Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1846

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

θα απαντήσω για τελευταία φορα αν και άκρη ξέρω ότι δε πρόκειται να βγάλουμε

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αλλες καρτες βγηκαν DOA στα τελη του 2022 αλλα ας μη παμε παλι εκει.

δε το πάμε πάλι εκεί αλλα όλο εκεί το γυροφέρνεις και προσπαθείς με κάθε τρόπο να το πας στο vs παρόλο που δεν αναφέρω πουθενά κάρτες της κόκκινης

Το Vram usage ειναι διαφορετικο απο καρτα σε καρτα στο ιδιο συστημα και στο ιδιο game.
Προσφατα λοιπον ειδαμε το Forspoken σε 4Κ με την 4090 να χρησιμοποιει 13gb  τη 4080 να χρησιμοποιει 11gb και τη 4070Ti να χρησιμοποει 9gb.
Eπισης ειδαμε στο Dead space Remake ακομα και τη 3080 10gb σε 4Κ να χρησιμοποιει μονο 7.7gb και τη 4070Τi 9gb.

όπως είπα στο post μου άμα πήγαινα να πάρω ΤΩΡΑ κάρτα για 4k και το τόνισα κατά τη δικη μου γνώμη τα 12gb είναι αποτρεπτικός παράγοντας βεβαια αυτό μένει να το δούμε και στη πορεία που θα βγούνε αμιγώς "nextgen" games και τη απαιτήσεις θα έχουν

To oτι μπορει να δεις Vram usage 13gb σε μια καρτα των 24gb δεν σημανει οτι οσες ειναι κατω απο 12gb ειναι τελειωμενες.
Αυτο που παιζει το σημαντικοτερο ρολο για να το αν θα παιξεις το game σε 4Κ ειναι το "power" του chip ,αυτο θα σε κρεμασει πριν σε κρεμασει η Vram του.

το θέμα και το ξέρεις πολύ καλά αλλα το αγνοείς είναι ότι άμα δε σε φτάσει η vram θα ρήξεις textures που δεν έχουν κανένα αντίκτυπο στο raw performance της κάρτας ούτος η άλλος, άμα δε με φτάνει το power του chip θα συμβιβαστώ ρίχνοντας κάνα 2 ρυθμίσεις, για τα textures που θα τρώω shutters δε πειράζει επειδή ο άλλος ξέχασε να βάλει vram στη κάρτα

Η Rx 5950xt 24gb κατα τα λεγομενα σου ειναι καλυτερη απο 4080 σε μελλοντικα 4Κ games...

σου προτείνω με όλη την καλή διάθεση να γίνεις δικηγόρος γιατί ξέρεις να παίζεις με τις λέξεις να βάζεις λόγια που δεν έχει πει ο άλλος και να τα γυρνάς όλα τούμπα όπως σε βολεύει να πάρεις κάνα like... από το να τρως το χρόνο σου εδώ μέσα να γραφεις όλη μέρα κατεβατά θα βγάλεις και καλα λεφτά

Eχουμε φτασει στο σημειο να απαξιωνουμε hardware με υποθεσεις ενω την ιδια στιγμη στην αγορα υπαρχουν τοσα με 10αδες θεματα που σε αναγκαζουν να γινεις beta tester μηπως και τα φτιαξουν σε 1-2 χρονια.

πάλι καλά που δε το πηγες εκεί 😂

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

θα απαντήσω για τελευταία φορα αν και άκρη ξέρω ότι δε πρόκειται να βγάλουμε

 

 

Δεν το πας εκει αλλα ενω εισαι "πελατης Mercedes" αντι να κατσεις στο topic της "Mercedes" και να λες τι καλες και ωραιες ειναι, πας στο topic της "Bmw" και κανεις προπαγανδα με επιχειρηματα "αν σε 3 χρονια σου χαλασει το Cruise control" να βγαλεις αχρηστες τις "Bmw" μηπως και πουλησουν οι "Mercendes" μηπως και γινεται πιο πολλοι και παρει μεριδα πωλησεων :P
Σαν ενα φιλο που εχω που δεν λεει οτι ειναι Αεκ αλλα αν κανεις συζητηση μαζι του ειναι ΑΝΤΙ-Ολυμπιακος.
Ουτε αυτος το παει εκει...

Ας παρει ο καθε ενας οτι αγαπα και ας ζησεις με τα τις συνεπειες.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kkatzos είπε

  

Μια προσθήκη με τα bold που έβαλα από πάνω.

Γενικά τα λες σωστά και με τα σωστά λεγόμενα δε διαφωνεί κανείς.

Δεν είναι μόνο τα "nm" αλλά και η εταιρία/μέθοδος στην οποία έχει ανατεθεί η παραγωγή των wafers πυριτίου.

