Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο με τις τιμες πιστευω εγινε γιατι οταν εγινε το μεγαλο μπαμ με τα cryptocurrencies, οταν ο απλος καταναλωτης εβρικσε μια 3xxx σε στοκ, πληρωνε το εξτρα premium (800 ευρω για μια rtx 3060 αν θυμαστε). Ειδε λοιπον η μαμα nvidia οτι ο κοσμος τα σκαει και σου λεει "ας τα ανεβασουμε γιατι ετσι". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2279

  • Arkin

    1843

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Τα BIOS των 40XX ξεκλειδώνουν π.χ. για να ανεβάσεις power limits ή τα έχουν encrypted όπως παλιά;

Στην τελευταία περίπτωση μπορεί τουλάχιστον κάποιος να βάλει το BIOS ανώτερου μοντέλου της ίδιας εταιρείας; Π.χ. να έχεις την Eagle και να περάσεις το BIOS της Eagle OC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Τα BIOS των 40XX ξεκλειδώνουν π.χ. για να ανεβάσεις power limits ή τα έχουν encrypted όπως παλιά;

Στην τελευταία περίπτωση μπορεί τουλάχιστον κάποιος να βάλει το BIOS ανώτερου μοντέλου της ίδιας εταιρείας; Π.χ. να έχεις την Eagle και να περάσεις το BIOS της Eagle OC.

Μπορείς να περάσεις bios κανονικά αλλά πρακτικά δεν έχει νόημα,, δεν είναι σαν τις ampere που θέλανε power.  Οι 4090 δεν scalari και ιδιαίτερα μετά τα 400w για παράδειγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Argonaute είπε

Χανετε το νοημα εκατέρωθεν, ιδιως ο Bluray. To προβλημα δεν ειναι οι τιμες, αυτες ειναι, τοσο κοστολογειται το προιον και αν μας αρεσει. Το προβλημα ειναι η δημιουργια απο την μητρικη εταιρια τεχνητης ελλειψης ενω δεν υπαρχει κανένας λόγος απολυτως, για την διατήρηση της τιμής σε δυσθεωρητα επιπεδα. Αυτα ειναι μαφιοζικες τακτικές, και για μενα οποιος τις κανει τρωει ακυρο πανηγυρικοτατο. Αν μαζι με εμενα και ολοι οο καταναλωτές διναν ακυρο η nvidia, ο σκλαβενιτης, το χ και ψ μαγαζακι θα αναγκαζοταν ή να βαλει το προιον στον κωλο του με τεραστια χασουρα για τους μετοχους, η να επαναφέρει την ομαλοτητα στην διάθεση με ταυτοχρονη μειωση τιμης. 

Όταν τιμολογείς ένα προϊόν, ουσιαστικά εκείνο που αποφασίζεις είναι η ποσότητα που θα παράγεις με βάση την εκτιμώμενη ζήτηση. Την οποία στη συνέχεια αυξομοιώνεις με βάση την πραγματική ζήτηση.

Η ποσότητα καθορίζει την τιμή, όχι το ανάποδο. Π.χ. αν η nvidia προγραμμάτιζε την παραγωγή 100 εκατομμυρίων 4090 δεν θα υπήρχε περίπτωση να κρατηθούν πάνω από τα 300€ τελική τιμή. Γιατί διαφορετικά θα έμεναν απούλητες.

Η Nvidia λοιπόν υπολόγισε παραγωγή για αυτές τις τιμές ποντάροντας στο ανώτερο RT(=μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο σε σχεδόν όλα τα RT games, sponsored και μη) και το DLSS 3 που δίνει ακόμα ένα ~30% boost( βγάζεις 45 καρέ και έχεις την 60fps+ εμπειρία).

Το γεγονός ότι οι κάρτες παγίωσαν αυτές τις δυσθεώρητες τιμές σημαίνει απλά ότι δεν υπάρχει κάτι καλύτερο(ποιοτικά και ποσοτικά) από τον ανταγωνισμό για να τις χτυπήσει. Τόσο απλά. Ας πούμε με τις κάποτε "υπερτιμολογημένες" RTX 2080 Ti παιζεις μέχρι και σήμερα στα 1440p με DLSS 2 βαριά AAA games όπως το PT Requiem, τα Spiderman, το Dying Light κ.α.. Οι τότε κάρτες AMD ούτε 1080p ultra δεν βγάζουν σήμερα. Για RT άσ'το.

Άρα δεν ήταν τελικά μαλ... αυτοί που πήγαν σε 2080 και 2080Ti αντί για 5700XT. Μαλ... είναι αυτοί που νομίζουν ότι ανόμοια πράγματα πρέπει να κοστίζουν περίπου τα ίδια.

