Προς το περιεχόμενο

Ποια mirrorless


Mariosm1085

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

αν και αρκετά κοινοτυπος ο τίτλος θα ήθελα την γνώμη σας.

Στην φωτογραφία είμαι ερασιτέχνης. Μου αρέσει να φωτογραφίζω, με χαλαρώνει. Όμως δεν μου αρέσει να χρησιμοποιώ το κινητό για να φωτογραφίζω. 

Ψάχνω μια mirrorless για να βγάζω ωραίες φωτογραφίες τα παιδιά μου κυρίως σε εσωτερικούς χώρους τώρα πια τα οποία συνήθως κουνιούνται.

Επίσης, σε εκδρομές και στις βόλτες κουβαλάω πάντα φωτογραφική και για αυτό θέλω να είναι σχετικά μικρή και ελαφριά. Στις βόλτες βγάζω street, landscape αλλά και ψιλό νυχτερινά.

Έχω μια sony rx100 (δεν θυμάμαι αν είναι 2,3 ) και πλέον δεν με καλύπτει ειδικά στο κομμάτι των παιδιών.

Από ότι κατάλαβα θέλω μια mirrorless έστω και με έναν Κιτ καλό και φωτεινό all around φακό που να έχει καλό focus, ιδανικά σταθεροποίηση στο σώμα και μεγάλο burst rate.

 

Ευχαριστώ πολύ. 

Επεξ/σία από Mariosm1085
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mariosm1085 είπε

Μέχρι 800

Εάν το IBIS μπει στην εξίσωση, με budget 800 ευρώ, ξεχνάς Sony, Fujifilm, Canon, Nikon. Οπότε μιλάμε για Panasonic ή Olympus.

Ο συνδυασμός IBIS + Panasonic σημαίνει τουλάχιστον το μοντέλο GX9 με 499 μόνο το σώμα, ενώ με Olympus μιλάμε για OM-D M10 mark3 με την ίδια περίπου τιμή.

Στα 300 ευρώ που απομένουν, χωράει ένας φακός σα τον Olympus Zuiko 17mm f2.8, που είναι φωτεινός. Αλλά αν all around σημαίνει και zoom, τότε φωτεινός (όπου φωτεινό ορίζω f2.8 τουλάχιστον) + zoom = κόστος που ξεπερνά το budget των 800 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Εάν το IBIS μπει στην εξίσωση, με budget 800 ευρώ, ξεχνάς Sony, Fujifilm, Canon, Nikon. Οπότε μιλάμε για Panasonic ή Olympus.

Ο συνδυασμός IBIS + Panasonic σημαίνει τουλάχιστον το μοντέλο GX9 με 499 μόνο το σώμα, ενώ με Olympus μιλάμε για OM-D M10 mark3 με την ίδια περίπου τιμή.

Στα 300 ευρώ που απομένουν, χωράει ένας φακός σα τον Olympus Zuiko 17mm f2.8, που είναι φωτεινός. Αλλά αν all around σημαίνει και zoom, τότε φωτεινός (όπου φωτεινό ορίζω f2.8 τουλάχιστον) + zoom = κόστος που ξεπερνά το budget των 800 ευρώ. 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Δεν ανέφερα ότι και μεταχειρισμένος εξοπλισμός (τουλάχιστον για αρχή ) δεν με ενοχλούσε. Απλά ένα σύστημα m4t δεν θα με δυσκόλευε δεδομένου ότι f διπλασιάζεται εάν δεν κάνω λάθος άρα θα πρέπει να ανεβάζω iso ή να αυξάνω ταχύτητα πράγμα που σημαίνει ότι με τα κινούμενα θέματα λίγο θα δυσκολεύομαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τοσο μεγάλο budget πας σε α7ιι με κιτ φακο η κάποιον άλλο. Έχει γεμίσει ο τοπος στις αγγελίες...και με λιγα κλικ.

