Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Μια χαρά είναι ρε συ το fsr2 εδώ που είχα βάλει συγκριτικά εκτός από τον herald δεν βρήκε κανείς άλλος πια εικόνα είναι native-fsr-dlss… σε blind test χαμπάρι δε θα πάρεις … τώρα άμα είναι την ώρα που παίζεις να κάθεσαι να κανείς 300χ ζουμ ναι εκεί το dlss στης λεπτομέρειες κερδίζει .. πάντως όπως έχω ξαναπεί το fsr είναι μεγάλη ανάσα για όσους έχουν πιο παλιές κάρτες 

Βάλε και άλλα,, θα πετύχω 10/10 :P To DLSS με το native legit τα μπερδεύω, αλλά το FSR το βρίσκω με κλειστά μάτια. Εντάξει, μισόκλειστα

39 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το DLSS θεωρείται ''gimmick'' και ότι τελικά θα επικρατήσει το FSR

Το να αποκαλεί κάποιος το RT gimmick εγώ το ξεπερνάω, με την έννοια ότι είναι όντως τόσο βαρύ που για τον μέσο user με 500€ και κάτω κάρτα είναι άρχηστο. Αλλά να αποκαλεί κανείς marketing trick / gimmick το DLSS είναι για instaban από το gpu section. Μυρωδιάς τελείως :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση πάνω στα DLSS2 FSR,  είναι καλύτερα να βάλεις Dlss performance απο το να ρίξεις ρυθμίσεις του game απο high στο medium πχ για να πάρεις τα παραπάνω fps? 

Κάπως είχα στο μυαλό μου οτι το DLSS αξίζει μόνο quality αντε balanced? ή έχει να κάνει κάθε φορά με το παιχνίδι και πρέπει να ψάξεις να βρεις την χρυσή τομή ανάμεσα σε ρυθμίσεις και dlss?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Herald είπε

Βάλε και άλλα,, θα πετύχω 10/10 :P To DLSS με το native legit τα μπερδεύω, αλλά το FSR το βρίσκω με κλειστά μάτια. Εντάξει, μισόκλειστα

Θα σου βάλω και κανένα με αλλά 2 παιχνίδια … κάπου θα την πατήσεις 😛

5 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Μια ερώτηση πάνω στα DLSS2 FSR,  είναι καλύτερα να βάλεις Dlss performance απο το να ρίξεις ρυθμίσεις του game απο high στο medium πχ για να πάρεις τα παραπάνω fps? 

Κάπως είχα στο μυαλό μου οτι το DLSS αξίζει μόνο quality αντε balanced? ή έχει να κάνει κάθε φορά με το παιχνίδι και πρέπει να ψάξεις να βρεις την χρυσή τομή ανάμεσα σε ρυθμίσεις και dlss?

Παίζει ρόλο και κατά ποσό είναι καλή η υλοποίηση του κάθε παιχνιδιού … εγώ στα περισσότερα και με balanced δε βλέπω διαφορά στο dlss ,στο fsr θα καταλάβεις . Στο performance όπου το έχω δοκιμάσει κάνει μπαμ…. του dlss οκ παλεύεται fsr για κανένα λόγο 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, valantis123 said:

Μια ερώτηση πάνω στα DLSS2 FSR,  είναι καλύτερα να βάλεις Dlss performance απο το να ρίξεις ρυθμίσεις του game απο high στο medium πχ για να πάρεις τα παραπάνω fps? 

Κάπως είχα στο μυαλό μου οτι το DLSS αξίζει μόνο quality αντε balanced? ή έχει να κάνει κάθε φορά με το παιχνίδι και πρέπει να ψάξεις να βρεις την χρυσή τομή ανάμεσα σε ρυθμίσεις και dlss?

Στα 1440p και 4Κ καλα είναι τα DLSS/FSR κλπ, για όποιον είναι σε 1080p και χρειαστεί να βάλει DLSS/FSR σε performance mode, τότε καλύτερα να ρίξει settings

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Θα σου βάλω και κανένα με αλλά 2 παιχνίδια … κάπου θα την πατήσεις 😛

Ρε και να δυσκολεύτω θα κοιτάξω 5 λεπτά την εικόνα και θα μου έρθει εμετός, θα καταλάβω τι είναι :P 
 

I dare you, I double dare you, try me

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Στα 1440p και 4Κ καλα είναι τα DLSS/FSR κλπ, για όποιον είναι σε 1080p και χρειαστεί να βάλει DLSS/FSR σε performance mode, τότε καλυτέρα να ρίξει settings

H να αλλάξει κάρτα. Εντάξει σε 1080p performance mode μιλάμε πλέον για 240p resolution ξερώ γώ, τι κάρτα παίζει να είναι αυτή που πρέπει να πέσει τόσο χαμηλά;

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Herald said:

 

H να αλλάξει κάρτα. Εντάξει σε 1080p performance mode μιλάμε πλέον για 240p resolution ξερώ γώ, τι κάρτα παίζει να είναι αυτή που πρέπει να πέσει τόσο χαμηλά;

Για να μην πιάσω τις ποιο παλιές, 2060/2070/3050/3060/3070/4050/4060 κλπ

Ανάλογα το παιχνίδι και τα settings, αν χρειαστεί να βάλεις performance mode σε 1080p τότε καλύτερα άστο και κατέβασε settings.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Μια χαρά είναι ρε συ το fsr2 εδώ που είχα βάλει συγκριτικά εκτός από τον herald δεν βρήκε κανείς άλλος πια εικόνα είναι native-fsr-dlss…

Σε αυτές που είχε ανεβάσει ο Arkin κανείς δεν τα είχε βρει. Ούτε ο Herald

2 ώρες πριν, Herald είπε

Βάλε και άλλα,, θα πετύχω 10/10 :P To DLSS με το native legit τα μπερδεύω, αλλά το FSR το βρίσκω με κλειστά μάτια. Εντάξει, μισόκλειστα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Σε αυτές που είχε ανεβάσει ο Arkin κανείς δεν τα είχε βρει. Ούτε ο Herald

 

Ο Arkin σίγουρα μπέρδεψε τα ss. Αν μπορείς να μου πεις σε ποια σελίδα ήταν να ριξω μια ματιά παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Εάν το rt ήταν/ είναι gimmick ,τοτε η amd δεν θα έβαζε tcores στις κάρτες της.

