Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Solowing είπε

Όπως λες και εσύ, προτιμώ να υποστηρίζω το δικό μου συμφέρον, το οποίο σπάνια θα συμπίπτει με το συμφέρον μιας εταιρίας που κοιτάει πως θα μεγιστοποιήσει το κέρδος της από εμένα.

Ιδικά για προϊόντα στην τιμολογιακή κλίμακα της 4080 έχω απαιτήσεις να είναι όλα τα χαρακτηριστικά τους άψογα. Το ότι εγώ στάθηκα τυχερός δε σημαίνει πως θα δικαιολογήσω τον απαράδεκτα μεγάλο αριθμό παραπόνων για coil whine από άλλους αγοραστές της κάρτας που δεν ήταν το ίδιο τυχεροί.

Κοίτα, για το θόρυβο των Zotac, σε κάτι video που έχω δει μου φαίνεται υπερβολικός ο ντόρος. Καλό θα είναι να μας πει κάποιος που έχει μια την άποψη του.  Δεν είναι υψηλά τα decibel είναι μάλλον περίεργο το pitch τους και μπορεί να μη σε ενοχλεί καθόλου. Επίσης ακούω αρκετά συχνά πως ήταν απλά μια κακή παρτίδα και τα μοντέλα της πλέον δεν έχουν τέτοιο θέμα.

Όσο για το coil whine, δεν υπάρχει κάρτα που να μην έχει καθόλου. Απλά σε κάποιες δεν ακούγεται αν δεν κολλήσεις το αυτί σου πάνω της, σε άλλες ακούγεται σε συγκεκριμένα loads και σε άλλες ακούγεται πάντα με διαβάθμιση στην ένταση ανάλογα με το load. Η 3η περίπτωση είναι ανυπόφορη, ενώ και η 2η είναι επίφοβη καθώς μπορεί να σου το κάνει με κάποιο game που παίζεις συχνά. Όταν ακούγεται το coil whine, είναι σαφώς χειρότερο από ανεμιστήρα γιατί έχει ακανόνιστη συχνότητα και τόνο.

Καθώς είναι εξαιρετικά απίθανο να σου αλλάξουν την κάρτα λόγω coil whine εδώ στην Ελλάδα, εγώ στη θέση σου θα πήγαινα για Zotac.

αν δεν δέχοται να την αλλάξουν, δεν θα ψωνίσω απο αυτούς.

οι zotac εχουν και την καλυτερη εγγύηση αλλα το οτι ειναι πλοία με ανησυχεί.. η asus αναφέρει ποσα slots καταλαμβάνουν, για αλλες υλοποιήσεις δεν το εχω ψαξει ακομα.

https://www.asus.com/product-compare?ProductID=21059,21071,21127&LevelId=motherboards-components-graphics-cards

θελω να βάλω και μια video card, η μητρική εχει 3 pcie ενω παράλληλα θέλω να έχω και την κάτω κάτω pcie ελεύθερη για τυχών μελλοντική αναβάθμιση. εξαλλου βλέπω οτι και στο puget την τοποθετούν ακριβώς κάτω απο την GPU, ισως για να ειναι ελεύθερη η 3 pcie (αυτο που θελω και εγω) Εχουμε ακριβως την ιδια μητρική με τα παρακάτω built.

https://www.pugetsystems.com/parts/photography/Controllers/Blackmagic-Design-DeckLink-Mini-Monitor-4K-12138/

λογικα αυτες που έχουν στα built ειναι 4070 ti και γιαυτό δεν ξέρω αν θα μπορέσω να βάλω 4080/4090, απο οτι είδα καταλαμβάνουν 3,65 slot και η αλήθεια ειναι οτι μια 4080/4090 ειναι καταλληλότερη για την χρήση που προορίζω το built.

ΥΓ στα built του 2022 παρατηρώ οτι εβαζαν φουλ TUF, ενω σε αυτα του 2023 PNY. μπορει να ηταν και αυτος ο ντορος με το coil whine των TUF και να τις αλλαξαν σε PNY, που δεν εχω ιδεα αν ειναι καλες, πρεπει να ξαναδώ και ενα βιντεο με tiers που ειχα ανεβάσει λιγα ποστ πιο πισω.

