Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανεξαρτήτως του τι λέει η nvidia, θα αναγκαστεί και αυτή να δώσει παραπάνω Vram όπως έκανε και στις rtx 4000.

Αλλιώς η 4070/ti πχ 8 ή 10gb Vram θα είχαν με βάση το παρελθόν.

Αλλοι είναι αυτοί που δίνουν υπερβολική, απλά γιατί χωρις αυτό δεν έχουν λόγο ύπαρξης στην αγορά, μιας και πλέον ματσάρουν τις ίδιες τιμές με την πράσινη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Eχω αυτες που φαινονται στην υπογραφη μου στα αντιστοιχα κουτια που βρισκονται στο πατωμα και οχι πανω σε γραφεια.

Δεν εχω ακουσει κατι ακομα στο σημειο που καθομαι οσον αφορα το coil whine.

H 4080 επειδη ειναι σε mesh κουτακι οταν τα ανεμιστηρια πιασουν 50% και στο δωματιο επικρατει νεκρικη σιγη ακουγονται..

ευχαριστω για τα σχόλια, μηπως σου ειναι ευκολο να τις αναφέρεις γιατι δεν μου εμφανίζονται οι υπογραφες, ισως ειναι καποια setting του forum εδω ή καποιο extension του brave που χρησιμοποιω και δεν αφήνει να εμφανιστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, prefuse είπε

καλα μονο αυτές δοκίμασες; 

ο θειος ειναι στην αμερική και φοράει πέτσινα;

εννοείτε ευχαριστώ για τα σχόλια!

msi liquid δεν μπορω να βαλω,

την giga την προσπέρασα γιατι διαβασα οτι ειναι πλαστικούρα και σαν design δεν με τράβηξε και τόσο αλλα τωρα που το λες θα την ξαναδώ.

zotac μονο αν βρεθει σε πολύ καλή τιμή, οπου μαζί με την 5ετη εγγυήση (αν βεβαια την τηρούν και δεν βρίσκουν δικαιολογίες) θα με ρίξουν.

Ναι δυστυχώς μόνο αυτές.😜

Την giga την πήρα επειδή όπως έγραψε και ο armoral ήταν πολύ μετρημένη σε όλα της.Απο εμφάνιση είναι πολύ απλή και πλαστική και δεν έχει την ποιότητα της tuf πχ που την τρως στο κεφάλι και την ακούς.Συν ότι τοτε που είχα την tuf στο ένα μηχάνημα η μόνη διαθέσιμη που βρήκα  για το δεύτερο pc ήταν η γιγα και δεν το μετάνιωσα.Οι άλλες ήρθαν στην πορεία.

Η msi liquid για μένα είναι η τοπ σε όλα της και σε εμφάνιση και σαν κατασκευή και σαν απόδοση.Οπως και η αντίστοιχη αερατη σουπριμ.

Η ζοτακ επίσης ποιοτική και έχει την έξτρα εγγύηση δύο χρόνων (πρέπει να την κάνεις register μέσα σε 28 μέρες από την αγορά της για να ισχύει)από εμφάνιση χάνει πολύ στις φωτό ,βέβαια σε κάποιους δεν αρέσει αυτό το λουκ σερβιετας always 😆

Η tuf επίσης πολύ δυνατή σαν ποιότητα σαν κατασκευή.

42 λεπτά πριν, Solowing είπε

Νομίζω πως οι ανεμιστήρες των Zotan έχουν μεγαλύτερες μέγιστες στροφές. Στο 75% δηλαδή γυρνάνε περίπου στις ίδιες στροφές με την TUF στο 100%. Ο κόσμος που διαμαρτυρόταν το έκανε συνήθως για το pitch τους, ακόμα και σε πολύ χαμηλές στροφές.

Παίζει αυτό που λες συμφωνώ.

Δεν το έχω παρατηρήσει να δω στροφές giga vs zotac με τέρμα φανς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, prefuse είπε

κανεις με ASUS TUF...

Την έχω εγώ, σχετικά αθόρυβη θα την έλεγα, αλλά έχει coil whine. Όχι κάτι τρελό, αλλά αν ψάχνεις την απόλυτη ησυχία, ίσως σε χαλάσει λίγο. Προσωπικά, δε το ακούω καν, με δεδομένο ότι όταν είναι "τσίτα", κάτι θα παίζω, οπότε ακούω το παιχνίδι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

τι έχεις φτιάξει εκεί ρε ? αυτά είναι ψύκτρες από cpu και τα έχεις προσαρμόσει?