 

18 λεπτά πριν, Herald είπε

Μπορείς να περάσεις bios κανονικά αλλά πρακτικά δεν έχει νόημα,, δεν είναι σαν τις ampere που θέλανε power.  Οι 4090 δεν scalari και ιδιαίτερα μετά τα 400w για παράδειγμα.

Αναφέρομαι κυρίως στις φθηνότερες εκδόσεις που είναι επίτηδες κομμένες. Όχι για τα κορυφαία μοντέλα που κάνεις ό,τι θες. Το έθεσα γενικά το ερώτημα αν και ενδιαφέρομαι περισσότερο για την zotac trinity oc που πήρα καθαρά λόγω κόστους. Έλεγα μήπως έχω κάποιο περιθώριο μελλοντικά.

Σχετικά με αυτό που λες, έχω διαβάσει ότι σε αρκετές περιπτώσεις συμφέρει και το undervolt για καλύτερες επιδόσεις και χωρίς να σε κρατάνε πίσω τα power limits.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Τα BIOS των 40XX ξεκλειδώνουν π.χ. για να ανεβάσεις power limits ή τα έχουν encrypted όπως παλιά;

Στην τελευταία περίπτωση μπορεί τουλάχιστον κάποιος να βάλει το BIOS ανώτερου μοντέλου της ίδιας εταιρείας; Π.χ. να έχεις την Eagle και να περάσεις το BIOS της Eagle OC.

Δεν είναι καλή ιδέα.

Ο @prefuse έβαλε ένα ωραίο βιντεάκι σε προηγούμενη σελίδα που δείχνει τα tiers των καρτών. Τα μικρά μοντέλα έχουν πολύ πετσοκομμένα VRMs σε αυτήn τη γενιά - σε αντίθεση με τις Ampere όπου γενικά δεν τσιγγουνεύτηκαν οι AIBs. Ανεβάζοντας τεχνητά τα p-limits με φλασάρισμα, παίζεις με τη φωτιά. Δε νομίζω να καεί κάρτα αλλά μεσοπρόθεσμα θα παίξει σίγουρα degrading/αστάθεια. Τώρα από Eagle σε Eagle OC δε νομίζω να έχει διαφορά η PCB, αλλά Eagle --> Aorus μάλλον θα ζορίσει το πράμα.

Εντωμεταξύ, η MSI ξέφυγε εντελώς. Oι Ventus + οι Trio δεν έχουν καν vapor chamber (μόνο οι suprim). Εντάξει, δεν ανεβάζουν θερμοκρασίες οι Ada αλλά μεγάλο φάουλ της MSI.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Δεν είναι καλή ιδέα.

Ο @prefuse έβαλε ένα ωραίο βιντεάκι σε προηγούμενη σελίδα που δείχνει τα tiers των καρτών. Τα μικρά μοντέλα έχουν πολύ πετσοκομμένα VRMs σε αυτήn τη γενιά - σε αντίθεση με τις Ampere όπου γενικά δεν τσιγγουνεύτηκαν οι AIBs. Ανεβάζοντας τεχνητά τα p-limits με φλασάρισμα, παίζεις με τη φωτιά. Δε νομίζω να καεί κάρτα αλλά μεσοπρόθεσμα θα παίξει σίγουρα degrading/αστάθεια. Τώρα από Eagle σε Eagle OC δε νομίζω να έχει διαφορά η PCB, αλλά Eagle --> Aorus μάλλον θα ζορίσει το πράμα.

Εντωμεταξύ, η MSI ξέφυγε εντελώς. Oι Ventus + οι Trio δεν έχουν καν vapor chamber (μόνο οι suprim). Εντάξει, δεν ανεβάζουν θερμοκρασίες οι Ada αλλά μεγάλο φάουλ της MSI.

Υπάρχει όντως τέτοιος κίνδυνος; Γιατί οι κατώτερες εκδόσεις απ' όσο ξέρω έχουν ούτως ή άλλως κλειδωμένες τάσεις. Δηλαδή παίρνουν μια αστεία αύξηση μέσω Afterburner και πάπαλα. Τουλάχιστον αυτό είχα δει παλιότερα με μια EVGA GTX 970 που είχα. Έκανα edit το BIOS αλλά η τάση ήταν κλειδωμένη στο hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Υπάρχει όντως τέτοιος κίνδυνος; Γιατί οι κατώτερες εκδόσεις απ' όσο ξέρω έχουν ούτως ή άλλως κλειδωμένες τάσεις. Δηλαδή παίρνουν μια αστεία αύξηση μέσω Afterburner και πάπαλα. Τουλάχιστον αυτό είχα δει παλιότερα με μια EVGA GTX 970 που είχα. Έκανα edit το BIOS αλλά η τάση ήταν κλειδωμένη στο hardware.

Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με τα vrms, έχω από τις χειρότερες 4090 (palit gamerock) σε θέμα VRMs και έχει vrms rated γιαγ 800amps. Σε stock στα 1.1 volt που τερματίζουν οι κάρτες μιλάμε για 700+ watt. 

