Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, optimus prime said:

To συγκεκριμενο σαν παιχνιδι star wars ειναι υπεροχο απλα δεν εχει καλο performance.

Aπο την στιγμη που δεν το εχεις και δεν το παιζεις πως εβγαλες τετοιο συμπερασμα εσυ?

Απο βιντεακια στο YouTube?

τα τελευταια 30 χρονια η ιστορια εχει βγαλει απειρες βλακειες, απο το Terminator της Bethesda, ως τα Alien, τα Lotr ειδικα το rts Battle for Middle Earth, τα παλια StarWars, Harry Potter, James Bond, κλπ δεν προσφεραν καμια καινοτομια στο genre που βγηκαν, ενω ηταν κατωτερα απο αποψη  ποιοτητας και πρωτοτυπιας σε σχεση με τον ανταγωνισμο

6 hours ago, _Theo_ said:

Α) Αυτό που λες δεν ισχύει με την καμία (βλ. π.χ. Terminator: Resistance)

Β) Άσχετο, αλλά αν θυμάμαι καλά, εσύ δεν έλεγες ότι δεν πρόκειται να αλλάξεις τον i9-9900k γιατί στέκεται μια χαρά ακόμα και σήμερα σε 4Κ με την RTX 4080 και θα κάνεις σκιπ αυτή τη γενιά επεξεργαστών; Αν κρίνω από την υπογραφή σου μάλλον έκανες κυβίστηση...😄


ναι καλα θυμασαι, αλλα βλεποντας τα bench αλλων χρηστων με 4080 και επειδη διαβαζω οτι οι Arrow Lake θα αργησουν πολυ μπηκα στο τρυπακι ακριβως τη στιγμη που ο Braveheart1980 ανοιξε τοπικ ζητωντας γνωμες για τον ιδιο λογο, -κι αποτι ειδα και ο Arkin αλλαξε -

γιατι σε ενα συστημα ειναι προτιμοτερο να κανει bottleneck η gpu απο την cpu που κοστιζει πολυ λιγοτερο και αυτη ειναι που φερνει στα ορια της την gpu
σε μενα λοιπον η gpu κοστισε 1400€ ενω η αλλαγη cpu+mobo με την "μεταποιηση" μολις 250€
ψυκτρα μνημες ssd κλπ εμειναν ιδια,

εσυ μπορει να το λες κυβιστιση εγω το βλεπω επενδυση και αριστη αγορα, περισσοτερα γιαυτο αργοτερα μαζι  με εντυπωσεις, screenshots απο benchmarks πριν και μετα την αλλαγη

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

τα τελευταια 30 χρονια η ιστορια εχει βγαλει απειρες βλακειες, απο το Terminator της Bethesda, ως τα Alien, τα Lotr ειδικα το rts Battle for Middle Earth, τα παλια StarWars, Harry Potter, James Bond, κλπ δεν προσφεραν καμια καινοτομια στο genre που βγηκαν, ενω ηταν κατωτερα απο αποψη  ποιοτητας και πρωτοτυπιας σε σχεση με τον ανταγωνισμο


ναι καλα θυμασαι, αλλα βλεποντας τα bench αλλων χρηστων με 4080 και επειδη διαβαζω οτι οι Arrow Lake θα αργησουν πολυ μπηκα στο τρυπακι ακριβως τη στιγμη που ο Braveheart1980 ανοιξε τοπικ ζητωντας γνωμες για τον ιδιο λογο, -κι αποτι ειδα και ο Arkin αλλαξε -

γιατι σε ενα συστημα ειναι προτιμοτερο να κανει bottleneck η gpu απο την cpu που κοστιζει πολυ λιγοτερο και αυτη ειναι που φερνει στα ορια της την gpu
σε μενα λοιπον η gpu κοστισε 1400€ ενω η αλλαγη cpu+mobo με την "μεταποιηση" μολις 250€
ψυκτρα μνημες ssd κλπ εμειναν ιδια,

εσυ μπορει να το λες κυβιστιση εγω το βλεπω επενδυση και αριστη αγορα, περισσοτερα γιαυτο αργοτερα μαζι  με εντυπωσεις, screenshots απο benchmarks πριν και μετα την αλλαγη

 

Βρε ότι θες κάνε και ότι θες αγόρασε, απλώς ο λαός λέει "μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες"...;)

Και να μην σε νοιάζει τι θα πουν οι άλλοι. Αν για σένα είναι άριστη αγορά, τέλος. 