Για apsc κατα την γνώμη μου δεν αξίζει να χαλάσεις ολο σου το budget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bc00l είπε

με τοσο μεγάλο budget πας σε α7ιι με κιτ φακο η κάποιον άλλο. Έχει γεμίσει ο τοπος στις αγγελίες...και με λιγα κλικ.

Για apsc κατα την γνώμη μου δεν αξίζει να χαλάσεις ολο σου το budget

Είναι μια σκέψη και αυτή.. βέβαια για μένα δεν ξέρω αν θα έχει τόσο μεγάλη διαφορά η a7ii με την  a7iii.. απλά με "προβλημάτισε" το ff και αν είναι περισσότερο για επαγγελματίες. 

Επίσης, από apsc εντύπωση μου έκανε η fuji x-t20 με τον Κιτ φακό 18-55 f2.8-4 αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω κανέναν που να έχει Fujifilm ώστε να πάρω μια γνώμη ή να την δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

α7ii πάντως με τον κιτ φακο, ανετα πιάνει τα παιδιά να τρέχουν παίζουν κτλ, δοκιμασμένο. Πόσο μάλλον καμιά α7iii

Όχι, το FF δεν είναι μόνο για επαγγελματίες, κακός έχεις αυτή την εντύπωση

Ειδικά για τις συνθήκες που θες, δλδ παιδια και κλειστό χώρο, καλύτερα FF , πιο εύκολα θα παρεις αυτό που θες να φωτογραφήσεις, εφόσον το budget σου το επιτρέπει

 

Ο μόνος λογος για εμένα να μην πας σε FF σε αυτή την περίπτωση, νομιζω ειναι μόνο το μεγεθος/ογκος.
Και αυτό είναι σχετικό...γιατί και οι πιο advanced aps-c με έναν καλό φακο φτάνουν πολύ κοντα σε όγκο τις FF mirrorless... μιλάμε για διαφορά χιλιοστών ισως.. 

Επεξ/σία από bc00l
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bc00l είπε

α7ii πάντως με τον κιτ φακο, ανετα πιάνει τα παιδιά να τρέχουν παίζουν κτλ, δοκιμασμένο. Πόσο μάλλον καμιά α7iii

Όχι, το FF δεν είναι μόνο για επαγγελματίες, κακός έχεις αυτή την εντύπωση

Ειδικά για τις συνθήκες που θες, δλδ παιδια και κλειστό χώρο, καλύτερα FF , πιο εύκολα θα παρεις αυτό που θες να φωτογραφήσεις, εφόσον το budget σου το επιτρέπει

 

Ο μόνος λογος για εμένα να μην πας σε FF σε αυτή την περίπτωση, νομιζω ειναι μόνο το μεγεθος/ογκος.
Και αυτό είναι σχετικό...γιατί και οι πιο advanced aps-c με έναν καλό φακο φτάνουν πολύ κοντα σε όγκο τις FF mirrorless... μιλάμε για διαφορά χιλιοστών ισως.. 

Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εγώ την Fujifilm X-T20 με τον 18-55 κιτ φακό και μερικούς ακόμα.

Κατ'αρχήν αν έχεις συνηθίσει σε PASM ίσως σου φανεί λίγο περίεργη στη χρήση στην αρχή με όλες τις ροδέλες που έχει πάνω στο σώμα και το aperture ring πάνω στους φακούς. Μόλις το συνηθίσεις όμως είναι πάρα πολύ βολικό.

Το μεγάλο ατού της Fujifilm είναι τα εξαιρετικά έτοιμα jpeg που μπορείς να πάρεις, ειδικά για τη χρήση που αναφέρεις. Παλιότερα με την D5100 επεξεργαζόμουν πάντα τα RAW. Τώρα πλέον για εκδρομές, βόλτες και φωτογραφίες τον μικρό κρατάω το jpeg. RAW επεξεργάζομαι μόνο σε landscape που τραβάω. Έχε υπόψιν πως αν χρησιμοποιήσεις Lightroom χρειάζεται προσοχή στο sharpening.