Δεν ξέρω τι παίζει με τα μικρότερα μοντέλα πάντως σε 4090 σίγουρα μέτα τα 350-380w δεν έχει νόημα να πουσάρις, τζάμπα καίει απλά ρεύμα. Εγώ μόνιμα στα 320w την έχω κλειδωμένη, μόνο στο CP με path tracing πρέπει να ανεβάσεις λίγο το wattage γιατί δίνει 10% σε επιδόσεις περίπου

Ποιά κάρτα πήρες;

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με τα vrms, έχω από τις χειρότερες 4090 (palit gamerock) σε θέμα VRMs και έχει vrms rated γιαγ 800amps. Σε stock στα 1.1 volt που τερματίζουν οι κάρτες μιλάμε για 700+ watt. 

Δεν ξέρω τι παίζει με τα μικρότερα μοντέλα πάντως σε 4090 σίγουρα μέτα τα 350-380w δεν έχει νόημα να πουσάρις, τζάμπα καίει απλά ρεύμα. Εγώ μόνιμα στα 320w την έχω κλειδωμένη, μόνο στο CP με path tracing πρέπει να ανεβάσεις λίγο το wattage γιατί δίνει 10% σε επιδόσεις περίπου

Πολύ χαμηλό μου φαίνεται. Είδα σήμερα σε βιντεάκι ότι η zotac μου είναι στα 770amps(4080) για core+mem και με τελικό όριο τα 352W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Πολύ χαμηλό μου φαίνεται. Είδα σήμερα σε βιντεάκι ότι η zotac μου είναι στα 770amps(4080) για core+mem και με τελικό όριο τα 352W.

Ε τόσο είναι η palit, είπαμε είναι σκουπίδι 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε τόσο είναι η palit, είπαμε είναι σκουπίδι 😛 

Αρκεί που κάνει τη δουλειά της.

Έχει πέσει τρελό segmentation πάντως με τάσεις και power limits. Μηδέν κέρδος για τον καταναλωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Argonaute είπε

Χανετε το νοημα εκατέρωθεν, ιδιως ο Bluray. To προβλημα δεν ειναι οι τιμες, αυτες ειναι, τοσο κοστολογειται το προιον και αν μας αρεσει. Το προβλημα ειναι η δημιουργια απο την μητρικη εταιρια τεχνητης ελλειψης ενω δεν υπαρχει κανένας λόγος απολυτως, για την διατήρηση της τιμής σε δυσθεωρητα επιπεδα. Αυτα ειναι μαφιοζικες τακτικές, και για μενα οποιος τις κανει τρωει ακυρο πανηγυρικοτατο. Αν μαζι με εμενα και ολοι οο καταναλωτές διναν ακυρο η nvidia, ο σκλαβενιτης, το χ και ψ μαγαζακι θα αναγκαζοταν ή να βαλει το προιον στον κωλο του με τεραστια χασουρα για τους μετοχους, η να επαναφέρει την ομαλοτητα στην διάθεση με ταυτοχρονη μειωση τιμης. 

Σωστα τα λες φιλε μου αλλα αυτο δεν θα γινει ποτε.
Οι καταναλωτες δεν λειτουργουν ομαδικα.
Ο καθε ενας το βλεπει για τη παρτη του και αποφασιζει.
Οσο λοιπον 20 ατομα θα γκρινιαξουν για τη τιμη , για τη Vram ,για το Bit Bus κτλ θα βρεθουν αλλοι 20 που δεν εχουν τετοιες σκοτουρες.
Θα δωσουν τα 650€ και θα παιζουν αντι να γκρινιαζουν παιζοντας με τη παλια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Αρκεί που κάνει τη δουλειά της.

Έχει πέσει τρελό segmentation πάντως με τάσεις και power limits. Μηδέν κέρδος για τον καταναλωτή.

E αν με ένοιαζε να bencharo όπως παλιά θα πήγαινα σε καλύτερο μοντέλο, αλλά επειδή πλέον δεν ασχολούμε πήρα όποια βρήκα διαθέσιμη. Έβαλα power limit στο 70%, +100 core /  + 1400 ram και την έχω έτσι να δουλεύει μόνιμα,, απλά πράγματα :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Σωστα τα λες φιλε μου αλλα αυτο δεν θα γινει ποτε.
Οι καταναλωτες δεν λειτουργουν ομαδικα.
Ο καθε ενας το βλεπει για τη παρτη του και αποφασιζει.
Οσο λοιπον 20 ατομα θα γκρινιαξουν για τη τιμη , για τη Vram ,για το Bit Bus κτλ θα βρεθουν αλλοι 20 που δεν εχουν τετοιες σκοτουρες.
Θα δωσουν τα 650€ και θα παιζουν αντι να γκρινιαζουν παιζοντας με τη παλια τους.

