Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, DestinyGR είπε

1000+ σελίδες για να συμφωνήσεις επιτέλους με το αυτονόητο. Θες dlss 3 + rt τώρα; Πας Nvidia. Θες VRAM + Raster με ότι αυτό συνεπάγεται για το μέλλον; Πας AMD.

 

Το βίντεο του @Westbaum έβγαλε off το επιχειρημά σου. 

Εγώ να συμφωνήσω; Η άποψη μου είναι γνωστή από την πρώτη στιγμή.

Δεν πας Amd με τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Τίποτα μια 4080Ti με 20GB θα πετάξει το καλοκαίρι να έχει 2 κάρτες με performance crown και τέλος η γενιά, Blackwell is loading.

αν κάνει και ένα καλό price cut στην 4080 και πάρει την τωρινή τιμή της 4080 το 4080ti μοντέλο, τότε θα πουλήσουν ζεστά ψωμάκια οι 4080/4080ti....αν απλά την χώσει ανάμεσα στα 1200 (4080 που βρίσκεις)-1600 (4090 που βρίσκεις) θα πάει άπατο......

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Westbaum είπε

8ac.jpg

Να το ποσταρεις αυτό όταν η AMD διαφημίζει το raytracing και τα rt cores ως πλεονέκτημα και χαρακτηριστικό στα προϊόντα της.

Αξία ανεκτίμητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Alex21121988 είπε

 

Η 4070 ναι μεν πιάνει και την 3080ti αλλά η διαφορά από το μεγάλο αδερφάκι της, την 4070ti φτάνει στο 20-25%, αναλόγως το game.

 

 

Ας πιάσει πρώτα την 3080 και βλέπουμε για ti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εκτος αν βγουν 7950xt 7950xtx με 24 Vram και επιδοσεις καπου αναμεσα σε 4080-4090 και αρχισουν να βγαινουν Games που εντελως τυχαια θελουν minimum 24 Vram 😂🤣

Δεν παίζει να χαντακώσει την 7900XT, μέχρι 18-20GB θα φτάσει κάποιος AMD sponsored τίτλος απλά και μόνο για να χαντακωθούν οι 4070/4080.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Δεν παίζει να χαντακώσει την 7900XT, μέχρι 18-20GB θα φτάσει κάποιος AMD sponsored τίτλος απλά και μόνο για να χαντακωθούν οι 4070/4080.

Παντα χαντακωνει τα μοντελα της με τα price drops.
Kανενα αντιστοιχο μοντελο δεν στεκεται ισαξια στο αναλογο Nvidia οποτε αργα η γρηγορα ριχνει τις τιμες και προσπαθει να συγκριθει τιμολογιακα με τα κατωρα Nvidia που ειναι ισαξια η λιγο κατωτερα σε επιδοσεις.
Ετσι λοιπον η 7900xt που δεν σταθηκε ποτε διπλα στη 4090 επεσε στη τιμη και τις επιδοσεις μιας xx70 ουτε καν σε xx80.
Φτασαμε στο σημειο να συζηταμε αν ενα Rx x900xt μοντελο ειναι ισαξιο η αναλογο με ενα xx70 μοντελο.
Μεχρι να βγουν οι 4080Τi θα εχει πεσει και η τιμης της κοντα στα 600$ οποτε τι να χαντακωσει το ηδη χαντακομενο;
Θα σου φερει την 7950xt στα 899$ και θα σου πει παρε αυτη ειναι καλυτερη μεχρι και αυτη να φαει τα στραπατσα της και να καταληξει να πωλειται στα 600$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Το βιντεο δεν εχει καθολου Ray Tracing,DLSS 2.0 ,DLSS 3.0
Αν τα ειχε θα εβγαζε Οn/Off το επιχειρημα.
To τι κανει σε Raster για πολλους ειναι αδιαφορο γιατι πλεον τιποτα δεν παιζει σε Raster.
Μη ξεχναμε επισης τη καταναλωση και τις θερμοκρασιες γιατι η 6950xt εχει οσο 2x 4070.
Θα τη πληρωσεις λοιπον αλλη μια φορα παιζοντας.

Θα ξεχάσουμε να κατανοούμε Ελληνικά εδώ μέσα. Παρακάτω παραθέτω το σχόλιο του συμφορίτη.

3 ώρες πριν, Armoral είπε

Lol κανένα πλεονέκτημα δεν εχει απέναντι στη 4070.

Το βίντεο ξεκάθαρα δίχνει ότι η rx 6950 είναι πολύ ανώτερη απο την 4070 σε Raster. Άρα η παραπάνω πρόταση είναι αναληθής.

Σταμάτα να πιάνεσε απο το οποιοδήποτε post που θίγει τον πέτσινο χωρίς καν να διαβάσεις τα γραφόμενα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, DestinyGR είπε

Θα ξεχάσουμε να κατανοούμε Ελληνικά εδώ μέσα. Παρακάτω παραθέτω το σχόλιο του συμφορίτη.

Το βίντεο ξεκάθαρα δίχνει ότι η rx 6950 είναι πολύ ανώτερη απο την 4070 σε Raster. Άρα η παραπάνω πρόταση είναι αναληθής.

Σταμάτα να πιάνεσε απο το οποιοδήποτε post που θίγει τον πέτσινο χωρίς καν να διαβάσεις τα γραφόμενα.

Διορθώνω. Κανένα ουσιαστικό πλεονέκτημα.

Τα περι raster είναι οι δικαιολογίες σας μέχρι να πιάσετε τα features.

Δώσε 650 ευρώ για καρτα 3 ετών περίπου γιατί έτσι. Συμφέρει.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DestinyGR είπε

Θα ξεχάσουμε να κατανοούμε Ελληνικά εδώ μέσα. Παρακάτω παραθέτω το σχόλιο του συμφορίτη.

