Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, korakios said:

εγώ το σκέφτομαι οτι αν πυροβολήσει την κάνω χαλαρά , δλδ όσο δίνει καλές τιμές οκ , αλλά αν ανεβάσει θα έχω ήδη το 50ρικο , συν κέρδος απο τις ανταγωνιστικές τιμές , οπότε δε θα με νοιάξει το 150άρι

Κοίταξα τώρα το πέναλτυ της ΔΕΗ... το πρώτο 3μηνο είναι μαζί με το ΦΠΑ 100 ευρώ. Δε φεύγω. Εσύ έχεις ξεμείνει Ελίν; Αν ναι, τότε δεν έχεις να χάσεις κάτι πηγαίνοντας ΗΡΩΝ.

Υπόψιν όμως ότι εφόσον πάρεις έκπτωση 200ευρώ... τότε για να πάρεις επίδομα θέρμανσης 200 ευρώ, θα πρέπει να κάψεις 600 ευρώ. Και μετά αν χρειαστεί να φύγεις λόγω αυξημένων τιμών τον Απρίλιο-Μάιο ή του χρόνου Οκτώβριο-Νοέμβριο-Δεκέμβριο θα δώσεις πίσω και τα 150.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Κοίταξα τώρα το πέναλτυ της ΔΕΗ... το πρώτο 3μηνο είναι μαζί με το ΦΠΑ 100 ευρώ. Δε φεύγω. Εσύ έχεις ξεμείνει Ελίν; Αν ναι, τότε δεν έχεις να χάσεις κάτι πηγαίνοντας ΗΡΩΝ.

Υπόψιν όμως ότι εφόσον πάρεις έκπτωση 200ευρώ... τότε για να πάρεις επίδομα θέρμανσης 200 ευρώ, θα πρέπει να κάψεις 600 ευρώ. Και μετά αν χρειαστεί να φύγεις λόγω αυξημένων τιμών τον Απρίλιο-Μάιο ή του χρόνου Οκτώβριο-Νοέμβριο-Δεκέμβριο θα δώσεις πίσω και τα 150.

 

korakios liked this post ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κοίταξα τώρα το πέναλτυ της ΔΕΗ... το πρώτο 3μηνο είναι μαζί με το ΦΠΑ 100 ευρώ. Δε φεύγω. Εσύ έχεις ξεμείνει Ελίν; Αν ναι, τότε δεν έχεις να χάσεις κάτι πηγαίνοντας ΗΡΩΝ.

Υπόψιν όμως ότι εφόσον πάρεις έκπτωση 200ευρώ... τότε για να πάρεις επίδομα θέρμανσης 200 ευρώ, θα πρέπει να κάψεις 600 ευρώ. Και μετά αν χρειαστεί να φύγεις λόγω αυξημένων τιμών τον Απρίλιο-Μάιο ή του χρόνου Οκτώβριο-Νοέμβριο-Δεκέμβριο θα δώσεις πίσω και τα 150.

 

Συμφωνω.....kor κατσε στ'αυγα σου και σταματα να γραφεις αλλο με κουρασες περα δωθε.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνώμη για το οφ τόπικ, αλλά μετά από ψάξιμο δεν βρήκα πού να ποστάρω την ερώτηση: 

με ρωτάει η μάνα μου αν τώρα που θα έχει σύνδεση αερίου κανονικού και όχι με μπουκάλες όπως μέχρι τώρα, πρέπει να συνδέσει και τον θερμοσίφωνα (στον οποίο ήδη πηγαίνουν οι σωλήνες του αερίου, αλλά δεν έχει γίνει η τελική επιλογή), ή να τον αφήσει στο ρεύμα. Έχουν πολύ καλό ηλιακό που εξυπηρετεί όταν υπάρχει έστω και λίγο ήλιος, αλλά για τις υπόλοιπες μέρες θα χρειάζεται εναλλακτική. Έχετε κάποια ιδέα; (στο αέριο όταν επιτέλους συνδεθεί τελείως, θα είναι στο gas control). Δεν έχω αέριο και δεν ξέρω πώς προκύπτει το ΖΝΧ μέσω αερίου, αν είναι οικονομικό, πρακτικό κτλ.

Επεξ/σία από marinna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, marinna είπε

Συγγνώμη για το οφ τόπικ, αλλά μετά από ψάξιμο δεν βρήκα πού να ποστάρω την ερώτηση: 

με ρωτάει η μάνα μου αν τώρα που θα έχει σύνδεση αερίου κανονικού και όχι με μπουκάλες όπως μέχρι τώρα, πρέπει να συνδέσει και τον θερμοσίφωνα, ή να τον αφήσει στο ρεύμα. Έχουν πολύ καλό ηλιακό που εξυπηρετεί όταν υπάρχει έστω και λίγο ήλιος, αλλά για τις υπόλοιπες μέρες θα χρειάζεται εναλλακτική. Έχετε κάποια ιδέα; (στο αέριο όταν επιτέλους συνδεθεί τελείως, θα είναι στο gas control). Δεν έχω αέριο και δεν ξέρω πώς προκύπτει το ΖΝΧ μέσω αερίου, αν είναι οικονομικό, πρακτικό κτλ.

