Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρα από παιχνίδια, για όσους χρησιμοποιούν τις κάρτες για δουλειά... Οι Ada είναι ❤

Στην παρακάτω εικόνα δουλεύω ένα project στο 3ds 2023 + vray. Έχω ανοιχτό παράθυρο του Vantage (είναι ένα plug-in του V-Ray για rendering + compositing) σε real-time render με full RT σε διπλανή οθόνη (έβαλα τα παράθυρα στο ίδιο screenshot). Παρακολουθώ όποιες αλλαγές κάνω στο viewport σταθερά σε 144fps (720p, δεν δοκίμασα παραπάνω). Στο παράθυρο του Vantage μπορώ να τριγυρνάω στην σκηνή με WASD + ποντίκι. Διαχειρίζεται άνετα εκάτονταδες χιλιάδες πολύγωνα με RT, σχεδόν τα πάντα εμφανίζονται σε real-time (εκτός από displacements/scattering/πυκνή βλάστηση).

Αυτά είναι αφάνταστα πράγματα που βοηθούν +άπειρο στο workflow. Ούτε πήγαινε το μυαλό πριν μια 5ετία ότι είναι εφικτά τέτοια σκηνικά. Προσωπικά, δεν έχω δει τέτοια ταχύτητα & ποιότητα σε κανένα πρόγραμμα, ακόμα και στο blender + cycles που είναι ΠΟΛΥ γρήγορο. H 4080 βγάζει τα λεφτά της ΑΝΕΤΑ. Respect, αγκαλίτσες και πολύ αγαπη στον Θείο Jensen.

wow.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

 Μήπως θέλεις να τη βγάλω με 6GB?! - Τζένσεν Φουσεκ Χουάνγκ

Εν το μεταξύ κανένας δεν έχει φέρει αντιπαράδειγμα ούτε περιμένει κάτι από την 7000 σειρά της AMD συνταρακτικό - γενικά both ways σκ@τά είναι όλα έχει γίνει μεγάλος χαμός με μπάμπουρες και τζιτζιφιές, με εξαίρεση όποιος δεν λογαριάζει € πάει σε 4090/4080 ( και πολύ καλά κάνει καθώς οτιδήποτε κάτω από κει ειναι με το ένα πόδι στο τάφο της μνήμης ) - και ο Υπεύθυνος Επικοινωνίας και Marketing BluRay συνεχίζει μόνος του :P 

Συμφορουμιτη, ελπίζω πολύ γρήγορα να πάρεις κονσόλα να βρεις την υγειά σου, και να μην ασχολείσαι άλλο με τον φούρναρη τον Jensen.

Πρέπει να είναι τρελή εμπειρία να παίζεις το πρόσφατο Star Wars στα 648p στα 50fps 😉

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

648P σε PS5 με FPS drops έτσι..Την στιγμή που το RDR 2 έτρεχε σε native 4K/lock-30 στο One X. Καταλαβαίνει κανείς για τι τραγικό release μιλάμε..

Και τουλάχιστον να έδειχνε έτσι, θα έλεγε κανείς οκ είναι next-gen..

 

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

648P σε PS5 με FPS drops έτσι..Την στιγμή που το RDR 2 έτρεχε σε native 4K/lock-30 στο One X. Καταλαβαίνει κανείς για τι τραγικό release μιλάμε..

Και τουλάχιστον να έδειχνε έτσι, θα έλεγε κανείς οκ είναι next-gen..

 

Stutters και crashes κρίμα γιατί δε φρόντισαν να έχουν ένα τόσο όμορφο παιχνίδι, ένα προϊόν που πουλάνε όμως, έτοιμο και λειτουργικό όπως θα έπρεπε.

