Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποτέ δεν με εντυπωσίαζαν αυτά..Σκοράκια που τα κάνουν σε LN2 και είναι για μερικά λεπτά..Meh. Το εντυπωσιακό τώρα θα είναι να βγει μια 5090 και να δώσει πάλι +90% performance boost.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ποτέ δεν με εντυπωσίαζαν αυτά..Σκοράκια που τα κάνουν σε LN2 και είναι για μερικά λεπτά..Meh. Το εντυπωσιακό τώρα θα είναι να βγει μια 5090 και να δώσει πάλι +90% performance boost.

Suicide run είναι?Μόλις τελειώσει το benchmark η 4090 στα σκουπίδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ποτέ δεν με εντυπωσίαζαν αυτά..Σκοράκια που τα κάνουν σε LN2 και είναι για μερικά λεπτά..Meh. Το εντυπωσιακό τώρα θα είναι να βγει μια 5090 και να δώσει πάλι +90% performance boost.

Δύσκολο. Ένας από τους βασικούς λόγους για το άλμα στην απόδοση από Ampere σε Ada ήταν και η αλλαγή από το "8nm" (refresh του 10nm) process της Samsung στο απείρως καλύτερο 4nm process της TSMC. Δε θα έχει τέτοια αβάντα η nVidia αυτή τη φορά. Εγώ με μια αύξηση της τάξης του 40% θα είμαι υπέρ ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Solowing είπε

Δύσκολο. Ένας από τους βασικούς λόγους για το άλμα στην απόδοση από Ampere σε Ada ήταν και η αλλαγή από το "8nm" (refresh του 10nm) process της Samsung στο απείρως καλύτερο 4nm process της TSMC. Δε θα έχει τέτοια αβάντα η nVidia αυτή τη φορά. Εγώ με μια αύξηση της τάξης του 40% θα είμαι υπέρ ευχαριστημένος.

Σίγουρα παίζει ρόλο αυτό που λες και ήδη οι φήμες για το Blackwell μιλάνε για μεγάλο boost στο performance αν και 'γω περιμένω κάνα +40-50%(2080Ti -> 3090 φάση) και όχι παραπάνω και θα 'ναι ''stopgap'' κατάσταση.

Αν όμως δώσει μόνο τόσο η επόμενη γενιά θα πρέπει να ρίξει τις τιμές αισθητά για να πουλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Σίγουρα παίζει ρόλο αυτό που λες και ήδη οι φήμες για το Blackwell μιλάνε για μεγάλο boost στο performance αν και 'γω περιμένω κάνα +40-50%(2080Ti -> 3090 φάση) και όχι παραπάνω και θα 'ναι ''stopgap'' κατάσταση.

Αν όμως δώσει μόνο τόσο η επόμενη γενιά θα πρέπει να ρίξει τις τιμές αισθητά για να πουλήσει.

θα σου βγάλει και ένα dlss4 πακετάκι και θα σου πει 5070 3x 4090 το έχουμε μάθει το έργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

θα σου βγάλει και ένα dlss4 πακετάκι και θα σου πει 5070 3x 4090 το έχουμε μάθει το έργο

Θα πάμε δίπλα στην AMD που δεν έχει και drivers issues. Mόλις παρέλαβα το amd laptop, με AMD CPU , AMD IGPU + AMD GPU. Στο πρώτο install crasharan οι drivers και τώρα παίζω conflict city, το radeon software δεν βρίσκει amd κάρτα στο σύστημα μου. Κλαίω μόνος μου :P 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Θα πάμε δίπλα στην AMD που δεν έχει και drivers issues. Mόλις παρέλαβα το amd laptop, με AMD CPU , AMD IGPU + AMD GPU. Στο πρώτο install crasharan οι drivers και τώρα παίζω conflict city, το radeon software δεν βρίσκει amd κάρτα στο σύστημα μου. Κλαίω μόνος μου :P 

μα και εσύ παίζεις επικίνδυνα δεν ήθελες να έχει μονο igpu... εδώ δε μπορούν να βγάλουν άκρη με μια κάρτα πάνω 

α ρε και βγάλει το λιζάκι κάνα MCM μοντέλο να δεις δάκρυα που θα πέσουν εδώ μέσα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Σίγουρα παίζει ρόλο αυτό που λες και ήδη οι φήμες για το Blackwell μιλάνε για μεγάλο boost στο performance αν και 'γω περιμένω κάνα +40-50%(2080Ti -> 3090 φάση) και όχι παραπάνω και θα 'ναι ''stopgap'' κατάσταση.

