Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

Πήρα δύο μετρήσεις από το ρολόι μου σε μια ευδομαδα και έχω βγάλει μέσο όρο κατανάλωσης τη μέρα 6,5 m3 την μέρα 

Πώς μπορώ να υπολογίσω το λογαριασμό μου στο περίπου? 

Είναι πολλά είναι λίγα αυτά τα νούμερα? 

Πρώτη φορά έχω αέριο στο σπίτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mastoras007 είπε

Καλημέρα σε όλους.

Πήρα δύο μετρήσεις από το ρολόι μου σε μια ευδομαδα και έχω βγάλει μέσο όρο κατανάλωσης τη μέρα 6,5 m3 την μέρα 

Πώς μπορώ να υπολογίσω το λογαριασμό μου στο περίπου? 

Είναι πολλά είναι λίγα αυτά τα νούμερα? 

Πρώτη φορά έχω αέριο στο σπίτι 

Πολλαπλασιάζεις τα κυβικά επί 11,5 και βγάζεις τις κιλοβατώρες.

Έχει όμως και φόρους, πάγια κλπ.

Τώρα για το αν είναι λίγα ή πολλά δεν μπορεί να στο πει κανείς γιατί εξαρτάται από πολλά πράγματα: πόσα σώματα έχεις, αν έχεις μονώσεις, αν είσαι σε διαμέρισμα ή μονοκατοικία, τι θερμοκρασίες έχει έξω, τι θερμοκρασία θέλεις μέσα κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Καλημέρα σε όλους.

Πήρα δύο μετρήσεις από το ρολόι μου σε μια ευδομαδα και έχω βγάλει μέσο όρο κατανάλωσης τη μέρα 6,5 m3 την μέρα 

Πώς μπορώ να υπολογίσω το λογαριασμό μου στο περίπου? 

Είναι πολλά είναι λίγα αυτά τα νούμερα? 

Πρώτη φορά έχω αέριο στο σπίτι 

χονδικα ειναι 5 ε η μερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fotisbasm είπε

χονδικα ειναι 5 ε η μερα 

Omg τόσο πολύ???

Το έχω στους 20-21 βαθμούς διαμέρισμα 110 τετραγωνικά Λάρισα έξω δεν έχει τρελό κρύο ακόμα! 

Πολλά μου φαίνονται

Το σπίτι έχει μωνοση την κλασική όταν το χτίζανε με 150€ το μήνα αν το πάμε έτσι χωντρικα τέτοια εποχή χειμώνα θα τον ποιουμε! 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, mastoras007 είπε

Omg τόσο πολύ???

Το έχω στους 20-21 βαθμούς διαμέρισμα 110 τετραγωνικά Λάρισα έξω δεν έχει τρελό κρύο ακόμα! 

Πολλά μου φαίνονται

Το σπίτι έχει μωνοση την κλασική όταν το χτίζανε με 150€ το μήνα αν το πάμε έτσι χωντρικα τέτοια εποχή χειμώνα θα τον ποιουμε! 

στο άλλο νήμα

12 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Πώς μπορώ να υπολογίσω το λογαριασμό μου στο περίπου? 

επί 11,6 και μετά επί (0,025 με 0,03 για τις ρυθμιζόμενες συν την προμήθεια του πάροχου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εδώ.

Μια που εβγαλα μια άκρη με το ρεύμα χάρη στον korakio, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και για το αέριο. Πάντα χοντρικά μιλώντας, η κατανάλωση είναι μικρή. Ουσιαστικά λειτουργεί όλο το χρόνο για το ζεστό νερό (γύρω στα 5-6 ευρώ τον μήνα) και περίπου δύο μήνες τον χρόνο ανάβει και η θέρμανση.

Τώρα ειμαι στο Φυσικό Αέριο. Θα είχε νόημα να πάω κάπου αλλού ή να κάτσω στα αβγά μου; Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που θεωρείται πιο οικονομικό για μικρές καταναλώσεις;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, terra45 είπε

Καλησπέρα και από εδώ.

