Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Βγήκε 3080 20GB και τις έχουν κάποιοι στη Ρωσία αλλά η NV την έκοψε γιατί η 4080 με τα 16GB θα φαινόταν meh.. 

Γενικώς δοκιμάζουν πολλαπλά SKUs με διαφορετικά configurations και τελευταία στιγμή αποφασίζουν τι θα βγάλουν. 

Εδω εχουμε 12αρα 2060 με πυρηνα 50% κατω απο 3080 σε επιδοσεις η οποια ειναι 12gb τι ψαχνουμε. Ουτε ξερουν τι βγαζουν. Το θεμα ειναι αγοραστης να ξερεις τι αγοραζει. 

Δεν θα παρει 12αρα 2060 για 4Κ για 1080p ειναι και ας εχει 12 ουτε 3070ti για 1080p ας εχει 8gb vram. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1845

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

2 ώρες πριν, Herald είπε

Και το Plague tale ειναι φοβερό. Walking Simulator, αλλα φοβερό. 

Αυτό παίζει καλα σε εσένα; παλεύω αλλα έχω tearing/microstuterings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει αν εξαιρέσουμε τα θέματα με το unreal engine, γιατί εκεί κυρίως από ότι έχω καταλάβει έχουμε τα περισσότερα, είχαμε φανταστικές κυκλοφορίες το 2023. Πολύ μεγάλοι τίτλοι που ναι μεν αρχικά είχαν θέματα, σιγά σιγά όμως τα διορθώνουν.

Όλα καταπληκτικά παιχνίδια, Hogwarts, Re4, Ds Remake, Tlou remake, Star Wars Jedi Survivor.

Ακόμη και τα Wo Long, Atomic Heart, Dead Island 2 δεν είναι καθόλου άσχημα και μπορώ να πω έχοντας τελειώσει τα πάντα εκτός από το Atomic heart ότι πραγματικά δε φτάνει ο χρόνος για όλα αυτά τα παιχνίδια και όλες τις κυκλοφορίες και το να ασχοληθείς με όλα είναι πραγματικά εξουθενωτικό.

Με το hardware που έχουμε σήμερα παίζουμε 4k όλα ultra τίτλους από το πρόσφατο η το απώτερο παρελθόν πολύ εύκολα. Κατά ευχαριστηθηκα το Dead Space 2 το οποίο πολύ εύκολα είναι από τα καλύτερα που έχω παίξει φέτος.

Και υπάρχουν τόσοι άλλοι πολύ δυνατοί τίτλοι για να ασχοληθεί κάποιος.

Δεν είμαστε στο 1980 η 1990 που οι παραγωγές έβγαιναν στην αγορά με αργούς ρυθμούς. Πλέον το λανσάρισμα νέων τίτλων γίνεται με καταιγιστικους ρυθμούς.

Ούτε τα νέα παιδιά με τον άπειρο χρόνο δεν προλαβαίνουν να ασχοληθούν με όλα χωρίς να αφήσουν πίσω σημαντικούς τομείς της ζωής τους. Τι να πρωτοπρολαβεις, εδώ γίνεται χαμός.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το hardware που έχουμε, όχι με τις τιμές φυσικά, απλά πρέπει να κάνουμε επιλογές πλέον και οι μεγαλύτεροι είναι φυσικό να σταματήσουμε σιγά σιγά να ασχολούμαστε. Έτσι είναι η ζωή τι να κάνουμε.

Τώρα το θέμα με τις βιαστικές παραγωγές εφόσον δεν υπάρχουν επιπτώσεις στις εταιρίες ενώ θα έπρεπε καθώς παραδίδουν προϊόν που ταλαιπωρεί τον πελάτη και δεν είναι αυτό που πλήρωσε τελικά,  εκεί δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα γιατί πάντα πλέον κάποιοι θα αγοράζουν.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, Herald said:

Και η 3060ti είχε εκδόσεις με το GA103. Ότι τους περισσεύει βάζουν 😁

Τα σπρώχνουν (περισσότερο) προς Ασιατικές αγορές τα διαφορετικά μοντέλα αυτής της αμοιρης 3060 & 3060Ti.. ακόμα 🤣

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Αυτό παίζει καλα σε εσένα; παλεύω αλλα έχω tearing/microstuterings

