Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, azazil1190 said:

Απλή η λύση και η επιλογή χωρίς μουρμούρα και πολλά πολλά.

Δεν σου κάνει η πράσινη επειδή σε πιάνει μαλακά στις τιμές ,στην vram σε οτιδήποτε άλλο?

1)Πας στην αμδ .(που και αυτή σε αυτή την κατηγορία έχει πάνω κάτω τις ίδιες τιμές)

Δεν σου κάνει η αμδ γιατί και αυτή σου πιάνει τον κώλο?

2)Απλό κάνεις σκιπ η αναμονή πτώσης τιμών και βολευεσαι με αυτό που έχεις .

3)Αν συνεχίζεις να νιώθεις άβολα  και με αυτο που έχεις? παρατάς το pc hw και είσαι ευτυχισμένος με μια κονσόλα.

Αν τίποτα από τα παραπάνω δεν σου κάνει...ξεκινάς διαλογισμό και γιόγκα.

υπάρχει και 

4) Συνεχίζεις να είσαι συνειδητοποιημένος καταναλωτής και όχι κορόιδο που καταπίνει τις γελοιότητες των εταιριών αμάσητες και δίχως σχολιασμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1847

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

3 ώρες πριν, kkatzos είπε

Της AMD είναι ο τύπος. Βαλτός

🤣

Επειδή έχει καλώδιο της cablemod δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να είναι και ανάπηρος.(να μην έχει κουμπώσει σωστά το καλώδιο).

Υπάρχει περίπτωση και το καλώδιο να είχε θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

υπάρχει και 

4) Συνεχίζεις να είσαι συνειδητοποιημένος καταναλωτής και όχι κορόιδο που καταπίνει τις γελοιότητες των εταιριών αμάσητες και δίχως σχολιασμό.

Συμπίπτει με την επιλογή 2-3.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, greekfragma είπε

υπάρχει και 

4) Συνεχίζεις να είσαι συνειδητοποιημένος καταναλωτής και όχι κορόιδο που καταπίνει τις γελοιότητες των εταιριών αμάσητες και δίχως σχολιασμό.

Αμασητίλα είναι να θες κάθε γενιά jump για να...αναβαθμίζεις κάθε γενιά κάρτα. Δεν βγαίνουν οι κάρτες μόνο για όσους έχουν ήδη ampere η RDNA2. Υπάρχει και ο ταλαίπωρος που έχει ακόμα 1060,, 1070, 2060, 5700xt κλπα. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, azazil1190 said:

Συμπίπτει με την επιλογή 2-3.

Το ότι βολεύομαι δε σημαίνει ότι θα σιωπώ στη συνεχιζόμενη κοροϊδία τους

1 minute ago, Herald said:

Αμασητίλα είναι να θες κάθε γενιά jump για να...αναβαθμίζεις κάθε γενιά κάρτα. Δεν βγαίνουν οι κάρτες μόνο για όσους έχουν ήδη ampere η RDNA2. Υπάρχει και ο ταλαίπωρος που έχει ακόμα 1060,, 1070, 2060, 5700xt κλπα. 

Αν δεν είναι εφικτό το τζαμπ τουλάχιστον να εξορθολογιστούν οι τιμές τους. Να ζητάνε δηλαδή 10% αυξημένη τιμή για 10% αύξηση επιδόσεων.

Σοβαρά τώρα τα λέτε αυτά ως αντίλογο;

Μήπως είστε βολεμενοι οικονομικά και δε σας νοιάζει τι κάνει συνολικά η πλειοψηφία των hardware gaming users?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Μήπως είστε βολεμενοι οικονομικά και δε σας νοιάζει τι κάνει συνολικά η πλειοψηφία των hardware gaming users?

Η πλειοψηφία φαντάζομαι δεν αγοράζει κάθε γενιά κάρτα, ειδικά αν δεν είναι οικονομικά βολεμένη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

Το ότι βολεύομαι δε σημαίνει ότι θα σιωπώ στη συνεχιζόμενη κοροϊδία τους

 

Μήπως είστε βολεμενοι οικονομικά και δε σας νοιάζει τι κάνει συνολικά η πλειοψηφία των hardware gaming users?

Με το να φωνάζεις η να κράζεις ( όχι εσύ συγκεκριμένα αλλά όλοι μας) δεν νομίζω να ιδρώσει κανενός το αυτί.

