Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το γνωριζω αυτο αλλα τι να κανεις. Ειναι πιο ευκολο να κραζουμε για τριτο τεταρτα προιοντα αναγκης παρα τα 2.30 που ειχε η βενζινη η το 2ευρο που εχει το ψωμι η οτι με 50 ευρω γεμιζεις 1 σακουλα ψωνια απο 2 παλιοτερα. 

Οχι ολα ειναι στην ιδια τιμη με πριν 20 χρονια μονο η Nvidia ειναι ακριβη .
Ο Μπαμπης απο τα Πετραλωνα την ηθελε με επιδοσεις 3090Τi 48gb 384 bus στα 199€ γιατι "τοσο επρεπε να εχει" αλλιως θα τους τιμωρισει μενοντας με την 1060 η αγοραζοντας 7600xt (6650xt).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Age4Greeks είπε

Ε μη γίνεσαι και συ Τζενσεν τώρα και μου πετάς την μπάλα έξω από το γήπεδο. Όποτε μας συμφέρει εδώ είναι τεχνολογικό φορουμ και τώρα το πάμε στη βενζίνη; και να σου πω κάτι; τι βενζίνη θα τη μειώσω αν μπορώ για να κάνω τα απαραίτητα, την gpu που δεν την έχω ανάγκη αλλά όπως λέμε κάνουμε το χόμπι μας γιατί να την υπερπληρώσω και να μην κοιτάω το vfm?

Τι να κάνεις με ρωτάς, τους γράφεις. Όπως τους έχει γράψει πολύς κόσμος και το δείχνουν τα στατιστικά με τις πωλήσεις. Στην τελική αυτοί σε έχουνε ανάγκη και όχι εσύ.

Ναι το πηγα λιγο πιο μακρια σε πραγματα επιβιωσης οχι για να δειξω οτι οι gpu δεν εχουν σημασια αλλα για να δειξω οτι εχουμε μια γενικη τεραστια αυξηση στα παντα λογο πληθωρισμου λογο πολεμου λογο αισχροκερδειας λογο covid πες το οπως θελεις. Και παλι θεωρω λογικες τιμες αυτη τη στιγμη στις gpu και γενικοτερα στο pc hardware περα απο μητρικες που κρατανε τρελες τιμες. Να μου ελεγες σε εποχες mining θα σου ελεγα ναι εχεις απολυτο δικιο ηταν τρελες οι τιμες αλλα οχι σημερα που περνεις με 250 2070super με 350 3070 και με 600 4070. Ειναι οκ τιμες μην ξεχναμε τον πληθωρισμο μεσα σε ολο αυτο και την πτωση του ευρου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Να μου ελεγες σε εποχες mining θα σου ελεγα ναι εχεις απολυτο δικιο ηταν τρελες οι τιμες αλλα οχι σημερα που περνεις με 250 2070super με 350 3070 και με 600 4070

2070! όσο πας το ομορφαίνεις και συ, να δώσεις 250 ευρώ για κάρτα 5ετίας!!! wow! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

2070! όσο πας το ομορφαίνεις και συ, να δώσεις 250 ευρώ για κάρτα 5ετίας!!! wow! 

Θέλεις να σου πω πόσο είχαν οι rx580 μέχρι πρότινος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

2070! όσο πας το ομορφαίνεις και συ, να δώσεις 250 ευρώ για κάρτα 5ετίας!!! wow! 

2070super η οποια εχει επιδοσεις 6600xt δεν ειναι τοσο χαλια. Και ειναι αυτο που ελεγα οτι εχουν κρατησει τιμες οι παλιοτερες καρτες. Δινεις πχ 2070super 200-250 οσο παει και περνεις με 100-150 ευρω μια 3070 μια 6750xt επιλογες υπαρχουν. Ποσο ηθελες να παει η 2070super σημερα πια θα ηταν λογικη τιμη για μια καρτα που ειναι 18% κατω απο 6700xt και εχει 360 ευρω σημερα η πιο φθηνη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

2070! όσο πας το ομορφαίνεις και συ, να δώσεις 250 ευρώ για κάρτα 5ετίας!!! wow! 

Aν θες πες μας
1) σε τι αναλυση παιζεις
2)με τι settings εχεις σκοπο να παιξεις
3) ποσα θες να διαθεσεις
4) σε ποια gpu εχεις καταληξει και περιμενεις να βγει/πεσει
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

2070super η οποια εχει επιδοσεις 6600xt δεν ειναι τοσο χαλια. Και ειναι αυτο που ελεγα οτι εχουν κρατησει τιμες οι παλιοτερες καρτες. Δινεις πχ 2070super 200-250 οσο παει και περνεις με 100-150 ευρω μια 3070 μια 6750xt επιλογες υπαρχουν. Ποσο ηθελες να παει η 2070super σημερα πια θα ηταν λογικη τιμη για μια καρτα που ειναι 18% κατω απο 6700xt και εχει 360 ευρω σημερα η πιο φθηνη? 

