Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Arkin είπε

Γιατι ποτε ειχαμε καρτες που αναλογικα ποσο ανεβαινουν σε ποσο ανεβαινει και η τιμη? Παντα επερνες λιγοτερο και εδινες περισσοτερα μας πειραζει τωρα το 20% για 33% παραπανω χρηματα? Εδω η 3090 ειχε 2.5 φορες πανω απο 3080 κοντα και ηταν 10% μπροστα. Για καταναλωση τα εχουμε πει στα 150watt καθετε η 4070ti με ενα απλο undervolt για stock ρυθμισεις στα 140 η 4070 ειναι πιο efficiency η πρωτη με ενα undervolt του λεπτου. Απο εκει και περα ειναι και ο καθενας τι εχει. Αν ειναι με 1060 580 πχ και σε μια 4060ti να παει θα ειναι μερα με τη νυχτα. Αν ειναι με αρκετα καλυτερη καρτα τα βαζει κατω και βλεπει τι κερδιζει και τι θα δωσει. 

Ναι, προφανώς και ισχύει αυτό, αλλά στο βαθμό που λες για την 3090 γινόταν μόνο με τις ναυαρχίδες τις προηγούμενες γενιές. Για παράδειγμα, η 3080 ήταν 40% πιο ακριβή απο την 3070, και πέρα απο 30% uplift στο performance, έδινε και παραπάνω μνήμη με μεγαλύτερο bus, κάτι που την έκανε πιο κατάλληλη για υψηλότερες αναλύσεις. Η 4070 ti είναι 33% ακριβότερη και δίνει μόνο ένα 19% uplift στο rasterization.

Επεξ/σία από Solowing
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 minutes ago, Solowing said:

Ναι, προφανώς και ισχύει αυτό, αλλά στο βαθμό που λες για την 3090 γινόταν μόνο με τις ναυαρχίδες τις προηγούμενες γενιές. Για παράδειγμα, η 3080 ήταν 40% πιο ακριβή απο την 3070, και πέρα απο 30% uplift στο performance, έδινε και παραπάνω μνήμη με μεγαλύτερο bus, κάτι που την έκανε πιο κατάλληλη για υψηλότερες αναλύσεις. Η 4070 ti είναι 33% ακριβότερη, για 19% performance. Η 4070 ti είναι 33% ακριβότερη και δίνει μόνο ένα 19% uplift στο rasterization.


δεκτο, αλλα αυτα ειναι για να ξεψειριζεις τη γατα αμα δεν εχεις αλλη δουλεια να κανεις, γιατι οποιος αναβαθμιζει απο γενια σε γενια εν γνωσει του κανει κακο vfm buy ετσι κι αλλιως, ανεξαρτητως performance και δεν τον ενδιαφερουν αυτα τα stats
ενω οσοι αναβαθμιζουν καθε 2-3-4 γενιες η πλειοψηφια δηλαδη, βλεπουν ως και υπερδιπλασιες επιδοσεις

επισης συνηθως αυτοι που αναβαθμιζουν συνεχεια ειναι οι enthusiasts που στοχευουν στην top tier ναυαρχιδα, ενω αυτοι που βολευονται με midrange οπως ΧΧ60/70 τις παντρευονται για 3-4 χρονια
 

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Arkin είπε

Γιατι ποτε ειχαμε καρτες που αναλογικα ποσο ανεβαινουν σε ποσο ανεβαινει και η τιμη? Παντα επερνες λιγοτερο και εδινες περισσοτερα μας πειραζει τωρα το 20% για 33% παραπανω χρηματα? Εδω η 3090 ειχε 2.5 φορες πανω απο 3080 κοντα και ηταν 10% μπροστα. Για καταναλωση τα εχουμε πει στα 150watt καθετε η 4070ti με ενα απλο undervolt για stock ρυθμισεις στα 140 η 4070 ειναι πιο efficiency η πρωτη με ενα undervolt του λεπτου. Απο εκει και περα ειναι και ο καθενας τι εχει. Αν ειναι με 1060 580 πχ και σε μια 4060ti να παει θα ειναι μερα με τη νυχτα. Αν ειναι με αρκετα καλυτερη καρτα τα βαζει κατω και βλεπει τι κερδιζει και τι θα δωσει. 

Δεν γνωρίζω ουτε την πολιτική της NVIDIA, ουτε τα σχεδια της. Υποθεση κάνω, οτι τωρα με την εκρηξη ΑΙ, machine learning κτλ, και τους content creator, να ειναι πολυ περισσότεροι σε σχεση με 5-10 χρονια πριν και τους PC gamers να γινονται ολο και λιγότεροι, λογο ακριβειας και φθηνοτερου gaming σε κονσολες, πλεον να την συμφέρει να πουλάει περισσότερες κάρτες στους πρώτους, απο οτι σε pc gamers. με λιγα λόγια να άλλαξε target group. 

