Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2279

  • Arkin

    1843

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, Argonaute said:

Χανετε το νοημα εκατέρωθεν, ιδιως ο Bluray. To προβλημα δεν ειναι οι τιμες, αυτες ειναι, τοσο κοστολογειται το προιον και αν μας αρεσει. Το προβλημα ειναι η δημιουργια απο την μητρικη εταιρια τεχνητης ελλειψης ενω δεν υπαρχει κανένας λόγος απολυτως, για την διατήρηση της τιμής σε δυσθεωρητα επιπεδα. Αυτα ειναι μαφιοζικες τακτικές, και για μενα οποιος τις κανει τρωει ακυρο πανηγυρικοτατο. Αν μαζι με εμενα και ολοι οο καταναλωτές διναν ακυρο η nvidia, ο σκλαβενιτης, το χ και ψ μαγαζακι θα αναγκαζοταν ή να βαλει το προιον στον κωλο του με τεραστια χασουρα για τους μετοχους, η να επαναφέρει την ομαλοτητα στην διάθεση με ταυτοχρονη μειωση τιμης. 

το ιδιο ακριβως εχει κανει και η Amd με τις 7900 ΧΤΧ/ΧΤ μολις ενα μηνα μετα την κυκλοφορια τους, κρατησε την παραγωγη χαμηλα για να συντηρει τις τιμες ψηλα, ενω καθυστερει επιτηδες την κυκλοφορια των υπολοιπων μοντελων μεχρι να ξεζουμισει οτι μπορει απο τη προηγουμενη σειρα,

παιρνετε μια ειδηση απο εναν γιουτουμπερ και την καταπινετε αμασητη, η Nvidia εχει ηδη κυκλοφορησει 4090/4080/4070Τi/4070 και σε λιγες μερες βγαινει και η 4060 με φημολογουμενο MSRP 450$ αρα αν καποιος σωνει και καλα θελει να παρει nVidia "λογω branding" που λεει ο Atenra εχει να επιλεξει απο ενα ευρυ φασμα τιμων

στις μητρικες ισχυει το ιδιο ξεζουμισμα προ 5ετιας επαιρνες κορυφαια μητρικη με ~250ευρω ενω τωρα θες τα διπλασια, η ιστορια με τον πετσινο τεινει να καταντησει γραφικη σαν τον Μπιλακο που ειναι ο ςςς μεταμορφωμενος επι της γης

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαμία AMD και προφανώς καμία Nvidia δεν είναι φίλος μας και ούτε θα κάνει φιλανθρωπία.

Θέλει να μας πουλάει stuff και εμείς (οι περισσότεροι εδώ φαντάζομαι) που είμαστε αρρωστάκια με το χόμπι αυτό, αγοράζουμε.

Επίσης δεν τους νοιάζει όπως κανένα άλλο brand εκεί έξω, ποια είναι η Ελληνική πραγματικότητα (κοινώς τσέπη, κοινωνικό/οικονομικό επίπεδο). Βγάζοντας όλα αυτά από την μέση, κρίνουμε την πολιτική/νοοτροπία μιας εταιρείας και όταν παραλογίζεται, ε θα πρέπει να κρίνεται χωρίς οπαδικά γυαλιά. Δεν είναι ότι είμαστε μέτοχοι, μακάρι να ήμασταν.

Νομίζω είναι κοινώς αποδεκτό πως ο πράσινος πουλάει features για να μπορεί να matchάρει άλλο feature, το ένα πολύ δυνατό σε αυτή την γενιά, όπως το FG, (και πάνω κάτω υποχρεωτικό από ότι φαίνεται για path tracing)  με τα γνωστά αρνητικά του, ενώ ο κόκκινος βλέπει ένα πρόβλημα που τείνει να δημιουργείτα σιγά σιγά σε όποιον θέλει να παίξει πάνω από 1440p και εκεί αρχίζει το πανηγύρι στα σαπακοports με την minimum 12gb vram όπως έχουμε δει.

Η 4090 είναι εκτός της συζήτησης, απλός παρατηρητής. 