Tearing δεν έχω αλλά έχει traversal stutters αραία και που. Δεν είναι πολλά αλλά μία δυο φορές θα το κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Tearing δεν έχω αλλά έχει traversal stutters αραία και που. Δεν είναι πολλά αλλά μία δυο φορές θα το κάνει

Οταν μια εταιρια σου δινουν παρομοιες επιδοσεις σε raster αλλα υπολλειπεται στα υπολοιπα πρεπει να σου δωσει το προιον χαμηλοτερα αυτο ξερω εγω. Στις rdna 3 δεν το εκανε δυστυχως ενω πριν ελεγα μπραβο οταν ειδα τιμες εκραξα οπως ολος ο κοσμος. Οσοι με εκαναν like τοτε που ελεγα μπραβο για τις amd και υποστηριζα τωρα δεν κανουν επειδη ηρθα nvidia αν ξανα παω amd παλι τα like βροχη. Αυτο δεν το καταλαβαινω. Αντικειμενικα να μιλας το δικιο σου δεν θα το βρεις. Αν μιλας καλα για amd θα παρεις like απο amd γιουχαρισμα απο nvidia αν μιλας καλα για nvidia like απο nvidia γιουχαρισμα απο amd. Οσο αντικειμενικα και να μιλας ποτε δεν θα ευχαριστησεις τους παντες με τα γραφομενα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, this.is.elia είπε

Γιατί να βγάλει τέτοια μοντέλα ο Τζένσεν τόσο γρήγορα; Θα κάνει DOA τα υπάρχοντα.Ποιος θα πάρει την 8άρα 4060 εάν παίζει στα 16GB μετά από 2 μήνες;

Θυμάμαι ότι οι 2070/2080 βγήκαν Super με διαφορά ~10 μηνών περίπου (κάπου τόσο δεν ήταν;) Οπότε 100% θα βγουν βελτιωμένα μοντέλα αλλά προς τα τέλη του έτους. Και δε νομίζω να αλλάξει PCB ή sku, απλά θα καρφώσει εξτρά τσιπάκια μνήμης στο πίσω μέρος της κάρτας να τηγανίζονται (όπως στην 3090). Ή θα βάλει τσιπάκια των 4GB (είναι ακόμα πολύ ακριβά σε gddr6).

Πάντα ετοιμάζονται δυνητικά refreshes για την εκάστοτε αρχιτεκτονική. Το τι, αν και πότε θα βγει τελικά εξαρτάται από τον ανταγωνισμό και τις συνθήκες της αγοράς. Σίγουρα προς το παρόν δεν υπάρχει κανένα κίνητρο για την nVidia να βγάλει refresh, εδώ δεν έχει κυκλοφορήσει όλη τη σειρά ακόμα.

Αν η AMD βγάλει τα refreshes που ακούγονται και αν έχουν όντως καταφέρει να βελτιώσουν το performance των chiplets/RDNA3 και αν ρίξουν τις τιμές, τότε μπορεί και να δεις ενδιαφέροντα πράγματα απο την nVidia όπως μια 4070 Super με 16GB RAM σε 256 bus. Καθώς τα αν είναι πάρα πολλά, εγω δεν περιμένω και πολλά πράγματα ούτε απο την AMD ούτε και απο την nVidia ...

Επεξ/σία από Solowing
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Αυτό παίζει καλα σε εσένα; παλεύω αλλα έχω tearing/microstuterings

Mε ι9 9900κ βέβαια, εγώ είχα μικρά stutters κι εγώ μερικές φορές και μερικά μεγαλύτερα (1sec) σε νέες περιοχές αλλά όχι tearing, απλά υπέθετα θα είναι λόγω cpu να σου πω την αλήθεια. Δεν είχα frame generation ανοιχτό πάντως.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οταν μια εταιρια σου δινουν παρομοιες επιδοσεις σε raster αλλα υπολλειπεται στα υπολοιπα πρεπει να σου δωσει το προιον χαμηλοτερα αυτο ξερω εγω. Στις rdna 3 δεν το εκανε δυστυχως ενω πριν ελεγα μπραβο οταν ειδα τιμες εκραξα οπως ολος ο κοσμος. Οσοι με εκαναν like τοτε που ελεγα μπραβο για τις amd και υποστηριζα τωρα δεν κανουν επειδη ηρθα nvidia αν ξανα παω amd παλι τα like βροχη. Αυτο δεν το καταλαβαινω. Αντικειμενικα να μιλας το δικιο σου δεν θα το βρεις. Αν μιλας καλα για amd θα παρεις like απο amd γιουχαρισμα απο nvidia αν μιλας καλα για nvidia like απο nvidia γιουχαρισμα απο amd. Οσο αντικειμενικα και να μιλας ποτε δεν θα ευχαριστησεις τους παντες με τα γραφομενα σου. 