Με το να μην αγοράζεις-αγοραζουμε γιατί δεν σου-μας αρέσουν οι τιμές .Εκεί θα ακουστείς και θα την ακούσουν.

Το αν είμαι οικονομικά βολεμενος είναι δικό μου θέμα και κανενός άλλου.

Εάν μπορώ κάτι να το αγοράσω το κάνω,εάν όχι κάθομαι στα αυγά μου και δεν με απασχολεί ο άλλος εαν μπορεί να πάρει κάτι που εγώ δεν μπορώ οικονομικά και δεν με απασχολεί εάν είναι βολεμενος η εάν τα έχει και για κωλοχαρτο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, azazil1190 said:

Με το να φωνάζεις η να κράζεις ( όχι εσύ συγκεκριμένα αλλά όλοι μας) δεν νομίζω να ιδρώσει κανενός το αυτί.

Με το να μην αγοράζεις-αγοραζουμε γιατί δεν σου-μας αρέσουν οι τιμές .Εκεί θα ακουστείς και θα την ακούσουν.

Το αν είμαι οικονομικά βολεμενος είναι δικό μου θέμα και κανενός άλλου.

Εάν μπορώ κάτι να το αγοράσω το κάνω,εάν όχι κάθομαι στα αυγά μου και δεν με απασχολεί ο άλλος εαν μπορεί να πάρει κάτι που εγώ δεν μπορώ οικονομικά και δεν με απασχολεί εάν είναι βολεμενος η εάν τα έχει και για κωλοχαρτο.

Ε να το βουλώσουμε τότε και να τους κάνουμε και τεμενάδες για τη κοροϊδία.

το να μην αγοράζουμε ναι είναι η λύση και την οποία ακολουθώ και γω.

δικό σου θέμα αλλά για να μη σε νοιάζει η τιμολογιακή πολιτική μιας εταιρίας πάει να πει οτι δε σε πονάει και ιδιαίτερα ασχέτως βολέματος αν τα κάνεις κάρτες ή κωλόχαρτα.

αυτό που λέω είναι οτι εκτός από την αγνόηση στην αγορά, πρέπει να έχουμε μόνιμα φωνή δυσαρέσκειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 

Αν δεν είναι εφικτό το τζαμπ τουλάχιστον να εξορθολογιστούν οι τιμές τους. Να ζητάνε δηλαδή 10% αυξημένη τιμή για 10% αύξηση επιδόσεων.

Σοβαρά τώρα τα λέτε αυτά ως αντίλογο;

 

Η Nvidia είναι τεχνολογικό μονοπώλιο(πλήθος πατεντών). Δεν νοιάζεται για το τι πιστεύεις. Δεν υπάρχει εξορθολογισμός σε τέτοιες καταστάσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, pirmen56 said:

Η Nvidia είναι τεχνολογικό μονοπώλιο(πλήθος πατεντών). Δεν νοιάζεται για το τι πιστεύεις. Δεν υπάρχει εξορθολογισμός σε τέτοιες καταστάσεις.

αντίστοιχα και εγώ δε νοιάζομαι για την νβιντια και το μονοπώλιό της.

τουλάχιστον κρατάω τη λογική μου αντίδραση (καυτηριάζω τις εξελίξεις) σε κάθε βήμα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Ε να το βουλώσουμε τότε και να τους κάνουμε και τεμενάδες για τη κοροϊδία.

το να μην αγοράζουμε ναι είναι η λύση και την οποία ακολουθώ και γω.

δικό σου θέμα αλλά για να μη σε νοιάζει η τιμολογιακή πολιτική μιας εταιρίας πάει να πει οτι δε σε πονάει και ιδιαίτερα ασχέτως βολέματος αν τα κάνεις κάρτες ή κωλόχαρτα.

αυτό που λέω είναι οτι εκτός από την αγνόηση στην αγορά, πρέπει να έχουμε μόνιμα φωνή δυσαρέσκειας

Φωνή δυσαρέσκειας για ποιό πράγμα? Για το ότι η καινούργια κάρτα δεν είναι αρκετά καλή ανάβαθμιση από την προηγούμενη? So what, μην αναβαθμίσεις. Δεν χρειάζεται να αναβαθμίζεις κάθε γενιά, δεν βγαίνουν οι κάρτες μόνο για όσους έχουν ήδη ampere. Μην λέμε αυτονόητα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Herald said:

Φωνή δυσαρέσκειας για ποιό πράγμα? Για το ότι η καινούργια κάρτα δεν είναι αρκετά καλή ανάβαθμιση από την προηγούμενη? So what, μην αναβαθμίσεις. Δεν χρειάζεται να αναβαθμίζεις κάθε γενιά, δεν βγαίνουν οι κάρτες μόνο για όσους έχουν ήδη ampere. Μην λέμε αυτονόητα. 

