Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Προφανώς και είναι vram issue, δεν είπα το αντίθετο. Και στο hogwarts vram issue έχει. Απλά το κατά πόσο είναι όντως issue είναι η απορία μου. Σου είπα, έπαιξα το hogwarts σε 3440x1440p με DLSS Q και όλα τέρμα εκτός από textures (high). Σε 3060ti αυτά. Με την 6800 θα μπορούσα να βάλω και τα textures ultra, αλλά μετά δεν θα είχα το DLSS. Σύμφωνα με το hwunboxed (που εσύ επικαλέστηκες στο video σου), το native έχει ίδιο image quality με το DLSS Performance. To τονίζω, με το DLSS PERFORMANCE. Άρα το DLSS Q >>> Native. Που σημαίνει ότι παρά το ότι αναγκάστηκα να ρίξω τα textures στο high, σίγουρα έπαιζα με καλύτερο image quality από ότι κάποιος χωρίς DLSS αλλά με τα textures στο ultra.

Aυτά με 3060ti των 399$ msrp, έναντι της 6800 που είχε 579$ MSRP. 


Μου βάζεις και video με το TLOU το οποίο τρέχει απαίσια σε οποιοδήποτε hardware, ειδικά όταν βγήκε. Ο 12900k μου δυσκολεύόταν -- δεν ήταν smooth το game σε πολλά σημεία. DOA και ο 12900k μαζί με την 3070.

To θέμα είναι πως με την 6800 παίζεις ultra 1440p native,δε μπλέκεις με τυχόν artifacts,lag η ότι άλλο θέμα προκύψει και με τα 16GB είσαι πιο άνετος για επερχόμενες κυκλοφορίες έτσι πως αυξάνονται οι απαιτήσεις.Aυτό λένε τόσοι κάτοχοι 3070TI που αναγκάζονται να την αλλάξουν σε ένα χρόνο από αγοράς της.

Οσο για το TLOU εγώ ξεκίνησα  3 μέρες να το παίζω και δεν έχω πέσει κάτω από 75fps με 12700Κ 5Ghz,avg 90+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Westbaum είπε

To θέμα είναι πως με την 6800 παίζεις ultra 1440p native,δε μπλέκεις με τυχόν artifacts,lag η ότι άλλο θέμα προκύψει και με τα 16GB είσαι πιο άνετος για επερχόμενες κυκλοφορίες έτσι πως αυξάνονται οι απαιτήσεις.Aυτό λένε τόσοι κάτοχοι 3070TI που αναγκάζονται να την αλλάξουν σε ένα χρόνο από αγοράς της.

Οσο για το TLOU εγώ ξεκίνησα  3 μέρες να το παίζω και δεν έχω πέσει κάτω από 75fps με 12700Κ 5Ghz,avg 90+.

Ναι και εμένα 150-180 fps έβγαζε αλλά δεν έχει smooth frame pacing. Από τα χειρότερα games σε αυτο το κομμάτι. Αμά δεν είσαι ψείρας μπορεί να μη το καταλάβεις και να μη σε ενοχλεί. 

Μα αν το ultra 1440p native είναι χειρότερο από το textures high 1440p DLSS Q, γιατί να θέλω να παίξω το 1ο? :P 

Ποιοί είναι οι τόσοι κάτοχοι που αναγκάζονται να την αλλάξουν? 

 

Δες παρακάτω, και μένα στο θεό τα fps αλλά ήταν τραγωδία το experience

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ποιοι είναι,σε κάθε video yt με καινούργια games από forspoken και μετά έχω βαρεθεί στα σχόλια να διαβάζω για κατόχους 3070/ΤΙ που ρίχνουν textures λόγω 8GB και κάποιοι που την αγόρασαν τελευταίους 5-6 μήνες βλαστημούν την αγορά τους.

Βέβαια μπορεί και να τα βγάζω απ΄το μυαλό μου καθώς είμαι στο πορτοφόλι της θείας σύμφωνα με τους 2 πρασινοφρουρούς.
Btw,που βγάζεις 180 fps με 12900K,σε 4Κ max με 4090 με DLSS εννοείς λόγω monitor?

