Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το FG έχει κυρίως στο UI θέματα με artifacts. Πχ όταν ένας NPC μιλάει και εμφανίζονται τα γράμματα από πάνω του, αν κουνηθείς θα δεις ότι χαλάνε. 

Αλλιώς στο gameplay δεν παρατηρείς κάτι τρανταχτό, θα πρέπει να είσαι ψείρας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

22 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε και καλύτερο να είναι, αφού θα δουλεύει και σε nvidia 😁

Ναι αλλά είναι της amd.

😉 Κατσε να δούμε μην είναι "κλειδωμένο" μόνο για τις 7αρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Κάτσε να βγει το fsr3 και θα τα πούμε.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Σε κάνα χρόνο και βλέπουμε 😆

 

Δεν θα μπορέσει να πλησιάσει το DLSS3 γιατί οι AMD δεν έχουν ούτε  tensor cores ούτε και optical flow accelerators.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mkp είπε

Δεν θα μπορέσει να πλησιάσει το DLSS3 γιατί οι AMD δεν έχουν ούτε  tensor cores ούτε και optical flow accelerators.

Ναι ξέρω αλλά η αμδ τελευταία τα πάει καλά με τα μαγικά και τα μαγειρέματα σε κάποιους τίτλους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το FG έχει κυρίως στο UI θέματα με artifacts. Πχ όταν ένας NPC μιλάει και εμφανίζονται τα γράμματα από πάνω του, αν κουνηθείς θα δεις ότι χαλάνε. 

Αλλιώς στο gameplay δεν παρατηρείς κάτι τρανταχτό, θα πρέπει να είσαι ψείρας. 

αυτό ακριβώς έχω δει στο tw3 είναι λίγο ενοχλητικό στην αρχή αλλα το συνηθίζεις εύκολα, επίσης ένα αλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι άμα βάλω custom resolution (21:9) κάνει κάτι περίεργα κάτω κάτω στην οθόνη σε γενικές γραμμές δουλεύει άψογα και κάνει αυτά που λέει 

πολύ καλύτερα φτιαγμένο από το dlss1 όταν είχε βγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κανεις με ASUS TUF ή MSI GAMING TRIO ή MSI SUPRIM ή PNY απο την σειρά 40xx να μας πει αν εχει coil whine?

υπαρχει καποιο site που τεστάρει τις κάρτες γραφικών για το θόρυβο τους;

καλά τα τρύπια κουτιά με mesh για airflow αλλα αν ειχε καποιος ποτέ fractal/nanoxia με sound dumpers στα πλαινα του κουτιου, ειχε το κεφάλι του ήσυχο.

επιλέγεις να στήσεις αθορυβο μηχάνημα και μετα προσθέτεις μια κάρτα γραφικών ή video card, για να στα γ****σει ολα και απλα να έχεις ξοδευτεί δίχως αποτέλεσμα.

η apple ειναι ακόμα μονοδρομος σε αθορυβα και power efficiency μηχανήματα.

ιδιως στα macbook pro δεν εχει ακομα αντίπαλο.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, prefuse είπε

κανεις με ASUS TUF ή MSI GAMING TRIO ή MSI SUPRIM ή PNY απο την σειρά 40xx να μας πει αν εχει coil whine?

υπαρχει καποιο site που τεστάρει τις κάρτες γραφικών για το θόρυβο τους;

Έχω την TUF 4080 και έχει ελάχιστο μόνο σε βαριά benchmarks. Σε games δεν έχω ακούσει ποτέ. Όμως γενικά διαβάζω πως οι TUF βγάζουν συχνά coil whine στις 4080/90. Στο reddit ο λαός λέει πως οι Zotac έχουν πιο σπάνια απο τις άλλες αλλά έχουν πιο θορυβώδεις ανεμιστήρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Solowing είπε

Έχω την TUF 4080 και έχει ελάχιστο μόνο σε βαριά benchmarks. Σε games δεν έχω ακούσει ποτέ. Όμως γενικά διαβάζω πως οι TUF βγάζουν συχνά coil whine στις 4080/90. Στο reddit ο λαός λέει πως οι Zotac έχουν πιο σπάνια απο τις άλλες αλλά έχουν πιο θορυβώδεις ανεμιστήρες.

Καταρχην ευχαριστώ για τα σχόλια, ειναι μετρημένοι στα δάχτυλα οι "θαρραλέοι" που δεν θα υποστηρίζουν μέχρι τελικής πτώσης, ενα προιον που αγόρασαν.

Ενω αυτή η τυφλή υπεράσπιση, δεν τους αφήνει να αντιληφθούν οτι βλάπτει και τους ίδιους. Αν πχ δεν παραπονεθούν οι χρήστες, δεν προκειται να διορθώσει κατι η οποιαδήποτε εταιρεία.

