Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Αν παίζεις άνετα με 75 καρέ π.χ. και ο 9900K στα δίνει, τότε απλά αύξησε και άλλο την ποιότητα απεικόνισης. Βάλε π.χ. internal resolution άνω του 4K ή παίξε CP2077 με path tracing να δεις την κάρτα να ζορίζεται.

Ο 9900K με tuned ram φτάνει tuned 5900X σε minimum fps* που είναι και πιο ουσιαστικό για την όλη εμπειρία από τα average fps. Δεν είναι απαρχαιωμένο CPU για να παίζεις. Μόνο αν σε νοιάζει η κόντρα σε benhmarks θέλεις αλλαγή.

*

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

 

το μονο που εκανα ειναι να εχω ενεργοποιημένο XMP και το OC στο αυτοματο. Αυτο που με ενδιαφέρει ειναι να πιάνω τα 120fps της οθονης μου.

Θα δοκιμάσω και το CP με το νέο update

Επεξ/σία από cyberguy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cyberguy είπε

το μονο που εκανα ειναι να εχω ενεργοποιημένο XMP και το OC στο αυτοματο. Αυτο που με ενδιαφέρει ειναι να πιάνω τα 120fps της οθονης μου.

Θα δοκιμάσω και το CP με το νέο update

το μονο που εκανα ειναι να εχω ενεργοποιημένο XMP και το OC στο αυτοματο. Αυτο που με ενδιαφέρει ειναι να πιάνω τα 120fps της οθονης μου.

Θα δοκιμάσω και το CP με το νέο update

120 καρέ παντού είναι πολύ δύσκολο για 9900. Μέχρι και οι 13900KS έχουν θέματα σε διάφορα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και απο μενα ενα τεστ με την 4070 ti, αν κ θα αλλαξω μονιτορ τον αλλο μηνα σε 2κ πολυ μπουκαλα στο cpu, αναρωτιεμαι αν τον αλλαξω με ενα 5800x3d θα ειναι καλυτερα! +150 core +800 memimage.jpeg.280b9a8d2b0389a1f7040d3b3b936202.jpeg

Επεξ/σία από Metaksas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Metaksas είπε

και απο μενα ενα τεστ με την 4070 ti, αν κ θα αλλαξω μονιτορ τον αλλο μηνα σε 2κ πολυ μπουκαλα στο cpu, αναρωτιεμαι αν τον αλλαξω με ενα 5800x3d θα ειναι καλυτερα!image.jpeg.280b9a8d2b0389a1f7040d3b3b936202.jpeg

Σίγουρα θα είσαι καλύτερα και πιστεύω σε συμφέρει να δώσεις τον 5800x και να αναβαθμίσεις στον 5800x3d.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Metaksas είπε

αναρωτιεμαι αν τον αλλαξω με ενα 5800x3d θα ειναι καλυτερα!

Το έχω ξαναπει πολλές φορές, been there, done that, αξίζει με χίλια!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chrisde είπε

Το έχω ξαναπει πολλές φορές, been there, done that, αξίζει με χίλια!

Όχι για τα benchmarks φυσικά. Ο επεξεργαστής πετάει και θα μπορέσει να βγάλει τη μέγιστη απόδοση της 4070 ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Armoral είπε

Όχι για τα benchmarks φυσικά. Ο επεξεργαστής πετάει και θα μπορέσει να βγάλει τη μέγιστη απόδοση της 4070 ti.

Μιλάω πάντα για gaming. Είναι ό,τι πρέπει για βελτίωση των lows που για μένα τουλάχιστον είναι το πιο σημαντικό. Αν θέλει να κάτι κάτι πιο απαιτητικό όπως video editing, ανταγωνιστικό gaming, κατάρριψη ρεκορ σε benchmarks κτλ, αναγκαστικά πάει σε αλλαγή πλατφόρμας.

Μόλις τώρα, Herald είπε

Με χίλια δεν θα έπαιρνα 3d,κανα 300αρι 😁

Και πολλά λες, υποθέτω τον 5800x θα τον πουλήσει (ή έστω θα τον αξιοποιήσει αλλού) και θα μειώσει τη διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Metaksas είπε

και απο μενα ενα τεστ με την 4070 ti, αν κ θα αλλαξω μονιτορ τον αλλο μηνα σε 2κ πολυ μπουκαλα στο cpu, αναρωτιεμαι αν τον αλλαξω με ενα 5800x3d θα ειναι καλυτερα

Σε 2κ δεν θα έχεις τέτοιο θέμα, και αυτό θα το δεις καλύτερα στα ίδια τα παιχνίδια. Προφανώς και ο 3D είναι καλύτερος, αλλά μια χαρά είναι και ο 5800x σου για 4070ti σε 1440p.