Για μένα προσωπικά ήταν άριστη αγορά που πήγα από i7-8700 σε i5-13400F. Τώρα περιμένω τις νέες AMD RX 7000 να δω τι και πως, έχω μια RTX 2060 12GB. 

Επεξ/σία από _Theo_
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 hours ago, Alex21121988 said:

Πως φαίνεται πάντως η διαφορά των  engines... Στο Cp77 που δεν το θεωρώ imo και το καλύτερο engine στην αγορά, καταφέρνει να μπορείς να αλλάξεις τα πάντα on the fly, ουτε restart δεν χρειάζεται οτι και να πειράξεις. Με fuckin path tracing ffs.Θα μου πείτε μετά από 30 patches αλλά και πάλι...

Θα πρεπει να το αποδεχτούμε πως έτσι θα μας πάει το 2023. Θα μου πείτε πάλι, το 2022 ήταν καλύτερα; Τα ίδια είχαμε και πριν.

Καταλήγω να έχω το "definite" experience όταν το game είναι ήδη 1-2 χρόνια στην αγορά, έχω αλλάξει gpu κτλ, και εκεί:

1. Το εχουν ψιλοφτιαξει.

2. Το bruteforcαρω λόγω κατά πολύ ανώτερου hardware από αυτό που ζητάει το game.


ειναι λογικο να απογοητευεστε αν περιμενετε με το τουφεκι στη γωνια το καθε release που βγαινει ανα μηνα ή ανα βδομαδα απλα αναρωτηθειτε: αν παει καποιος πισω στο χρονο και κοιταξει τα τελευταια 20 χρονια ποσα 1st/3rd person shooters αραγε αξιζαν; απο τα δεκαδες που βγαινουν καθε χρονο ποσα απο αυτα αξιζουν πραγματικα την προσμονη και το χρονο για να τα παιξεις;

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Βρε ότι θες κάνε και ότι θες αγόρασε, απλώς ο λαός λέει "μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες"...;)

Και να μην σε νοιάζει τι θα πουν οι άλλοι. Αν για σένα είναι άριστη αγορά, τέλος. 

Για μένα προσωπικά ήταν άριστη αγορά που πήγα από i7-8700 σε i5-13400F. Τώρα περιμένω τις νέες AMD RX 7000 να δω τι και πως, έχω μια RTX 2060 12GB. 

Αν περιμενεις τις νεες 7000 σε βλεπω να μενεις με 2060 :P
Τιμιος ο 13400 αλλα θα τον προτιμουσα σε 13400 και οχι F.
H διαφορα ειναι μικρη και το να εχεις ενσωματομενα γραφικα αξια ανεκτιμητη, σε περιπτωση που παθει κατι η GPU και περιμενεις να ερθει αντικατασταση/νεα GPU ή αν κανεις video edit.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


ειναι λογικο να απογοητευεστε αν περιμενετε με το τουφεκι στη γωνια το καθε release που βγαινει ανα μηνα ή ανα βδομαδα απλα αναρωτηθειτε: αν παει καποιος πισω στο χρονο και κοιταξει τα τελευταια 20 χρονια ποσα 1st/3rd person shooters αραγε αξιζαν; απο τα δεκαδες που βγαινουν καθε χρονο ποσα απο αυτα αξιζουν πραγματικα την προσμονη και το χρονο για να τα παιξεις;

Καλά ναι. Πάντως δεν νομίζω πως οι περισσότεροι εδώ μέσα απογοητευονται. Ειμαστε big boys πλεον και κρατάμε μικρό έως ανύπαρκτο καλάθι.

Παίζω ότι τρέχει καλά στα δικά μου standards

Απλώς ειμαστε αρρωστάκια και γουστάρουμε να κάνουμε κριτική στα κακώς κείμενα. 😉

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αν περιμενεις τις νεες 7000 σε βλεπω να μενεις με 2060 :P
Τιμιος ο 13400 αλλα θα τον προτιμουσα σε 13400 και οχι F.
H διαφορα ειναι μικρη και το να εχεις ενσωματομενα γραφικα αξια ανεκτιμητη, σε περιπτωση που παθει κατι η GPU και περιμενεις να ερθει αντικατασταση/νεα GPU ή αν κανεις video edit.

