Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, greekfragma είπε

αποδοχή μιας τέτοιας κατάστασης σημαίνει και ήττα ή σύνδρομο ηττοπάθειας, παραίτησης.

και δεν έχει να κάνει με κανένα πένθος. πολύ άστοχος ο παραλληλισμός σου. μιλάμε για υλικά αγαθά και μια χαρά επιβιώνουμε και χωρίς αυτά.

οπότε ούτε άρνηση έχω (ξέρω πως έχει η κατάσταση),
ούτε θυμό (μια χαρά κοιμάμαι τα βράδια ασχέτως τι κάνει η ΧΨ εταιρία τιμολογιακά)
ούτε διαπραγμάτευση (δεν έχω άμεση επαφή για να διαπραγματευτώ τη πολιτική τους)

ούτε κατάθλιψη (μια χαρά κοιμάμαι τα βράδια και χωρίς την τοπ κάρτα)

ούτε αποδοχή (ας το αφήσουμε έτσι δε πειράζει)

 

 

το χετε κάνει λάστιχο γενικά.

εγώ ξεκίνησα τη ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ οτι μια από τα ίδια και χειρότερα. και το έκλεισα εκεί.

και έχετε γράψει ταααααααααα σεντόνια ανάλυσης (γκρίνιας) και όχι δικαιολογημένης καταναλωτικής συνείδησης και κριτικής σκέψης.

Είναι η ίδια φάση με τις turing. Ανεμικές gen to gen επιδόσεις με εισαγωγή καινούργιων features. Δεν σαρέσουν τα features, δεν αγοράζεις ( όπως δεν αγόρασα και εγώ turing) ή εναλλακτικά αγοράζεις amd που σου δίνει ίδιες επιδόσεις στα ίδια χρήματα αλλά χωρίς τα features. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή φέτος πήρα nvidia προσωπικά δεν σημαίνει ότι σε 1.5 χρόνο από σήμερα δεν θα πάρω αμδ εάν δώσει καλύτερο προϊόν (ανάλογα την τιμή πάντα) άρα δεν είμαι θεωρώ προσηλωμένος σε κάποιον από τους δύο.Τα δίνω μόνο εάν μπορώ σε αυτόν που μου δίνει το καλύτερο .

Αλλά έχω μια απορία ρε παίδες μου.

Στο δίπλα θέμα των rdna3 που πάνω κάτω έχουν ελαφρά καλύτερες τιμές βάση της απόδοσης με τις αντίστοιχες πράσινες, δεν παίζει αυτή η καταναλωτική συνείδηση και συζήτηση? Η αυτός ο εκνευρισμός η αυτή η δυσφορία? Η ακόμα ο χλευασμός.

Όλα κυλάνε ρόδινα με ελάχιστα παράπονα για τις τιμές η την απόδοση των καρτών και παράλληλα δεν βλέπω και κανέναν να αγοράζει πέρα από 2-3 άτομα .Τι σκατα μονόπλευρα τα βλέπω?

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε εγώ αυτό το θέμα βρήκα για τα σημερινά βίδεα εδώ μπήκα.

να γράψω τα ίδια και στο δίπλα για να πάρω σφραγίδα ολοκληρωμένης καταναλωτικής συνείδησης και όχι φανμποησμού μόνο κατά της νβιδια;

λίγο υπομονή όταν βγάλει την 7600 με τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, greekfragma είπε

ε εγώ αυτό το θέμα βρήκα για τα σημερινά βίδεα εδώ μπήκα.

να γράψω τα ίδια και στο δίπλα για να πάρω σφραγίδα ολοκληρωμένης καταναλωτικής συνείδησης και όχι φανμποησμού μόνο κατά της νβιδια;

λίγο υπομονή όταν βγάλει την 7600 με τιμή

Βρε καλά έκανες και τα έβαλες δεν σου είπε κανείς το αντίθετο.Οπως βάζουμε τα καλά να βάζουμε και τα στραβα. Συζήτηση να γίνεται.Τωρα εάν νομίζεις ότι θα πάρεις κάποια σφραγίδα η ρετσινια είναι μόνο στο κεφάλι σου δεν νομίζω να ανέφερα κάτι προσωπικά για φανμποισμους και σφραγίδες.

