Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Solowing είπε

Νομίζω πως οι ανεμιστήρες των Zotan έχουν μεγαλύτερες μέγιστες στροφές. Στο 75% δηλαδή γυρνάνε περίπου στις ίδιες στροφές με την TUF στο 100%. Ο κόσμος που διαμαρτυρόταν το έκανε συνήθως για το pitch τους, ακόμα και σε πολύ χαμηλές στροφές.

Πολύ αμφιβάλλω, στην Tuf στο performance mode φτάνουν 3000rpm(100%) και κάνουν σαν ελικόπτερο.

Σε silent mode μπορεί, αλλά δεν θα το πεις 100% αφού μπορεί και παραπάνω.

Το θέμα είναι με την ίδια ακουστική περίπου τι θερμοκρασία έχουν.

Εκτός αν πας για OC record στον αέρα, ή την βάλεις σε σέρβερ σε καμία ντουλάπα που δεν θα την ακούς.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Odyss3us είπε

την ιδια χρονικη στιγμη που ο Braveheart1980 ανοιγε τοπικ για να ζευγαρωσει την 4090 με νεο επεξεργαστη αλλα σε Amd πλατφορμα ημουν κι εγω σε παρομοιο quest αναμεσα σε 12700k και 13600k κατεληξα στον 2ο, δε περιμενα ποτε να παω απο i9 σε i5 αλλα οι καιροι αλλαζουν,
το θεματακι που ειχα ηταν οταν επαιζα καποια παιχνιδια παντα σε windowed mode και ειχα σε διπλανο παραθυρο την καρτα τηλεορασης, ή youtube, ή video player το οποιο video εκανε stutters, αρχικα πιστευα οτι ηταν θεμα καρτας γραφικων (2070 Super) αλλα το προβλημα δεν διορθωθηκε ουτε με την 4080, τελικα ηταν θεμα επεξεργαστη παροτι στα παιχνιδια που παρουσιαζε το προβλημα απειχαν πολυ απο το 100% usage
απο κει και περα με τον 13600k στα παιχνιδια περα απο τα περισσοτερα fps και την καλυτερη αξιοποιηση της 4080 εχω δει μεγαλη διαφορα στα 1% lows και στο παιχνιδι που παιζω με controller  και ειδα ολοφανερη διαφορα ειναι το NFS Unbound οπου η αισθηση της ταχυτητας στο παραμικρο stutter ειναι εμφανης

εκανα καποια benchmarks πριν (i9 9900k) και μετα (13600k), οι μνημες ειναι ιδιες, η ψυκτρα ιδια, τροφοδοτικο ιδιο, το ας το πουμε case.. ιδιο,  ολα σε stock settings

The Riftbreaker Cpu benchmark:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

fGP1tgh.jpg

klvWkRC.png

The Riftbreaker Gpu benchmark:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

20vV4dh.jpg

BITNf1I.png


Plague Tale φορτωμα της ιδιας αρχικης σκηνης με τα δυο παιδια στο ποταμι ολοιδια settings:
(μαντεψτε ποιος ειναι ποιος)

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

7Gejcm4.png

Cyberpunk 4k: RT/PT On

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

UDYI16G.jpg

vUVKLTF.jpg

Cyberpunk 2560x1600: RT/PT On

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ljS1rvP.jpg

mLJyfGX.png


3DMARK Timespy:

  Απόκρυψη περιεχομένων

KsYILOB.jpg

njNBSWI.jpg

 

πολυ χαμηλο νουμερο εχεις στο time spy στο cpu score για 13600k ,τι μνημες εχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Σίγουρο ή false alarm? Από εδώ μέσα πήρα το link.

πλακα κάνω ρε :P  αυτό που ξέρω σίγουρα πάντως είναι μη πάει κανεις και βάλει το mod στο elden ring ενώ είναι online γιατί θα φάει ban από το παιχνίδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/5/2023 στις 2:37 ΜΜ, Westbaum είπε

Μια χαρά είσαι,δε θα δεις και τίποτα σπουδαίο,3-5% διαφορά σε cpu bound games και λίγο κάτω από 25000 σε CR23.
Aν θες να δοκιμάσεις πάντως και αντέχει το cooler  βάλε στο bios P -core 50 E-core 40,Ring ratio 40,Cpu volt 1.300 και LLC 3 η 4 και τρέξε Cinebench 10 λεπτά.Αν είσαι κάτω από 90 με air cooler είσαι τζετ.

