Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kkatzos είπε

Δεν κρίνουμε με αμφίβολα βιντεάκια όμως.

Στο Dying Light 2 κάτω από 3080

Στο Control κάτω από 3080 με σεβαστή διαφορά περίπου 10%

Στο F1 22 κάνα 10% κάτω από 3080

Στο Hitman 3 τα ίδια, ελάχιστα μπροστά η 3080

Στο Metro Exodus EE κάτω από την 3080

Στο Requiem είναι τα ίδια με 3080

Στο Returnal είναι τα ίδια με 3080

Στο Spiderman χωρίς RT είναι κάτω από 3080

Στο Spiderman με RT και στο Forza είναι μπροστά η 4070.

Και σε 4Κ τρώει χτύπο από την 3080 σχεδόν παντού και πάντα.

Οπότε αφού δε φτάνει ούτε την 3080 πως υπάρχει ντέρμπυ με την 3080Ti;

 Συγκρίνονται άλλα games όμως από το df. 

Δεν ειναι απαραίτητα suspicious επειδή η 3080/3080ti δείχνει κοντά με την 4070 σε κάποια games στο βιντεάκι που παρεθεσα. 

Αν δεν κάνω λάθος η 4070 προτείνεται ως 1440p gpu και όχι 4Κ. Οπότε μήπως να θέσουμε αυτό ως βάση. Την είχα την 3080ti, πολύ δυνατή και η πρώτη μου ουσιαστικά gpu που ένιωσα ότι μπορώ να παίξω σε decent 60+fps σε 4Κ. Όχι σε όλους τους τίτλους και όχι με όλα τα settings στον Θεό αλλά και πάλι. 

Την έχω κραξει αρκετά πάντως την 4070 αλλά αν πρέπει κάποιος να διαλεξει, δεν θα πάει στην 3080ti, εκτός αν την βρεις used σε τιμη που δεν μπορείς απλά να αρνηθείς.

Κερδίζει κάποιος κάτι ουσιαστικό αν αναβαθμίσει πχ από 3080/3080ti σε 4070; Ε εντάξει, όχι προφανώς.  

 

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alex21121988 είπε

 Συφκρινονται άλλα games όμως από το df. 

Δεν ειναι απαραίτητα suspicious επειδή η 3080/3080ti δείχνει κοντά με την 4070 σε κάποια games στο βιντεάκι που παρεθεσα. 

Αν δεν κάνω λάθος η 4070 προτείνεται ως 1440p gpu και όχι 4Κ. Οπότε μήπως να θέσουμε αυτό ως βάση. Την είχα την 3080ti, πολύ δυνατή και η πρώτη μου ουσιαστικά gpu που ένιωσα ότι μπορώ να παίξω σε decent 60+fps δε 4Κ. Όχι σε όλους τους τίτλους και όχι με όλα τα settings στον Θεό αλλά και πάλι. 

Την έχω κραξει αρκετά πάντως την 4070 αλλά αν πρέπει κάποιος να διαλεξει, δεν θα πάει στην 3080ti, εκτός αν την βρεις used σε τιμη που δεν μπορείς απλά να αρνηθείς.

Κερδίζει κάποιος κάτι ουσιαστικό αν αναβαθμίσει πχ από 3080/3080ti σε 4070; Ε εντάξει, όχι προφανώς.  

 

Να πουμε παντως οτι πχ τωρα η 4070 προτεινετε ως 1440p καρτα οταν η 3080 προτεινονταν ως 4Κ οταν βγηκε. Η 4070 δηλαδη ειναι 4Κ καρτα για τα περισσοτερα παιχνιδια που υπηρχαν μεχρι τοτε που βγηκε η 3080 αλλα σημερα που εχει βγει ενα σεβαστο ποσοστο νεων ΑΑΑ παιχνιδιων ειναι 1440. Η 4080 σημερα ειναι 4Κ καρτα σε 2-3 χρονια ομως θα γινει 1440p και αυτη για τα παιχνιδια που θα βγουν το 2025 πχ και η 5070 που θα βγει αρχες 2025 θα βγει ως 1440 οχι ως 4Κ. Η 1080ti ηταν και αυτη 4Κ καρτα σημερα ειναι 1080p. Δηλαδη να ξερουμε τι συγκρινουμε και για που προοριζεται καθε καρτα. 

