Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Μια μικρή παρένθεση τις προηγούμενες μέρες δεν λέγαμε έτσι γενικά και αόριστα για το fg ..στο cyberpunk με dlss quality το παιχνίδι κατά κύριο λόγο τρέχει με 60+ fps εκτός από μερικά σημεία που πέφτει πιο κάτω, σε καμία περίπτωση δε λες ότι δε παλεύεται ίσως ότι σε γρήγορες σκηνές είναι λίγο πιο βαρύ… 

η διαφωνία ήταν για το κατά πόσο αξίζει να το ανοίξει κάποιος που βγάζει 30 fps για να πάει στα 60…. Εκεί το latency φτάνει 100+ … 

 

Αν μιλάμε για να κάνεις τα 30 60, τότε οκ, είμαστε σύμφωνοι ότι ίσως να μην παλεύεται. Στα δικά μου test το target μου ήταν να είμαι κοντά στο 100αρι στο Cyber με Path ανοιχτό. Οποτε μονόδρομος το DLSS στο Quality σε 3440x1440p και FG for me. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Μια μικρή παρένθεση τις προηγούμενες μέρες δεν λέγαμε έτσι γενικά και αόριστα για το fg ..στο cyberpunk με dlss quality το παιχνίδι κατά κύριο λόγο τρέχει με 60+ fps εκτός από μερικά σημεία που πέφτει πιο κάτω, σε καμία περίπτωση δε λες ότι δε παλεύεται ίσως ότι σε γρήγορες σκηνές είναι λίγο πιο βαρύ… 

η διαφωνία ήταν για το κατά πόσο αξίζει να το ανοίξει κάποιος που βγάζει 30 fps για να πάει στα 60…. Εκεί το latency φτάνει 100+ … 

 

Bασικα η συζητηση ειχε να κανει με το αν αγοραζοντας Nvidia πλεονεκτεις εναντι μιας AMD με αντιστοιχες επιδοσεις λογο DLSS 3.0 οπως πχ 4070 vs 6900xt.
Εκει λοιπον ειπα οτι οταν πλεον τα games δεν θα παιζουν και θα πρεπει να κανει αλλαγη της καρτας γιατι πλεον και οι 2 παιζουν στα 30FPS, η Nvidia θα εχει ενα μικρο πλεονεκτημα, θα βαλει DLSS 3.0 θα φαει οτι Latency φαει αλλα θα παιξει πιο smooth γιατι αυτα τα παραπανω frames θα ειναι καλυτερα οπτικα απο τα "slides" του 30FPS.
Μιλαμε για μια κατασταση που εχει φτασει πλεον στο απροχωρητο.
Mια κατασταση που θα πεις σταματαω να παιζω και κλεινω το pc μεχρι να παρω νεα GPU.
Σε αυτη τη κατασταση λοιπον μπορει και να μη κλεισεις το pc αν εχεις Nvidia , θα βαλεις DLSS 3.0 και θα παιξεις κουτσα στραβα.
Δεν εχεις τη πολυτελεια να πεις "δεν μου αρεσει το Latency", "ανεβηκε λιγο το Latency και δεν ειναι το ιδιο με Native".

Aυτο δεν σημαινει οτι το DLSS 3.0 το θυμηθηκες στα 30FPS που ηταν ενα παραδειγμα.
Το DLSS 3.0 θα το εκμεταλευτεις καθ' ολη τη διαρκεια που εχεις στη κατοχη σου τη 4070,αν το επιθυμεις.
Για να παιξεις Native + FG και να μη βαλεις DLSS 2.0
Για να καλυψεις τα FPS που εχασες απο το Heavy Ray Tracing
Για να παιξεις DLSS Quality και να γλιτωσεις το DLSS Performance
Για να παιξεις σε Textures High και να μη πεσεις στα Medium
Παντα θα ειναι ενα πλεονεκτημα σε σχεση με μια AMD που δεν εχει κατι αντιστοιχο και παντα θα ειναι επιλογη σου να το κανεις και οχι υποχρεωτικο.
Το βαζεις , το δοκιμαζεις και βλεπεις αν εχει καποιο μειονεκτημα και κατα ποσο εισαι διατεθημενος να το υποστεις.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex21121988 είπε

Αν μιλάμε για να κάνεις τα 30 60, τότε οκ, είμαστε σύμφωνοι ότι ίσως να μην παλεύεται. Στα δικά μου test το target μου ήταν να είμαι κοντά στο 100αρι στο Cyber με Path ανοιχτό. Οποτε μονόδρομος το DLSS στο Quality σε 3440x1440p και FG for me. 