Αλλά δίπλα δεν έχω δει καμία αρνητική αναφορά ποτέ και δεν μιλάω για σένα αλλά γενικά από άτομα που έρχονται μόνο εδώ να εκφράσουν το οποίο παράπονο με τις τιμές των καρτων.(Ουτε σε φήμες περί τιμών ,ούτε στην δυνατότητα των εκάστοτε καρτών amd )

Τι σκατα παίζει με τις rdna3 αλήθεια?

Κάπου πήρε το μάτι μου για την 7600 στα 350ντολαρς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, greekfragma είπε

ε εγώ αυτό το θέμα βρήκα για τα σημερινά βίδεα εδώ μπήκα.

να γράψω τα ίδια και στο δίπλα για να πάρω σφραγίδα ολοκληρωμένης καταναλωτικής συνείδησης και όχι φανμποησμού μόνο κατά της νβιδια;

λίγο υπομονή όταν βγάλει την 7600 με τιμή

Μα γιατι να περιμενει καποιος την 7600 θα τη βγαλει κατω απο 200€ τιμη Ελλαδας;
Mε 250€ παιρνεις 6650xt και εχεις ιδιες επιδοσεις και ιδια features καθως και τις ιδιες αδυναμιες εναντι της Nvidia.
Kαι τουλαχιστον η 6650xt τρεχει τοσο καιρο δεν θα βγαλει οτι θεμα μπορει να βγαλει η 7600 .

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TRAGIC

NVIDIA Explains GeForce RTX 40 Series VRAM Functionality

https://www.techpowerup.com/308795/nvidia-explains-geforce-rtx-40-series-vram-functionality

 

Αναφορά σε κείμενο

there are a handful of games which run best at the "High" preset on the 4060 Ti (8 GB)

 

4060 8GB 400 + 24% φπα = ~ 500€ για 1080p high setting 2023..... GooD JoB Nvidia!

Όσο για την 16gb ... καλή αποτυχία θα είναι και αυτή σε αυτή την τιμή, το 128-bit mem bus μάλλον θα την κάνει να έχει stuttering εκτός αν δεν φορτώνει όλα τα textures οπότε problem solved... αυτό με 32ΜΒ L2 που λένε είναι το καλό "σενάριο" όταν όμως δεν έχει ta data που θες .... εκεί θα δείξει.

4070 και κάτω όλες σφαγμένες, την έθαψαν την γενιά..... για 4080 δεν ξέρω (δεν έχω κοιτάξει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, azazil1190 said:

 

Στο δίπλα θέμα των rdna3 που πάνω κάτω έχουν ελαφρά καλύτερες τιμές βάση της απόδοσης με τις αντίστοιχες πράσινες, δεν παίζει αυτή η καταναλωτική συνείδηση και συζήτηση? Η αυτός ο εκνευρισμός η αυτή η δυσφορία? Η ακόμα ο χλευασμός.

Όλα κυλάνε ρόδινα με ελάχιστα παράπονα για τις τιμές η την απόδοση των καρτών και παράλληλα δεν βλέπω και κανέναν να αγοράζει πέρα από 2-3 άτομα .Τι σκατα μονόπλευρα τα βλέπω?

Περίμενε να ανακοινώσει την 7600 8GB στα $330-350 και θα δεις τι γλέντια θα κάνουμε και σε εκείνο το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Τι σκατα παίζει με τις rdna3 αλήθεια?

Τίποτα απολύτως.

Κυκλοφορούν κάτι φήμες για μειώσεις MSRP σε σχέση με αυτό που αναμενόταν, αλλά ότι και να κάνουν, με αυτά που φαίνεται πως δίνουν/ζητάνε, τα (γ)ίδια σκ.τά κι εκεί πάνω-κάτω, οπότε τα (γ)ίδια έχουν ήδη ακούσει και περιμένουμε και την τυπική επιβεβαίωση για ταφόπλακα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Περίμενε να ανακοινώσει την 7600 8GB στα $330-350 και θα δεις τι γλέντια θα κάνουμε και σε εκείνο το θέμα.