βεβαια στα παρακάτω λαμβανουν υποψη τους οτι θα πρεπει να χωρεσουν και μια decklink, οποτε επηρεάζει και αυτό την επιλογή της GPU. Και ισως PNY/TUF καταλαμβάνουν τα λιγότερα slots.

421565.jpg

385955.jpg

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Armoral είπε

Ναι κάνεις συνδρομή ένα μήνα στο patreon του και στο στέλνει μέσω discord. Εντάξει καταλαβαίνω ο κόπος του είναι και μπορεί να ζητήσει ότι θέλει, δεν είναι κανένα τρελό ποσό αλλά είναι αρκετά. Βέβαια παίρνεις και το dlss 3 mod για το Elden Ring μαζί απλά δεν ξέρω πόσο άριστα θα δουλεύουν.

Έχω δει artifacts σε παιχνίδια που έχω αλλάξει την έκδοση dlss 2 ή 3 σε νεότερη.

δεν είναι τα χρήματα που ζητάει...αλλά να πληρώσεις για dlss3 + fg ενώ έχουμε πληρώσει ήδη τις 4000 series που το υποστηρίζουν στο πέτσινο είναι κάπως.......περιμένουμε το επίσημο αν το δώσουν κιόλας.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, prefuse είπε

θελω να βάλω και μια video card, η μητρική εχει 3 pcie ενω παράλληλα θέλω να έχω και την κάτω κάτω pcie ελεύθερη για τυχών μελλοντική αναβάθμιση. εξαλλου βλέπω οτι και στο puget την τοποθετούν ακριβώς κάτω απο την GPU, ισως για να ειναι ελεύθερη η 3 pcie (αυτο που θελω και εγω) Εχουμε ακριβως την ιδια μητρική με τα παρακάτω built.

https://www.pugetsystems.com/parts/photography/Controllers/Blackmagic-Design-DeckLink-Mini-Monitor-4K-12138/

λογικα αυτες που έχουν στα built ειναι 4070 ti και γιαυτό δεν ξέρω αν θα μπορέσω να βάλω 4080/4090, απο οτι είδα καταλαμβάνουν 3,65 slot και η αλήθεια ειναι οτι μια 4080/4090 ειναι καταλληλότερη για την χρήση που προορίζω το built.

Δε θα έβαζα άλλη κάρτα κάτω απο 4080/90. Θα μπλοκάρει το airflow στους ανεμιστήρες της κάρτας. Όσο καλό σύστημα ψύξης και να έχουν οι κάρτες αυτές, η σιλικόνη δεν παύει να είναι φτιαγμένη από ένα πολύ dense process το οποίο ζεσταίνεται εύκολα και χρειάζεται ροή φρέσκου αέρα για να βοηθήσει την ψήκτρα στην αποβολή της θερμότητας.

 

34 λεπτά πριν, prefuse είπε

ΥΓ στα built του 2022 παρατηρώ οτι εβαζαν φουλ TUF, ενω σε αυτα του 2023 PNY. μπορει να ηταν και αυτος ο ντορος με το coil whine των TUF και να τις αλλαξαν σε PNY, που δεν εχω ιδεα αν ειναι καλες, πρεπει να ξαναδώ και ενα βιντεο με tiers που ειχα ανεβάσει λιγα ποστ πιο πισω.

βεβαια στα παρακάτω λαμβανουν υποψη τους οτι θα πρεπει να χωρεσουν και μια decklink, οποτε επηρεάζει και αυτό την επιλογή της GPU. Και ισως PNY/TUF καταλαμβάνουν τα λιγότερα slots.

Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά οι PNY θεωρούνται top tier απο ποιότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Solowing είπε

Δε θα έβαζα άλλη κάρτα κάτω απο 4080/90. Θα μπλοκάρει το airflow στους ανεμιστήρες της κάρτας. Όσο καλό σύστημα ψύξης και να έχουν οι κάρτες αυτές, η σιλικόνη δεν παύει να είναι φτιαγμένη από ένα πολύ dense process το οποίο ζεσταίνεται εύκολα και χρειάζεται ροή φρέσκου αέρα για να βοηθήσει την ψήκτρα στην αποβολή της θερμότητας.

