Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, korakios είπε

100/730*30=4,11€ ανα μήνα

https://www.elpedison.gr/Uploads/Documents/132171/DB 018_01_01-23_Double Energy Home Smart.pdf

ρίξε μια ματιά τι υπέγραψες

φυσικά για τα 120€ υποτίθεται οτι έχεις άλλο pdf που σου στείλανε , ρίξε και εκεί μια ματιά , αν μπορείς ανέβασέ το χωρίς προσωπικά στοιχεία για τυχών περίεργους όρους

 

Screenshot_20231205_222943_Samsung Notes.jpg

Αφορα το gashomefix. Σημερα εκανα αποδοχή. Μηπως εκανα βλακεια; εχω 120ε στον 1ο λογαριασμό αλλα σύμβαση 2ετη οπου μπορω να φυγω μετα τον 12ο μηνα χωρις ποινή.  Αν φυγω πιο νωρις πληρωνω 120-10*μηνες_παραμονης.

Να φυγω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fysikos είπε

Screenshot_20231205_222943_Samsung Notes.jpg

 

αυτό είναι το κλασσικό για ρεύμα , πάλι καλά

11 λεπτά πριν, fysikos είπε

εχω 120ε στον 1ο λογαριασμό

είσαι σίγουρος ? σου στείλαν pdf ?

https://www.elpedison.gr/Uploads/Documents/133083/DB 019_02_11-23_120€ once off_NG Fix productsv2.pdf

12 λεπτά πριν, fysikos είπε

Αν φυγω πιο νωρις πληρωνω 120-10*μηνες_παραμονης.

σωστά , το θέμα είναι να μην επιστρέφεις και τα 120€ αν την κάνεις ή τα 100€ αν πας αλλού για ρεύμα (δεν το διάβασα κάπου)

15 λεπτά πριν, fysikos είπε

Να φυγω;

εξαρτάται απο το αν νομίζεις οτι τα κυμαινόμενα θα έχουν μεγαλύτερο κέρδος και οτι το ρεύμα θα συμφέρει στην ελπέ το επόμενο 12μηνο . Δεν έχω άποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν έχει δέσμευση το smart , πέρυσι νομίζω δίναν 300+€ και δεν πήγε κανένας 😂

νομιζω 24 μηνες υπογραφεις κι εχει και πεναλτυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fredd0 είπε

νομιζω 24 μηνες υπογραφεις κι εχει και πεναλτυ

το smart δεν έχει δέσμευση , αν είναι πόσταρε λινκ (άλλο πράγμα η διάρκεια , αν είναι 24μηνη)

το fix έχει 24μηνη διάρκεια και 12μηνη δέσμευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0.058€/kWh το κατηργημένο πλέον Double Home Flex στο οποίο είμαι και 0.039€/kWh το νέο Gas Max Home.
Να τους τηλεφωνήσω να μεταπηδήσω από το ένα στο άλλο ή αυτή η ισορροπία ενδέχεται να ανατραπεί;

Επίσης το 150άρι είναι μόνο για νέους πελάτες ή θα το έχω και εγώ αν μεταπηδήσω από το ένα στο άλλο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, aXer said:

0.058€/kWh το κατηργημένο πλέον Double Home Flex στο οποίο είμαι και 0.039€/kWh το νέο Gas Max Home.
Να τους τηλεφωνήσω να μεταπηδήσω από το ένα στο άλλο ή αυτή η ισορροπία ενδέχεται να ανατραπεί;

Επίσης το 150άρι είναι μόνο για νέους πελάτες ή θα το έχω και εγώ αν μεταπηδήσω από το ένα στο άλλο;

 

Το Gas Pass Home είναι αυτό που δίνει το 150άρι, ισχύει και για υφιστάμενους πελάτες.

Τις "παγίδες" τις έχουμε αναφέρει:

1) Μπορεί να φουσκώσουν τις αρχικές τιμές

2) Αν φύγεις πριν το 12μηνο, επιστρέφεις τα δώρα.

3) Αν κάψεις λίγο αέριο, επιστρέφεις μέρος των δώρων.

4) Αν είχες σκοπό να κάψεις 400 ευρώ αέριο για να ανεβάσεις τους λογαριασμούς στο επίδομα θέρμανσης ώστε να πάρεις το επίδομα των 200ευρώ, τώρα που θα έχεις έκπτωση 150ευρώ θα πρέπει να κάψεις 550 ευρώ αέριο ώστε να έχεις 400 ευρώ χρεωστικούς λογαριασμού.

Αναλυτικότερα διάβασε ό,τι γράψαμε απ'τη Παρασκευή και μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aXer είπε

0.058€/kWh το κατηργημένο πλέον Double Home Flex στο οποίο είμαι και 0.039€/kWh το νέο Gas Max Home.
Να τους τηλεφωνήσω να μεταπηδήσω από το ένα στο άλλο ή αυτή η ισορροπία ενδέχεται να ανατραπεί;

Επίσης το 150άρι είναι μόνο για νέους πελάτες ή θα το έχω και εγώ αν μεταπηδήσω από το ένα στο άλλο;

 

Τα 150 ευρώ τα παίρνεις στο GAS PASS και όχι στο GAS MAX HOME

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι απατεώνες είναι εκεί στον ΗΡΩΝ?

