Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
2 minutes ago, pirmen56 said:

Αλλά ας δεχτούμε ότι είναι trash η 4060Ti. Ας δούμε τις αντίστοιχες προτάσεις από AMD με το FSR 3 όποτε βγει.

Λογικά θα πέσει αντίστοιχο ή και μεγαλύτερο γέλιο κι εκεί.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1851

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Arkin είπε

Η 3060ti ηταν στα 200 watt με 20% κατω επιδοσεις απο 4060ti. Εδω με ενα undervolt του λεπτου θα παει στα 100 κοντα μιση καταναλωση θα βγει. 

Άλλα reviews βλέπουμε;

20% κάτω; Που; Μόνο στο Forza;

Επίσης και οι Ampere GA104 έπαιρναν καλό UV ξέρεις. Με 1 λεπτό UV 50-60W κάτω.

Με την 3070Ti τώρα παίζω στα 180-190W με επιδόσεις στοκ (μου έτυχε καλό κομμάτι βέβαια).

Ντροπή στην Nvidia, πραγματικά. Πάει να περάσει αυτό το πράγμα για xx60Ti. Καλομάθαμε με την 3060Ti.

Είδες τα πρόσφατα Hogwarts και The Last of Us, ε; Τον πίνει από 3060Ti. 🤣🤣🤣

1.jpg.6ef1edc30d100df6a7d0797f77c60923.jpg

2.jpg.8b00864a3bc79882a8cedfd23f8f95f4.jpg

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, Arkin said:

Η 3060ti ηταν στα 200 watt με 20% κατω επιδοσεις απο 4060ti. Εδω με ενα undervolt του λεπτου θα παει στα 100 κοντα μιση καταναλωση θα βγει.

Πρώτον το 20% δεν ισχύει, δεύτερον μου αρέσει που αναφέρεις το undervolt.

Το οποίο αν ας πουμε εξαρτιόταν η ζωή μου από το αν θα το έκαναν όσο περισσότεροι αγοραστές γίνεται, θα πήγαινα σαν σκυλί στο αμπέλι. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Eγώ γιαυτό κοιιτάω την 16αρα, είμαι σε 1440p ultrawide, απλά θέλω να παραμείνει χαμηλά η κατανάλωση,, μην δώ τίποτα 200w λόγω της επιπλέον ram.

Σε τετοια αναλυση θα ξειμεινει πιο γρηγορα o πυρηνας απο τη vram ισως ακομα και με 8gb vram να παρεις. Απο οσο εχω δει εκει στα 10-11 τραβανε τα παιχνιδια σε αυτη την αναλυση δοκιμασα ολα τα βαρια δηλαδη. Τα 16 δεν ξερω γιατι τα χρειαζεται η 4060ti ας εβγαινε με 12 με κανα 50αρικο πιο κατω δηλαδη. 4Κ καρτα δεν ειναι και σε 1440 θα ξεμεινει ο πυρηνας πρωτα απο τη vram. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

RTX 2080. Ίδιες raster επιδόσεις με 1080Ti και ίδια περίπου τιμή στο launch. Μην κολλάμε στα ονόματα. Ακόμα παίζει 1440p και 1080p με RT, σε αποδεκτή ποιότητα, λόγω DLSS. Η 1080Ti είναι πια 1080p και κάτω(βλέπε PT requiem) παρά τα 11Gb.

Αλλά ας δεχτούμε ότι είναι trash η 4060Ti. Ας δούμε τις αντίστοιχες προτάσεις από AMD με το FSR 3 όποτε βγει.

Δεν με νοιάζει τι κάνει η amd εδώ.. Τα δικά τους χαλιά τα κράζουμε δίπλα. Nvidia θέλω να πάρω αλλά η μόνη που έχει νόημα είναι η 4080 λίγο ποιο κάτω από εκεί που είναι τώρα γύρω στο χιλιάρικο. Όλες οι από κάτω είναι άθλιες για την τιμή τους. Και όσο ποιο κάτω τόσο ποιο αθλιες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nlogginidis είπε

Αδερφέ μου δες όλα τα συγκριτικά. Δεν υπάρχει 16-20. Όταν και αν πέσει στα 350€ το ξαναβλεπουμε. Όλα τα ριβιου δείχνουν να πνίγεται σε 1440 από memory bus και εύρος διάυλου. Ε όχι και 400$ ρε παιδιά τι αυτήν την κάρτα και να μας αρέσει κιόλας. Ας καίει και 5 βατ. Κάπου όπα δηλαδή. 