και εμενα με προβληματίσε η επιλογή αυτή της puget. ισως ομως να εχει κανει τεστ και μετρήσεις.

εδω τα thermal test που εκαναν ΜΕ την decklink κάρτα , οι μετρήσεις μαλλον εγιναν στο ιγκλού του @Herald

https://www.pugetsystems.com/parts/thermal_images/Controllers/Blackmagic-Design-DeckLink-Mini-Monitor-4K-12138/

πρεπει να συγκρίνω τις ημερομηνίες και να δω με zοοm τις φωτογραφίες για να εξακριβωθεί αν πρόκειται για τα ίδια built με αυτα που εχει την GPU και ακριβώς απο κάτω την decklink

https://www.pugetsystems.com/parts/photography/Controllers/Blackmagic-Design-DeckLink-Mini-Monitor-4K-12138/

 

ΥΓ ειναι ιδια built και οι PNY φαινεται να ειναι αρκετά πιο δροσερές (απο TUF) και απο τα κορίτσια του Tutti Frutti στο RTL.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, BabisTs είπε

δεν είναι τα χρήματα που ζητάει...αλλά να πληρώσεις για dlss3 + fg ενώ έχουμε πληρώσει ήδη τις 4000 series που το υποστηρίζουν στο πέτσινο είναι κάπως.......περιμένουμε το επίσημο αν το δώσουν κιόλας.....

Το FG, modded σε ένα action game χωρίς reflex είναι πολύ κακή ιδέα έτσι και αλλιώς. Αν πχ μια κάρτα παίζει με 60 fps το παιχνίδι, θα πρέπει να πέσει γύρω στα 50 πραγματικά fps για να εξοικονομήσει την επεξεργαστική ισχύει που θα χρειαστεί για να συνθέσει τα ενδιάμεσα frames. Δηλαδή 20 ms extra latency μόνο περιμένοντας το επόμενό frame και δεν έχουμε προσθέσει καν το χρονικό κόστος της σύνθεσης του καινούργιου frame, την επιπλέον καθυστέρηση για το frame pacing κλπ. Μιλάμε δηλαδή για πιθανό latency πάνω απο 100 ms, πριν φύγει καν το σήμα της εικόνας για την οθόνη σου.

Επεξ/σία από Solowing
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η tuf που είχα είχε ελάχιστο coil αλλά τα φαν της ήταν κάτ εμέ πολύ ήσυχα.

Η giga oc που έχω ακόμα δεν έχει coil και έχει πιο ήσυχα φαν από την tuf στα αυτιά μου.

Η msi liquid που είχα ήταν ότι πιο αθόρυβο σε φαν και καθόλου coil.

H zotac που έχω τώρα δεν έχει επίσης καθόλου coil αλλά τα φαν της στο 70-75% κάνουν τον θόρυβο των φαν της tuf στο 100% κάνουν γενικά θόρυβο τα φαν της

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Η tuf που είχα είχε ελάχιστο coil αλλά τα φαν της ήταν κάτ εμέ πολύ ήσυχα.

Η giga oc που έχω ακόμα δεν έχει coil και έχει πιο ήσυχα φαν από την tuf στα αυτιά μου.

Η msi liquid που είχα ήταν ότι πιο αθόρυβο σε φαν και καθόλου coil.

H zotac που έχω τώρα δεν έχει επίσης καθόλου coil αλλά τα φαν της στο 70-75% κάνουν τον θόρυβο των φαν της tuf στο 100% κάνουν γενικά θόρυβο τα φαν της

Νομίζω πως οι ανεμιστήρες των Zotan έχουν μεγαλύτερες μέγιστες στροφές. Στο 75% δηλαδή γυρνάνε περίπου στις ίδιες στροφές με την TUF στο 100%. Ο κόσμος που διαμαρτυρόταν το έκανε συνήθως για το pitch τους, ακόμα και σε πολύ χαμηλές στροφές.