ΥΓ. Διάβαζα σελίδες πιο πίσω για το FG, ότι δεν παλεύεται το latency του. Στα περισσότερα games είναι avg 45ms, το οποίο για single player θεωρώ πως είναι αποδεκτό και μπορείς να παίξεις Cyberpunk με Path Tracing, το οποίο είναι αλλού οπτικά. Χρωστούσα πινακάκι κάτι χρόνια πίσω όταν κάνατε post οι περισσότεροι. 

image.png.317158bdf562add1a366909ad04718a2.png

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις τωρα επαιζα Dying Light 2 με FG..

Ολα δεξια εννοειται...

Δεν εχω ξανα παιξει το παιχνιδι τοσο ομαλα μεχρι τωρα και χωρις να δω το παραμικρο ψεγαδι.

Στα π@...... μου οσο latency και να εχει,εγω το καταχαρηκα το 2ωρακι που του αφιερωσα..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Μολις τωρα επαιζα Dying Light 2 με FG..

Ολα δεξια εννοειται...

Δεν εχω ξανα παιξει το παιχνιδι τοσο ομαλα μεχρι τωρα και χωρις να δω το παραμικρο ψεγαδι.

Στα π@...... μου οσο latency και να εχει,εγω το καταχαρηκα το 2ωρακι που του αφιερωσα..

Αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν παίχτες που έχουν συνηθίσει να έχουν μεγάλη απόκριση σε competitive τίτλους. Αυτοί σίγουρα διαβάζουν 40ms+ και τους χαλάει η υγεία. Είναι και το τι σε χαλάει. Στην δική μου περίπτωση, μου χαλάει η υγεία με το screen tearing.  Ακόμα και competitive game να παίζω ανοίγω vsync + frame cap. Αυτό το έκανα ακόμα και στις εποχές που δεν είχαμε κανενός είδους VRR είτε via software είτε via module. Γενικώς αν πρέπει να φτιάξω λίστα NOT must have στα games διαχρονικά είναι:

1.stuttering 2.jittering και 3.  To προαναφερθές tearing και 4. Αστατο framerate. Ποτέ δεν ήμουν της άποψης, κράτα το unlimited. Πάντα έβρισκα το χαμηλότερο νούμερο που έπιανα στα fps και το cap σε αυτό. Τώρα λίγο πολύ με τα Gsync έχει λυθεί σε μεγάλη κλίμακα αυτό. 

To latency είναι λοιπόν ''παλέψιμο'' οπότε τα ''ψεύτικα'' fps του FG είναι πλήρως ευπρόσδεκτα και μακάρι να βγουν και άλλα τέτοια features μελλοντικά.

Δεν νομίζω πως γίνεται αλλιώς άλλωστε. Όσο ισχυρές και αν είναι οι επόμενες γενιές καρτών, με το Path Tracing να εξελίσσεται, θα πρέπει να μπορούν να δίνουν τέτοιες τεχνολογίες για να μπορεί όχι μόνο το top dog να τις απολαύσει, αλλά και η mid range κατηγορία. Πράγμα που αυτή την στιγμή δεν το κάνει η nvidia όταν βαφτίζει την 4060 σε 4070. 

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Alex21121988 είπε

Όσο ισχυρές και αν είναι οι επόμενες γενιές καρτών, με το Path Tracing να εξελίσσεται, θα πρέπει να μπορούν να δίνουν τέτοιες τεχνολογίες για να μπορεί όχι μόνο το top dog να τις απολαύσει, αλλά και η mid range κατηγορία. Πράγμα που αυτή την στιγμή δεν το κάνει η nvidia όταν βαφτίζει την 4060 σε 4070. 

Aν η "βαφτισμενη 4060" που λες, εχει επιδοσεις 3080 τοτε η "κανονικη 4070" τι επρεπε να εχει 3090Τi;

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aν η "βαφτισμενη 4060" που λες, εχει επιδοσεις 3080 τοτε η "κανονικη 4070" τι επρεπε να εχει 3090Τi;

Αντιλαμβάνομαι την σύγκριση που κάνεις αλλά εγώ συγκρίνω διαχρονικά τις διαφορές ανάμεσα στα αδερφάκια τις εκάστοτε γενιάς.