Ο κιτ φακός είναι πολύ καλός και το 2.8 είναι πιο φωτεινό σε σύγκριση με άλλους κιτ φακούς. Εκεί που υστερεί είναι στο auto focus. Μια δυσκολία την έχω να πιάσω τον μικρό όταν κουνιέται συνεχώς. Στην X-T30 λένε πως έχει βελτιωθεί, αλλά αυξάνεται αρκετά το κόστος, χωρίς να έχεις κανένα κέρδος στην ποιότητα της φωτογραφίας.

Πολλά βίντεο με πληροφορίες για την X-T20 μπορείς να βρεις σε αυτό το youtube channel https://www.youtube.com/channel/UCRfgHb3W-Nb7uvdX85Bw0AQ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις προδιαγραφές αυτές τις καλύπτουν και dslr apsc . Π.χ. nikon d500 και canon 90d που έχει 10fps. 

Σε σχέση με ff mirrorless οι διαφορές διαστάσεων είναι ελάχιστες. 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2020 στις 7:45 ΜΜ, Axelfc είπε

Έχω εγώ την Fujifilm X-T20 με τον 18-55 κιτ φακό και μερικούς ακόμα.

Κατ'αρχήν αν έχεις συνηθίσει σε PASM ίσως σου φανεί λίγο περίεργη στη χρήση στην αρχή με όλες τις ροδέλες που έχει πάνω στο σώμα και το aperture ring πάνω στους φακούς. Μόλις το συνηθίσεις όμως είναι πάρα πολύ βολικό.

Το μεγάλο ατού της Fujifilm είναι τα εξαιρετικά έτοιμα jpeg που μπορείς να πάρεις, ειδικά για τη χρήση που αναφέρεις. Παλιότερα με την D5100 επεξεργαζόμουν πάντα τα RAW. Τώρα πλέον για εκδρομές, βόλτες και φωτογραφίες τον μικρό κρατάω το jpeg. RAW επεξεργάζομαι μόνο σε landscape που τραβάω. Έχε υπόψιν πως αν χρησιμοποιήσεις Lightroom χρειάζεται προσοχή στο sharpening.

Ο κιτ φακός είναι πολύ καλός και το 2.8 είναι πιο φωτεινό σε σύγκριση με άλλους κιτ φακούς. Εκεί που υστερεί είναι στο auto focus. Μια δυσκολία την έχω να πιάσω τον μικρό όταν κουνιέται συνεχώς. Στην X-T30 λένε πως έχει βελτιωθεί, αλλά αυξάνεται αρκετά το κόστος, χωρίς να έχεις κανένα κέρδος στην ποιότητα της φωτογραφίας.

Πολλά βίντεο με πληροφορίες για την X-T20 μπορείς να βρεις σε αυτό το youtube channel https://www.youtube.com/channel/UCRfgHb3W-Nb7uvdX85Bw0AQ

Καλή χρονιά και με υγεία!! Και εγώ αυτό κοιτούσα και προβληματιστηκα. 

Αυτές τις μέρες η αλήθεια είναι ότι χρησιμοποίησα για λίγο μια α6000 της σονυ και μια Olympus omd10 iii και γενικά σαν αίσθηση μου άρεσαν.

Η olympus μου άρεσε πάρα πολύ, είναι πολύ διασκεδαστικη αλλά νομίζω δεν βολεύει για την χρήση που θέλω λόγω του ότι είναι m4t θα χάνω αρκετά από την φωτεινότητα και ίσως από το bokeh. 