εξαλλου και οι περισσλοτεροι επαγγελματίες "gaming" καρτες αγοράζουν, εκτος και αν ειναι για ειδική χρήση πχ solidworks κ.α. οπου εκει υπερέχει η επαγγελματικη σειρά.

Οι επιδόσεις μια καρτας σε gaming και σε επαγγελματική χρήση, αν και σχετικά κοντά, δεν ειναι πάντα τα ιδια ποσοστά. πχ τυχαια σύγκριση.. https://www.pugetsystems.com/labs/articles/NVIDIA-GeForce-RTX-3080-10GB-RTX-3090-24GB-Review-Roundup-1899/

Summary: If you are operating on a budget, and only want a single video card in your workstation, then the GeForce RTX 3080 is a fantastic card for V-Ray rendering. It outperforms all 20 Series cards and is twice as fast as the RTX 2080 Super for the same price.

For rendering complex scenes the 10GB of memory on the RTX 3080 may be a problem, though, in which case the GeForce RTX 3090 provides 20% faster performance and 140% more VRAM (24GB)

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Metaksas είπε

@akoinonitosCorsair dominator 3200 με oc profil

αν εβρισκες κανα φθηνο κιτακι bdies 3600c15 η 3600c16 απο αγγελιες  θα σε βοηθουσε λιγο να μιρκυνεις την μπουκαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλετε 3070 16αρα ρε; Θα την έχετε λοιπόν. jensen.jpg.bfe5578b1279e6b36be86de5d06fce01.jpg

NVIDIA to launch GeForce RTX 4060 Ti 8GB this month, 16GB model planned for July

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Θέλετε 3070 16αρα ρε; Θα την έχετε λοιπόν. jensen.jpg.bfe5578b1279e6b36be86de5d06fce01.jpg

NVIDIA to launch GeForce RTX 4060 Ti 8GB this month, 16GB model planned for July

Κατάντια! Ότι θέλει κάνει η Nvidia με τα χαιβανια που έχει απέναντι...και τα δύο δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά είχε πει ο kopite7kimi καλό είναι να συνηθίζουμε καταστάσεις ''3060 12GB - 3060Ti 8GB''..Ότι δηλαδή μικρότερα μοντέλα θα έχουν μεγαλύτερη VRAM απ' τα δυνατότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραπάνω μνήμη δεν είναι ποτέ κακό πράγμα. Απο την άλλη, αν το bus παραμείνει στα 128 bit για τη 16GB version δεν ξέρω πόσο μεγάλο θα είναι το όφελος στην πράξη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

128bit σε x60Ti..Και η ντροπή, ντράπηκε..Απ' το παρακάτω καταλαβαίνω ότι ίσως δούμε 4070 με 256bit και 16GB μνήμη.

 

NVIDIA bundles Diablo IV with GeForce RTX 40 series

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνολογικό φόρουμ ήμαστε και σωστά γίνονται οι συζητήσεις ακόμα και αν ξεφεύγουμε αρκετές φορές. Αναρωτιέμαι όμως ποια είναι τα παιχνίδια που αξίζει να σκάσει κάποιος τόσα λεφτά σε μία αγορά που σε κλέβει - κοροϊδεύει στα μούτρα (GPU). Ειλικρινά το ρωτάω. Δηλαδή είναι τόσο απαραίτητο να παίξεις το νέο Star Wars τώρα; Gamer είμαι από τα 80s και μπορώ σε κάποιο βαθμό να καταλάβω αυτούς που θέλουν να είναι του τώρα και όχι του το αφήνω 2 - 3 χρόνια και το πιάνω με την επόμενη αναβάθμιση. 

Άφησα στην άκρη και το ότι βγαίνουν σε τραγική κατάσταση και θέλουν 10 Patch για να γίνουν όπως έπρεπε (αν γίνουν). 