IMG-1338.jpg

Mε fan control δεν ακούγεται τίποτα σε idle και οι θερμοκρασίες παραμένουν χαμηλότερες ακόμα και στα ίδια rpm με τα 900 των stock  fans🙂

Ρε τι τρομερο προγραμμα ειναι το fan control ,αγνοουσα την υπαρξη του μεχρι που το ειδα εδω απο εσας. Μπορεις να κανεις οτι γουσταρεις με τα fans! Tρομερη δουλεια για free

Spoiler

170896191_.png.a77754f72a0f705c95395389957a0bc3.png

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ρε τι τρομερο προγραμμα ειναι το fan control ,αγνοουσα την υπαρξη του μεχρι που το ειδα εδω απο εσας. Μπορεις να κανεις οτι γουσταρεις με τα fans! Tρομερη δουλεια για free

  Απόκρυψη περιεχομένων

170896191_.png.a77754f72a0f705c95395389957a0bc3.png

 

Ρε τόσα χρόνια το σπαμμάρω :P 

Έχει κάποιες ιδιαιτερότητες αλλά γενικά είναι μπόμπα - και μηδαμινό CPU usage. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ρε τόσα χρόνια το σπαμμάρω :P 

Έχει κάποιες ιδιαιτερότητες αλλά γενικά είναι μπόμπα - και μηδαμινό CPU usage. 

Ειναι μεχρι να καταλαβεις πως δουλευει ,απο εκει και περα κανει παπαδες ,δεν το περιμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ειναι μεχρι να καταλαβεις πως δουλευει ,απο εκει και περα κανει παπαδες ,δεν το περιμενα

Απλά σκαλώνει με μερικές μητρικές και πρέπει να κλείσεις τις smart fan επιλογές απτό BIOS πχ. αλλιώς τα ανεμιστήρια τρελαίνονται και ανεβοκατεβάζουν στροφές μόνα τους. Και καμιά φορά είναι και λίγο laggy το UI αλλά παίζει να είναι θέμα ecores αυτό, δεν ξέρω σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Herald είπε

Απλά σκαλώνει με μερικές μητρικές και πρέπει να κλείσεις τις smart fan επιλογές απτό BIOS πχ. αλλιώς τα ανεμιστήρια τρελαίνονται και ανεβοκατεβάζουν στροφές μόνα τους. Και καμιά φορά είναι και λίγο laggy το UI αλλά παίζει να είναι θέμα ecores αυτό, δεν ξέρω σίγουρα.

Δεν εχω συναντησει τπτ απο αυτα, εχω φτιαξει τα curves για το καθε τι manual δεν το εχω αφησει auto.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν εχω συναντησει τπτ απο αυτα, εχω φτιαξει τα curves για το καθε τι manual δεν το εχω αφησει auto.

Mπορεί να είναι θέμα μητρικής, με την APEX μου έκανε νούμερα και έπρεπε να κλείσω αυτην την αηδία AI fans ή πως διάολο λέγεται από το bios. Με την unify πάει αέρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο επόμενο Gears ''6'' θα δούμε τι εστί Unreal Engine 5 απ' τους ''μάγους'' της Coalition που ξέρουν να προγραμματίσουν και δεν είναι άμπαλοι.

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Στο επόμενο Gears ''6'' θα δούμε τι εστί Unreal Engine 5 απ' τους ''μάγους'' της Coalition που ξέρουν να προγραμματίσουν και δεν είναι άμπαλοι.

 

Ακριβώς. Δεν χρειαζόμαστε path tracing για ρεαλιστικό φωτισμό. Αυτά είναι για να προωθεί η Nvidia δικό της hardware.

Spoiler

 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Ρε τι τρομερο προγραμμα ειναι το fan control ,αγνοουσα την υπαρξη του μεχρι που το ειδα εδω απο εσας. Μπορεις να κανεις οτι γουσταρεις με τα fans! Tρομερη δουλεια για free

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

170896191_.png.a77754f72a0f705c95395389957a0bc3.png

 

Μπορεί να ρυθμίσει και τα fans του ρακ μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Ακριβώς. Δεν χρειαζόμαστε path tracing για ρεαλιστικό φωτισμό. Αυτά είναι για να προωθεί η Nvidia δικό της hardware.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

 

 

Δεν ισχύει αυτό, το Lumen κάνει καλή δουλειά ναι αλλά όχι όσο καλή το path-tracing. Απλά επειδή τα κονσόλια δεν τραβάνε, πάνε σε λύσεις Lumen..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...