Σε 4Κ η 4070 εχει average 73fps που δεν ειναι ασχημα και την λες 4Κ. Αλλα μεσος ορος απο παιχνιδια και πιο παλια και πιο νεα. Αν βαλουμε μονο τα νεα θα γινει αυτοματως 1440p αν βαλουμε μονο τα παλιοτερα παιχνιδια θα παει ο μεσος ορος αρκεα παραπανω. 

 

Screenshot_2.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το DLSS το βαζω ακομα και αν δεν το χρειαζεται η καρτα. Γιατι? Γιατι πολυ απλα οπως ειδαμε και δειχνει καλυτερα σε εικονα σε πολλα παιχνιδια και θα ριξει την καταναλωση της καρτας 20% το λιγοτερο. Δηλαδη ακομα και να τερματιζεις το monitor και η καρτα να ειναι στο 80% usage με 120watt γιατι να μην βαλεις DLSS ωστε να παει 60% usage και 100watt? Ειναι must τουλαχιστον απο την 2.5.1 εκδοση και μετα και με την εκδοση 3 που εβγαλαν σηκωνει πολυ tweak με το προγραμμα dlsstweak και γινονται παραδες. Σε 2-3 παιχνιδια που δεν ειναι τοσο καλο εκει ναι κλειστε το και παιξτε με native οπως RDR 2 και Horizon 5 το οποιο ηδη βγαζει πολλα fps σε ολες τις καρτες. 

 

Screenshot-1.png

 

Και σε άλλα games δεν ειναι τοσο καλό. Dead Space, εχει ενοχλητικοτατο ghosting, εκεί το κλείνω. Στο Spiderman Remastered παρατηρώ στο βάθος να υπάρχει τρεμοπαιγμα, δεν ειναι όλα ρόδινα προφανώς. Αν πρέπει να διαλέξω, μιας που βάλαμε τα βουβαλια μέσα στην συζήτηση (τις 4090 xD), αν το αντέχει η gpu και το υποστηρίζει το game, DLAA μόνο. Και όλα φαίνονται crystal clear.

Για τo power consumption το ασπάζομαι αλλά είμαι σπαταλος, τι να κάνω. Θελω να ανοίγω το PC και να μου χτυπάει το κουδούνι ο τεχνικός της ΔΕΗ. 😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alex21121988 είπε

Και σε άλλα games δεν ειναι τοσο καλό. Dead Space, εχει ενοχλητικοτατο ghosting, εκεί το κλείνω. Στο Spiderman Remastered παρατηρώ στο βάθος να υπάρχει τρεμοπαιγμα, δεν ειναι όλα ρόδινα προφανώς. Αν πρέπει να διαλέξω, μιας που βάλαμε τα βουβαλια μέσα στην συζήτηση (τις 4090 xD), αν το αντέχει η gpu και το υποστηρίζει το game, DLAA μόνο. Και όλα φαίνονται crystal clear.

Για τo power consumption το ασπάζομαι αλλά είμαι σπαταλος, τι να κάνω. Θελω να ανοίγω το PC και να μου χτυπάει το κουδούνι ο τεχνικός της ΔΕΗ. 😀