Ρε συ και η Λίζα και ο πέτσας έχουν την πίτα και το μαχαίρι.

Ας ανακοινώσουν ότι θέλουν.

Οκ μαλακές δεν είμαστε αν δεν μας αρέσει κάτι δεν αγοράζουμε.

Αλλά όποιος θέλει να αγοράσει και του κάνει σαν προϊόν στην τιμή που το δίνουν ας αγοράσει.

Δεν πρόκειται να πω ποτέ σε κάποιον έκανες μαλακία και πήρες αυτό έναντι του άλλου.Αν ο άλλος είναι χαρούμενος με την αγορά του πάω πάσο.Αν βγάλει  την 7600χτ στα 300€ πχ η οποία θα είναι πιο γρήγορη από 4060/ti (υποθετικά μιλάω) και πάει και μου πάρει πράσινες στα 500-600€ ,ε συγνώμη είναι μαλάκας.

Βάζω μέσα σενάριο να δουλεύει σωστά fsr3 k το υπάρχον fg

 

* Πραγματικά δεν μετάνιωσα την αγορά τοτε της 6900(asus top lc k sapphire toxic extreme) από τις καλύτερες κάρτες που είχαν περάσει από τα χέρια μου και ας είχα παράλληλα και στριξ 3090.

Μου κάνανε το κέφι τοτε που τις ήθελα και για αυτό τις πήρα.Και συγκεκριμένα η toxic έφτανε σε τιμή τοτε 3090 αλλά δεν με ένοιαζε .

Ήξερα τι κερδίζω και τι χάνω.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νεα εκδοση DLSS 3 με αριθμο 3.1.12 απο το Diablo 4. Το δοκιμασα κανα 2ωρακι στο spiderman remastered με την αλλαγη του DLL δειχνει να τα πηγαινει αψογα. 

https://www.techpowerup.com/download/nvidia-dlss-3-frame-generation-dll/

 

Για το παραπανω αρθρο της nvidia το παρακατω γραφημα αυτο που λεγαμε για την L2 Cache και το ποσο βοηθαει γιατι ολοι στεκονται σε ενα bus σε μια vram και τα ξεχναμε ολα τα αλλα. 

nvidia-geforce-ada-lovelace-memory-subsy

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Odyss3us είπε


ο  μαλλιας και ο Λινος κραζουν nvidia απτο πρωι ως το βραδυ γιατι τα εκατομμυρια που τους ακολουθουν τους δινουν ψωμι και ειναι αρκετα εξυπνοι και πονηροι για να γνωριζουν πως να διαχειριστουν τετοιες καταστασεις, παντως αν λεει κατι σε ολα τα personal pc που στηνει ο Λινος ειτε για αυτον ειτε για τη γυναικα του ή τα παιδια του σε ολα, nvidia καρτες καταληγει να βαζει παρα το κραξιμο..

Υγ. για τα beta bioses out of warranty flash at your own risk της Asus η Amd ευθυνεται γιατι εκανε copy paste προηγουμενα bios απο αλλους επεξεργαστες χωρις να τα τσεκαρει και το κυριοτερο χωρις να υποστηριξει το λαθος της αφηνοντας ξεκρεμαστη την Asus αλλα και τους υπολοιπους vendors (δες βιντεακι HW Busters)

Ο λόγος που ο μαλλιάς, ο Λίνος κλπ κράζουν περισσότερο την nVidia για τις τιμές είναι απλός. Η nVidia έχει πολύ μεγαλύτερο mindshare στην αγορά και επομένως τα videos τους πετυχαίνουν πιο πολλά clicks. Αν τους ενδιέφερε να πέσουν πραγματικά οι τιμές θα έκραζαν την AMD.

