Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Και ένα daily δικό μου ,με auto fans ,uv cpu κτλ κτλ

 

IMG_20230507_135639.jpg

Αs good as it gets.Σίγουρα ο 12700Κ έχει bottleneck στο regular timespy vs 13900K,καθώς έβλεπα και 300+fps στο gpu test όπου ο δικός σου θα έπιανε 350+ πέρα απ΄το oc που έχεις.Την gpu σου την έχεις στα 600W?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

11 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Αs good as it gets.Σίγουρα ο 12700Κ έχει bottleneck στο regular timespy vs 13900K,καθώς έβλεπα και 300+fps στο gpu test όπου ο δικός σου θα έπιανε 350+ πέρα απ΄το oc που έχεις.Την gpu σου την έχεις στα 600W?

Βοηθάει σίγουρα ο 13900 .

Με μανιουαλ oc cpu να ξέρεις κερδίζεις και άλλο σε gpu score στο συγκεκριμένο bench.

Την gpu την έχω με το μαμά bios 500(495w λέει η ζοτακ)110pl

+225 core +1650 μνήμη την έχω για daily.

Απλά σε κάποια παιχνίδια που δεν χρειάζονται watts από 110pl την βάζω 100 και τέλος έχω φτιάξει δικό μου φαν προφιλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, niko13 είπε

Βρε τρελοκομείο την δουλεύεις τσίτα την κάρτα σου όμως.Και να προσπαθήσεις δεν θα παίρνει πολύ παραπανω oc.Αν έχεις αφήσει power limit στο 100%,δεν θα φτάνει τα +250 στον πυρήνα με τίποτα θα χτυπάει power limit πιο πριν και θα κατεβαίνει σε χαμηλότερα ρολογια, αλλά ναι δεν θα έχεις πειραξει ρευματα.Αν από την άλλη αν  έχεις πάει το power limit στο τέρμα του ,έχεις πειράξει ρεύματα μιας και αυξάνεις την κατανάλωση της κάρτας όσο παει.Αν θες ετσι για δοκιμή όταν βαριέσαι ,δοκίμασε να μην βάλεις τίποτα παραπάνω στον πυρήνα/μνήμη και ρίξε το power limit στο 90%.Να δεις σε games που παίζεις αν θα έχεις αισθητή πτώση σε fps.Μετα κάνε το ίδιο με 80%.Με αυτό το ποσοστό η κάρτα θα καίει μέχρι 260/270 w  και θα χάσεις ελάχιστες επιδόσεις.Ισως για την καλοκαιρινή περίοδο να αξίζει,εσύ θα το δεις.

Η κάρτα δεν ζορίζεται καθόλου πίστεψε με. Δεν παίζω πολύ ώρα καταρχάς και όταν παίζω βάζω cap οπότε συνήθως είμαι κάτω από 200w μη σου πω 150. Καλά οι θερμοκρασίες προφανώς είναι άψογες και θόρυβος απλά δεν υφίσταται με φανς κάτω από 40% Απλά θέλω όταν η κάρτα χρειαστεί ισχύ (που την χρειάζεται κατά περιόδους) να την έχει ώστε να εχω καλά lows. Μεχρι πόσο φτάνουν τα ρολόγια σου εσένα γιατί το δικό μου +250 μεταφράζεται σε 2915 περίπου, δεν έχουμε το ίδιο base power και συχνοτητα. 

1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Και ένα daily δικό μου ,με auto fans ,uv cpu κτλ κτλ

 

IMG_20230507_135639.jpg

Fuck. Me... Γιατί μας μαμάς την ψυχολογία κυριακάτικα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, chrisde είπε

Η κάρτα δεν ζορίζεται καθόλου πίστεψε με. Δεν παίζω πολύ ώρα καταρχάς και όταν παίζω βάζω cap οπότε συνήθως είμαι κάτω από 200w μη σου πω 150. Καλά οι θερμοκρασίες προφανώς είναι άψογες και θόρυβος απλά δεν υφίσταται με φανς κάτω από 40% Απλά θέλω όταν η κάρτα χρειαστεί ισχύ (που την χρειάζεται κατά περιόδους) να την έχει ώστε να εχω καλά lows. Μεχρι πόσο φτάνουν τα ρολόγια σου εσένα γιατί το δικό μου +250 μεταφράζεται σε 2915 περίπου, δεν έχουμε το ίδιο base power και συχνοτητα. 