Εκει που εχει θεματα το κλεινεις εννοειται εφοσον σηκωνει η καρτα native αλλιως και εκει το βαζεις για να εχεις καλα fps. Αγορασα σημερα το spiderman remastered αργοτερα θα το πιασω και θα δω αυτο που εγραψες για το τρεμοπαιγμα. Με DLSS 3 ελπιζω τα 90-100fps να τα εχω μιας και ο 5700x θα γονατιζει με ray tracing οποτε το FG θα σωσει την κατασταση. Θεωρω DLSS δεν θα χρειαστει μιας και δεν υπαρχει περιπτωση να δω την καρτα πανω απο 70% με τον 5700x στο παιχνιδι αλλα θα το δοκιμασω για το τρεμοπαιγμα που ειπες. Για την καταναλωση ακομα καλα ειμαστε διπλασια απο οτι ειμασταν πριν κατι μηνες αλλα επειδη ειμαστε Ελλαδα και εχουμε εκλογες ανετα κοβουν τα παντα απο επιδοτησεις μετα τις εκλογες και κλαιμε οποτε εκει τα παντα μετρανε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Εκει που εχει θεματα το κλεινεις εννοειται εφοσον σηκωνει η καρτα native αλλιως και εκει το βαζεις για να εχεις καλα fps. Αγορασα σημερα το spiderman remastered αργοτερα θα το πιασω και θα δω αυτο που εγραψες για το τρεμοπαιγμα. Με DLSS 3 ελπιζω τα 90-100fps να τα εχω μιας και ο 5700x θα γονατιζει με ray tracing οποτε το FG θα σωσει την κατασταση. Θεωρω DLSS δεν θα χρειαστει μιας και δεν υπαρχει περιπτωση να δω την καρτα πανω απο 70% με τον 5700x στο παιχνιδι αλλα θα το δοκιμασω για το τρεμοπαιγμα που ειπες. Για την καταναλωση ακομα καλα ειμαστε διπλασια απο οτι ειμασταν πριν κατι μηνες αλλα επειδη ειμαστε Ελλαδα και εχουμε εκλογες ανετα κοβουν τα παντα απο επιδοτησεις μετα τις εκλογες και κλαιμε οποτε εκει τα παντα μετρανε. 

Natively μπορώ να σου πω σε λιγάκι πόσα βγάζω στο Spiderman. Χωρίς FG κτλ. Νομίζω ήμουν above 100fps, αλλά θα πρέπει να το κοιτάξω πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alex21121988 είπε

Natively μπορώ να σου πω σε λιγάκι πόσα βγάζω στο Spiderman. Χωρίς FG κτλ. Νομίζω ήμουν above 100fps, αλλά θα πρέπει να το κοιτάξω πάλι.

Με 13900K εννοειται θα εισαι πανω απο 100 χωρις FG ανετα. Τα πιο παλια cpu ζοριζονται με RT ανοιχτο ομως οποτε native+FG και θα αναφερω τα fps κατα το swinging. Και αυτο ειναι το game changer οτι δεν χρειαζεσαι τελευταια cpu για καλα fps. Και 60-70 να βγαζει ενα cpu με το FG που το κανει bypass πας στα 90-100 και παιζεις αψογα. Στο raster σχεδον ολα τα cpu τα πανε καλα αλλα το RT ειναι γερη σφαλιαρα στα cpu. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Westbaum είπε

Τα παιδιά ελπίζω να εννοούν πως θα χρειαστείς το DLSS/FG όταν θέλεις να προσθέσεις και το RT,αφού έχεις μαξάρει τα υπόλοιπα settings και ανάλογα το παιχνίδι και την κάρτα θα πας σε DLSS quality/balance/perf,με ότι αντίκτυπο έχει αυτό σε απόκριση η bugs.

όταν είχε βγει το dlss1 ήμουν ο μεγαλύτερος υπέρμαχος της native ανάλυσης... δε θυμάμαι αλλα με κάποιον (πρασινοφρουρό:P) μάλωνα τότε, νομίζω ήταν ο herald που έβαζε κάτι εικόνες με καλώδια από μακρυά να μας δείξει ότι ήταν καλύτερο από native...τα έλεγε και έτσι ωραία με τον αιχμηρό και περιπαικτικό λόγο που έχει και θυμάμαι ότι με είχε βγάλει από τα ρούχα μου τότε....