Σε 1440p ultrawide ναι, η 4090 πάει ευθεία ακόμα και με path tracing. Το 4k είναι το δυσκολο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Mια κατασταση που θα πεις σταματαω να παιζω και κλεινω το pc μεχρι να παρω νεα GPU.
Σε αυτη τη κατασταση λοιπον μπορει και να μη κλεισεις το pc αν εχεις Nvidia , θα βαλεις DLSS 3.0 και θα παιξεις κουτσα στραβα.

για το θεό να χαρείς ότι αγαπάς ας μη ξανά κάνουμε αυτή τη συζήτηση την υπέρ αναλύσαμε …

πάντως σαν άνθρωπος του τμήματος marketing ακούγεσαι πανάθεμά σε

“είσαι σε κατάσταση που έχεις βαρεθεί και θες να σταματήσεις το gaming? Δεν αντέχεις άλλο και θες να σπάσεις το pc? Σου έχω τη λύση !!! Σταμάτα ότι κάνεις και πήγαινε πάρε nvidia !!! Τώρα οι nvidia έρχονται με dlss3 για να παίζεις τα αγαπημένα σου παιχνίδια χωρίς να βλαστημάς” 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το Frame Generation δεν θα κάνεις τα "unplayable" 30fps σε "playable" 60fps.
Όποιος το κοιτάζει με αυτό τον τρόπο, νομίζω ότι σφάλει από αυταπάτες. 

Αν μη τι άλλο, τα capped 30 fps είναι playable!
Όχι ευχάριστά, αλλά τουλάχιστον με σταθερό ελάχιστο lag στα ~33ms

Τα 60fps από FG (με αρχικό 30) θα εκτοξεύσει το ελάχιστο lag στα ~70ms
Για να είμαστε πιο αντικειμενικοί, στα 70ms βλέπουμε το ενδιάμεσο, AI-Ganerated
Πρόσθεσε μισό frametime για να δούμε το αληθινό, και πάμε στα ~86ms για ελάχιστο lag. Όσο δηλαδή μιας κακής τηλεόρασης!

Το FG ξεχωρίζει στα όρια του freesync, πχ, 45 fps, που η εμπειρία είναι τόσο χάλια, τόσο χάλια(!), που είναι προτιμότερο να κάνεις lock στα 30fps... εκεί το FG θα τα κάνει 85fps με αληθινά ελάχιστο lag να είναι περίπου τα 60ms (να έχεις δει το 2ο αληθινό frame).

Λίγο χειρότερα από lock 30 στο lag, αλλά με κίνηση στα 85fps.
Εντάξει, αυτό είναι σχεδόν το χάος σαν διαφορά ποιότητας.

Επεξ/σία από aki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

για το θεό να χαρείς ότι αγαπάς ας μη ξανά κάνουμε αυτή τη συζήτηση την υπέρ αναλύσαμε …

πάντως σαν άνθρωπος του τμήματος marketing ακούγεσαι πανάθεμά σε

“είσαι σε κατάσταση που έχεις βαρεθεί και θες να σταματήσεις το gaming? Δεν αντέχεις άλλο και θες να σπάσεις το pc? Σου έχω τη λύση !!! Σταμάτα ότι κάνεις και πήγαινε πάρε nvidia !!! Τώρα οι nvidia έρχονται με dlss3 για να παίζεις τα αγαπημένα σου παιχνίδια χωρίς να βλαστημάς” 😛

 

Δεν χρειαζεται να κανουμε τη ιδια συζητηση απλα επεσημανα οτι η συζητηση ΔΕΝ ηταν ΜΟΝΟ το σεναριο των 30FPS.
Απο την ημερα αγορας σε οτι FPS και Settings και αν παιζεις μεχρι την στιγμη που θα αποφασισεις οτι πρεπει να αλλαξεις GPU το DLSS θα αποτελει πλεονεκτημα εναντι του FSR.
Aν στα 30 δεν σου κανει το Latency δεν πας σε AMD αυτο λεω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

για το θεό να χαρείς ότι αγαπάς ας μη ξανά κάνουμε αυτή τη συζήτηση την υπέρ αναλύσαμε …

πάντως σαν άνθρωπος του τμήματος marketing ακούγεσαι πανάθεμά σε

“είσαι σε κατάσταση που έχεις βαρεθεί και θες να σταματήσεις το gaming? Δεν αντέχεις άλλο και θες να σπάσεις το pc? Σου έχω τη λύση !!! Σταμάτα ότι κάνεις και πήγαινε πάρε nvidia !!! Τώρα οι nvidia έρχονται με dlss3 για να παίζεις τα αγαπημένα σου παιχνίδια χωρίς να βλαστημάς” 😛

 

Το σενάριο σου πάντως φαίνεται περισσότερο σαν ΑΜΑΝ telemarketing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, aki είπε

Με το Frame Generation δεν θα κάνεις τα "unplayable" 30fps σε "playable" 60fps.
Όποιος το κοιτάζει με αυτό τον τρόπο, νομίζω ότι σφάλει από αυταπάτες. 