Αν όμως δώσει μόνο τόσο η επόμενη γενιά θα πρέπει να ρίξει τις τιμές αισθητά για να πουλήσει.

Μακάρι αλλά δεν το πιστεύω, τουλάχιστον σε επίπεδα τιμών προηγούμενων γενεών. Πιο πιθανό βλέπω να μειώσουν απλά την παραγωγή για gaming κάρτες και να επικεντρωθούν σε high margin αγορές εκτός gaming. Καθώς δε βλέπω την AMD να μπορεί να χτυπήσει την nVidia στο high end ή να θέλει να την χτυπήσει στις τιμές, και να προσανατολίζεται και αυτή σε παρόμοιες high margin αγορές και στις κονσόλες, φοβάμαι πως μας περιμένουν μαύρα χρόνια στο PC gaming.

 

Μόνη σωτηρία μας θα είναι να αρχίσει επιτέλους να αντικατοπτρίζεται η μείωση των κερδών τους και στην τιμή της μετοχής τους, ή να σκάσει η φούσκα του AI.

Επεξ/σία από Solowing
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το κόβω να σκάει το AI γιατί δεν είναι φούσκα σαν το mining. Επενδύουν σε αυτό και το τρέχουν με 1000 και πράγματι είναι το μέλλον.

Τώρα στο PC στην τελική θα αναβαθμίζουμε κάθε 2 ή και 3 γενιές αν το ξεφτιλίσουν πολύ..Ειδικά αν από 'δω και πέρα δίνουν απλά +40% επιδόσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν το κόβω να σκάει το AI γιατί δεν είναι φούσκα σαν το mining. Επενδύουν σε αυτό και το τρέχουν με 1000 και πράγματι είναι το μέλλον.

Τώρα στο PC στην τελική θα αναβαθμίζουμε κάθε 2 ή και 3 γενιές αν το ξεφτιλίσουν πολύ..Ειδικά αν από 'δω και πέρα δίνουν απλά +40% επιδόσεις.

Δυσκολα να δωσουν 40 το 50-60 ειναι πιο λογικο με αυτα που εχουν ακουστει μην πουμε για παραπανω. Το θεμα ειναι να βρισκεις επιδοσεις 4090 με 600-700 ευρω στην νεα γενια τελος 2024 που ειναι το λογικο να συμβει. Τι να το κανεις να σου δωσει 5090 στα 3000 ευρω με 70% πανω επιδοσεις? Για να παει στο 0.00001% του κοσμου? Αν δωσουν μονο 40% θα πρεπει να πεσουν και οι τιμες οχι να ανεβουν με τη νεα γενια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Θα πάμε δίπλα στην AMD που δεν έχει και drivers issues. Mόλις παρέλαβα το amd laptop, με AMD CPU , AMD IGPU + AMD GPU. Στο πρώτο install crasharan οι drivers και τώρα παίζω conflict city, το radeon software δεν βρίσκει amd κάρτα στο σύστημα μου. Κλαίω μόνος μου :P 

Σε έχουνε πάρει πρέφα και σε τιμωρούν αλύπητα.

Τί έκανες και με ποια σειρά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε

RMA το laptop, έτοιμος είμαι :P 

Καλά, εύκολα μπορεί να έσκασε σκάρτο.

Μοντέλο/Παρτίδα? ΛΣ?

Δεν πιστεύω να πήγες να περάσεις οδηγούς με wifi/δίκτυο ανοικτό.

Αν έκανες κάτι τέτοιο, καιρός να μάθεις/καταλάβεις γιατί εμείς με AMD συστήματα γμσταυρίζουμε τη M$.

Κλείνεις δίκτυο στο λάπτοπ, DDU@safe mode να καθαρίσουν οι οδηγοί γραφικών, απεγκατάσταση οδηγοί chipset μετά, restart, οδηγοί chipset (κι ας λέει ότι θέλει όποιος θέλει), restart, οδηγοί γραφικών, restart, όταν τελειώσει και ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ανοίγεις δίκτυο.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Καλά, εύκολα μπορεί να έσκασε σκάρτο.

Μοντέλο/Παρτίδα? ΛΣ?

Δεν πιστεύω να πήγες να περάσεις οδηγούς με wifi/δίκτυο ανοικτό.

g14 windows 11, τώρα κάνω format και clean install - αλάχ ου άκμπαρ. 

Ναι με wifi ανοιχτό, γιατί; Λόγω windows update το λες? 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...