει η nvidia τις κάρτες, αφού και 50% παραπάνω να τις χρέωνε πάλι θα σύμφερε σε σχέση με το να πάρεις amd. Ενδιαφέρον, κάθε φορά  που λέμε πόσο ακριβές είναι οι nvidia κάρτες να το θυμόμαστε κιαυτό :P 

οχι ρε και εγώ αναγκαστικά nvidia θα πάρω αλλα δεν χαίρομαι καθόλου που θα πάρω και θα ενισχύσω το μονοπόλιο. αυτη την στιγμή πάνε να καθιερώσουν τις υψηλές τιμές και οι 2 εταιρίες, δηλ να γίνει οτι έγινε και με τα κινητά των 1000+ ευρώ, μονο που οι GPUs εχουν διαφορά στο σε πόσο χρόνο θα κάνεις την δουλειά σου ή αν θα παιζει το παιχνίδι πιο ομαλά, στα κινητα που η βασική τους δουλεια ειναι να μπαινει στο ιντερνετ ή να μιλας, ειτε πάρεις 200 είτε 1000+ τα ίδια ακριβώς κάνουν απλα αλλάζει λίγο η εμπειρία χρήσης. Ε αυτήν την "εμπειρία χρήσης" (για άλλους δουλειά) θέλουν να υπερκοστολογίσουν στις GPU.

το φθηνό ή ακριβό, εχει να κάνει και με το πόσο πωλούνταν μια κάρτα γραφικών πριν Χ χρόνια, πχ αν περάσει αυτό (που θα το περάσουν) οι high end κάρτες θα ακριβαίνουν ολο και πιο πολύ και οσο η πρόσβαση στο ΑΙ θα απαιτεί δυνατότερα μηχανήματα, τόσο θα μεγαλώνει και η οικονομική ανισότητα αφου ολα θα στηρίζονται στην ΑΙ. τεσπα κουβέντα για άλλο νήμα. καλο απόγευμα!

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, Solowing said:

Δεν ισχυρίζομαι πως είναι καλή κάρτα για την τιμή της. Όμως το die size φυσικά και μετράει. Όταν πας σε μικρότερο process, πας για να μπορείς να χωράς περισσότερα transistors στον ίδιο χώρο. Όταν λοιπόν το die είναι το μισό, χαραμίζεις πολύ απο το κέρδος του process. Για παράδειγμα η 3060 ti είχε 70% περισσότερα transistors απο την 2060 super γιατί είχε παρόμοιο die size με τον προκάτοχο της σε πιο πυκνό process. Επίσης δεν πρέπει να παραβλέπεις το 128 bit bus. Είναι μεγάλο bottleneck.

Ναι σε αυτό συμφωνώ, ανέβασε τις κάρτες σε όνομα και τιμή ενώ θα έπρεπε η 4060τι να είναι το λιγότερο η απλή 4060 στα $299 με 12-16GB μνήμη και η 4060 που θα βγει σε έναν μήνα έπρεπε να είναι η 4050Τι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...