αδερφέ αλήθεια σου λέω οποιο παιχνίδι και αν βάλω το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να ανοίξω settings και να βάλω dlss/fsr δε με νοιάζει αν θα είναι όλα δεξιά αλλα θέλω να βάλω dlss αυτό το πράγμα είναι δώρο θεού...αν το χρησιμοποιούν σωστά και όχι για να καλύψουν κακό optimization πάντα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Arkin είπε

Με 13900K εννοειται θα εισαι πανω απο 100 χωρις FG ανετα. Τα πιο παλια cpu ζοριζονται με RT ανοιχτο ομως οποτε native+FG και θα αναφερω τα fps κατα το swinging. Και αυτο ειναι το game changer οτι δεν χρειαζεσαι τελευταια cpu για καλα fps. Και 60-70 να βγαζει ενα cpu με το FG που το κανει bypass πας στα 90-100 και παιζεις αψογα. Στο raster σχεδον ολα τα cpu τα πανε καλα αλλα το RT ειναι γερη σφαλιαρα στα cpu. 

Eδώ είμαστε. 4Κ δεν δοκίμασα. Αν πάω προς tv μεριά aka καναπέ, τελείωσα for today... Οπότε σε 3440x1440p.

Αν δεν μπει DLAA  το shimmering πάει σύννεφο. Δεν υπάρχει performance hit. Με το DLSS το βλέπω όταν κοιτάω στο βάθος όταν κάνω swing αυτό το ''τρεμόπαιγμα''.

105 fps ας πούμε avg. 

ΥΓ. Αγνοείς το Monitor που φαίνεται στα settings. Με το alienware έκανα το τεστ.

image.png.63fa04b3f348434912d5668647d49e7d.png

 

 

 

Screenshot_2.png

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alex21121988 είπε

Eδώ είμαστε. 4Κ δεν δοκίμασα. Αν πάω προς tv μεριά aka καναπέ, τελείωσα for today... Οπότε σε 3440x1440p.

Αν δεν μπει DLAA  το shimmering πάει σύννεφο. Με το DLSS το βλέπω όταν κοιτάω στο βάθος όταν κάνω swing αυτό το ''τρεμόπαιγμα''.

 

image.png.63fa04b3f348434912d5668647d49e7d.png

 

 

 

Screenshot_2.png

Αρα DLAA+FG και εγω σε 3440x1440 ειμαι με 4070ti. Το sharpness στο 10 δεν ειναι υπερβολικο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αρα DLAA+FG και εγω σε 3440x1440 ειμαι με 4070ti. Το sharpness στο 10 δεν ειναι υπερβολικο? 

Ναι, δεν ξέρω γιατί είναι εκεί. Ειδικά αν ανοίξω HDR, το βάζω στο μισό. Χωρίς FG υπόψιν, δεν κατάλαβα αν λες για σένα ή για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alex21121988 είπε

Ναι, δεν ξέρω γιατί είναι εκεί. Ειδικά αν ανοίξω HDR, το βάζω στο μισό. Χωρίς FG υπόψιν, δεν κατάλαβα αν λες για σένα ή για μένα.

Για το sharpness ειδα στο 10 το εχεις στις εικονες πιο πανω. Το βαζεις στο μισο οταν παιζεις? Το RT Objects στο 10 εχει διαφορες απο RT Objects πχ στο 6 που ειναι το default? FG θα βαλω σιγουρα χιλιες φορες 90fps με fg παρα 60 χωρις fg. Και reflex on εννοειται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Arkin είπε

Για το sharpness ειδα στο 10 το εχεις στις εικονες πιο πανω. Το βαζεις στο μισο οταν παιζεις? Το RT Objects στο 10 εχει διαφορες απο RT Objects πχ στο 6 που ειναι το default? FG θα βαλω σιγουρα χιλιες φορες 90fps με fg παρα 60 χωρις fg. Και reflex on εννοειται. 

Aυτό το παιχνίδι κανονικά είναι για TV , χειριστήριο και καναπέ. Οπότε το Sharpness καλύτερα να το βάλω στο 0. Ανάλογα το preset που τρέχεις και στην οθόνη, τηλεόραση whatever. Αυτό είναι και υποκειμενικό άλλωστε.