στο χω πει και παλιότερα αλλά θες υπενθύμιση.

μη γίνεσαι επιλεκτικός στα γραφόμενα κάποιου.

είναι θέμα φιλοσοφίας και στάσης ζωής να υπάρχει ένα φρένο στην ασυδοσία και τα κέρδη τους. είτε με την αποχή από το ταμείο είτε με τον ιντερνετικό σχολιασμό για να μένει με ενεργά αντανακλαστικά η κοινότητα που διαμορφώνει έστω και σε ένα βαθμό τα έσοδά τους.

είναι σα να λέτε να σταματήσει ο Gamers Nexus να κράζει την Asus για το ψήσιμο επεξεργαστών μητρικών και τα beta bioses out of warranty flash at your own risk.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Ε να το βουλώσουμε τότε και να τους κάνουμε και τεμενάδες για τη κοροϊδία.

το να μην αγοράζουμε ναι είναι η λύση και την οποία ακολουθώ και γω.

δικό σου θέμα αλλά για να μη σε νοιάζει η τιμολογιακή πολιτική μιας εταιρίας πάει να πει οτι δε σε πονάει και ιδιαίτερα ασχέτως βολέματος αν τα κάνεις κάρτες ή κωλόχαρτα.

αυτό που λέω είναι οτι εκτός από την αγνόηση στην αγορά, πρέπει να έχουμε μόνιμα φωνή δυσαρέσκειας

Ρε φίλε εάν αύριο μεθαύριο καλά να μαστε δεν μου αρέσει  η τιμή σε κάποιο hw πολύ απλά δεν θα πάρω .Δεν θα κάτσω να σκάσω για το hw.Ας φτάσουν συγκεκριμένα και στα 5000€ τις hiend gpu .Ας πάρουν όσοι μπορούν και νιώθουν καλά.Εγω προσωπικά δεν θα ακολουθήσω. Επιλογές του καθενός είναι αυτές και πράττει όπως νομίζει καλύτερα για αυτόν.

Η κάθε εταιρεία την ακούει μόνο εάν δεν αγοράζει το σύνολο του κόσμου.Και όχι μόνο σε ότι έχει σχέση με hw αλλά με κάθε λογής υλικό ακόμα και στα τρόφιμα.Καποια στιγμή όταν δουν ότι έχουν έλλειμμα στα οικονομικά τους θα αναγκαστούν να ρίξουν τιμές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως, τον παραδέχομαι τον πέτσινο. Έβγαλε τη 4060ti@16gb@499usd/460έουρος πετυχαίνοντας δύο πράγματα: πρώτον, έδωσε σε x60 κάρτα 16gb vram (να σκάσουν οι οχτροί, χωρίς, όμως, να πιάνει η 4060ti σε απόδοση τη 4070) και δεύτερον, θα κρατήσει πλέον τις τιμές των (υπερκοστολογημένων, +100-150 ευρώ όλες τους) καρτών του εκεί που θέλει.

Άρα, 4060ti@8gb vram στα 400 ευρώ, 4060ti@16gb vram στα 500 ευρώ, 4070 στα 600-650 (αυτό τον έκαιγε περισσότερο απ' όλα), 4070ti στα 800-900 ευρώ. Συνεπώς, θα μπορεί να ισχυριστεί πως έχει επιλογές για όλα τα βαλάντια (θες budget gpu, πάρε 4060ti@8gb, θες 16 gb vram, πάρε τη 4060ti on steroids, θες 12gb vram και efficiency, πάρε τη 4070, θες το κάτι παραπάνω, πάρε τη 4070ti, θες πορτοκαλάδα, πάρε πορτοκάλια), την ίδια ώρα που κι οι τιμές θα μείνουν εκεί που θέλει, ώστε να συνεχίσει να βγάζει υπερκέρδη. Fatality.

Επεξ/σία από DEADLAZARUS
typo
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...