15 λεπτά πριν, Herald είπε

Δες παρακάτω, και μένα στο θεό τα fps αλλά ήταν τραγωδία το experience

Εντάξει είχες μερικά σπασίματα όταν άλλαζες απότομα κάμερα αλλά δεν το λες και τραγωδία.Σε native που παίζω εγώ ομαλό μου φαίνεται αλλά είμαι στο 3ο patch,δεν ξέρω πόσο διαφορετικά παίζει σε σχέση με την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, Herald said:

Σύμφωνα με το hwunboxed (που εσύ επικαλέστηκες στο video σου), το native έχει ίδιο image quality με το DLSS Performance. To τονίζω, με το DLSS PERFORMANCE. Άρα το DLSS Q >>> Native. Που σημαίνει ότι παρά το ότι αναγκάστηκα να ρίξω τα textures στο high, σίγουρα έπαιζα με καλύτερο image quality από ότι κάποιος χωρίς DLSS αλλά με τα textures στο ultra.

Στο Video στο TLOY ΔΕΝ λέει ότι έχει ίδιο IQ με το Native, ισα ισα λέει ότι το 4K DLSS Performance ΔΕΝ μπορεί να φτάσει το IQ του Native.  Ούτε το DLSS Quality ΔΕΝ φτάνει το IQ του Native σε πολλές περιπτώσεις.

TLOY Video time 6:47

https://youtu.be/O5B_dqi_Syc?t=407

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Στο Video στο TLOY ΔΕΝ λέει ότι έχει ίδιο IQ με το Native, ισα ισα λέει ότι το 4K DLSS Performance ΔΕΝ μπορεί να φτάσει το IQ του Native.  Ούτε το DLSS Quality ΔΕΝ φτάνει το IQ του Native σε πολλές περιπτώσεις.

TLOY Video time 6:47

https://youtu.be/O5B_dqi_Syc?t=407

 

Για το hogwarts μιλάω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Στο Video στο TLOY ΔΕΝ λέει ότι έχει ίδιο IQ με το Native, ισα ισα λέει ότι το 4K DLSS Performance ΔΕΝ μπορεί να φτάσει το IQ του Native.  Ούτε το DLSS Quality ΔΕΝ φτάνει το IQ του Native σε πολλές περιπτώσεις.

TLOY Video time 6:47

https://youtu.be/O5B_dqi_Syc?t=407

 

Σε 4Κ. Σε 1440p quality ειναι μπροστα απο native δες το γραφημα πιο πανω. Σε 4Κ ειναι μπροστα και σε quality και σε performance εννοειται το native. Δες το γραφημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Τι ποιοι είναι,σε κάθε video yt με καινούργια games από forspoken και μετά έχω βαρεθεί στα σχόλια να διαβάζω για κατόχους 3070/ΤΙ που ρίχνουν textures λόγω 8GB και κάποιοι που την αγόρασαν τελευταίους 5-6 μήνες βλαστημούν την αγορά τους.

Βέβαια μπορεί και να τα βγάζω απ΄το μυαλό μου καθώς είμαι στο πορτοφόλι της θείας σύμφωνα με τους 2 πρασινοφρουρούς.
Btw,που βγάζεις 180 fps με 12900K,σε 4Κ max με 4090 με DLSS εννοείς λόγω monitor?

Εντάξει είχες μερικά σπασίματα όταν άλλαζες απότομα κάμερα αλλά δεν το λες και τραγωδία.Σε native που παίζω εγώ ομαλό μου φαίνεται αλλά είμαι στο 3ο patch,δεν ξέρω πόσο διαφορετικά παίζει σε σχέση με την αρχή.

Ρε μαν, σου φαίνεται λογικό να λέει κάποιος "αναγκάζομαι να αναβαθμίσω την 1 έτους κάρτα μου επειδή πρέπει να ριξω 1 setting στο high"? Όλοι αυτοί που το γράφουν το ίδιο θα γράφανε ότι κάρτα και να είχανε, αφού εκτός και αν χτυπήσουν 4090 θα αναγκάζονται να ρίχνουν settings. Δηλαδή η 6800 που διαφημίζεις τα παίζει όλα Ultra? Η 7900xt τα παίζει όλα Ultra? 

Σκέψου έναν από αυτούς που τα γράφανε αυτά να αγόραζαν μια 6900xt day one, να αγόραζαν και το CyberPunk που βγήκε εκείνη την περίοδο, και να βλέπανε 9 fps. 

Αν πω στην κοπελα μου να αναβαθμίσει γιατί με την 3060ti θα πρέπει να ρίξει 1 setting στο High θα με περάσει για βλακα. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε μαν, σου φαίνεται λογικό να λέει κάποιος "αναγκάζομαι να αναβαθμίσω την 1 έτους κάρτα μου επειδή πρέπει να ριξω 1 setting στο high"? Όλοι αυτοί που το γράφουν το ίδιο θα γράφανε ότι κάρτα και να είχανε, αφού εκτός και αν χτυπήσουν 4090 θα αναγκάζονται να ρίχνουν settings. Δηλαδή η 6800 που διαφημίζεις τα παίζει όλα Ultra? Η 7900xt τα παίζει όλα Ultra? 