αυτα διαβασα και εγω για τις TUF, για τις Zotac δώρον άδωρον το οτι δεν εχουν coil whine αλλα εχουν θορυβώδες ανεμιστήρες..

ισα ισα που το coil whine, αν δεν ακουγεται σε ολα τα load, δεν ενοχλεί, ενω οι θορυβώδοι ανεμιστήρες, μπορεί να ακούγονται και με μικρό load.

 

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, prefuse είπε

Καταρχην ευχαριστώ για τα σχόλια, ειναι μετρημένοι στα δάχτυλα οι "θαρραλέοι" που δεν θα υποστηρίζουν μέχρι τελικής πτώσης, ενα προιον που αγόρασαν.

Ενω αυτή η τυφλή υπεράσπιση, δεν τους αφήνει να αντιληφθούν οτι βλάπτει και τους ίδιους. Αν πχ δεν παραπονεθούν οι χρήστες, δεν προκειται να διορθώσει κατι η οποιαδήποτε εταιρεία.

Όπως λες και εσύ, προτιμώ να υποστηρίζω το δικό μου συμφέρον, το οποίο σπάνια θα συμπίπτει με το συμφέρον μιας εταιρίας που κοιτάει πως θα μεγιστοποιήσει το κέρδος της από εμένα.

Ιδικά για προϊόντα στην τιμολογιακή κλίμακα της 4080 έχω απαιτήσεις να είναι όλα τα χαρακτηριστικά τους άψογα. Το ότι εγώ στάθηκα τυχερός δε σημαίνει πως θα δικαιολογήσω τον απαράδεκτα μεγάλο αριθμό παραπόνων για coil whine από άλλους αγοραστές της κάρτας που δεν ήταν το ίδιο τυχεροί.

43 λεπτά πριν, prefuse είπε

αυτα διαβασα και εγω για τις TUF, για τις Zotac δώρον άδωρον το οτι δεν εχουν coil whine αλλα εχουν θορυβώδες ανεμιστήρες..

ισα ισα που το coil whine, αν δεν ακουγεται σε ολα τα load, δεν ενοχλεί, ενω οι θορυβώδοι ανεμιστήρες, μπορεί να ακούγονται και με μικρό load.

 

 

Κοίτα, για το θόρυβο των Zotac, σε κάτι video που έχω δει μου φαίνεται υπερβολικός ο ντόρος. Καλό θα είναι να μας πει κάποιος που έχει μια την άποψη του.  Δεν είναι υψηλά τα decibel είναι μάλλον περίεργο το pitch τους και μπορεί να μη σε ενοχλεί καθόλου. Επίσης ακούω αρκετά συχνά πως ήταν απλά μια κακή παρτίδα και τα μοντέλα της πλέον δεν έχουν τέτοιο θέμα.

Όσο για το coil whine, δεν υπάρχει κάρτα που να μην έχει καθόλου. Απλά σε κάποιες δεν ακούγεται αν δεν κολλήσεις το αυτί σου πάνω της, σε άλλες ακούγεται σε συγκεκριμένα loads και σε άλλες ακούγεται πάντα με διαβάθμιση στην ένταση ανάλογα με το load. Η 3η περίπτωση είναι ανυπόφορη, ενώ και η 2η είναι επίφοβη καθώς μπορεί να σου το κάνει με κάποιο game που παίζεις συχνά. Όταν ακούγεται το coil whine, είναι σαφώς χειρότερο από ανεμιστήρα γιατί έχει ακανόνιστη συχνότητα και τόνο.

Καθώς είναι εξαιρετικά απίθανο να σου αλλάξουν την κάρτα λόγω coil whine εδώ στην Ελλάδα, εγώ στη θέση σου θα πήγαινα για Zotac.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zotac δεν έχω βρει πως να ανοίγουν οι ανεμιστήρες από zero rpm ούτε μέσω firestorm ούτε μέσω Afterburner ανοίγουν στους 43 βαθμούς ενώ θέλω μετα τους 55. Coil whine μηδενικό αλλά μόνο αυτό δεν μπόρεσα να βρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Solowing είπε

Όπως λες και εσύ, προτιμώ να υποστηρίζω το δικό μου συμφέρον, το οποίο σπάνια θα συμπίπτει με το συμφέρον μιας εταιρίας που κοιτάει πως θα μεγιστοποιήσει το κέρδος της από εμένα.