350 σε κανα μηνα οπως επεσε και η 4070 εδω θα ειμαστε μακαρι να βγω αληθινος γιατι εκει ειναι μια σωστη τιμη για την καρτα. Οχι 450 εννοειται.

Για τα 1440P ισως πνιγετε σε οτι πιο unoptimized υπαρχει σημερα στο 99% την βλεπω τραβαει πολυ καλα σε 1440p εκτος αν πιασουμε αυτα τα 1-2 παιχνιδια που ειναι ο ορισμος του κακου optimization ωστε να βγαλουμε το συμπερασμα οτι η καρτα δεν τραβαει σε 1440p απο τα χιλιαδες αλλα παιχνιδια που τα παει αψογα σε 1440. 

https://www.techpowerup.com/review/pny-geforce-rtx-4060-ti-verto/31.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ειναι τεραστια σκουπιδια στην ngreedia, (4070 ως 4080, τελικα την σκασανε ως 4070 ti, 4060 ti ως 4070, τωρα τσιμπα και μια 4050 ως 4060 ti) αλλα τα παραπονα σας στα ΑΡΧΙσκουπιδια της amd που βγαζουν πατσαβουροκαρτες και απλα κανουν enable την nvidia να βαραει το ντεφι οπως θελει αφου ουσιαστικα παιζει μονη της στην αγορα.

ειδατε την 7600 της amd? γελανε και τα τσιμεντα. σε καποια leaks εχει αποδοση 6650 και ερχεται με κοστος 6700χτ.

και εγω αν επαιζα ουσιαστικα μονος μου σε μια αγορα θα εκανα οτι περναει απο το χερι μου να κανω τα πελατακια μου χωρις εναλλακτικη and bleed them dry.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nlogginidis είπε

Δεν με νοιάζει τι κάνει η amd εδώ.. Τα δικά τους χαλιά τα κράζουμε δίπλα. Nvidia θέλω να πάρω αλλά η μόνη που έχει νόημα είναι η 4080 λίγο ποιο κάτω από εκεί που είναι τώρα γύρω στο χιλιάρικο. Όλες οι από κάτω είναι άθλιες για την τιμή τους. Και όσο ποιο κάτω τόσο ποιο αθλιες

Εδώ φίλε, επειδή φαίνεσαι καινούριος στην παρέα, αν πεις κάτι αρνητικό για την Nvidia αμέσως σε βαφτίζουν AMDάκια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Σε τετοια αναλυση θα ξειμεινει πιο γρηγορα o πυρηνας απο τη vram ισως ακομα και με 8gb vram να παρεις. Απο οσο εχω δει εκει στα 10-11 τραβανε τα παιχνιδια σε αυτη την αναλυση δοκιμασα ολα τα βαρια δηλαδη. Τα 16 δεν ξερω γιατι τα χρειαζεται η 4060ti ας εβγαινε με 12 με κανα 50αρικο πιο κατω δηλαδη. 4Κ καρτα δεν ειναι και σε 1440 θα ξεμεινει ο πυρηνας πρωτα απο τη vram. 

Ναι θα την προτιμούσα με 12 vram και καλύτερη τιμή αλλά what can you do. 

4 λεπτά πριν, nlogginidis είπε

Nvidia θέλω να πάρω

Γιατί αν επιτρέπεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Eγώ γιαυτό κοιιτάω την 16αρα, είμαι σε 1440p ultrawide, απλά θέλω να παραμείνει χαμηλά η κατανάλωση,, μην δώ τίποτα 200w λόγω της επιπλέον ram.