Το RT objects αν θυμάμαι καλά σε κάποιο βίντεο του df ανέφεραν πως είναι το detail σρ RT reflections. Πχ στο 10 θα απεικονιζονται πιο ξεκάθαρα τα πράγματα που"reflectαρουν". Δεν παίρνω όρκο αλλά νομίζω αυτό συμβαίνει με το συγκεκριμένο setting.

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

όταν είχε βγει το dlss1 ήμουν ο μεγαλύτερος υπέρμαχος της native ανάλυσης... δε θυμάμαι αλλα με κάποιον (πρασινοφρουρό:P) μάλωνα τότε, νομίζω ήταν ο herald που έβαζε κάτι εικόνες με καλώδια από μακρυά να μας δείξει ότι ήταν καλύτερο από native...τα έλεγε και έτσι ωραία με τον αιχμηρό και περιπαικτικό λόγο που έχει και θυμάμαι ότι με είχε βγάλει από τα ρούχα μου τότε....

Αυτό ήταν με το DLSS2 και το παιχνίδι ήταν το call of duty cold war το οποίο σε native δείχνει απλά άθλιο. Για το DLSS 1 ποτέ δεν είπα τίποτα το θετικό,, αφενός γιατί δεν είχα turing κάρτα να το δοκιμάσω (είχα ξεμείνει με την 1080ti) και από την άλλη όσα video είχα δεί έδειχνει άθλιο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Arkin said:

Να πουμε παντως οτι πχ τωρα η 4070 προτεινετε ως 1440p καρτα οταν η 3080 προτεινονταν ως 4Κ οταν βγηκε. Η 4070 δηλαδη ειναι 4Κ καρτα για τα περισσοτερα παιχνιδια που υπηρχαν μεχρι τοτε που βγηκε η 3080 αλλα σημερα που εχει βγει ενα σεβαστο ποσοστο νεων ΑΑΑ παιχνιδιων ειναι 1440. Η 4080 σημερα ειναι 4Κ καρτα σε 2-3 χρονια ομως θα γινει 1440p και αυτη για τα παιχνιδια που θα βγουν το 2025 πχ και η 5070 που θα βγει αρχες 2025 θα βγει ως 1440 οχι ως 4Κ. Η 1080ti ηταν και αυτη 4Κ καρτα σημερα ειναι 1080p. Δηλαδη να ξερουμε τι συγκρινουμε και για που προοριζεται καθε καρτα. 

Σε 4Κ η 4070 εχει average 73fps που δεν ειναι ασχημα και την λες 4Κ. Αλλα μεσος ορος απο παιχνιδια και πιο παλια και πιο νεα. Αν βαλουμε μονο τα νεα θα γινει αυτοματως 1440p αν βαλουμε μονο τα παλιοτερα παιχνιδια θα παει ο μεσος ορος αρκεα παραπανω. 

 

Screenshot_2.png

Καλά με 192bit 4K στο βιντεάκι του Krispy ( το γνωστό παλικάρι που δοκιμάζει κάρτες ) έλεγε ότι δεν νιώθεις τόσο smooth το gameplay παρότι έχεις καρέ.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Αυτό ήταν με το DLSS2 και το παιχνίδι ήταν το call of duty cold war το οποίο σε native δείχνει απλά άθλιο. Για το DLSS 1 ποτέ δεν είπα τίποτα το θετικό,, αφενός γιατί δεν είχα turing κάρτα να το δοκιμάσω (είχα ξεμείνει με την 1080ti) και από την άλλη όσα video είχα δεί έδειχνει άθλιο..

δε θυμάμαι ακριβώς (είχα μια αντιπαράθεση και με κάποιον άλλο για το 1) γιατί έχει περάσει πολύς καιρός μάλλον έχεις δίκιο γιατί στην αρχή προκατειλημμένος από το dlss1 (που ήταν κακό) είχα κράξει και το 2 πιστεύοντας τότε θυμάμαι ότι την native εικόνα ότι και να γίνει δε μπορεί να τη φτάσει.... ποιος να μου το έλεγε τότε ότι θα τα γράφω αυτά τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...