Όταν η AMD έβγαλε την 7800 xt με όνομα 7900 xt αλλά και τιμή 900$ αντί για 650$ που ήταν η MSRP της 6800 xt ουσιαστικά έκαψε όλη τη γενιά. Έχοντας μάλιστα πέσει και εκτός στόχων με το RDNA 3, η μόνη επιλογή της για να πάρει μερίδιο αγοράς θα ήταν μια επιθετική τιμολογιακή πολιτική, ιδικά απο τη στιγμή που το κόστος των waffers για τις κάρτες της είναι αρκετά μικρότερο από τον ανταγωνισμό. Αν αυτού έκανε ακριβώς ότι ντράπηκε ακόμα και η nVidia να κάνει με την 4800 12 GB.

Έτσι η nVidia δεν είχε καμία πίεση να πάει σε πιο λογικές τιμές για τις επόμενες κάρτες που θα κυκλοφορούσε, ανεβάζοντας τραγικά το ταβάνι για τις midrange και low end κάρτες. Είναι φανερό και απο το διάστημα πως δεν υπάρχει πλέον καμία διάθεση ή πρόθεση για ανταγωνισμό σε αυτή την αγορά. Φυσικά αυτές είναι κινήσεις που δείχνουν και σε καρτέλ, αλλά δε θα ξαγρυπνήσω περιμένοντας πότε κάποια απο τις υπεύθυνες ρυθμιστικές αρχές θα κάνει τη δουλειά της.

Επεξ/σία από Solowing
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, greekfragma είπε

εγώ μιλάω γενικότερα για τη κριτική που μου ασκήθηκε στα πρώτα μηνύματα να μη μιλάμε και να μη γκρινιάζουμε λες και η ορθή κριτική είναι γκρίνια. (γκρίνια περιγράφει και το αδικαιολόγητο)

κριτική είναι λοιπόν και όχι γκρίνια.

Ετσι ακριβώς συμφορουμίτη.

Γιατί στις εως τώρα 1050+σελίδες στο εδώ θέμα, και από πέρυσι που ανακοινώθηκαν/κυκλοφόρησαν οι κάρτες, δεν έχει πέσει καθόλου κριτική και γκρίνια εδω μεσα......

Πάλι καλά που ήρθες εσύ και ορισμένοι άλλοι που σπαμάρουν κάθε 3 και λίγο, να ανοίξουν τα μάτια στον κόσμο, γιατί οι υπόλοιποι ασχολίαστα τα έχουμε αφήσει όλα.

Μάλλον ορισμένοι θέλετε να πέσει μια και καλή λουκέτο στο εδώ θέμα, δεν εξηγείται αλλιώς ...

Οχι άλλο κάρβουνο πραγματικά..... 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Solowing είπε

Ο λόγος που ο μαλλιάς, ο Λίνος κλπ κράζουν περισσότερο την nVidia για τις τιμές είναι απλός. Η nVidia έχει πολύ μεγαλύτερο mindshare στην αγορά και επομένως τα videos τους πετυχαίνουν πιο πολλά clicks. Αν τους ενδιέφερε να πέσουν πραγματικά οι τιμές θα έκραζαν την AMD.

Όταν η AMD έβγαλε την 7800 xt με όνομα 7900 xt αλλά και τιμή 900$ αντί για 650$ που ήταν η MSRP ουσιαστικά έκαψε όλη τη γενιά. Έχοντας μάλιστα πέσει και εκτός στόχων με το RDNA 3, η μόνη επιλογή της για να πάρει μερίδιο αγοράς θα ήταν μια επιθετική τιμολογιακή πολιτική, ιδικά απο τη στιγμή που το κόστος των waffers για τις κάρτες της είναι αρκετά μικρότερο από τον ανταγωνισμό. Αν αυτού έκανε ακριβώς ότι ντράπηκε ακόμα και η nVidia να κάνει με την 4800 12 GB.

Έτσι η nVidia δεν είχε καμία πίεση να πάει σε πιο λογικές τιμές για τις επόμενες κάρτες που θα κυκλοφορούσε, ανεβάζοντας τραγικά το ταβάνι για τις midrange και low end κάρτες. Είναι φανερό και απο το διάστημα πως δεν υπάρχει πλέον καμία διάθεση ή πρόθεση για ανταγωνισμό σε αυτή την αγορά. Φυσικά αυτές είναι κινήσεις που δείχνουν και σε καρτέλ, αλλά δε θα ξαγρυπνήσω περιμένοντας πότε κάποια απο τις υπεύθυνες ρυθμιστικές αρχές θα κάνει τη δουλειά της.