Σκέψου έναν από αυτούς που τα γράφανε αυτά να αγόραζαν μια 6900xt day one, να αγόραζαν και το CyberPunk που βγήκε εκείνη την περίοδο, και να βλέπανε 9 fps. 

Αν πω στην κοπελα μου να αναβαθμίσει γιατί με την 3060ti θα πρέπει να ρίξει 1 setting στο High θα με περάσει για βλακα. 

Εγω αναβαθμισα 6800xt στους 6 μηνες τι παει να πει αυτο οτι ειναι κακη καρτα? Επισης οποιος ειναι με 3070 στοχευει αποκλειστικα στα 2560x1440 και κατω σε λιγο θα κλεισει 3 χρονια δεν ειναι οτι βγηκε σημερα και πρεπει να τρεχει τα παντα σε 4Κ ultra με 100fps. 3070 ειναι του 2020 καρτα των 499msrp που κλεινει 3 χρονια σε 4 μηνες. Ας ειμαστε και λιγο ρεαλιστες. Δηλαδη ενας με 4090 που βγαζει 15fps σε 4Κ native στο 2077 με overdrive σημαινει οτι πρεπει να την πεταξει? Και με την 3070 στα 3 χρονια υπαρχουν 2-3 παιχνιδια που day one την γονατιζαν λογο vram τι παει να πει οτι ειναι για πεταμα? Στο φιλο Westbaum παει αυτο απλα πατησα στο ποστ σου σαν συμπληρωμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Δηλαδή η 6800 που διαφημίζεις τα παίζει όλα Ultra? Η 7900xt τα παίζει όλα Ultra? 

Σε 1440p Ultra/V.High ανευ RT μια χαρά ως τώρα από τα  game bench που έχω δει.Εσύ δηλαδή τώρα θα αγόραζες μια 3070ΤΙ αντί για 6800 μέχρι 500?

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν πω στην κοπελα μου να αναβαθμίσει γιατί με την 3060ti θα πρέπει να ρίξει 1 setting στο High θα με περάσει για βλακα. 

Αυτές εδώ να δεις τι θα σου κάνουν αν τις πεις να ρίξουν setting..
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν πω στην κοπελα μου να αναβαθμίσει γιατί με την 3060ti θα πρέπει να ρίξει 1 setting στο High θα με περάσει για βλακα. 

Άσε μας ρε φίλε εσυ έχεις την 4090 και αφήνεις την κοπελιά να παίζει με 3060ti σαν την pleba… και είμαι σίγουρος ότι όταν βγαίνετε έξω τρως και από το φαγητό της λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Arkin said:

Σε 4Κ. Σε 1440p quality ειναι μπροστα απο native δες το γραφημα πιο πανω. Σε 4Κ ειναι μπροστα και σε quality και σε performance εννοειται το native. Δες το γραφημα. 

Αν δεις το video προσεκτικά στα 1440p, με DLSS Quality έχει κάποια θέματα όπως με τον ήλιο στα φίλα των δέντρων η σε άλλες επιφάνειες με το DLSS είναι ποιο σκοτεινό, το πουλί στην λιμνούλα είναι πιο θόλο , το γρασίδι είναι ποιο θόλο κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Αν δεις το video προσεκτικά στα 1440p, με DLSS Quality έχει κάποια θέματα όπως με τον ήλιο στα φίλα των δέντρων η σε άλλες επιφάνειες με το DLSS είναι ποιο σκοτεινό, το πουλί στην λιμνούλα είναι πιο θόλο , το γρασίδι είναι ποιο θόλο κλπ

Αρα ειναι λαθος το γραφημα τους? Που εχουν dlls quality πανω απο native σε 1440?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Σε 1440p Ultra/V.High ανευ RT μια χαρά ως τώρα από τα  game bench που έχω δει.Εσύ δηλαδή τώρα θα αγόραζες μια 3070ΤΙ αντί για 6800 μέχρι 500?

Αυτές εδώ να δεις τι θα σου κάνουν αν τις πεις να ρίξουν setting..
 

 

Α ultra / very high άνευ rt. Έτσι και η 3070ti παίζει τα πάντα όλα Ultra ανευ Ultra textures.

Ελα κοροιδευομαστε. Εγω βλέπω και 6800 να μην βγάζει 60fps σε πολλά παιχνίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...