Η σονυ ωραία αλλά αν είναι να πάω σε σονυ γιατί να μην είναι μια ff?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότερες καινούργιες μηχανές έχουν από ικανοποιητικό και πάνω autofocus και σε κινούμενα θέματα. Να φανταστείς εγώ πριν κάποιο καιρό πήρα σε προσφορά μια m100 canon για την κόρη μου που είχε αρχίσει και έπαιρνε την αγαπημένη μου μονάκριβη γριούλα fuji xe-2. Ε λοιπόν την κόρη μου που είναι 7 και όχι απλά κινείται αλλά τρέχει συνεχώς την πιάνω focused με την ταπεινή m100 παραπάνω από αξιοπρεπώς... Οπότε μην σκας και πολύ για το autofocus, κοίτα τι σύστημα θα "παντρευτείς"... Φακούς ουσιαστικά παντρεύεσαι, σώματα αλλάζεις.

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Οι περισσότερες καινούργιες μηχανές έχουν από ικανοποιητικό και πάνω autofocus και σε κινούμενα θέματα. Να φανταστείς εγώ πριν κάποιο καιρό πήρα σε προσφορά από τον Κώτσου μια m100 canon για την κόρη μου που είχε αρχίσει και έπαιρνε την αγαπημένη μου μονάκριβη γριούλα fuji xe-2. Ε λοιπόν την κόρη μου που είναι 7 και όχι απλά κινείται αλλά τρέχει συνεχώς την πιάνω focused με την ταπεινή m100 παραπάνω από αξιοπρεπώς... Οπότε μην σκας και πολύ για το autofocus, κοίτα τι σύστημα θα "παντρευτείς"... Φακούς ουσιαστικά παντρεύεσαι, σώματα αλλάζεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Οι περισσότερες καινούργιες μηχανές έχουν από ικανοποιητικό και πάνω autofocus και σε κινούμενα θέματα. Να φανταστείς εγώ πριν κάποιο καιρό πήρα σε προσφορά μια m100 canon για την κόρη μου που είχε αρχίσει και έπαιρνε την αγαπημένη μου μονάκριβη γριούλα fuji xe-2. Ε λοιπόν την κόρη μου που είναι 7 και όχι απλά κινείται αλλά τρέχει συνεχώς την πιάνω focused με την ταπεινή m100 παραπάνω από αξιοπρεπώς... Οπότε μην σκας και πολύ για το autofocus, κοίτα τι σύστημα θα "παντρευτείς"... Φακούς ουσιαστικά παντρεύεσαι, σώματα αλλάζεις.

 

     Θα συμφωνήσω με το σημείο ότι παντρεύεσαι σύστημα και εδώ πρέπει να πούμε πως άσχετα αν ο φίλος που ζήτησε την άποψη όλων γύρω από το ποια μιρορλες θα ήταν πιο κατάλληλη , αυτό ακριβώς είναι και το πράγμα που θα έπρεπε να αποτελέσει το ξεκίνημα για την έρευνα του .

   Ποιό λοιπόν σύστημα μιρορλες και αναφέρομαι σε μάρκα και μοντέλο , θα είναι πιο φιλικό διαχρονικά για τον μέσο χρήστη , από πλευράς γκάμας φακών που τυχόν θα θελήσει να προσθέσει στην συνέχεια , πόσο μπορεί να κοστίσει κάτι τέτοιο κλπ , αν υπάρχει γκάμα αξεσουάρ γνήσια η after market και πόσο εύκολα βρίσκονται .

  Η κατηγορία ασχέτως μάρκας είναι τεχνικά πολύ καλά εξοπλισμένη , στην συνέχεια όμως τα πράγματα αρχίζουν να παίρνουν τον ανήφορο και ένα παράδειγμα είναι πως η Olympus έχει ιδιαίτερα ακριβούς φακούς αν πάμε στην pro σειρά , όχι προσιτούς για τον μέσο χρήστη .

  

  Λίγη περισσότερη έρευνα χρειάζεται αφού το να μεταφερθούμε από την μια μάρκα στην άλλη μελλοντικά , κάτι όχι απίθανο να συμβεί , θα κοστίσει αρκετά .

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...