Ξεχναμε και κατι αλλο σε ολο αυτο με τις τιμες που δεν ειδα να γραφτηκε πουθενα μεχρι τωρα. Οτι εχοντας αυτες τις τιμες οι νεες καρτες που προφανως ειναι ακριβες εχουν κρατησει τιμη και οι παλιοτερες γενιες. Δηλαδη οποιοσδηποτε εχει καρτα μπορει να παει σε ενα δινοντας της χωρις να χασει πολλα χρηματα και πηγαινοντας σε μια καινουργια. Δηλαδη αυτη τη στιγμη εχουμε 4070 στα 600 ευρω. Η 3070 εχει 400-450 ευρω στις αγγελιες δηλαδη με 150-200 πας σε 4070 καινουργια. Αν η 4070 εβγαινε στα 400 ευρω[λεμε τωρα] θα επρεπε και η 3070 να πεσει αντιστοιχα στα 200-250 οποτε παλι αυτος που θα ηθελε να κανει αναβαθμιση θα εδινε την καρτα του σε ακομα πιο χαμηλη τιμη οποτε στο τελος θα εδινε τα ιδια χρηματα. 

Η πλειοψηφια φανταζομαι εχει καρτες οι οποιες ακομα πανε σε καλες τιμες στις αγγελιες συγκριτικα με το πως θα πηγαιναν αν η νεα γενια ειχε καλυτερες τιμες επισημα. Οποτε σιγουρα υπαρχει προβλημα αλλα οχι τοσο μεγαλο οσο το κανουμε μιας και ολοι μας δινουμε τις παλιες μας καρτες και πηγαινουμε σε καινουργιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Ξεχναμε και κατι αλλο σε ολο αυτο με τις τιμες που δεν ειδα να γραφτηκε πουθενα μεχρι τωρα. Οτι εχοντας αυτες τις τιμες οι νεες καρτες που προφανως ειναι ακριβες εχουν κρατησει τιμη και οι παλιοτερες γενιες. Δηλαδη οποιοσδηποτε εχει καρτα μπορει να παει σε ενα δινοντας της χωρις να χασει πολλα χρηματα και πηγαινοντας σε μια καινουργια. Δηλαδη αυτη τη στιγμη εχουμε 4070 στα 600 ευρω. Η 3070 εχει 400-450 ευρω στις αγγελιες δηλαδη με 150-200 πας σε 4070 καινουργια. Αν η 4070 εβγαινε στα 400 ευρω[λεμε τωρα] θα επρεπε και η 3070 να πεσει αντιστοιχα στα 200-250 οποτε παλι αυτος που θα ηθελε να κανει αναβαθμιση θα εδινε την καρτα του σε ακομα πιο χαμηλη τιμη οποτε στο τελος θα εδινε τα ιδια χρηματα. 

Η πλειοψηφια φανταζομαι εχει καρτες οι οποιες ακομα πανε σε καλες τιμες στις αγγελιες συγκριτικα με το πως θα πηγαιναν αν η νεα γενια ειχε καλυτερες τιμες επισημα. Οποτε σιγουρα υπαρχει προβλημα αλλα οχι τοσο μεγαλο οσο το κανουμε μιας και ολοι μας δινουμε τις παλιες μας καρτες και πηγαινουμε σε καινουργιες. 

Ναι, αυτοί που αναβαθμίζουν απο γενιά σε γενιά μπορεί και να έδιναν περίπου τα ίδια χρήματα, αν και έχω αμφιβολίες για το κατα πόσο μπορεί να φύγει μια μεταχειρισμένη 3070 στα 400-450 ευρώ. Αλλά ακόμα και αν είναι ακριβώς έτσι, αυτοί που αναβαθμίζουν απο παλαιότερες γενιές δεν έχουν την ίδια τύχη, ιδικά με τη νέα στρατηγική της προστιθέμενης αξίας στις νέες γενιές όχι μόνο με αύξηση στην απόδοση, αλλά και με νέα features τα οποία δεν είναι backwards compatible.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...