Μια που εβγαλα μια άκρη με το ρεύμα χάρη στον korakio, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και για το αέριο. Πάντα χοντρικά μιλώντας, η κατανάλωση είναι μικρή. Ουσιαστικά λειτουργεί όλο το χρόνο για το ζεστό νερό (γύρω στα 5-6 ευρώ τον μήνα) και περίπου δύο μήνες τον χρόνο ανάβει και η θέρμανση.

Τώρα ειμαι στο Φυσικό Αέριο. Θα είχε νόημα να πάω κάπου αλλού ή να κάτσω στα αβγά μου; Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που θεωρείται πιο οικονομικό για μικρές καταναλώσεις;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

αν έχεις πάνω απο 4000kw το έτος (και μόνο τότε) δες το νέο του Ηρών που δίνει 3*50€ δώρο (αν έχεις κάτω απο 4000kw επιστρέφεις μέρος απο τα 150€)

υπόψιν είναι με άγνωστη τιμή προμήθειας που θα τη βγάζει ανα μήνα (δε συνδέεται με TTF)

________________

νομίζω δίνει και 50€ δώρου αν κάνεις ηλεκτρονικά εγγραφή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, korakios είπε

αν έχεις πάνω απο 4000kw το έτος (και μόνο τότε) δες το νέο του Ηρών που δίνει 3*50€ δώρο (αν έχεις κάτω απο 4000kw επιστρέφεις μέρος απο τα 150€)

υπόψιν είναι με άγνωστη τιμή προμήθειας που θα τη βγάζει ανα μήνα (δε συνδέεται με TTF)

Ευχαριστώ για την ενημέρωση και εδώ. Όχι, είναι αρκετά μικρότερη, περίπου 2.500 kWh ανά έτος.

Επεξ/σία από terra45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, terra45 είπε

Ευχαριστώ για την ενημέρωση και εδώ. Όχι, είναι αρκετά μικρότερη, περίπου 2.500 kWh ανά έτος.

τότε σου λέει επιστρέφεις το 80% απο τα 150€ (για <3000) άρα παίρνεις 30€ (συν τα 50€ ηλεκτρονικής εγγραφής)

δεν ξέρω μήπως συμφέρει και πάλι , περίμενε μήπως σου προτείνει κάποιος άλλος κάτι καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2023 στις 10:58 ΠΜ, atpanos είπε

Δεν μπαίνει καν πάγια στο αέριο στην ΔΕΗ. Δεν το επιτρέπει το mydei

image.png.32bb67312049b21fceb040d7545a508a.pngΜια χαρα μπαινει,δεν θυμαμαι με ποιον τροπο αλλα μπαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2023 στις 10:58 ΠΜ, atpanos είπε

Δεν μπαίνει καν πάγια στο αέριο στην ΔΕΗ. Δεν το επιτρέπει το mydei

Ποιος στο ειπε αυτό???

Μια χαρά μπαίνει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Omg τόσο πολύ???

Το έχω στους 20-21 βαθμούς διαμέρισμα 110 τετραγωνικά Λάρισα έξω δεν έχει τρελό κρύο ακόμα! 

Πολλά μου φαίνονται

Το σπίτι έχει μωνοση την κλασική όταν το χτίζανε με 150€ το μήνα αν το πάμε έτσι χωντρικα τέτοια εποχή χειμώνα θα τον ποιουμε! 

Ελα εκατσα και στο υπολογισα πιο καλα και ειναι 4,6 ευρω την ημερα .

τωρα για το omg  πεζουν πολλα ρολο , ο λεβητας ειναι ικανοποιητικος ? τα σωαμα τα εκανες χημικο καθαρισμο ? ειναι μονοκατοικια ? εχει μονωση? εχει κουφοματα καλα? το σπιτι ηταν κλειστο? αναψατε τωρα την θερμανση? ο θερμοστατης ειναι σταθερος ή ανεβοκατεβαζετε? 

οπως καταλαβες ειναι παρα πολλα !!! που οφειλονται σε μια καταναλωση , οπως ειπε και ο korakios υπαρχει αλλο νημα για αυτο το θεμα , απλα σου απαντησα εδω για να εχεις μια εικονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...