Οι καταναλωτές θα δράσουν οργανωμένα μόνο σε ώριμες χώρες και μόνο για αγαθά πρώτης ανάγκης.

Πείτε καλύτερα για την AMD που έστησε καρτέλ και μας δίνει επιδόσεις nvidia του 2020 λίγο παρακάτω από μια 4080 με τυράκι τη RAM. Γιατί από εκεί ξεκινάει το μεγάλο πρόβλημα.

Στις 21/4/2023 στις 8:51 ΜΜ, DEADLAZARUS είπε

Την τιμή την καθορίζει η αγορά. Η Nvidia μπορεί να θέλει να πουλάει τη 4070 στα 1.000 ευρώ, δεν σημαίνει ότι είναι σε θέση να το κάνει κιόλας.

Εδώ έχουμε μια κάρτα η οποία ενδιαφέρει πολύ κόσμο, η τιμή της δεν ανταποκρίνεται στα θέλω του, ασχέτως του τι νομίζει η πράσινη, δηλαδή και τα 600-700 είναι πολλά, τα καταστήματα, υπακούοντας στον νομό της προσφοράς και της ζήτησης, άρχισαν να ρίχνουν την τιμή της κι έρχεται η Nvidia και σταματάει την παραγωγή, γιατί δεν της αρέσει το σκηνικό, επιθυμώντας να κρατήσει ψηλά την τιμή για όσο περισσότερο γίνεται. Πόσο πιο απλά να το εξηγήσω, δηλαδή; Τι σχέση έχουν οι άλλες εταιρείες, οι ανταγωνιστικές κάρτες κι οι ιστορίες για αγρίους που διαβάζω;

Συγγνώμη, μιλάς σαν εκπρόσωπος του pr department της Nvidia. Οι εταιρείες -εννοείται αυτό- θέλουν να πουλάνε πάγο στους Εσκιμώους. Όταν βλέπουν ότι η αγορά δεν τσιμπάει, προσαρμόζουν ανάλογα την τιμολογιακή τους πολιτική. Ε, η πράσινη πάει να τα βάλει τώρα και με την ίδια την αγορά.

Υπάρχουν δύο επιλογές. Είτε να πουλάς σε χαμηλή τιμή πολλά κομμάτια. Είτε να πουλάς σε υψηλή τιμή λίγα κομμάτια.

Τα έσοδα(τιμή Χ κομμάτια) ανάμεσα στην μία και στην άλλη περίπτωση δεν είναι δεδομένα. Εξαρτώνται από την ελαστικότητα της ζήτησης. Αν το προϊόν είναι εξαιρετικά επιθυμητό(π.χ. σημαντική τεχνολογική ανωτερότητα στα μάτια του καταναλωτή), δηλαδή έχει μικρή ελαστικότητα ζήτησης, τότε έσοδα/κέρδη είναι μεγαλύτερα στην δεύτερη περίπτωση. Αν η ελαστικότητα είναι μεγάλη(όχι τόσο ιδιαίτερο προϊόν σε σχέση με τον ατναγωνισμό) τότε το κέρδος είναι μεγαλύτερο στην πρώτη.

Η nvidia λοιπόν έχει στοιχεία στα χέρια της που της δείχνουν ότι είναι προτιμότερο το δεύτερο σενάριο. Έτσι λειτουργεί η αγορά. Και ο πωλητής είναι κομμάτι της αγοράς. Αν η AMD θέλει να το αποτρέψει πρέπει να πουλήσει όσο πούλαγε παλιότερα και όχι πάνω από το χιλιάρικο για FSR, που δεν βλέπεται με τίποτα και RT επιπέδου 3080.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2023 στις 8:30 ΜΜ, DEADLAZARUS είπε

Ναι, βλέπω. Προσπαθεί να πουλήσει τη 4070, η οποία είναι μια πολύ καλή κάρτα, σε τιμή που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματική της αξία. 

Όχι. Απλά είδε ότι η αρχική παραγωγή ήταν μεγάλη για την τιμή στόχο και την αναπροσάρμοσε.

Αν αυτή η τιμή στόχος αποδειχθεί λάθος τότε θα την αναπροσαρμόσουν πάλι προς τα κάτω λόγω συμφέροντος και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 650 ευρώ της 4070 σήμερα είναι πάνω κάτω τα 500 της 2070 το 2019. Δυστυχώς, αν δε το καταλάβατε, από το 20 ως το 23 φάγαμε ένα 20% πληθωρισμό. Μια χαρά τίμια τιμή έχει η 4070. Ακόμα και η 4090 έχει τίμια τιμή γι' αυτό που είναι. Η μόνη παραφωνία είναι η τιμή της 4080 και η κάρτα που δεν έπρεπε να υπάρχει (4070ti).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...