Τα 8nm των Ampere ήταν 8nm με Samsung LSI μέθοδο παραγωγής (ξεφτίλα;). Τα οποία, όπως και τα 5nm της Samsung, είναι χάλια μαύρα. Όσοι ασχολούνται ξέρουν ότι ακόμα και τα 5nm Samsung είναι χειρότερα και από τα 7nm TSMC.

Τα 4nm των Lovelace είναι στην TSMC. Γι'αυτό σχεδόν τριπλασιάστηκε ο αριθμός των τρανζίστορ, γι'αυτό και οι συχνότητες ανέβηκαν σχεδόν 1GHz (Founders 3090: 1,70GHz και Founders 4090 2.52GHz). Και το "4nm" έπαιξε ρόλο αλλά και το δυνατό όνομα "TSMC".

Γι'αυτό αυτή τη φορά η Nvidia έβγαλε τόσο δυνατές κάρτες. Επέλεξε το top fabrication process.

Προφανώς στα 3nm δε θα υπάρξει τέτοια βελτίωση λόγω GPU chip. Ίσως υπάρξει βέβαια λόγω διαφορετικής τεχνολογίας/διαύλου VRAM. Διψάνε για memory bandwidth οι NV.

To γράφουνε πολλά site αλλά είναι λάθος, οι ADA είναι στα 5 nm. Επειδή έχει κάποιες τροποποιήσεις που ζήτησε η nvidia του δώσανε για όνομα 4Ν, δεν είναι ομως στα 4nm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ακουστηκε τιποτα για τις μικροτερες καρτες?? 4070 και κατω??

Η περιμενει να ξεστοκαρει οτι εχει και δεν εχει απο την προηγουμενη γενια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν το πας εκει αλλα ενω εισαι "πελατης Mercedes" αντι να κατσεις στο topic της "Mercedes" και να λες τι καλες και ωραιες ειναι, πας στο topic της "Bmw" και κανεις προπαγανδα να βγαλεις αχρηστες τις "Bmw" μηπως και πουλησουν οι "Mercendes" μηπως και γινεται πιο πολλοι και παρει μεριδα πωλησεων :P
Σαν ενα φιλο που εχω που δεν λεει οτι ειναι Αεκ αλλα αν κανεις συζητηση μαζι του ειναι ΑΝΤΙ-Ολυμπιακος.

είμαι πελάτης εκεί που με συμφέρει η τσέπη μου άμα ήθελα να αγοράσω Mercedes θα έγγραφα σε εκείνο το topic... τώρα γιατι προπαγανδα και κουραφέξαλα μιλάς μονο εσύ ξέρεις σιγά μη σου κάνουμε και πραξικόπημα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

είμαι πελάτης εκεί που με συμφέρει η τσέπη μου άμα ήθελα να αγοράσω Mercedes θα έγγραφα σε εκείνο το topic... τώρα γιατι προπαγανδα και κουραφέξαλα μιλάς μονο εσύ ξέρεις σιγά μη σου κάνουμε και πραξικόπημα 😂

Kαι στα 2 γραφεις, στο ενα ειναι ολα τελεια και δεν τρεχει τιποτα στο αλλο αν πεσει το σκερπανι και χτυπησει το Γιαννη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

είμαι πελάτης εκεί που με συμφέρει η τσέπη μου άμα ήθελα να αγοράσω Mercedes θα έγγραφα σε εκείνο το topic... τώρα γιατι προπαγανδα και κουραφέξαλα μιλάς μονο εσύ ξέρεις σιγά μη σου κάνουμε και πραξικόπημα 😂

νομίζει ότι αρνητική κριτική επί του προιόντος του θέματος είναι προτροπή να πας στην άλλη εταιρία... αμ δε, η αρνητική κριτική είναι γιαυτό το προιόν άρα την λέμε εδώ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

όπως είπα στο post μου άμα πήγαινα να πάρω ΤΩΡΑ κάρτα για 4k και το τόνισα κατά τη δικη μου γνώμη τα 12gb είναι αποτρεπτικός παράγοντας βεβαια αυτό μένει να το δούμε και στη πορεία που θα βγούνε αμιγώς "nextgen" games και τη απαιτήσεις θα έχουν

Και καλά κάνεις.

Έφτασε ήδη το πρώτο χτύπημα στα 12GB VRAM της 4070Ti.

Φαίνεται τα αυξημένα fps λόγω frame generation αυξάνουν και τις απαιτήσεις σε VRAM.

Από τη CDProjectRed και το DLSS3 Update:

NOTE: it is recommended to enable upscaling (DLSS) on graphics cards with 16GB or less of VRAM and 1440p or higher resolution.