συγγνώμη αλλα το να μιλάς αντικειμενικά ανάλογα με το hw που έχεις είναι αυτό που καθορίζει τη στάση των άλλων απέναντι σου... θυμάμαι πολύ διαφορετική στάση από εσένα όταν είχες άλλη κάρτα... κάτι μου λέει όταν αν είχες πάει τελικά σε 7000 το fg δε θα ήταν τόσο ουάου ούτε το dlss2 θα ήταν καλύτερο από το modaki του fsr2 με το sharpering που έλεγες 

φιλικά πάντα :) 

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Και η 3060ti είχε εκδόσεις με το GA103. Ότι τους περισσεύει βάζουν 😁

Η σειρά 3060 είναι η μπουγάτσα των καρτών γραφικών. Περιμένω και έκδοση με κιμά απο την MSI αφού η nVidia δεν την άφησε να πουλήσει τη Super που πήγε να βγάλει στη ζούλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

συγγνώμη αλλα το να μιλάς αντικειμενικά ανάλογα με το hw που έχεις είναι αυτό που καθορίζει τη στάση των άλλων απέναντι σου... θυμάμαι πολύ διαφορετική στάση από εσένα όταν είχες άλλη κάρτα... κάτι μου λέει όταν αν είχες πάει τελικά σε 7000 το fg δε θα ήταν τόσο ουάου ούτε το dlss2 θα ήταν καλύτερο από το modaki του fsr2 με το sharpering που έλεγες 

φιλικά πάντα :) 

Μπα απλα μερικες φορες αν δεν εχεις δουλεψει μια τεχνολογια δεν ξερεις πως ειναι. Και το fsr ακομα μια χαρα ειναι για το fg λεω οποτε λαθος αυτο που εγραψες και με fsr παιζω μια χαρα λειτουργει αψογα. Αν ειχα παει σε 7000 θα ηθελα και καλυτερη cpu και αν ειχε 650 η xt εκει θα πηγαινα. Το fg το εκρινα απο οσα διαβαζα λανθασμενα πληρωμενα review στην πραγματικοτητα ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα και ελπιζω και το fsr 3 να ειναι ετσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

συγγνώμη αλλα το να μιλάς αντικειμενικά ανάλογα με το hw που έχεις είναι αυτό που καθορίζει τη στάση των άλλων απέναντι σου... θυμάμαι πολύ διαφορετική στάση από εσένα όταν είχες άλλη κάρτα... κάτι μου λέει όταν αν είχες πάει τελικά σε 7000 το fg δε θα ήταν τόσο ουάου ούτε το dlss2 θα ήταν καλύτερο από το modaki του fsr2 με το sharpering που έλεγες 

φιλικά πάντα :) 

Και λογικό είναι αφού δε θα είχε ιδέα περί τίνος πρόκειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Και λογικό είναι αφού δε θα είχε ιδέα περί τίνος πρόκειται.

Οταν διαβαζεις πληρωμενα review πιανεις αυτα για αντικειμενικα ειναι λαθος ομως ολοι το εχουμε κανει αυτο. Οπως και οσοι διαβαζουν για τη vram που δεν φτανει και αυτο ειναι λαθος. Εγω που δουλεψα fsr dlss fg και εχω κανει undervolt σε rdna 1/2 πιστευω αυτη τη στιγμη μιλαω πιο αντικειμενικα δεν βασιζομαι σε κανενα πληρωμενο review απο HU κτλ πληρωμενα καναλακια. 

Παντως ποτε δεν εχω πει κακια κουβεντα για το FSR αυτα ειναι του Tambas91 τα λογια βεβαια για το FG ομως ναι λαθος να διαβαζουμε απλα τα reviews χωρις να το εχουμε δουλεψει οι ιδιοι σε παιχνιδι. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...