Το βίντεο ξεκάθαρα δίχνει ότι η rx 6950 είναι πολύ ανώτερη απο την 4070 σε Raster. Άρα η παραπάνω πρόταση είναι αναληθής.

Σταμάτα να πιάνεσε απο το οποιοδήποτε post που θίγει τον πέτσινο χωρίς καν να διαβάσεις τα γραφόμενα.

Oταν αγοραζεις ή ψαχνεις να αγορασεις GPU το 2023 σε ενδιαφερουν τα δεδομενα του 2023 και οχι του 2017.
Το 2023 λοιπον δεν παιζει τιποτα σε Raster ειδικα στο Mid Range.
Θα βαλεις DLSS/FSR και οσοι εχουν τη πολυτελεια θα βαλουν και FG εκει που νομιζουν οτι πρεπει να βαλουν.
Το βιντεο λοιπον δειχνει μια τρυπα στο νερο.
Σου δειχνει οτι η Α καρτα ειναι καλυτερη απο τη Β καρτα σε ενα μη υπαρκτο σεναριο.
Σαν να λεμε οτι αγορασες μασκα καλυτερη απο τη δικη μου γιατι μπορεις να αναπνεεις και στον πλανητη Αφροδιτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Διορθώνω. Κανένα ουσιαστικό πλεονέκτημα.

Τα περι raster είναι οι δικαιολογίες σας μέχρι να πιάσετε τα features.

Δώσε 650 ευρώ για καρτα 3 ετών περίπου γιατί έτσι. Συμφέρει.

Διορθώνεις τι ακριβώς; Είδες το βίντεο με τις συγκρίσεις; Να στο θυμίσουμε αν είναι :

 

Ανέφερες χαρακτηριστικά ότι η 6950 δεν έχει κάνενα πλεονέκτημα στην 4070, πράγμα που ξεκάθαρα δεν ισχύει.

Δεν επιθυμώ να πληρώσω PREMIUM για να έχω τώρα τα features που αναφέρεις. Χίλιες φορές Raster Performance στην ανάλυση που θέλω να παίζω παρά τα προαναφθερέντα features και ειδικά όταν πρόκειται για τέτοια διαφορά στο Raster Performance μεταξύ των 2 καρτών (RTX 4070 vs RX 6950 XT).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, b1LLy23 είπε

Πλάκα έχετε ορισμένοι..

Ποσοστά σας δίνουν?😂

Έλα ντε γιατί προτείνουν κάρτα 3 ετών πες μου.

3 λεπτά πριν, DestinyGR είπε

Διορθώνεις τι ακριβώς; Είδες το βίντεο με τις συγκρίσεις; Να στο θυμίσουμε αν είναι :

 

Ανέφερες χαρακτηριστικά ότι η 6950 δεν έχει κάνενα πλεονέκτημα στην 4070, πράγμα που ξεκάθαρα δεν ισχύει.

Δεν επιθυμώ να πληρώσω PREMIUM για να έχω τώρα τα features που αναφέρεις. Χίλιες φορές Raster Performance στην ανάλυση που θέλω να παίζω παρά τα προαναφθερέντα features και ειδικά όταν πρόκειται για τέτοια διαφορά στο Raster Performance μεταξύ των 2 καρτών (RTX 4070 vs RX 6950 XT).

Μην επιθυμείς ΕΣΥ. Άσε τους άλλους να επιθυμήσουν ότι θέλουν και μην παραπληροφορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Oταν αγοραζεις ή ψαχνεις να αγορασεις GPU το 2023 σε ενδιαφερουν τα δεδομενα του 2023 και οχι του 2017.
Το 2023 λοιπον δεν παιζει τιποτα σε Raster ειδικα στο Mid Range.
Θα βαλεις DLSS/FSR και οσοι εχουν τη πολυτελεια θα βαλουν και FG εκει που νομιζουν οτι πρεπει να βαλουν.
Το βιντεο λοιπον δειχνει μια τρυπα στο νερο.
Σου δειχνει οτι η Α καρτα ειναι καλυτερη απο τη Β καρτα σε ενα μη υπαρκτο σεναριο.
Σαν να λεμε οτι αγορασες μασκα καλυτερη απο τη δικη μου γιατι μπορεις να αναπνεεις και στον πλανητη Αφροδιτη.

Μια χαρά παίζουν παιχνίδια σε Raster. Δες για παράδειγμα το Resident Evil 4 Remake σε Raster. Σταμάτα να παραπληροφορείς τον κόσμο. Αν τώρα η κάρτα είναι χρέπι (ονόματα δεν λέμε υπολήψεις δεν θίγουμε και τρως crash) βάλε dlss/RT και ότι άλλο απο τα features/gimmicks επιθυμείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Έλα ντε γιατί προτείνουν κάρτα 3 ετών πες μου.

Μην επιθυμείς ΕΣΥ. Άσε τους άλλους να επιθυμήσουν ότι θέλουν και μην παραπληροφορείς.

Μου λες να μην παραπληροφορώ εγώ ενώ αποδεδειγμένα σου ανέφερα ότι αυτά που είπες είναι αρλούμπες περί έλειψης οποιοδήποτε πλεονεκτήματος της rx 6950 xt έναντι της 4070. Γαργάρα βλέπω το έκανες.

Το ξαναλέω για τελευταία φορά για να μην συνεχίσουμε με το πέρα δόθε. Θες Raster/VRAM με ότι συνεπάγεται με αυτό; Πας σε RX 6950 xt. Θες τώρα τα features (DLSS+/RT) της NVIDIA ; Πας σε RTX 4070. Αναφέρομαι πάντα σε παρόμοιο Price Range.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...