Αν το σκεπτικό σου είναι να πάρω μια τόσο παλιά κάρτα για να τη βγάλει όπως όπως μια 2ετία δεν είμαι αυτής της σχολής. Αυτά τα έκανα στα νιάτα μου εποχές 5200, 6600GT, 7600GT και 8800GTS. Πλέον θα αγοράσω κάρτα και θα την πάρω με ορίζοντα 5ετίας. Δεν έχω και το χρόνο να ασχοληθώ. Οπότε μια κάρτα εν έτει 2023 με λιγότερο από 12GB για μένα είναι εντελώς άκυρη. Η 6700ΧΤ στα 310 μόλις σήμερα έπεσε τόσο, δεν είναι κακή αλλά είμαστε στην περίοδο που και οι 2 βγάζουν τα μικρομεσαία μοντέλα οπότε αναγκαστικά περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Αν το σκεπτικό σου είναι να πάρω μια τόσο παλιά κάρτα για να τη βγάλει όπως όπως μια 2ετία δεν είμαι αυτής της σχολής. Αυτά τα έκανα στα νιάτα μου εποχές 5200, 6600GT, 7600GT και 8800GTS. Πλέον θα αγοράσω κάρτα και θα την πάρω με ορίζοντα 5ετίας. Δεν έχω και το χρόνο να ασχοληθώ. Οπότε μια κάρτα εν έτει 2023 με λιγότερο από 12GB για μένα είναι εντελώς άκυρη. Η 6700ΧΤ στα 310 μόλις σήμερα έπεσε τόσο, δεν είναι κακή αλλά είμαστε στην περίοδο που και οι 2 βγάζουν τα μικρομεσαία μοντέλα οπότε αναγκαστικά περιμένεις.

Aυτα με τον οριζοντα 5ετιας ηταν παλια στο Texas που παιζανε ολοι 1080p και αγοραζαν καρτες overkill για 1080p (1080Τi ,2080Ti).
Tωρα που εχει γινει mainstream το 1440p και τα unoptimized games βγαινουν το ενα μετα το αλλο αμφιβαλω αν ακομα και η 4090 θα σε εβγαζε 5ετια.
Aυτοι που παιζουν 4Κ σε πολλα βαζουν ηδη DLSS 2.0 ή Native + FG. 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Aυτα με τον οριζοντα 5ετιας ηταν παλια στο Texas που παιζανε ολοι 1080p και αγοραζαν καρτες overkill.
Tωρα που εχει γινει mainstream το 1440p και τα unoptimized games βγαινουν το ενα μετα το αλλο αμφιβαλω αν ακομα και η 4090 θα σε εβγαζε 5ετια.
Aυτοι που παιζουν 4Κ σε πολλα βαζουν ηδη DLSS 2.0 ή Native + FG. 

Η αλήθεια είναι ότι όποιος αγόρασε το 2016 την 1080 θεωρώ ότι σε 1080p μέχρι και σήμερα κάνει την δουλειά του, και δεν είναι 5 χρόνια αλλά 7.

Τώρα αν για να κάνεις καλά την δουλειά σου θες Ultra μαζί με Max RT, οκ δεν θα σου παίζει σήμερα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Age4Greeks είπε

Αν το σκεπτικό σου είναι να πάρω μια τόσο παλιά κάρτα για να τη βγάλει όπως όπως μια 2ετία δεν είμαι αυτής της σχολής. Αυτά τα έκανα στα νιάτα μου εποχές 5200, 6600GT, 7600GT και 8800GTS. Πλέον θα αγοράσω κάρτα και θα την πάρω με ορίζοντα 5ετίας. Δεν έχω και το χρόνο να ασχοληθώ. Οπότε μια κάρτα εν έτει 2023 με λιγότερο από 12GB για μένα είναι εντελώς άκυρη. Η 6700ΧΤ στα 310 μόλις σήμερα έπεσε τόσο, δεν είναι κακή αλλά είμαστε στην περίοδο που και οι 2 βγάζουν τα μικρομεσαία μοντέλα οπότε αναγκαστικά περιμένεις.