Επεξ/σία από Solowing
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

τι έχεις φτιάξει εκεί ρε ? αυτά είναι ψύκτρες από cpu και τα έχεις προσαρμόσει?

Tα ανεμιστήρια της u12a είναι, A12x25. Έβγαλα την μπροστά πλαστικούρα με τα RGB της κάρτας και έβαλα τα ανεμιστήρια. Απόλυτη ησυχία. Τώρα περιμένω και τα T30 140 ανεμιστήρια να το κάνω και στην 4090 :P 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Tα ανεμιστήρια της u12a είναι, A12x25. Έβγαλα την μπροστά πλαστικούρα με τα RGB της κάρτας και έβαλα τα ανεμιστήρια. Απόλυτη ησυχία. Τώρα περιμένω και τα T30 140 ανεμιστήρια να το κάνω και στην 4090 :P 

ωραίος περιμένουμε διαφορα με την 4090... βεβαια απ τη μια η κάρτα είναι πάγος έτσι και αλλιώς..

είχα δει παλιότερα ένα βιντεάκι που κάποιος είχε μοντάρει την ψήκτρα της cpu πάνω στη gpu είχε φτιάξει και ειδικό brucket με αρκετά καλύτερα αποτελέσματα στην αρχή έτσι που την είδα νόμιζα έκανες το ίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Η tuf που είχα είχε ελάχιστο coil αλλά τα φαν της ήταν κάτ εμέ πολύ ήσυχα.

Η giga oc που έχω ακόμα δεν έχει coil και έχει πιο ήσυχα φαν από την tuf στα αυτιά μου.

Η msi liquid που είχα ήταν ότι πιο αθόρυβο σε φαν και καθόλου coil.

H zotac που έχω τώρα δεν έχει επίσης καθόλου coil αλλά τα φαν της στο 70-75% κάνουν τον θόρυβο των φαν της tuf στο 100% κάνουν γενικά θόρυβο τα φαν της

καλα μονο αυτές δοκίμασες; 

ο θειος ειναι στην αμερική και φοράει πέτσινα;

εννοείτε ευχαριστώ για τα σχόλια!

msi liquid δεν μπορω να βαλω,

την giga την προσπέρασα γιατι διαβασα οτι ειναι πλαστικούρα και σαν design δεν με τράβηξε και τόσο αλλα τωρα που το λες θα την ξαναδώ.

zotac μονο αν βρεθει σε πολύ καλή τιμή, οπου μαζί με την 5ετη εγγυήση (αν βεβαια την τηρούν και δεν βρίσκουν δικαιολογίες) θα με ρίξουν.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://videocardz.com/newz/nvidia-neural-texture-compression-offers-4-times-higher-resolution-than-standard-compression-with-30-less-memory

 

τελικά η NVIDIA επιμένει ότι δεν χρειάζονται οι μελλοντικές κάρτες "υπερβολική" ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, prefuse είπε

καλα μονο αυτές δοκίμασες; 

ο θειος ειναι στην αμερική και φοράει πέτσινα;

εννοείτε ευχαριστώ για τα σχόλια!

msi liquid δεν μπορω να βαλω,

την giga την προσπέρασα γιατι διαβασα οτι ειναι πλαστικούρα και σαν design δεν με τράβηξε και τόσο αλλα τωρα που το λες θα την ξαναδώ.

zotac μονο αν βρεθει σε πολύ καλή τιμή, οπου μαζί με την 5ετη εγγυήση (αν βεβαια την τηρούν και δεν βρίσκουν δικαιολογίες) θα με ρίξουν.

Η Gigabyte είναι all around πολύ καλή επιλογή στη σειρά 4000.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, prefuse είπε

κανεις με ASUS TUF

Eχω αυτες που φαινονται στην υπογραφη μου στα αντιστοιχα κουτια που βρισκονται στο πατωμα και οχι πανω σε γραφεια.

Δεν εχω ακουσει κατι ακομα στο σημειο που καθομαι οσον αφορα το coil whine.

H 4080 επειδη ειναι σε mesh κουτακι οταν τα ανεμιστηρια πιασουν 50% και στο δωματιο επικρατει νεκρικη σιγη ακουγονται..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...