Γλυκοκοιτάζω την RTX 4070, θα δούμε. Δεν ξέρω αν την σηκώνει και το τροφοδοτικό (Corsair CX600). 

Δίκιο έχεις για την on-board GPU αλλά δεν κάνω video edit. Αν πάθει κάτι η κάρτα, το ίδιο είναι διότι και την on-board να είχα δεν θα μπορούσα να παίξω σχεδόν τίποτα στο σταθερό! :P Συν του ότι έχω και λαπτοπ για την δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Γλυκοκοιτάζω την RTX 4070, θα δούμε. Δεν ξέρω αν την σηκώνει και το τροφοδοτικό (Corsair CX600). 

Δίκιο έχεις για την on-board GPU αλλά δεν κάνω video edit. Αν πάθει κάτι η κάρτα, το ίδιο είναι διότι και την on-board να είχα δεν θα μπορούσα να παίξω σχεδόν τίποτα στο σταθερό! :P Συν του ότι έχω και λαπτοπ για την δουλειά. 

Μια χαρα τη σηκωνει αρκει να μην ειναι 8ετιας.
Η καρτα ειναι μονο 200w και στο gaming ζηταει λιγοτερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Armoral είπε

 

 

Ισως το πρωτο βιντεο απο survivor που δειχνει τοσο smooth ολα τα αλλα stutter fest με κακο frametime και frame drops. Αλλα ειπαμε amd sponsored οπως μονο fsr ουτε καν dlss 2. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ισως το πρωτο βιντεο απο survivor που δειχνει τοσο smooth ολα τα αλλα stutter fest με κακο frametime και frame drops. Αλλα ειπαμε amd sponsored οπως μονο fsr ουτε καν dlss 2. 

Spoiler

Εγω δεν εχω καταλαβει γτ γκρινιαζετε? Δεν ειδα κανεναν nvidiaκια να γκρινιαζει που το plagues tale δεν ειχε fsr...

Οπως την φαγαμε εμεις τοτε να την φατε και εσεις τωρα :P

Με μια διαφορα ομως αν δεν υπηρχαν οι moders να κανoυν το mod με το fsr δεν θα μπορουσε καποιος με amd καρτα να το παιξει αλλα αντιθετα εσεις με nvidia μπορειτε να παιξετε το jedi με fsr ;)

Μην εχουμε 2 μετρα και 2 σταθμα.

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Εγω δεν εχω καταλαβει γτ γκρινιαζετε? Δεν ειδα κανεναν nvidiaκια να γκρινιαζει που το plagues tale δεν ειχε fsr...

Οπως την φαγαμε εμεις τοτε να την φατε και εσεις τωρα :P

Εσείς με τις 3080 τώρα μετράτε για amdακηδες δηλαδης;😀😀😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Armoral είπε

Εσείς με τις 3080 τώρα μετράτε για amdακηδες δηλαδης;😀😀😀

Spoiler

εγω ειναι κρυφοamdακιας με nvidia ,μιλαμε για ανωμαλια :lol:

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

εγω ειναι κρυφοamdακιας με nvidia ,μιλαμε για ανωμαλια :lol:

 

Spoiler

Μπήκες στο σωστό δρόμο κι εσύ. Απλά έπρεπε να έχεις πάρει την 4070ti τότε με πλαίσιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Armoral είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Μπήκες στο σωστό δρόμο κι εσύ. Απλά έπρεπε να έχεις πάρει την 4070ti τότε με πλαίσιο.

 

Spoiler

Πριν την 6800 ειχα 3060 και πριν την 3060 ειχα 3080.  Τωρα η 3080 θα μεινει μεχρι να μην παιζει ουτε 720p ειπαμε :p

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Arkin said:

Ισως το πρωτο βιντεο απο survivor που δειχνει τοσο smooth ολα τα αλλα stutter fest με κακο frametime και frame drops. Αλλα ειπαμε amd sponsored οπως μονο fsr ουτε καν dlss 2. 

Δε μπορεί να το χωσει αποτελεσματικά ο modder....denuvo Ο ΔΙΑΑΑΟΛΟΣ

"because of denovo I can't replace FSR2 with DLS"

 

Screenshot_2023-04-30-21-21-58-195_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...