Αν μη τι άλλο, τα capped 30 fps είναι playable!
Όχι ευχάριστά, αλλά τουλάχιστον με σταθερό ελάχιστο lag στα ~33ms

Τα 60fps από FG (με αρχικό 30) θα εκτοξεύσει το ελάχιστο lag στα ~70ms
Για να είμαστε πιο αντικειμενικοί, στα 70ms βλέπουμε το ενδιάμεσο, AI-Ganerated
Πρόσθεσε μισό frametime για να δούμε το αληθινό, και πάμε στα ~86ms για ελάχιστο lag

Το FG ξεχωρίζει στα όρια του freesync, πχ, 45 fps, που η εμπειρία είναι τόσο χάλια, τόσο χάλια(!), που είναι προτιμότερο να κάνεις lock στα 30fps... εκεί το FG θα τα κάνει 80fps με αληθινά ελάχιστο lag να είναι περίπου τα 60ms (να έχεις δει το 2ο αληθινό frame).

Λίγο χειρότερα από lock 30 στο lag, αλλά με κίνηση στα 90.
Εντάξει, αυτό είναι σχεδόν το χάος σαν διαφορά ποιότητας.

Το θεμα ειναι τι γινεται στη πραξη και οχι τι λενε τα νουμερα.
Στη πραξη λοιπον τα 30 με τα 60 FPS μπορει να τα καταλαβει και η γιαγια μου.
Τα 33ms με τα 70ms δεν θα το καταλαβουν τον 80-90% των Gamers και οσοι το καταλαβουν θα πρεπει να εχουν ανοιχτη καποια εφαρμογη για να το βλεπουν ή να παιζουν συγκεκριμενη κατηγορια Games που εκει και μονο εκει γινεται πιο αισθητο.
Σε αλλα Games παλι δεν θα καταλαβουν τιποτα.
Αλλο ενα πολυ σημαντικο που παντα το "ξεχναμε" ειναι οτι συγκρινετε Nvidia vs Nvidia latency με χρηση Reflex.
Aν ο αλλος παρει AMD θα εχει Reflex;
Eιμαστε σιγουρoι οτι η AMD σε Native θα εχει 33ms και οχι 55ms γιατι εκει θα πρεπει να συγκρινεις το 55ms με το 70ms και οχι το 33ms του Reflex με το 70ms Reflex FG.
To Latency του Reflex εχει περιθωρια να βελτιωθει κιαλο τα FPS ομως θα ειναι παντα 30 vs 60.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aν ο αλλος παρει AMD θα εχει Reflex;
Eιμαστε σιγουρoι οτι η AMD σε Native θα εχει 33ms και οχι 55ms γιατι εκει θα πρεπει να συγκρινεις το 55ms με το 70ms και οχι το 33ms του Reflex με το 70ms Reflex FG.
To Latency εχει περιθωρια να βελτιωθει κιαλο τα FPS ομως θα ειναι παντα 30 vs 60.

OK, Fair point, η amd έχει ένα δικό της αντίστοιχο (δε θυμάμαι πως ονομάζει).

Όμως μας ενδιαφέρει περισσότερο το: 

13 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Nvidia vs Nvidia latency με χρηση Reflex.

Όταν ασχολούμαστε στην 4000 σειρά και το αν αξίζει ή όχι μια mid-range κάρτα.
Μάλλον οι περισσότεροι εδώ μέσα κοιτάζουμε για αναβάθμιση.

Θα λέμε τα pros, μαζί με τα cons!

Επεξ/σία από aki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, aki said:

OK, Fair point, η amd έχει ένα δικό της αντίστοιχο (δε θυμάμαι πως ονομάζει).

Όμως μας ενδιαφέρει περισσότερο το: 

Όταν ασχολούμαστε στην 4000 σειρά και το αν αξίζει ή όχι μια mid-range κάρτα.
Μάλλον οι περισσότεροι εδώ μέσα κοιτάζουμε για αναβάθμιση.