Μπορεις να ρίξεις μια ματιά και στο youtube να δεις πως τα πάει αυτό το κόμπο. Στην πλειοψηφια των παιχνιδιών, το gpu usage είναι υψηλό, άρα δεν τίθεται θέμα μπουκαλιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, chrisde είπε

Μιλάω πάντα για gaming. Είναι ό,τι πρέπει για βελτίωση των lows που για μένα τουλάχιστον είναι το πιο σημαντικό. Αν θέλει να κάτι κάτι πιο απαιτητικό όπως video editing, ανταγωνιστικό gaming, κατάρριψη ρεκορ σε benchmarks κτλ, αναγκαστικά πάει σε αλλαγή πλατφόρμας.

Και πολλά λες, υποθέτω τον 5800x θα τον πουλήσει (ή έστω θα τον αξιοποιήσει αλλού) και θα μειώσει τη διαφορά.

Και video editing να θέλει αν δε χρειάζεται τρελά codecs η 4070ti είναι εκπληκτική. Δε θα χρειαστεί τη cpu καθόλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Σε 2κ δεν θα έχεις τέτοιο θέμα, και αυτό θα το δεις καλύτερα στα ίδια τα παιχνίδια. Προφανώς και ο 3D είναι καλύτερος, αλλά μια χαρά είναι και ο 5800x σου για 4070ti σε 1440p.

Μπορεις να ρίξεις μια ματιά και στο youtube να δεις πως τα πάει αυτό το κόμπο. Στην πλειοψηφια των παιχνιδιών, το gpu usage είναι υψηλό, άρα δεν τίθεται θέμα μπουκαλιού.

Ναι δεν τίθεται θέμα μπουκαλιού, προφανώς και θα κάνει τη δουλειά του με τον απλό, αλλά επειδή έκανα αυτήν την αλλαγή, η βελτίωση των lows ήταν εμφανέσταστη και δεν μιλάμε τώρα να κάτσεις να δεις νούμερα πριν - μετά και να το ψειρίζεις, αλλά για πραγματική εμπειρία χρήσης. Επομένως εφ' όσον ρωτάει αν θα είναι καλύτερα, η απάντηση είναι απλά ναι.

19 λεπτά πριν, Armoral είπε

Και video editing να θέλει αν δε χρειάζεται τρελά codecs η 4070ti είναι εκπληκτική. Δε θα χρειαστεί τη cpu καθόλου.

Α πάσο. Δεν το ξέρω γιατί δεν ασχολούμαι. Good to know ωστόσο.

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο συμφορουμίτης ανέφερε τον 3d γιατί βλέπει τώρα μπουκάλι και προβληματίζεται.

Ο 3d προφανώς και είναι καλύτερος συνολικά, αλλά η αλλαγή/αναβάθμιση δεν θα είναι δωρεάν.

Εαν θέλει να πάει σε αυτόν, προφανώς και να πάει ,αλλά μπορεί αν θέλει να μείνει και όπως είναι αφού ο επεξεργαστής του είναι μια χαρά, να κρατήσει τα χρήματα τώρα και να τα δώσει αργότερα μια και καλή για ddr5 πλατφόρμα.

Αυτό ακριβώς ανέφερα και εγώ, δεν είναι μονόδρομος ο 5800x3d ειδικά για 1440p 4070ti. Αν είχε καμια 4080 και ειδικά 4090, εκεί θα άλλαζε το πράγμα προφανώς.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι τ βλέπω τώρα π έιμαι ακομα στα 1080, πιστεύω στα 2κ δεν θα έχει τόσο διαφορά, αλλά αν βρω να τν πουλήσω κ δώσω μια διαφορά των 150 περίπου ευρω θα ήταν καλά αλλιώς στην επόμενη πλατφόρμα!

εχω μπει ομως κ στον πειρασμό να συνδέσω την oled να δω πως τα πάει κ στα 4κ ! 
 

πάντως η Aorus Master παρά πολύ καλή υλοποίηση κ σε OC και θερμοκρασίες, max π έχω δει 52-54c, με την 2060 κ μονο ανεμιστήρα επιανε 86c κ άκουγες μόνιμα μια τουρμπίνα!  

Επεξ/σία από Metaksas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Metaksas είπε

και απο μενα ενα τεστ με την 4070 ti, αν κ θα αλλαξω μονιτορ τον αλλο μηνα σε 2κ πολυ μπουκαλα στο cpu, αναρωτιεμαι αν τον αλλαξω με ενα 5800x3d θα ειναι καλυτερα! +150 core +800 memimage.jpeg.280b9a8d2b0389a1f7040d3b3b936202.jpeg

τι μνημες εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...