Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Μόλις τώρα, Westbaum είπε

Callisto RT,RE4,TLOS,Plague RT,Dying Light 2 όπου η 3070 σηκώνει white flag και θα εμφανιστούν κι άλλα πριν το 24,δεν έχω αμφιβολία.

Ναι δεν παίζει τίποτα σαπάκι λέμε. Ώπα AMDunboxed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τζάμπα τόσα posts για την VRAM ρε μάγκες, το TLOU πλέον παίζει μια χαρά σε 8-10GB κάρτες..Δεν κοιτάτε τα χάλια των developers λέω εγώ καλύτερα ; Που τρέχει το Jedi Survivor σε 648P στο PS5..Και αφήστε τη VRAM..

Το One X με τα 6 TFLOPs μας έδωσε RDR 2 σε native 4K/30FPS, χοντρικά το XSX με τα 12 TFLOPs είναι για τα ίδια visuals σε native 4K/60FPS. Τώρα αν με ρωτάς, το RDR 2 έχει πολύ καλύτερα visuals απ' το Jedi Survivor και πολλά άλλα που βγήκαν πέρυσι αλλά και φέτος.

Το μεγάλο boost είναι στο storage performance αφού περάσαμε σε NVMe αλλά αυτό δυστυχώς δεν αυξάνει το visual fidelity, ούτε το frame-rate..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Callisto RT,RE4,TLOS,Plague RT,Dying Light 2 όπου η 3070 σηκώνει white flag και θα εμφανιστούν κι άλλα πριν το 24,δεν έχω αμφιβολία.

Μερικες bench απο τα παιχνιδια που ανεφερες να δουμε που βρισκονται 3070 και 6800. Last of us δεν εβαλα γιατι ειναι με το αρχικο patch εχει βελτιωθει τρομερα εβαλα το βιντεο πιο πανω που δειχνει που βρισκεται η 3070 με το 1.0.4.1 patch. 

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png
Screenshot-3.png
Screenshot-4.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, Herald said:

 

Btw ξαναλέω, είναι και 90-100 ευρώ ακριβοτερη 

Και η 4080 είναι 100-200 ευρώ παραπάνω από την 7900ΧΤΧ αλλά πως να το κάνουμε , όταν μιλάμε γενικά , σήμερα σε αυτές τις τιμές η 4080 είναι η καλύτερη επιλογή και αυτό είναι fact, δεν περιλαμβάνει προσωπικές προτιμήσεις κλπ.

Το ίδιο και η 6800 vs 3070 , σήμερα γενικά μιλώντας για τις δυο κάρτες η 6800 είναι η καλύτερη επιλογή, τέλος.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Callisto RT,RE4,TLOS,Plague RT,Dying Light 2 όπου η 3070 σηκώνει white flag και θα εμφανιστούν κι άλλα πριν το 24,δεν έχω αμφιβολία.

Στο dying light 2 με rt η 3070 την περνάει την 6800

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Και η 4080 είναι 100-200 ευρώ παραπάνω από την 7900ΧΤΧ αλλά πως να το κάνουμε , όταν μιλάμε γενικά , σήμερα σε αυτές τις τιμές η 4080 είναι η καλύτερη επιλογή και αυτό είναι fact, δεν περιλαμβάνει προσωπικές προτιμήσεις κλπ.

Το ίδιο και η 6800 vs 3070 , σήμερα γενικά μιλώντας για τις δυο κάρτες η 6800 είναι η καλύτερη επιλογή, τέλος.  

Δεν υπάρχει fact καλύτερη επιλογη. Για τοσο κόσμο που έχει αλλεργία σε dlss και rt φυσικά η 7900xtx είναι καλύτερη της 4080 αφού και φθηνοτερη είναι και καλύτερο raster έχει και περισσότερη vram. Δηλαδή πως γίνεται ταυτόχρονα να μου λες ότι η 6800 που κάνει 20% παραπάνω είναι καλύτερη της 3070 αλλά η 7900xtx που είναι φθηνότερη είναι χειρότερη της 4080? 