1.jpg.c274e5106d8a9d6a3fb945134b32b5d3.jpg

https://support.cdprojektred.com/en/cyberpunk/pc/sp-technical/issue/2369/dlss-frame-generation-how-to-enable-hardware-accelerated-gpu-scheduling-1

Κοινώς ... Τα 12GB VRAM δε φτάνουν για πολλά. Ενεργοποιήστε DLSS Super Resolution (το οποίο μειώνει τις απαιτήσεις σε VRAM) για smooth εμπειρία. Καρφί και για τα 16GB της 4080. WTF

(Το CP2077 είναι παιχνίδι που απαιτεί μπόλικη VRAM. Η 3080 10GB τρώει ένα 15% performance hit σε υψηλές αναλύσεις γιατί εξαντλείται η VRAM)

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

νομίζει ότι αρνητική κριτική επί του προιόντος του θέματος είναι προτροπή να πας στην άλλη εταιρία... αμ δε, η αρνητική κριτική είναι γιαυτό το προιόν άρα την λέμε εδώ

Αλλο αρνητικη κριτικη σε υπαρκτα θεματα και αλλο να υποθετουμε τι θα μπορουσε να γινει σε 2 χρονια.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αλλο αρνητικη κριτικη σε υπαρκτα θεματα και αλλο να υποθετουμε τι θα μπορουσε να γινει σε 2 χρονια.
 

και αυτό δεκτό είναι μαν μου, δεν παίρνεις μια κάρτα για τα τωρινά παιχνίδια, εκτός αν έχεις να τα σκας κάθε χρόνο

και αυτό περί 4080 σκονίζονται στα ράφια (τουλάχιστον μέχρι που βγήκε η 7900 και όλοι πέσανε στην 4080) και το ότι τα βάζει στο geforce now, είναι λογικό, από το ίδιο chip βγάζει λίγες 4090 και πολλές 4080. και δεν νομίζω να βάλανε πολλές στο geforce now καθώς πολλοί λίγοι αυτοί με gigabit internet και 1ms ping και να μην προτιμάει να επενδύσει σε δικό του σύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αλλο αρνητικη κριτικη σε υπαρκτα θεματα και αλλο να υποθετουμε τι θα μπορουσε να γινει σε 2 χρονια.
 

Εσύ δεν έλεγες ότι το 2023-25 όλα τα καινούργια παιχνίδια που θα βγαίνουν θα έχουν RT σαν το Cyberpunk 77 ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Και καλά κάνεις.

Έφτασε ήδη το πρώτο χτύπημα στα 12GB VRAM της 4070Ti.

Φαίνεται τα αυξημένα fps λόγω frame generation αυξάνουν και τις απαιτήσεις σε VRAM.

Από τη CDProjectRed και το DLSS3 Update:

NOTE: it is recommended to enable upscaling (DLSS) on graphics cards with 16GB or less of VRAM and 1440p or higher resolution.

1.jpg.c274e5106d8a9d6a3fb945134b32b5d3.jpg

https://support.cdprojektred.com/en/cyberpunk/pc/sp-technical/issue/2369/dlss-frame-generation-how-to-enable-hardware-accelerated-gpu-scheduling-1

Κοινώς ... Τα 12GB VRAM δε φτάνουν για πολλά. Ενεργοποιήστε DLSS Super Resolution (το οποίο μειώνει τις απαιτήσεις σε VRAM) για smooth εμπειρία. Καρφί και για τα 16GB της 4080. WTF

 


Μιλαμε για το Cyberpunk που ολες οι καρτες χωρις DLSS ειναι κατω απο 50FPS σε 4Κ Native.
Kαι σου λεει οτι σου προτεινει να ανοιξεις το DLSS FG σε καρτες που ειναι κατω απο 16GB για να παιξεις σαν ανθρωπος σε παραπανω FPS.
Δηλαδη ποιος θα καθοταν να παιξει με 20 FPS 4K;
H 3090Τi που εχει 24gb βλεπεις ποσα FPS βγαζει χωρις DLSS και με DLSS σε σχεση με την "ανεπαρκη" 4070Ti κατα τα λεγομενα σου;

 

Screenshot_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Εσύ δεν έλεγες ότι το 2023-25 όλα τα καινούργια παιχνίδια που θα βγαίνουν θα έχουν RT σαν το Cyberpunk 77 ??

Άσε τι έλεγε ο spammer.

Σε λίγο θα βγει και θα προσπαθήσει να αντικρούσει τα λεγόμενα της CDProjectRed ότι και καλά είναι βαλτοί από την AMD (επειδή έχουν μπόλικη VRAM οι 7900) για να αποδομήσουν την επιτυχία της 4060Ti.

Ικανός είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...