Εμενα το σκεπτικο μου ειναι αναβαθμιση καθε 2ετια σε νεα γενια δεν χανεις πολλα απο την πωληση της παλιας και πας σε νεα με ενα οχι τοσο μεγαλο performance jump αλλα με λογικα λεφτα. Ενας που εχει μεινει με καμια 970 η πιο παλια καρτα η 2070super ειναι οαση μιας και δινει 120% πανω επιδοσεις. Δηλαδη πρεπει να σκεφτομαστε τη καρτα εχουμε και σε τι καρτα θα παμε και με ποσα χρηματα. Για 1440 μια 6600xt/2070super στα 250 ειναι εξαιρετικες επιλογες τωρα αν θελει καποιος να παιζει με rt σε 4Κ στα τελευταια παιχνιδια και με πολλα fps εκει ναι θα χρειαστουν και τα αντιστοιχα χρηματα αλλα δεν σημαινει οτι με 250 ευρω δεν μπορεις να παιξεις ανετα παιχνιδια οπως last of us hogwarts callisto κτλ νεα παιχνιδια στα 1440P με high ρυθμισεις. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aυτα με τον οριζοντα 5ετιας ηταν παλια στο Texas που παιζανε ολοι 1080p και αγοραζαν καρτες overkill για 1080p (1080Τi ,2080Ti).
Tωρα που εχει γινει mainstream το 1440p και τα unoptimized games βγαινουν το ενα μετα το αλλο αμφιβαλω αν ακομα και η 4090 θα σε εβγαζε 5ετια.
Aυτοι που παιζουν 4Κ σε πολλα βαζουν ηδη DLSS 2.0 ή Native + FG. 

Η 4090 είναι κάρτα για 4K 120fps+ αν έχει γίνει μια στοιχειωδώς καλή δουλειά σε optimization. Οπότε άνετα σε βγάζει 5 χρόνια για 1440p με 60 ή 75fps στο ultra ή κάπου εκεί.

Sponsored games που θα τρέχουν οριακά καλά στο top dog(π.χ. CP2077 overdrive) για να σε βάλουν σε πειρασμό, ή περιττώματα τύπου Forspoken πάντα θα υπάρχουν. Λίγοι αναβαθμίζουν για τέτοιες ακραίες περιπτώσεις. Σε state of the art παιχνίδια όπως το RDR2(που δεν το τρέχει maxed out σε 1080p ούτε η 1080Ti) απλά ρίχνεις λίγο τα settings και είσαι στο 95% της ποιότητας με ασύγκριτα καλύτερο frame rate.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aυτα με τον οριζοντα 5ετιας ηταν παλια στο Texas που παιζανε ολοι 1080p

Και τώρα η πλειοψηφία (παγκοσμίως) σε 1080p παίζουμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fotaras76 είπε

Και τώρα η πλειοψηφία (παγκοσμίως) σε 1080p παίζουμε. 

Τωρα οσοι παιζουν 1080p ειναι γιατι εχουν μενει με παλιες καρτες λογο της καταστασης με το mining/skullping.
Aν παραμεινουν στο 1080p ή σε 1440p 60FPS δεν χρειαζονται ακριβες gpu ακομα και μια 3060 12gb στα 290€ του καλυπτει.
H γκρινια υπαρχει
1) σε αυτους που θελουν 1440p 4K και τους φαινονται πολλα τα 600-800€.
2) σε αυτους που θελουν Entry ή Mid Range GPU με Specs High End
3) σε αυτους που περιμεναν να παρουν RTX 4000 σε τιμες 2015. 
4) σε αυτους που θελουν ΑΜD και μπηκαν να κραξουν Nvidia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Γκρινια" θα υπαρχει παντα γιατι ο κοσμος εχει συνηθισει με πανω κατω ιδια λεφτα να παιρνει καλυτερο προιον σχεδον στα παντα.Καποτε εδωσα 400€ για lg g4 κινητο και εδω και καιρο το αντικατεστησα με 200€ με ενα Poco x3 pro.Αν χρησιμοποιησω την λογικη των καρτων στα κινητα θα επρεπε να σκασω τωρα για το Poco 800€

Το ιδιο ισχυει για ολες τις ηλεκτρονικες συσκευες πηρα τις προαλλες πλυντηριο με wifi και δεν ξερω και εγω τι αλλες λειτουργιες με 400€ που καποτε αυτα τα πλυντηρια για να τα παρεις εσκαγες 1000€.

Εεε οσο ναναι οταν εχει μαθει ετσι ο κοσμος ειναι λογικο να "γκρινιαζει" που παιρνει λιγοτερα με τα λεφτα που δινει.

Ακουσες ποτε κανεναν να πει οτι η σειρα 3000 τιμολογηθηκε ασχημα?? Ασχετως αν ειχαμε οτι ναναι τιμες λογω mining,covid κτλ..Και πραγματικα η 4000 θα ητανε μια χαρα σειρα αν ειχε τουλαχιστον 100-150€ κατω ανα μοντελο αφου δεν εδωσε τρελες επιδοσεις σε σχεση με την 3000( η 4080 απλα τραγικη τιμολογηση αυτη θελει 300€ κατω) τωρα μου θυμιζει ακριβως το ποσο κακο value ητανε η σειρα 2000 που εκει για να μην μου κακοφανει η αγορα μου την συγκρινα με την 970 που ειχα αλλιως σιγα μην αγοραζα την 2070

Τωρα με ακριβως το ιδιο σκεπτικο να παω δηλαδη απο 2070 σε 4070 για 660 δεν προκειται να το κανω προτιμω να περιμενω να παρω σε αυτα τα λεφτα μια καρτα της επομενης γενιας κοινως εκει που εκανα skip μια γενια τωρα θα κανω 2 γιατι θεωρω οτι παιρνω λιγα σε σχεση με αυτα που δινω.

