Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, Westbaum said:


Πρώτον εγώ πήγα από 980ti σε 4090 μετά από 6 χρόνια λόγω 4κ monitor,

Αδελφέ μην απολογείσαι για το τι αγόρασες και για ποιον λόγο, εδώ συζητάμε για το Hardware όχι για τις επιλογές του καθένα. Μερικοί Το κάνουν συνέχεια και το πηγαίνουν στο προσωπικό όταν στερεύουν από επιχειρήματα, δεν χρειάζεται να απαντάς σε τέτοια post.

Just now, Odyss3us said:

απο που προκυπτει το  3070Τi vs 6800?
 

Σημερινές τιμές στα μαγαζιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Έλα τώρα με την 6800 θα κάνεις λιγότερες παραχωρήσεις από ότι με την 3070, αφού η 6800 είναι ταχύτερη κάρτα και με διπλάσια Vram , κοντά στα ίδια λεφτά είναι σαφώς η καλύτερη επιλογή από τις δυο.

Η διαφορα που βλέπω χρηματικά στο alternate είναι 90 ευρώ. Όσο ουσιαστικά είχανε και όταν κυκλοφόρησαν 

Αλλά έστω ότι είχαν τα ίδια χρήματα, το δηλωνω ξεκάθαρα, θα προτιμούσα την 3070 από την 6800 όπως προτίμησα και την 3060ti από την 6700xt που επισης εκείνη την περίοδο κόστιζαν τα ίδια. Κάρτα χωρίς DLSS, η τουλάχιστον μέχρι να φτιάξει το fsr, δεν αγοράζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

6800 vs 3070 στα ιδια λεφτα εννοειται πας στην πρωτη δεν τιθεται θεμα εδω και κανεις δεν ειπε το αντιθετο. 

Σοβαρά?Για ρώτα Armoral,σε κάποιον άσχετο που θέλει να αγοράσει κάρτα σε αυτό το segment θα του λεγε 3070 και ξερό ψωμί🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Herald said:

Η διαφορα που βλέπω χρηματικά στο alternate είναι 90 ευρώ. Όσο ουσιαστικά είχανε και όταν κυκλοφόρησαν 

Αλλά έστω ότι είχαν τα ίδια χρήματα, το δηλωνω ξεκάθαρα, θα προτιμούσα την 3070 από την 6800 όπως προτίμησα και την 3060ti από την 6700xt που επισης εκείνη την περίοδο κόστιζαν τα ίδια. Κάρτα χωρίς DLSS, η τουλάχιστον μέχρι να φτιάξει το fsr, δεν αγοράζω 

Σέβομαι την προσωπική  σου ιδιαιτερότητα αλλά όταν μιλάμε γενικά τότε η 6800 είναι η καλύτερη επιλογή σήμερα ανάμεσα στις δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Σέβομαι την προσωπική  σου ιδιαιτερότητα αλλά όταν μιλάμε γενικά τότε η 6800 είναι η καλύτερη επιλογή σήμερα ανάμεσα στις δυο.

Μα και εσένα προσωπική σου ιδιαίτεροτητα ειναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Herald said:

Μα και εσένα προσωπική σου ιδιαίτεροτητα ειναι. 

Nope, το ότι η 6800 είναι καλύτερη επιλογή σήμερα είναι fact  όχι προσωπική προτίμηση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Nope, το ότι η 6800 είναι καλύτερη επιλογή σήμερα είναι fact  όχι προσωπική προτίμηση.

Ε καλά τώρα να παίξουμε την κολοκύθια? Nope η 3070.σημερα μπλα μπλα

Btw ξαναλέω, είναι και 90-100 ευρώ ακριβοτερη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Aten-Ra said:

Nope, το ότι η 6800 είναι καλύτερη επιλογή σήμερα είναι fact  όχι προσωπική προτίμηση.

