Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει καν σύγκριση μεταξύ των δύο,μπορεί να πιάσει πιο ψηλά ρολόγια πολύ εύκολα ο 12900k..Βρήκα αυτό για το πώς βγαίνει το σκορ στο timespy..Κατά τα άλλα καμμία σχέση τα benchmark ,με real life use,δεν αξιζει να τρελαίνεται κανεις.image.png.5cdc4336706896f7682fe5c9f34083fc.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Στο χαλαρό είναι ο δικός μου με τις παλιές μνήμες τις σάπιες. Θα ξανατρέξω ένα αύριο με τις καινούργιες να δώ τι παίζει 

Nαι ρε χαβαλε κανω επειδη ξερω οτι εχεις μια ταση να τα πειραζεις ολα.

Μόλις τώρα, niko13 είπε

Δεν υπάρχει καν σύγκριση μεταξύ των δύο,μπορεί να πιάσει πιο ψηλά ρολόγια πολύ εύκολα ο 12900k..Βρήκα αυτό για το πώς βγαίνει το σκορ στο timespy..Κατά τα άλλα καμμία σχέση τα benchmark ,με real life use,δεν αξιζει να τρελαίνεται κανεις.image.png.5cdc4336706896f7682fe5c9f34083fc.png

Ειδα οτι ο Odyss3us ηταν αναμεσα σε 12700k και 13600k και επειδη ετυχε να εχουμε και οι 2 Β m/b , DDR4 και 4080 ειπα να το τρεξω για να δει πανω κατω το σκορ.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και πολύ καλά κάνατε κύριοι.Σε stock καταστάσεις έχει περισσότερο νοημα η συγκριση.Αφορμη έψαχνα κ εγώ να τα ξανασκαλίσω όλα κ εγώ από βαρεμαρα.Αυτο που εννουσα είναι πως τα σκορ αυτά είναι εν μέρη πλασματικά.Αν βάλω ίδιες ρυθμίσεις οc στη gpu σε κανονικό game δεν θα πάει ποτέ η κάρτα εκεί ή θα κρασαρει.

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, niko13 είπε

Σε stock καταστάσεις έχει περισσότερο νοημα η συγκριση.

Θα διαφωνήσω. Καταρχάς δεν είναι όλες οι στοκ ρυθμίσεις ίδιες. Έπειτα (ειδικά για amd) μπορεί να μην είναι καλές και να μην τις χρησιμοποιούμε ποτέ. Από την άλλη δεν με ενδιαφέρει προσωπικά το extreme oc με 100% fans και ρεύματα στο θεό για να δοκιμάσουμε και καλά τα όρια της κάρτας. Το νόημα για μένα είναι να συγκρίνουμε με το 24/7 προφίλ μας για να δούμε που βρισκόμαστε σε σχέση με άλλους και αν μπορούμε πρακτικά να βελτιώσουμε κάτι, όχι για να κάνουμε πρωταθλητισμό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, chrisde είπε

Θα διαφωνήσω. Καταρχάς δεν είναι όλες οι στοκ ρυθμίσεις ίδιες. Έπειτα (ειδικά για amd) μπορεί να μην είναι καλές και να μην τις χρησιμοποιούμε ποτέ. Από την άλλη δεν με ενδιαφέρει προσωπικά το extreme oc με 100% fans και ρεύματα στο θεό για να δοκιμάσουμε και καλά τα όρια της κάρτας. Το νόημα για μένα είναι να συγκρίνουμε με το 24/7 προφίλ μας για να δούμε που βρισκόμαστε σε σχέση με άλλους και αν μπορούμε πρακτικά να βελτιώσουμε κάτι, όχι για να κάνουμε πρωταθλητισμό.

Εγώ πάλι δε διαφωνώ κάπου με όσα λες ,αλλά είχα την λανθασμένη ισως εντύπωση πως ποσταρα μετά από απόπειρες για όσο παει oc.Εκτος κι αν η 7900xtx βγάζει 33000 στο timespy με 24/7 ρολογια ή εσύ δουλεύεις την κάρτα με +250 core/+1500 mem daily,οπότε πάσο,έκανα λάθος.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, niko13 είπε

Εγώ πάλι δε διαφωνώ κάπου με όσα λες ,αλλά είχα την λανθασμένη ισως εντύπωση πως ποσταρα μετά από απόπειρες για όσο παει oc.Εκτος κι αν η 7900xtx βγάζει 33000 στο timespy μαμα ή εσύ δουλεύεις την κάρτα με +250 core/+1500 mem daily,οπότε πάσο,έκανα λάθος.