Αφού τους ρώτησα τις τιμές του double flex για Δεκεμβριο (μου είπαν πως δεν ανακοινωθηκανε ακομα-ψεμα) είπα ότι θέλω να αλλάξω πρόγραμμα, από το double flex στο gas max

Η αλλαγή θα γίνει λέει μετά την επόμενη εκκαθάριση, η επόμενη εκκαθάριση ρε μάστορα είναι όταν θα έχει τελειώσει ο χειμώνας σε 2 μήνες!😂

Οπότε τον χειμώνα θα τον φάτε με την μεγάλη τιμή του flex (παρόλο την πτώση του ττφ)

Εννοείτε παω αλλού.... ψάχνω 

Επεξ/σία από skantsos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, skantsos said:

Τι απατεώνες είναι εκεί στον ΗΡΩΝ?

Αφού τους ρώτησα τις τιμές του double flex για Δεκεμβριο (μου είπαν πως δεν ανακοινωθηκανε ακομα-ψεμα) είπα ότι θέλω να αλλάξω πρόγραμμα, από το double flex στο gas max

Η αλλαγή θα γίνει λέει μετά την επόμενη εκκαθάριση, η επόμενη εκκαθάριση ρε μάστορα είναι όταν θα έχει τελειώσει ο χειμώνας σε 2 μήνες!😂

Οπότε τον χειμώνα θα τον φάτε με την μεγάλη τιμή του flex (παρόλο την πτώση του ττφ)

Εννοείτε παω αλλού.... ψάχνω 

Μου είπαν ακριβώς τα ίδια. Τέλη Γενάρη επόμενη εκκαθάριση άρα χάνουμε τα 50+50 τώρα (αν και μου είπε ότι θα δωθούν τον επόμενο Δεκέμβρη-Γενάρη) και τρώμε τους 2 πιο βαριούς μήνες με το ακριβό τιμολόγιο.

Για πείτε, που πάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακή η προσφορά της elpedison αν είσαι ήδη στο ρεύμα.

Παίζει μεγάλο ρόλο και τι καταναλώσεις έχεις, αλλά η σταθερή τιμή 0.058 που δίνουν είναι σχεδόν ίδια με τα σταθερά από τις άλλες εταιρίες και παρόμοια με την τιμή που βγαίνει με βάση τα κυμαινόμενα.

Το συμβόλαιο είναι για 24 μήνες αλλά δεν επιστρέφεις τίποτα μετά τους 12, ενώ για τους πρώτους 12 στην ουσία επιστρέφεις μέρος του δώρου αφού ζητάνε 10ευρώ * (12 - μήνες παραμονής)

Αναρωτιέμαι τι γίνεται με το δώρο στο φυσικό αέριο αν αλλάξεις πάροχο στο ρεύμα. Φαντάζομαι πως αφού αποδίδεται στον πρώτο λογαριασμό φυσικού αερίου, τότε αν περιμένουμε να εκδοθεί και μετά αλλάξουμε πάροχο στο ρεύμα δεν ζητάνε πίσω το δώρο στο φυσικό αέριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σύμφωνα με το παρακάτω (αν ισχύουν), ακόμα και το 0,058 του double flex με 3,50€ πάγιο και χωρίς δέσμευση, παραμένει σχετικά από τα συμφέροντα προγράμματα. Απλά θα σύμφερε πιο πολύ να περνούσαμε στα καινούργια ΑΜΕΣΑ

https://www.insurancemarket.gr/energy/gas#prog-autonomi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, thermaikos4 είπε

ρε τον ΗΡΩΝ.. εχουμε τον πονοκεφαλο για το τι θα κανουμε με το ρευμα, τωρα ψαχνομαστε και για το φυσικο αεριο.

Εχω κακη εμπειρια και απο Ηρων στο αεριο και απο Elpedison στο ρευμα

H ευκολη λυση ειναι να εχεις παντου πχ Elin σε μη δεσμευτικο προγραμμα , δεν θα εισαι ποτε ο φτηνοτερος,ποτε ο ακριβοτερος .Συνηθως καλες τιμες.

Επεξ/σία από vagos789
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, skantsos είπε

Τι απατεώνες είναι εκεί στον ΗΡΩΝ?

Αφού τους ρώτησα τις τιμές του double flex για Δεκεμβριο (μου είπαν πως δεν ανακοινωθηκανε ακομα-ψεμα) είπα ότι θέλω να αλλάξω πρόγραμμα, από το double flex στο gas max

Η αλλαγή θα γίνει λέει μετά την επόμενη εκκαθάριση, η επόμενη εκκαθάριση ρε μάστορα είναι όταν θα έχει τελειώσει ο χειμώνας σε 2 μήνες!😂

Οπότε τον χειμώνα θα τον φάτε με την μεγάλη τιμή του flex (παρόλο την πτώση του ττφ)

Εννοείτε παω αλλού.... ψάχνω 

Καλησπέρα και από μένα,

μόλις μίλησα με Ήρων και αφού μου είπε ότι θα χρειαστεί να με καλέσει σε λίγο για να ενημερωθεί !!! μου είπε ότι η αλλαγή στα νέα προγράμματα (Pass ή Max) ισχύει από την επόμενη μέρα της τηλεφωνικής αίτησης.

Βέβαια κοίταξα τον τελευταίο λογαριασμό μου (έναντι) όπου λέει ότι επόμενη καταμέτρηση είναι για 1-15 Δεκεμβρίου και έκδοση επόμενου λογαριασμού (εκκαθαριστικού) 16-12-23.

Άρα μάλλον θα προχωρήσω στην αλλαγή... τί να πω ρε παιδιά (έπεσα ή πέσατε σε άσχετο υπάλληλο ; )

Επεξ/σία από vasilhsstr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...