Είναι σαν το gimmick Radeon Anti-Lag που έβγαλε η ΑΜΔ (και έτρεχε όλο το pr της πράσινης να μας πει ότι δεν...) και μετά από κάτι μνήμες μας ανακοίνωσε με φανφάρες το αντίστοιχο και η nVidia.

Στα σοβαρά, είναι κάτι πολύ πιο ουσιαστικό το RT, αλλά έχει πάρα πολύ δρόμο ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Είναι σαν το gimmick Radeon Anti-Lag που έβγαλε η ΑΜΔ (και έτρεχε όλο το pr της πράσινης να μας πει ότι δεν...) και μετά από κάτι μνήμες μας ανακοίνωσε με φανφάρες το αντίστοιχο και η nVidia.

Στα σοβαρά, είναι κάτι πολύ πιο ουσιαστικό το RT, αλλά έχει πάρα πολύ δρόμο ακόμα.

Ρε Πέτρο τι σχέση έχει το software(anti lag ) με το hw (tcores?) ,To antilag δεν το χρησιμοποίησα ποτέ οπότε δεν ξέρω εάν δούλεψε η δουλεύει σωστά .

Εννοείται πως το rt έχει πολύ δρόμο ακόμα είτε για Nvidia είτε amd

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Σε αυτές που είχε ανεβάσει ο Arkin κανείς δεν τα είχε βρει. Ούτε ο Herald

Άστον θα τον φτιάξω σήμερα το απόγευμα αν προλάβω … μια φορά της βρήκε τώρα θα μου λέει ότι τις μπέρδεψα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ρε Πέτρο τι σχέση έχει το software(anti lag ) με το hw (tcores?) ,To antilag δεν το χρησιμοποίησα ποτέ οπότε δεν ξέρω εάν δούλεψε η δουλεύει σωστά .

Εννοείται πως το rt έχει πολύ δρόμο ακόμα είτε για Nvidia είτε amd

Δεν έχει σχέση, τον όρο gimmick σχολίασα...το "στα σοβαρά" από κάτω, δεν σε ψύλλιασε ωρέ?

Η κάθε εταιρεία θα προσπαθήσει να κάνει κρεμαστάρια τα του αντιπάλου, μέχρι να κάνει ότι μπορεί για να τα πιάσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Δεν έχει σχέση, τον όρο gimmick σχολίασα...το "στα σοβαρά" από κάτω, δεν σε ψύλλιασε ωρέ?

Η κάθε εταιρεία θα προσπαθήσει να κάνει κρεμαστάρια τα του αντιπάλου, μέχρι να κάνει ότι μπορεί για να τα πιάσει.

Ναι ρε το έπιασα απλά το έγραψα μην αρχίσει κανείς διαβάζοντας τα ποστ τίποτα παλαβά ότι το antilag κτλ είναι θέμα hw.

Εδώ μέσα όλα τα έχουμε διαβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ανάλυση και το framerate παίζουν τεράστια σημασία στην DLSS/FSR percieved ποιότητα.

Quality ~ 67% [ 4 x 4 ] --> [ 6 x 6 ]
Balanced ~ 57% [ 4 x 4 ] --> [ 7 x 7 ] (περίπου)
Performance = 50% [ 4 x 4 ] --> [ 8 x 8 ]
Ultra Performance ~ 33% [ 4 x 4 ] --> [ 12 x 12 ]

Το Ultra Performance έχει χάλια ποιότητα γιατί κάνει Upscale από 360 σε 1080 (ή 720p -> 4Κ)

Δείχνει καλό; Σίγουρα όχι σε 1080p, αλλά ικανοποιητικό σε 4K, με την προϋπόθεση ότι δεν υπάρχουν λεπτά πολύγωνα, όπως σχοινιά, καλώδια, κτλ, άρα συνήθως και πάλι όχι.

Όμως το Path Tracing έχει γραμμική Απόδοση ως προς Ανάλυση, εάν δεν υπάρχει CPU bottleneck.
Αν το αληθινό Framerate είναι 180-200 fps τότε θα καταφέρει να δείξει ικανοποιητικό ακόμα και το Ultra Performance (με delaying build-up artifacts) ακόμα και στην 1080p, λόγω τεράστιας temporal (χρονικής) πληροφορίας. Έχει μεν χαμηλό Image Quality αλλά φοβερό responsiveness!

 

Δυστυχώς αυτό δεν ισχύει για τα Frame Generation (dlss-3, fsr-3) που ακόμα και να διπλασιάσουν τα frames, η temporal πληροφορία παραμένει ίδια... και δυσχεραίνουν και το responsiveness!

Το CP77 overdrive παίζει με UltraPerformance ακόμα και στην 2060 σε 1080p.
Δείχνει απαίσιο επειδή δεν έχει υψηλό framerate για να κάνει compensate, και ως εκ τούτου δεν έχει νόημα κιόλας. Δυστυχώς ούτε η 4090 θα κάνει την Ultra Performance γρήγορη επειδή το ίδιο το παιχνίδι είναι CPU bottlenecked.

Επεξ/σία από aki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...