Ειναι απλο την τσεπη μου κοιταω και δεν το κανω για να τιμωρησω την πρασινη ειτε μου κανει το προιον της ειτε δεν μου κανει και αυτο επηρεαζεται καλως η κακως απο την τιμη του και το τι μου προσφερει σε αυτα τα λεφτα.

Οποτε θεωρω αστοχο να λενε καποιοι οτι ο κοσμος περιμενει να παρει μια καρτα τσαμπα εκτος απο κατι γραφικους..Ο περισσοτερος κοσμος περιμενει να παρει καλυτερο value για τα λεφτα που θα διαθεσει κοινως οτι τα λεφτα του επιασαν τοπο και δικαιολογουν την αγορα.Νομιζω εκει ειναι το ζουμι της "γκρινιας".

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, icenex είπε

"Γκρινια" θα υπαρχει παντα γιατι ο κοσμος εχει συνηθισει με πανω κατω ιδια λεφτα να παιρνει καλυτερο προιον σχεδον στα παντα.Καποτε εδωσα 400€ για lg g4 κινητο και εδω και καιρο το αντικατεστησα με 200€ με ενα Poco x3 pro.Αν χρησιμοποιησω την λογικη των καρτων στα κινητα θα επρεπε να σκασω τωρα για το Poco 800€

Το ιδιο ισχυει για ολες τις ηλεκτρονικες συσκευες πηρα τις προαλλες πλυντηριο με wifi και δεν ξερω και εγω τι αλλες λειτουργιες με 400€ που καποτε αυτα τα πλυντηρια για να τα παρεις εσκαγες 1000€.

Εεε οσο ναναι οταν εχει μαθει ετσι ο κοσμος ειναι λογικο να "γκρινιαζει" που παιρνει λιγοτερα με τα λεφτα που δινει.

Ακουσες ποτε κανεναν να πει οτι η σειρα 3000 τιμολογηθηκε ασχημα?? Ασχετως αν ειχαμε οτι ναναι τιμες λογω mining,covid κτλ..Και πραγματικα η 4000 θα ητανε μια χαρα σειρα αν ειχε τουλαχιστον 100-150€ κατω ανα μοντελο αφου δεν εδωσε τρελες επιδοσεις σε σχεση με την 3000( η 4080 απλα τραγικη τιμολογηση αυτη θελει 300€ κατω) τωρα μου θυμιζει ακριβως το ποσο κακο value ητανε η σειρα 2000 που εκει για να μην μου κακοφανει η αγορα μου την συγκρινα με την 970 που ειχα αλλιως σιγα μην αγοραζα την 2070

Τωρα με ακριβως το ιδιο σκεπτικο να παω δηλαδη απο 2070 σε 4070 για 660 δεν προκειται να το κανω προτιμω να περιμενω να παρω σε αυτα τα λεφτα μια καρτα της επομενης γενιας κοινως εκει που εκανα skip μια γενια τωρα θα κανω 2 γιατι θεωρω οτι παιρνω λιγα σε σχεση με αυτα που δινω.

Ειναι απλο την τσεπη μου κοιταω και δεν το κανω για να τιμωρησω την πρασινη ειτε μου κανει το προιον της ειτε δεν μου κανει και αυτο επηρεαζεται καλως η κακως απο την τιμη του και το τι μου προσφερει σε αυτα τα λεφτα.

Οποτε θεωρω αστοχο να λενε καποιοι οτι ο κοσμος περιμενει να παρει μια καρτα τσαμπα εκτος απο κατι γραφικους..Ο περισσοτερος κοσμος περιμενει να παρει καλυτερο value για τα λεφτα που θα διαθεσει κοινως οτι τα λεφτα του επιασαν τοπο και δικαιολογουν την αγορα.Νομιζω εκει ειναι το ζουμι της "γκρινιας".

Tα poco και τα foco δεν ξερω ποσο εχουν αλλα αν ηταν GPU δεν θα τα κατηγοριοποιουσα ουτε καν σαν Intel ARC ποσο μαλλον σαν Nvidia .
Aν θα δεις Samsung και Iphone μια χαρα αυξηθηκε η τιμη τους και αν δεν εισαι απο αυτους που τα αλλαζεις συχνα μιλαμε για  σχεδον διπλασια τιμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...