Θα λέμε τα pros, μαζί με τα cons!

Ολο αντιστοιχα βγαζει και ολο πισω ειναι.
Εφοσον λοιπον ψηριζουμε τη μαιμου στα ορια του ms, για να τα υπολογιζουμε ως αντιστοιχα θα πρεπει να ειναι κιολας.
Συμφωνω οτι θα πρεπει να ασχολουμαστε μονο με τις 4000 αλλα καλως η κακως υπαρχουν και αυτοι που ερχονται στο topic να κραξουν τις 4000 περιμενοντας να πεσουν οι Rx 7000.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, aki είπε

Τα 60fps από FG (με αρχικό 30) θα εκτοξεύσει το ελάχιστο lag στα ~70ms
Για να είμαστε πιο αντικειμενικοί, στα 70ms βλέπουμε το ενδιάμεσο, AI-Ganerated
Πρόσθεσε μισό frametime για να δούμε το αληθινό, και πάμε στα ~86ms για ελάχιστο lag. Όσο δηλαδή μιας κακής τηλεόρασης!

Το θέμα δεν είναι μόνο το μεγάλο latency αλλά ότι δεν είναι και σταθερό ,εμένα πχ στο cyberpunk στα 60+ fps (30 native+fg) πήγαινε από 90 ms στα 120 μετά 100 και πάει λέγοντας … στο λόγο μου δεν έχω ζαλιστεί ποτέ ούτε με 10+ ώρες gaming ούτε με 3D tv ούτε με oculus… με αυτό το πράγμα πήγα να ξεράσω 

28 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Το θεμα ειναι τι γινεται στη πραξη και οχι τι λενε τα νουμερα.

Αν πας με τη σκεψη ότι το έχεις σαν επιλογή είναι θετικό απλή λογική … στην πράξη όμως δε το έχεις δοκιμάσει λες αυτό που φαντάζεσαι … οποίος νομίζει οτι θα το βάλει σε τέτοια fps και θα είναι κομπλέ θα φάει τα μούτρα του

37 λεπτά πριν, Armoral είπε

Το σενάριο σου πάντως φαίνεται περισσότερο σαν ΑΜΑΝ telemarketing.

Έλα παραδέξου ήταν καλό 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Το θέμα δεν είναι μόνο το μεγάλο latency αλλά ότι δεν είναι και σταθερό ,εμένα πχ στο cyberpunk στα 60+ fps (30 native+fg) πήγαινε από 90 ms στα 120 μετά 100 και πάει λέγοντας … στο λόγο μου δεν έχω ζαλιστεί ποτέ ούτε με 10+ ώρες gaming ούτε με 3D tv ούτε με oculus… με αυτό το πράγμα πήγα να ξεράσω 

Αν πας με τη σκεψη ότι το έχεις σαν επιλογή είναι θετικό απλή λογική … στην πράξη όμως δε το έχεις δοκιμάσει λες αυτό που φαντάζεσαι … οποίος νομίζει οτι θα το βάλει σε τέτοια fps και θα είναι κομπλέ θα φάει τα μούτρα του

Έλα παραδέξου ήταν καλό 😛

Για καλό το λέω.

24 λεπτά πριν, aki είπε

OK, Fair point, η amd έχει ένα δικό της αντίστοιχο (δε θυμάμαι πως ονομάζει).

Όμως μας ενδιαφέρει περισσότερο το: 

Όταν ασχολούμαστε στην 4000 σειρά και το αν αξίζει ή όχι μια mid-range κάρτα.
Μάλλον οι περισσότεροι εδώ μέσα κοιτάζουμε για αναβάθμιση.

Θα λέμε τα pros, μαζί με τα cons!

Πάρε την καρτουλα σς καμια προσφορά να τη χαρείς και μην το υπεραναλύεις.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

δεν είναι και σταθερό ,εμένα πχ στο cyberpunk στα 60+ fps (30 native+fg) πήγαινε από 90 ms στα 120 μετά 100 και πάει λέγοντας … στο λόγο μου δεν έχω ζαλιστεί ποτέ ούτε με 10+ ώρες gaming ούτε με 3D tv ούτε με oculus… με αυτό το πράγμα πήγα να ξεράσω 

Λάτρης του 3D TV/Monitor, VR και είμαι επιρρεπής με πολύωρη χρήση, οπότε μόλις κατέρριψες τον μύθο μου ότι το FG θα διορθώσει τις out of freesync καταστάσεις... welp... so long για την 4070/ti/4080 straight σε 4090... κάποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...