Eν μερει αυτο εννουσα πιο πανω,πως εμενα παει σε διαστημικα ρολογια σε αυτα τα bench  σε σχεση με real life scenario ,οπως gaming.Ας πουμε timespy το εβγαλε με 3060/3050 mhz,ενω σε παιχνιδια το οριο σταθεροτητας ειναι 2950 με 3000 max(αναλογα το game),αν και εγω σου ειπα την δουλευω 80% τους ζεστούς μήνες 😁..Οποτε το score που βγαζει timespy ειναι να χαμε να λεγαμε στα δικα μου ματια και γι αυτο ειπα να μην παιρνουμε και πολυ σοβαρα αυτα τα benches.Mπορει να κανω και λαθος,ετσι το βλεπω..Πιστευω πως το  μεγαλό ατου των 4000 ειναι το efficiency τους,που παει λιγο στραφι οταν τις πιεζουμε παραπανω.Αλλα αν ο αλλος θελει να παει για απολυτες επιδοσεις σεβαστο εννοειται..Κοιτα για παραδειγμα σε 1440p+ultra+rt psycho με dĺls quality ,ποση διαφορα εχει η 4080 στο cyberpunk ,πρωτα με full oc ,μετα stock και 80%pl.Με το τελευταιο pl η καρτα (gaming oc) δουλευει 260/270w max

full oc.png

stock.png

80.png

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγουρα κάτι κάνω λάθος γιατι βγάζω χαμηλα νούμερα με 9900k και 4090. Μηπως παίζει ρόλο η ανάλυση για το σκορ?
image.png.6756b5329c2af7ad591568a6ec9e98a6.png

Επεξ/σία από cyberguy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, cyberguy είπε

Σιγουρα κάτι κάνω λάθος γιατι βγάζω χαμηλα νούμερα με 9900k και 4090. Μηπως παίζει ρόλο η ανάλυση για το σκορ?
image.png.6756b5329c2af7ad591568a6ec9e98a6.png

Σίγουρα είναι στοκ η κάρτα σωστά?

Μετά σενάριο άλλο είναι μην έχεις αφήσει κανά vsync + cap frame on.

Και τέλος παίζει μεγάλο ρόλο στο συγκεκριμένο Μπεντς cpu k rams

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Εχει bottleneck με τον 9900Κ,ειδικά στο normal Timespy.Aν τρέξει το extreme λογικά θα είναι πάνω από 19000 graphic score.

Μα για αυτό του έγραψα cpu k rams παίζουν σημαντικό ρόλο στο συγκεκριμένο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Μα για αυτό του έγραψα cpu k rams παίζουν σημαντικό ρόλο στο συγκεκριμένο.

 

Ναι,απλά δεν περίμενα πόσο πίσω τον πάει ο 9900Κ,μετέτρεψε την 4090 σε 4080.Θέλει αλλαγή asap

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Ναι,απλά δεν περίμενα πόσο πίσω τον πάει ο 9900Κ,μετέτρεψε την 4090 σε 4080.Θέλει αλλαγή asap

Εάν παίζει σε λιγότερο από 4κ ναι θέλει αλλαγή άμεσα γιατί χάνει τρομερή απόδοση.

Τώρα εάν παίζει αυστηρά 4κ ναι μεν χάνει αλλά όχι τραγικά.

Αλλά από όσο είδα το σκριν του φίλου 3440χ1440 είναι η ανάλυση του .Οπότε πρέπει να κάνει την κίνηση για αλλαγή πλατφόρμας

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, cyberguy είπε

Σιγουρα κάτι κάνω λάθος γιατι βγάζω χαμηλα νούμερα με 9900k και 4090. Μηπως παίζει ρόλο η ανάλυση για το σκορ?
image.png.6756b5329c2af7ad591568a6ec9e98a6.png

Ο 9900Κ είναι cpu για μέχρι rtx 4080 και εκεί φουλ tweak σε ραμ να ειναι σεταρισμενος ο 9900Κ.....δυστυχώς με 4090 ρίχνει αρκετο μπουκάλι ακόμα και σε 4Κ ....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cyberguy είπε

Σιγουρα κάτι κάνω λάθος γιατι βγάζω χαμηλα νούμερα με 9900k και 4090. Μηπως παίζει ρόλο η ανάλυση για το σκορ?
image.png.6756b5329c2af7ad591568a6ec9e98a6.png

Αν παίζεις άνετα με 75 καρέ π.χ. και ο 9900K στα δίνει, τότε απλά αύξησε και άλλο την ποιότητα απεικόνισης. Βάλε π.χ. internal resolution άνω του 4K ή παίξε CP2077 με path tracing να δεις την κάρτα να ζορίζεται.

Ο 9900K με tuned ram φτάνει tuned 5900X σε minimum fps* που είναι και πιο ουσιαστικό για την όλη εμπειρία από τα average fps. Δεν είναι απαρχαιωμένο CPU για να παίζεις. Μόνο αν σε νοιάζει η κόντρα σε benhmarks θέλεις αλλαγή.

*

Spoiler

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...