 

Τεσπα, προφανώς αν σκοπός σου είναι να παιζεις με Ultra Settings ανεξάρτητος του image quality, ναι η 6800 είναι καλύτερη. Αν στόχος είναι το image Quality ξεκάθαρα 3070 μέχρι να φτιαχτεί το fsr. 

Εγώ βλέπω ότι ακόμα και σε αυτά τα προβληματικά λόγω vram παιχνίδια έχεις την 3070 να παίζει high textures + Dlss q στα 90 fps ενώ η 6800 Ultra textures + native στα 70 fps. Για 20% παραπάνω χρήματα.... Pass. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Στο dying light 2 με rt η 3070 την περνάει την 6800

 

Nαι κοιτούσα το ανευ,το θέμα με vram είναι πάντως πως δεν έχει σημασία μέχρι να σου τελειώσει και μετά κρασάρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Westbaum είπε

Nαι κοιτούσα το ανευ,το θέμα με vram είναι πάντως πως δεν έχει σημασία μέχρι να σου τελειώσει και μετά κρασάρεις.

Δεν είναι καραγκιοζιλικη η πιο ακριβή κάρτα με διπλάσια vram και λοιπά να τρώει τέτοιο ξύλο στο rt? Εκεί δεν πειράζει? Αυτοί οι τύποι των οποίων τα comments διαβαζες στο youtube δεν θα είχαν ενοχλήσεις? 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Herald said:

 

Εγώ βλέπω ότι ακόμα και σε αυτά τα προβληματικά λόγω vram παιχνίδια έχεις την 3070 να παίζει high textures + Dlss q στα 90 fps ενώ η 6800 Ultra textures + native στα 70 fps. Για 20% παραπάνω χρήματα.... Pass. 

Μπαγάσα όταν δεν σε συμφέρει ρίχνεις το IQ στα τάρταρα για κάρτα των 500+ ευρώ λες και το High + DLSS Q είναι το ίδιο με Ultra Textures + Native σε Image Quality. Στην Entry Level 6500XT μας τα είχες κάνει τούμπανο για τα Ultra Texture αλλά σε κάρτες των 500+ ευρώ δεν σε νοιάζει να ρίξεις το IQ για να βγάλεις την 3070 καλύτερη από την σαφώς ανώτερη 6800.  Τέλος το vs από εμένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Δεν είναι καραγκιοζιλικη η πιο ακριβή κάρτα με διπλάσια vram και λοιπά να τρώει τέτοιο ξύλο στο rt? Εκεί δεν πειράζει? Αυτοί οι τύποι των οποίων τα comments διαβαζες στο youtube δεν θα είχαν ενοχλήσεις? 😁

Σιγά το ξύλο,περισσότερες ενοχλήσεις θα είχαν με το black screen  στο RE4 και τα 5 fps Callisto RT😢

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Nαι κοιτούσα το ανευ,το θέμα με vram είναι πάντως πως δεν έχει σημασία μέχρι να σου τελειώσει και μετά κρασάρεις.

Μην ξεχναμε και οτι ultra με very high και high σπανια θα δεις διαφορα ακομα και στα textures. Eιχε μεινει εντυπωση οτι textures παντα ultra. Ποσο λαθος ειναι αργησα να το διαπιστωσω και εγω και οταν συγκρινα σε καποια παιχνιδια και ειδα μηδεν διαφορα ειπα τι δουλεμα τρωμε. Εικονικες απαιτησεις τελειως. 

RE 4 high 8 gb textures vs high 2gb textures 6 ρυθμισεις πιο κατω μηδεν διαφορα

Last of us ultra vs high μηδεν διαφορα 

Ειναι κατι αντιστοιχο με RT ultra vs high που ειναι το ιδιο και το αυτο θες βιωνικο ματι για να δεις διαφορα μην πω για shadows volumetric κτλ που απλα τρωνε καμια 10αρια fps το καθενα με μηδεν διαφορα στην εικονα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...