Διπλα καρμπυρατερ απο Alpha Romeo Veloce.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, prefuse είπε

ευχαριστω για τα σχόλια, μηπως σου ειναι ευκολο να τις αναφέρεις γιατι δεν μου εμφανίζονται οι υπογραφες, ισως ειναι καποια setting του forum εδω ή καποιο extension του brave που χρησιμοποιω και δεν αφήνει να εμφανιστούν.

Δεν γνωριζω γιατι δεν σου εμφανιζονται αλλα μπορεις να με ρωτησεις συγκεκριμενα εαν εχεις καποια απορια σχετικα με τα συστηματα μου.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ανεξαρτήτως του τι λέει η nvidia, θα αναγκαστεί και αυτή να δώσει παραπάνω Vram όπως έκανε και στις rtx 4000.

Αλλιώς η 4070/ti πχ 8 ή 10gb Vram θα είχαν με βάση το παρελθόν.

Αλλοι είναι αυτοί που δίνουν υπερβολική, απλά γιατί χωρις αυτό δεν έχουν λόγο ύπαρξης στην αγορά, μιας και πλέον ματσάρουν τις ίδιες τιμές με την πράσινη.

Θα δίνει πάντα το ελάχιστο για να μπορείς να παίξεις με max textures στην ανάλυση που κάνει target η κάρτα για 2-3 χρόνια. Την πολλή vRAM τη φιλάει για τις πολύ ακριβότερες επαγγελματικές της κάρτες. Το bonus planned obsolence που προκύπτει από αυτό δεν την χαλάει.

 

Αν το AI trend δεν φρενάρει λίγο, και όσο συνεχίζουν να αγοράζουν κάρτες της οι gamers δε βλέπω το λόγο να μη δοκιμάσει να χρησιμοποιήσει και υψηλό compression για να κρατήσει τη vRAM χαμηλά.

Επεξ/σία από Solowing
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Διπλα καρμπυρατερ απο Alpha Romeo Veloce.

ότι και να δω πλέον μέσα στα πισιά με τόσους τρελούς εδώ πέρα δε θα μου φανεί περίεργο φίλτατε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ότι και να δω πλέον μέσα στα πισιά με τόσους τρελούς εδώ πέρα δε θα μου φανεί περίεργο φίλτατε :P 

CPU cooler στο backplate έχεις δει? Είχα κουμπώσει μια bequiet slim στον πισινό της 3090 να κρυώνει τις μνήμες στο σκάψιμο 😁

Κάπου έχω μια φωτογραφία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Armoral είπε

Η Gigabyte είναι all around πολύ καλή επιλογή στη σειρά 4000.

Έτσι.

Η 3080 Aorus xtreme ήταν μαύρο χάλι, κιτσαριο, πλαστικούρα 100% και fan curve για γέλια.

H 4080 Gaming oc που έχω τώρα είναι σε ΌΛΑ άψογη. 180 μοίρες στροφή για την giga.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάνω στην ώρα..

https://www.asus.com/motherboards-components/graphics-cards/proart/proart-rtx4080-16g/

η πιο συμμαζεμένη με 2,5 slot και αξιοπρεπή σε σχεδιασμό 4080

αρκετα συντηρητικός σχεδιασμός, θα μπορουσαν να τολμήσουν κατι παραπάνω απο την συσκεασία για premium σοκολατάκια με τα χρυσα γράμματα

προς το παρον εχει και 4070ti αλλα οχι 4090

αλλα... 1600€ για 4080 :rolleyes:

καλυτερα αλλα 50-100€ για 4090 μαυρονχαλι

Screenshot 2023-05-05 at 9.15.04 PM.png

Screenshot 2023-05-05 at 9.15.20 PM.png

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Έτσι.

Η 3080 Aorus xtreme ήταν μαύρο χάλι, κιτσαριο, πλαστικούρα 100% και fan curve για γέλια.

H 4080 Gaming oc που έχω τώρα είναι σε ΌΛΑ άψογη. 180 μοίρες στροφή για την giga.

Και εγω με την A3RO ειμαι πολυ ευχαριστημενος, μηδενικο coil whine και εξαιρετικες θερμοκρασιες.
Το backplate θα ηθελα να ειναι ασπρο αντι για ασημι αλλα δεν φαινεται και πολυ.

 

342809357_480450447560856_2162769352107680986_n.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση σε όσους έχουν εικόνα, γιατί εγώ δεν έχω το hw να δοκιμάσω,

7800X3D με 3070 π.χ

ή 8700Κ με 4070 και FG?

To FG βοηθάει και στα minimum;

Ας υποθέσουμε για 1080p ή το πολύ 1440p res

Επεξ/σία από NoDsl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...