ίσως καλύτερα εκεί

https://www.insomnia.gr/forums/topic/803651-λέβητες-αερίου-και-η-λειτουργία-τους/?do=getNewComment

ή στο άλλο λινκ του ekrepali

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

άκυρο

2 minutes ago, korakios said:

ή στο άλλο λινκ του ekrepali

Ξεάκυρο

topic σύγκρισης κόστους θέρμανσης

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

άκυρο

Ξεάκυρο 😄

 

ήμουν σίγουρος οτι θα γινόταν 😂

edit και μάντεψε : πόσταρε και στα 2 🤣

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

Υπόψιν όμως ότι εφόσον πάρεις έκπτωση 200ευρώ... τότε για να πάρεις επίδομα θέρμανσης 200 ευρώ, θα πρέπει να κάψεις 600 ευρώ. Και μετά αν χρειαστεί να φύγεις λόγω αυξημένων τιμών τον Απρίλιο-Μάιο ή του χρόνου Οκτώβριο-Νοέμβριο-Δεκέμβριο θα δώσεις πίσω και τα 150.

 

Δεν το πιασα, σχετιζεται το δωρο εκπτωση μιας εταιριας  με το επιδομα θερμανσης;

Α ναι..τωρα το καταλαβα τι εννοεις και να σαι καλα που το ανεφερες αρα.....να λειπει το βυσσινο😄

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, energy52 said:

Δεν το πιασα, σχετιζεται το δωρο εκπτωση μιας εταιριας  με το επιδομα θερμανσης;

Α ναι..τωρα το καταλαβα τι εννοεις και να σαι καλα που το ανεφερες αρα.....να λειπει το βυσσινο😄

Για να πάρεις τα 200 ευρώ απ'το επίδομα θέρμανσης, πρέπει να ανεβάσεις λογαριασμούς αξίας 400 ευρώ.

Αν έχεις -150 απ'τα μηνιαία δώρα και -50 απ'το econtract είσαι πιστωτικός -200

Για να έχεις λογαριασμό χρεωστικό 400 ευρώ, πρέπει να κάψεις 600.

Aν το πρόγραμμα έχει τιμή πχ 0.05Ε/Κwh, θα πρέπει να κάψεις 600/0.05 = 12000kw

Δεν υπολογίζω το κόστος απ'τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις για ευκολία στη συζήτηση... η ουσία είναι πως κάποιος με μικρή κατανάλωση το χειμώνα , θα πάρει τα δώρα του ΗΡΩΝ και θα πρέπει να επιστρέψει μέρος της προκαταβολής του επιδόματος θέρμανσης.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εμείς που είμαστε σε αορίστου το σκεφτόμαστε για Ήρων; καλά κατάλαβα;

Για να πάρω το δώρο 150€ πρέπει να παραμείνω 12 μήνες, σωστά;

Αν ανεβάσει τιμές στο θεό φεύγουμε και δεν παίρνουμε δώρο.

Από το τίποτα κάτι είναι και αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Χθες έγινε η αίτηση για control. Μου είπαν ότι θα μπει το 50. 
1. εγγύηση υπάρχει; Στο τηλέφωνο μου είπαν όχι αλλά στο συμβόλαιο λέει για 100 ευρώ. 
2. πέναλτι για εντός ΔΕΗ μετακίνηση σε άλλο πρόγραμμα υπάρχει;

3. πόσο είναι σήμερα η τιμή για το benefit?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, doll είπε

Καλημέρα. Χθες έγινε η αίτηση για control. Μου είπαν ότι θα μπει το 50. 
1. εγγύηση υπάρχει; Στο τηλέφωνο μου είπαν όχι αλλά στο συμβόλαιο λέει για 100 ευρώ. 
2. πέναλτι για εντός ΔΕΗ μετακίνηση σε άλλο πρόγραμμα υπάρχει;

3. πόσο είναι σήμερα η τιμή για το benefit?

 

1. Η εγγύηση δεν υπάρχει αν βάλεις πάγια μέσω κάρτας.

2. Όχι, μέχρι στιγμής δεν χρεώνουν κάτι.

3. Ο Δεκέμβριος έκλεισε στα 46€ περίπου. Οριακά καλύτερο το control δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

1. Η εγγύηση δεν υπάρχει αν βάλεις πάγια μέσω κάρτας.

2. Όχι, μέχρι στιγμής δεν χρεώνουν κάτι.

3. Ο Δεκέμβριος έκλεισε στα 46€ περίπου. Οριακά καλύτερο το control δηλαδή.

Εγώ από 1/9/2022 που ξεκίνησα να έχω αέριο και από την αρχή στην ΔΕΗ, έχω πάει από control 0,125 σε benefit και τώρα είμαι ξανά σε control 0,051€ χωρίς πάγια εντολή ποτέ δεν πλήρωσα εγγύηση. Νομίζω στους όρους που σου στέλνουν με το συμβόλαιο γράφει μηδενική εγγύηση. Νομίζω εκεί δεν αναφέρει για πάγια εντολή κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Εγώ από 1/9/2022 που ξεκίνησα να έχω αέριο και από την αρχή στην ΔΕΗ, έχω πάει από control 0,125 σε benefit και τώρα είμαι ξανά σε control 0,051€ χωρίς πάγια εντολή ποτέ δεν πλήρωσα εγγύηση. Νομίζω στους όρους που σου στέλνουν με το συμβόλαιο γράφει μηδενική εγγύηση. Νομίζω εκεί δεν αναφέρει για πάγια εντολή κάτι.

Πολύ σωστά. Κι εγώ πληρώνω το αέριο χωρίς πάγια εντολή. Το μπέρδεψα με το ρεύμα που εκεί ήταν προϋπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@doll To γράφει πάνω αριστερά στους ειδικούς όρους ότι δεν υπάρχει εγγυηση. Το 100αρικο ισχύει για όσους υπογράψουν μετά τη λήξη του promo. Και δε χρειάζεται καν να βάλεις πάγια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...