P. S Τα παλιά χρόνια ήμουν και εγώ του τώρα αλλά μιλάμε για εποχές Far Cry, Doom 3, Half Life, Bioshock, Witcher, New Vegas και φυσικά Crysis. Ακόμα και του  Skyrim που δεν ήμουν φαν. 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakinen είπε

Τεχνολογικό φόρουμ ήμαστε και σωστά γίνονται οι συζητήσεις ακόμα και αν ξεφεύγουμε αρκετές φορές. Αναρωτιέμαι όμως ποια είναι τα παιχνίδια που αξίζει να σκάσει κάποιος τόσα λεφτά σε μία αγορά που σε κλέβει - κοροϊδεύει στα μούτρα (GPU). Ειλικρινά το ρωτάω. Δηλαδή είναι τόσο απαραίτητο να παίξεις το νέο Star Wars τώρα; Gamer είμαι από τα 80s και μπορώ σε κάποιο βαθμό να καταλάβω αυτούς που θέλουν να είναι του τώρα και όχι του το αφήνω 2 - 3 χρόνια και το πιάνω με την επόμενη αναβάθμιση. 

Άφησα στην άκρη και το ότι βγαίνουν σε τραγική κατάσταση και θέλουν 10 Patch για να γίνουν όπως έπρεπε (αν γίνουν). 

P. S Τα παλιά χρόνια ήμουν και εγώ του τώρα αλλά μιλάμε για εποχές Far Cry, Doom 3, Half Life, Bioshock, Witcher, New Vegas και φυσικά Crysis. Ακόμα και του  Skyrim που δεν ήμουν φαν. 

 

Σωστός!

Και δεν βγαίνουν και τίτλοι που να αξίζουν .Πολύ μέτρια πράγματα(και σαν απόδοση βλέπε πάτς κτλ αλλά και σαν παιχνίδια σαν ιδέες)και οι καλοί είναι μετρημένοι στα 5 δάχτυλα.

Το gaming νομίζω έχει αρχίσει και πιάνει πάτο η εγώ μεγάλωσα.Νομιζω πως ίσως να ήταν η τελευταία φορά που τα έσκασα χοντρά για pc hw. Την ίδια μοίρα έχει και το ps5.Το έχω να στολίζει τον χώρο δίπλα στην tv.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φετινά χάλια δεν τα έχουμε ξαναδεί όσον αφορά τα τεχνικά προβλήματα, το είπε και το DF σε βίντεο. Υπάρχει σοβαρό θέμα με τα βιαστικά releases, τα παιχνίδια δεν θεωρώ ότι είναι άσχημα όμως.

Το Star Wars είναι πολύ καλό, το Dead Space Remake πολύ καλό για τους fan,  το RE 4 Remake επίσης πολύ δυνατό. Για TLOU δεν το συζητάμε, must play για όσους δεν το έχουν παίξει στο PS απλά ήθελε/θέλει λίγο αναμονή για μερικά patches.

Hogwarts Legacy επίσης πολύ καλό και έκπληξη κυρίως για τους Harry Potter fans. Σε αναμονή για Diablo 4 που απ' ότι φαίνεται θα είναι αρκετά καλό και μετά τον Σεπτέμβρη Starfield..

 

11 λεπτά πριν, liakinen είπε

 P. S Τα παλιά χρόνια ήμουν και εγώ του τώρα αλλά μιλάμε για εποχές Far Cry, Doom 3, Half Life, Bioshock, Witcher, New Vegas και φυσικά Crysis. Ακόμα και του  Skyrim που δεν ήμουν φαν. 

Έπιασες την gold εποχή του PC gaming τώρα, αυτά μόνο το 2004-2007 τα είδαμε σε μια τριετία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τα φετινά χάλια δεν τα έχουμε ξαναδεί όσον αφορά τα τεχνικά προβλήματα, το είπε και το DF σε βίντεο. Υπάρχει σοβαρό θέμα με τα βιαστικά releases, τα παιχνίδια δεν θεωρώ ότι είναι άσχημα όμως.

Το Star Wars είναι πολύ καλό, το Dead Space Remake πολύ καλό για τους fan,  το RE 4 Remake επίσης πολύ δυνατό. Για TLOU δεν το συζητάμε, must play για όσους δεν το έχουν παίξει στο PS απλά ήθελε/θέλει λίγο αναμονή για μερικά patches.

Hogwarts Legacy επίσης πολύ καλό και έκπληξη κυρίως για τους Harry Potter fans. Σε αναμονή για Diablo 4 που απ' ότι φαίνεται θα είναι αρκετά καλό και μετά τον Σεπτέμβρη Starfield..

 

Έπιασες την gold εποχή του PC gaming τώρα, αυτά μόνο το 2004-2007 τα είδαμε σε μια τριετία.

Παιχνιδαρες κανεις δεν λεει το αντιθετο αλλα τερμα κακα optimize παιχνιδια. Εχει παει το utilization στο βροντο απλα πετανε τον κωδικα εκει και σου λενε βγαλτε το φιδι απο την τρυπα με καθε dlss fsr fg. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...