Τελικά μετά από 3 με 5 μήνες πρέπει να τα τσεκάρουμε τα παιχνίδια μου φαίνεται.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε χάρη που υπάρχει η συνδρομή EA Play Pro με 15 ευρώ..Και ναι μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε τουλάχιστον ένα τρίμηνο για κάθε νέο release..Εξαιρούνται κάτι DOOM και Resident Evil που βγαίνουν σε πένα κατάσταση στο launch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

την τελευταια 5ετια (για να μη παω πιο πισω) μονο ενα Cyberpunk βγηκε οπου day1 επαιζε καλυτερα στα pc αποτι στις κονσολες, το οποιο ηταν 7 χρονια σε developement, εχουν περασει 3 χρονια απο το release του, γραψτε εδω τα παιχνιδια που πιστευετε το ξεπερασαν.. επειδη βλεπω πολλα ποστ που πεφτουν απο τα συννεφα με καθε νεο game release 😁

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπέρααα

Σκέφτομαι να πάρω την 4070, επαρκεί ο i5-12600 ή θα φάω μπουκάλι?

Το main monitor είναι 1440p

Διαβάζω επίσης ότι έχει χαμηλή κατανάλωση, με 530W psu κάνουμε δουλειά ή πρέπει να πάω σε μεγαλύτερο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Pa0ki είπε

Σπέρααα

Σκέφτομαι να πάρω την 4070, επαρκεί ο i5-12600 ή θα φάω μπουκάλι?

Το main monitor είναι 1440p

Διαβάζω επίσης ότι έχει χαμηλή κατανάλωση, με 530W psu κάνουμε δουλειά ή πρέπει να πάω σε μεγαλύτερο?

Θα κανεις δουλιτσα ναι και τα 530 φτανουν και με το παραπανω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα ειναι ειναι να σου κρατανε τις θερμοκρασιες σε λογικα πλαισια στις χαμηλες στροφες.

Εγω π.χ πηρα bequiet για να εχω ησυχια και οχι να τους δουλευω σε full στροφες για να εχω τα πιο χαμηλα temps..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Westbaum είπε


IMG-1326.jpg
IMG-1331.jpg

Καιρός να αλλάξω τους stock Pure Wings 2 με αυτούς.Αν δω διαφορά σε temps θα κάνω update.72 ευρώ έκαναν 3 τεμάχια,όσο μια καλή αερόψυξη🤑.

Μέχρι να βγουν οι T30 140 αυτοί είναι από τους καλύτερους 140αριδες ανεμιστήρες. 

 

Περιμένω τους T30 να αγοράσω μια 6αδα, 6x40ευρω καλά θα πάει αυτό 😁

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, optimus prime είπε

To θεμα ειναι ειναι να σου κρατανε τις θερμοκρασιες σε λογικα πλαισια στις χαμηλες στροφες.

Εγω π.χ πηρα bequiet για να εχω ησυχια και οχι να τους δουλευω σε full στροφες για να εχω τα πιο χαμηλα temps..

Εννοείται,το sweet spot για αυτούς είναι 1300-1500 rpm απ'ότι διάβασα,oi stock ήταν max 1000rpm,αθόρυβοι αλλά δεν κινούσαν πολύ αέρα.Eλπίζω να ρίξουν κάπως τη gpu temp ώστε να μην ανεβάζει τα rpm πάνω από 50%,όπου ακούγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα arctic P14 που εβαλα για το radiator ειναι οτι καλυτερο σε ανεμιστηρα εχω δουλεψει. Κανουν τα aer της nzxt κακα. Τα AER και στις χαμηλες στροφες που κατω απο 480 δεν επεφταν σε απολυτη ησυχια ακουγες που γυρναγαν τα arcitc τα οποια μολις με 7 ευρω και στις 600 στροφες ειναι τελειως αθορυβα δεν ακουγετε απολυτως τιποτα δεν ξερω αν υπαρχουν πιο VFM ανεμιστηρακια και για radiator ειναι οτι καλυτερο. Τα corsair ML pro που εχω ειναι τελειως αθορυβα στις 300-400 στροφες αλλα απο εκει και πανω ακουγετε ο αερας οχι ο ανεμιστηρας που ειναι magnetic αυτος δεν ακουγετε καθολου αλλα ο αερας ειναι σπαστικος. Μονο arctic απο εδω και περα και ισως καποια στιγμη δοκιμασω και phanteks για τα οποια εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Westbaum είπε

Eλπίζω να ρίξουν κάπως τη gpu temp ώστε να μην ανεβάζει τα rpm πάνω από 50%,όπου ακούγεται.

Χλωμο το κοβω εαν ειναι το κουτι mesh...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...