το οτι ριχνει τιμες η Amd επειδη ουσιαστικα παραδεχεται με αυτο τον τροπο οτι το raster performance εχει χαμηλη αξια το 2023 θα πρεπει να σε προβληματιζει οχι να πανηγυριζεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Σοβαρά?Για ρώτα Armoral,σε κάποιον άσχετο που θέλει να αγοράσει κάρτα σε αυτό το segment θα του λεγε 3070 και ξερό ψωμί🤪

Κοιτα εγω προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος τελειωσαν τα fanboyilikia κτλ. Ουτε ειμαι με αυτους που λενε αχρηστη την 3070 οι καρτες με 8gb ουτε με αυτους που ειναι μονο nvidia και τιποτα αλλο. Με την τσεπουλα μου ειμαι και μονο για αυτο και δεν θα πω οτι η 3070 ειναι η υπερτελεια καρτα στα 400-450 ευρω αλλα ουτε ειναι η καρτα που δεν μπορει να παιξει τιποτα. Υπαρχει και ενδιαμεση λυση οπως εγραψα πιο πανω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Arkin said:

Steam survey Απριλιου. Η 1650 ανεβηκε 2% αυτο το μηνα. Καλα παμε. 

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png

Αυτό το survey είχα να το δω χρόνια. Η τελευταία φορά ήταν το 2020 με την 5700ΧΤ, προχθές έλαβα ένα ενώ έχω αλλάξει τόσες κάρτες και 2 cpu :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 7nisiotis είπε

Αυτό το survey είχα να το δω χρόνια. Η τελευταία φορά ήταν το 2020 με την 5700ΧΤ, προχθές έλαβα ένα ενώ έχω αλλάξει τόσες κάρτες και 2 cpu :P

 

Ναι ερχεται καθε τοσο 2 φορες μου εχει ερθει τον τελευταιο χρονο ειναι τελειως random νομιζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1650 όλοι αυτοί CS GO παίζουν.

Φίλος ο οποίος κάποτε ήταν pc gamer με τα μπουνιά και με high end hardware - πλέον εδώ και 4-5 χρόνια έχει βαρεθεί και άντε παίζει μια στο τόσο cs go με αυτή τη κάρτα και λάπτοπ. Στις κοινότητες τετοιων παιχνιδιών που μετράνε εκατομμύρια παίκτες, κάρτες επιπέδου 1060-1650-1660 είναι ανάρπαστες για τυπικό CS go gaming και προτείνονται μεταξύ χρηστών επειδή περισσότερα λεφτά δίνουν σε ποντίκια ή/& πληκτρολόγια ή και οθόνες οι ερασιτέχνες αυτοί competitive players παρά σε κάρτες. Οι πιο μεγάλοι επαγγελματίες που έχουν χορηγούς και υποστηρικτές λαμβάνουν δωράκια ολόκληρους εξοπλισμούς οπότε δεν τους βάζω μέσα ( τύπου shroud ξέρω γω ) 

Αν δεις τα νούμερα και ποια παιχνίδια είναι τοπ 5 στο Steam θα δεις γιατί επηρεάζεται έτσι το αποτέλεσμα.

Χρειάζεται λοιπόν να λαμβάνονται υπόψιν και άλλες πλατφόρμες όπως το Gog, Origin/EA, Battlenet, EpicGames, Xbox Game Pass όπου να αναγράφονται και τα παιχνίδια που παίζουν οι περισσότεροι χρήστες με τις δημοφιλέστερες κάρτες, πόσο παίζουν κλπ. Δεν είμαστε στο 2013 που ήταν Αυτοκράτορας το steam καθώς υπήρχαν ακόμη 1 αντε δύο πλατφόρμες.

Δηλαδή το Steam survey καταγράφει ακόμα και παίκτες οι οποίοι παίζουν μόνο ένα παιχνίδι (CS GO) και τίποτε άλλο και όπως φαίνεται είναι η πλειοψηφία. 

Οπότε μέχρις ότου εμφανιστεί κάποια έρευνα μεγαλύτερης κλίμακας, φερ ειπείν Windows statistics ή το Game Pass στην έκδοση για τα PC αποκτήσει αυτή τη δυνατότητα καταγράφοντας το πλήρες προφίλ του χρήστη, τι και πώς παίζει και με τι υλικό τα ξαναλέμε.