Για την δική μου ''κανονικότητα'' στον κόσμο της nvidia όπως την γνώριζα και την γνωρίζω θα εξηγήσω τι εννοώ. Δεν θα πάω σε εποχές GTX 480 κτλ, δεν έχει και τόσο νόημα. Φρέσκα κουλούρια. 

Η 1070 έπιανε την 980ti, όπως η 3070 έπιανε την 2080ti. 

Η 4070 ναι μεν πιάνει και την 3080ti αλλά η διαφορά από το μεγάλο αδερφάκι της, την 4070ti φτάνει στο 20-25%, αναλόγως το game.

Για να βγάζει τις ti ανάμεσα έχει πετσοκόψει την xx70 αυτής της γενιάς, για αυτό την αναφέρω ως 4060 ή 4060ti βαφτιζμένη σε 4070,  με αυτή την λογική. 

Η 3070 είχε διαφορά με την 3070ti της τάξης των 5-6 fps υπόψιν.

Οπότε με την δική μου λογική, πες ότι το βλέπω λάθος, δεν θα ήθελα να υπήρχε ti, ας έλεγαν την 4070ti 4080, (μαζί με την vram :D ) να δικαιολογεί αυτή την διαφορά από την 4070 και να μην υπάρχει σύγχυση. Όχι για εμάς που τα ψειρίζουμε αλλά για τον υπόλοιπο ''νορμαλ'' κόσμο. 

Tις xx90 τις βάζω σε άλλη κατηγορία. Θα μπορούσαν να λέγονται Titan ακόμα. Ότι θέλει ο Ταϊβανέζος εραστής μας. :P 

 

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Alex21121988 είπε

ΥΓ. Διάβαζα σελίδες πιο πίσω για το FG, ότι δεν παλεύεται το latency του. Στα περισσότερα games είναι avg 45ms, το οποίο για single player θεωρώ πως είναι αποδεκτό και μπορείς να παίξεις Cyberpunk με Path Tracing, το οποίο είναι αλλού οπτικά. Χρωστούσα πινακάκι κάτι χρόνια πίσω όταν κάνατε post οι περισσότεροι. 

Μια μικρή παρένθεση τις προηγούμενες μέρες δεν λέγαμε έτσι γενικά και αόριστα για το fg ..στο cyberpunk με dlss quality το παιχνίδι κατά κύριο λόγο τρέχει με 60+ fps εκτός από μερικά σημεία που πέφτει πιο κάτω, σε καμία περίπτωση δε λες ότι δε παλεύεται ίσως ότι σε γρήγορες σκηνές είναι λίγο πιο βαρύ… 

η διαφωνία ήταν για το κατά πόσο αξίζει να το ανοίξει κάποιος που βγάζει 30 fps για να πάει στα 60…. Εκεί το latency φτάνει 100+ … 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Μια μικρή παρένθεση τις προηγούμενες μέρες δεν λέγαμε έτσι γενικά και αόριστα για το fg ..στο cyberpunk με dlss quality το παιχνίδι κατά κύριο λόγο τρέχει με 60+ fps εκτός από μερικά σημεία που πέφτει πιο κάτω, σε καμία περίπτωση δε λες ότι δε παλεύεται ίσως ότι σε γρήγορες σκηνές είναι λίγο πιο βαρύ… 

η διαφωνία ήταν για το κατά πόσο αξίζει να το ανοίξει κάποιος που βγάζει 30 fps για να πάει στα 60…. Εκεί το latency φτάνει 100+ … 

 

Καλα περίμενε να βγάλει η AMD το FSR3 και θα δεις. Fg θα λες και θα κλαις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θετικό είναι ότι η Intel push-άρει, είτε βελτιώνοντας το upscaling της είτε το performance στους drivers..Πιστεύω απ' την επόμενη γενιά θα παίζει δυνατά στο mid-range και θα αποτελεί καλή επιλογή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Καλα περίμενε να βγάλει η AMD το FSR3 και θα δεις. Fg θα λες και θα κλαις. 

Κάτσε να το δούμε πρώτα και εδώ είμαστε να πούμε τα θετικά και τα αρνητικά του .. σίγουρα σα το dlss δε θα είναι αλλά από τη στιγμή που θα τρέχει παντού ;!; Και θα είναι και σε πιο πολλά παιχνίδια ;!; Γιατί όχι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...