Ιδικά για προϊόντα στην τιμολογιακή κλίμακα της 4080 έχω απαιτήσεις να είναι όλα τα χαρακτηριστικά τους άψογα. Το ότι εγώ στάθηκα τυχερός δε σημαίνει πως θα δικαιολογήσω τον απαράδεκτα μεγάλο αριθμό παραπόνων για coil whine από άλλους αγοραστές της κάρτας που δεν ήταν το ίδιο τυχεροί.

Κοίτα, για το θόρυβο των Zotac, σε κάτι video που έχω δει μου φαίνεται υπερβολικός ο ντόρος. Καλό θα είναι να μας πει κάποιος που έχει μια την άποψη του.  Δεν είναι υψηλά τα decibel είναι μάλλον περίεργο το pitch τους και μπορεί να μη σε ενοχλεί καθόλου. Επίσης ακούω αρκετά συχνά πως ήταν απλά μια κακή παρτίδα και τα μοντέλα της πλέον δεν έχουν τέτοιο θέμα.

Όσο για το coil whine, δεν υπάρχει κάρτα που να μην έχει καθόλου. Απλά σε κάποιες δεν ακούγεται αν δεν κολλήσεις το αυτί σου πάνω της, σε άλλες ακούγεται σε συγκεκριμένα loads και σε άλλες ακούγεται πάντα με διαβάθμιση στην ένταση ανάλογα με το load. Η 3η περίπτωση είναι ανυπόφορη, ενώ και η 2η είναι επίφοβη καθώς μπορεί να σου το κάνει με κάποιο game που παίζεις συχνά. Όταν ακούγεται το coil whine, είναι σαφώς χειρότερο από ανεμιστήρα γιατί έχει ακανόνιστη συχνότητα και τόνο.

Καθώς είναι εξαιρετικά απίθανο να σου αλλάξουν την κάρτα λόγω coil whine εδώ στην Ελλάδα, εγώ στη θέση σου θα πήγαινα για Zotac.

Όσες Zotac έχω πάρει δεν είχαν καθόλου Coil whine (3070 ti, 4090, 3060) ούτε θόρυβο τρελό στους ανεμιστήρες.

Αυτόν τον τσιριχτό ήχο που λες μόνο σε youtube video το έχω δει σε ένα τύπο που είχε αγοράσει 4090 Zotac και TUF, η μία είχε θέμα στα ανεμιστηράκια, η δεύτερη με το Coil whine.

Με ανησύχησε η αλήθεια είναι για τη 4090, αλλά δεν έχει κανένα θέμα. Φανταστική κάρτα χωρίς προβλήματα και τα 5 χρόνια εγγύηση μεγάλη υπόθεση.

Και ο @azazil1190με Zotac 4090 είναι και είναι υπερευχαριστημένος.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prefuse είπε

Καταρχην ευχαριστώ για τα σχόλια, ειναι μετρημένοι στα δάχτυλα οι "θαρραλέοι" που δεν θα υποστηρίζουν μέχρι τελικής πτώσης, ενα προιον που αγόρασαν.

Ενω αυτή η τυφλή υπεράσπιση, δεν τους αφήνει να αντιληφθούν οτι βλάπτει και τους ίδιους. Αν πχ δεν παραπονεθούν οι χρήστες, δεν προκειται να διορθώσει κατι η οποιαδήποτε εταιρεία.

αυτα διαβασα και εγω για τις TUF, για τις Zotac δώρον άδωρον το οτι δεν εχουν coil whine αλλα εχουν θορυβώδες ανεμιστήρες..

ισα ισα που το coil whine, αν δεν ακουγεται σε ολα τα load, δεν ενοχλεί, ενω οι θορυβώδοι ανεμιστήρες, μπορεί να ακούγονται και με μικρό load.

 

 

Gamerock καθόλου coil whine. Αλλά οι ανεμιστήρες θα σε στείλουν αδιαβαστο. Έτοιμος είμαι για Deshroud 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4090 TUF, έχει coil whine, αλλά όταν ζεσταίνεται μετά από κάνα μισάωρο μειώνεται και ακούγεται λίγο σε κάνα μενού, σε πολύ ήσυχο σύστημα κατά τα άλλα. Οι ανεμιστήρες ομως είναι πολύ ήσυχοι, αν δεν πετύχεις coil whine. Αν δεν έχεις το κουτί πάνω στο γραφείο είσαι εντάξει αλλιώς κοίτα αλλού καλύτερα.

Για τις gigabyte έχω δει ότι είναι και στα 2 σημεία καλές πάντως.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Herald είπε

Gamerock καθόλου coil whine. Αλλά οι ανεμιστήρες θα σε στείλουν αδιαβαστο. Έτοιμος είμαι για Deshroud 😁

Ti είναι αυτό? Θα βγάλεις το πλαστικό και θα βάλεις άλλους ανεμιστήρες με νέα thermal paste?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...