Εγώ προσωπικά πάντα με daily ρυθμίσεις ποσταρω εκτός και αν είναι στοκ οπότε το αναφέρω. Ναι με αυτές τις ρυθμίσεις είμαι. Δεν έχω πειράξει ρεύματα και δεν εχω φτιάξει καν fan profile, δεν χρειάστηκε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλω την Palit 4090 σε 100% φαν για να ρίξω τη θερμοκρασίες και να χρονίσει παραπάνω,οι γείτονες θα νομίσουν πως κάνουν ντου οι Τούρκοι😢

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Αν βάλω την Palit 4090 σε 100% φαν για να ρίξω τη θερμοκρασίες και να χρονίσει παραπάνω,οι γείτονες θα νομίσουν πως κάνουν ντου οι Τούρκοι😢

Eμένα δεν ακούγεται καθόλου, σκεπάζουν τον θόρυβο αυτά 

 

https://www.techpowerup.com/review/silverstone-fhp141/

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Eμένα δεν ακούγεται καθόλου, σκεπάζουν τον θόρυβο αυτά 

 

https://www.techpowerup.com/review/silverstone-fhp141/

 

171CFM και 43dbA το δωμάτιο γίνεται battleground.Eλπίζω να φοράς headfones,εγώ δε θα την πάλευα μετά από 3 λεπτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chrisde είπε

Εγώ προσωπικά πάντα με daily ρυθμίσεις ποσταρω εκτός και αν είναι στοκ οπότε το αναφέρω. Ναι με αυτές τις ρυθμίσεις είμαι. Δεν έχω πειράξει ρεύματα και δεν εχω φτιάξει καν fan profile, δεν χρειάστηκε. 

Βρε τρελοκομείο την δουλεύεις τσίτα την κάρτα σου όμως.Και να προσπαθήσεις δεν θα παίρνει πολύ παραπανω oc.Αν έχεις αφήσει power limit στο 100%,δεν θα φτάνει τα +250 στον πυρήνα με τίποτα θα χτυπάει power limit πιο πριν και θα κατεβαίνει σε χαμηλότερα ρολογια, αλλά ναι δεν θα έχεις πειραξει ρευματα.Αν από την άλλη αν  έχεις πάει το power limit στο τέρμα του ,έχεις πειράξει ρεύματα μιας και αυξάνεις την κατανάλωση της κάρτας όσο παει.Αν θες ετσι για δοκιμή όταν βαριέσαι ,δοκίμασε να μην βάλεις τίποτα παραπάνω στον πυρήνα/μνήμη και ρίξε το power limit στο 90%.Να δεις σε games που παίζεις αν θα έχεις αισθητή πτώση σε fps.Μετα κάνε το ίδιο με 80%.Με αυτό το ποσοστό η κάρτα θα καίει μέχρι 260/270 w  και θα χάσεις ελάχιστες επιδόσεις.Ισως για την καλοκαιρινή περίοδο να αξίζει,εσύ θα το δεις.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Westbaum είπε

171CFM και 43dbA το δωμάτιο γίνεται battleground.Eλπίζω να φοράς headfones,εγώ δε θα την πάλευα μετά από 3 λεπτά..

Tα 43dba είναι κατα φαντασίαν. Λογικά πάνω από 55 βαράνε σε full RPM. Στις 500 στροφές τα έχω μόνιμα που δεν κάνουν κιχ, απλά αμα τα βάλω 100% η κάρτα δεν ακούγεται. Βασικά τίποτα δεν ακούγεται, και ελικόπτερο να προσγειωθεί στην ταράτσα δεν θα το ακοούσω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Westbaum είπε

171CFM και 43dbA το δωμάτιο γίνεται battleground.Eλπίζω να φοράς headfones,εγώ δε θα την πάλευα μετά από 3 λεπτά..

To εχει κανει Drone το case και το αλλαζει δωματια με τηλεκατευθυνση για να παιζει με TV ή monitor αναλογα τα κεφια.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...