Δώσε στο μωρό την 4090 και χτύπα την 16αρα για high refresh 1440p 100fps+ και 180W και είσαι αρχηγός😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα εχουν να κανουν σε συναρτηση με την τιμη και τι αλλες επιλογες υπαρχουν σε παρομοια τιμη απο αλλες εταιριες αυτη τη στιγμη. Οι 3060ti μεχρι σημερα δεν επεσαν κατω απο 380 ευρω η περισσοτερες ειναι 400-450 ευρω. Απο amd βλεπω την 6700xt ξεκινανε απο 360 ευρω που ειναι λιγο πιο κατω σε επιδοσεις. Προφανως δεν ειπα αγορα 4060ti στα 450 ουτε καν στα 400 στα 350 ομως θα εχει νοημα συγκριτικα με οτι αλλο κυκλοφορει σημερα για τους λογους που αναφεραμε καλο rt χαμηλη καταναλωση dlss 3 ασχετα αν δεν εχει το perf jump που θα θελαμε. Οποτε καλο ειναι να αφησουμε στην ακρη ονομασιες καθε καρτας και να δουμε αποκλειστικα τιμη σε συναρτηση με τι αλλο κυκλοφορει αυτη τη στιγμη και τι δινει. Οποιος θελει 1080p μια χαρα ειναι η 8αρα εγω σπανια να δω πανω απο 11gb vram usage στα 3440x1440 και οποιος θελει 1440p ας παει στην 16αρα η οποια αν ειναι αρκετα κοντα με 4070 σε τιμη ας παει σε εκεινη που ειναι αρκετα καλυτερη σε πυρηνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Δώσε στο μωρό την 4090 και χτύπα την 16αρα για high refresh 1440p 100fps+ και 180W και είσαι αρχηγός😎

Της προσέφερα την 3090 αλλά δεν την ήθελε, θέλει χαμηλή κατανάλωση :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Arkin said:

350 σε κανα μηνα οπως επεσε και η 4070 εδω θα ειμαστε μακαρι να βγω αληθινος γιατι εκει ειναι μια σωστη τιμη για την καρτα. Οχι 450 εννοειται.

Για τα 1440P ισως πνιγετε σε οτι πιο unoptimized υπαρχει σημερα στο 99% την βλεπω τραβαει πολυ καλα σε 1440p εκτος αν πιασουμε αυτα τα 1-2 παιχνιδια που ειναι ο ορισμος του κακου optimization ωστε να βγαλουμε το συμπερασμα οτι η καρτα δεν τραβαει σε 1440p απο τα χιλιαδες αλλα παιχνιδια που τα παει αψογα σε 1440. 

https://www.techpowerup.com/review/pny-geforce-rtx-4060-ti-verto/31.html

Να υποθέσω και το Plague Tale Requiem είναι ένα από τα χάλια optimized παιχνίδια, 400 USD MSRP και ούτε σε 1080p δεν παίζεις με RT  

Plague-Tale-Reguiem-1080p-Ultra-RT.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Να υποθέσω και το Plague Tale Requiem είναι ένα από τα χάλια optimized παιχνίδια, 400 USD MSRP και ούτε σε 1080p δεν παίζεις με RT  

Plague-Tale-Reguiem-1080p-Ultra-RT.jpg

Αν ειναι τοσο αναγκαιο να παιξεις το plague tale με rt σε native 1080p πανε σε κατι αλλο ναι δεν κανει η καρτα. Απο την αλλη μπορεις να ανοιξεις dlss 2 quality+dlss 3 και να πας στα 80-90fps με RT αλλα ισως να μην το θες. 

Screenshot_1.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nlogginidis είπε

Δεν με νοιάζει τι κάνει η amd εδώ.. Τα δικά τους χαλιά τα κράζουμε δίπλα. Nvidia θέλω να πάρω αλλά η μόνη που έχει νόημα είναι η 4080 λίγο ποιο κάτω από εκεί που είναι τώρα γύρω στο χιλιάρικο. Όλες οι από κάτω είναι άθλιες για την τιμή τους. Και όσο ποιο κάτω τόσο ποιο αθλιες

Η 4080 είναι ήδη εκεί κοντά στα φθηνότερα μοντέλα και μαγαζιά. Αν θες να παίξεις κάτι βαρύ τώρα την τσιμπάς. Αλλιώς περιμένεις να βγει η 4080Ti για να συμπιεστεί και άλλο η τιμή της πρώτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...