Γι'αυτό λέω ότι είναι φουμαρα αυτό το ξερό list του steam ως το Άγιο Δισκοπότηρο των players. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Westbaum είπε

To θέμα είναι πως με την 6800 παίζεις ultra 1440p native,δε μπλέκεις με τυχόν artifacts,lag η ότι άλλο θέμα προκύψει και με τα 16GB είσαι πιο άνετος για επερχόμενες κυκλοφορίες έτσι πως αυξάνονται οι απαιτήσεις.Aυτό λένε τόσοι κάτοχοι 3070TI που αναγκάζονται να την αλλάξουν σε ένα χρόνο από αγοράς της.

Οσο για το TLOU εγώ ξεκίνησα  3 μέρες να το παίζω και δεν έχω πέσει κάτω από 75fps με 12700Κ 5Ghz,avg 90+.

Aρχικα αν η καρτα σου δεν παιζει Native βαζεις DLSS/FSR δεν την αλλαζεις.
Ας υποθεσουμε λοιπον οτι δεν υπαρχει Ray Tracing ουτε DLSS/FSR και ολοι ειναι αναγκασμενοι να παιξουν 1440p Native.
Σε ποιο game απο τα ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ που λες η 6800 παιζει ανετα  οταν η 6800xt παταει οριακα το Average 60-70;
 

Screenshot_25.jpg

Screenshot_24.jpg

Screenshot_21.jpg

Screenshot_19.jpg

Screenshot_18.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Συνεχίζεις να διαστρεβλώνεις τα λόγια μου,το'χεις κάνει πάμπολες φορές και καταντάς γραφικός.
Πρώτον εγώ πήγα από 980ti σε 4090 μετά από 6 χρόνια λόγω 4κ monitor,δεν αγοράζω κάθε χρόνο σαν εσένα🤣

Από την αρχή είπα πως η 4080 είναι προτιμότερη από XTX,πάλι το αγνόησες καθώς δεν ταιριάζει με την ιστορία που θες να πουλήσεις για μένα,αλλά εσένα ειδικά δεν περιμένω να σε πείσω για τίποτα,έχεις παραδεχτεί σε post σου από την αρχή πως δεν ακούς επιχειρήματα αλλά είσαι full Nvidia ακόμα και αν σε πιάνει ο πέτσινος κώλο,σα να μιλάς σε ντουβάρι βασικά..

Έδωσες 2 με 2.5 χιλιάρικα στον πέτσινο ο ίδιος και έχει πιάσει τον δικό μου απαυτό;

Ωραίος είσαι εσύ. Πήρες την καλύτερη Nvidia, του τα έσκασες όμορφα όμορφα και τώρα κράζεις όλες τις άλλες "υποδεέστερες" παρουσιάζοντας τα νούμερα όπως σε βολεύουν.

Το ξέρουμε ότι η 4090 είναι η καλύτερη ΕΥΤΥΧΩΣ σας έκανε τέτοια πλάκα ο πέτσινος που δε μπορείτε να πείτε ότι προϊόν κοντά στα 2000 ευρώ είναι άκυρο και πολλοί όπως εσύ το αγοράσατε κιόλας.

Ε δε θα πω σε κανέναν ή να δώσει 2000 ευρώ ή να πάει σε 6800 με συγχωρείς. Αυτά που γίνονται σε αυτό το θέμα και στην άλλη τη γελοιότητα με τη Vram είναι πραγματικά αστεία. Έχετε καταντήσει το thread το νήμα της Μάρθας Βούρτση. Και δεν το παίζετε και τόσο καλά.

Μια σας φταίει το overhead, μία η μνήμη, μία το dlss3 που έχει 10 δευτερόλεπτα καθυστέρηση σα να είναι το PC στην Αυστραλία με 1 mbps σύνδεση δηλαδή έλεος πουλήστε και μην ασχολείστε αφού δε σας κάνουν και μην πρήζετε τον κόσμο με τη μιζέρια που σας έχει κατακλύσει. Αρκετή έχουμε από όσα συμβαίνουν γύρω μας.

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...