Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, korakios said:

δεν έχει σχέση το TTF με ΔΕΗ , έχει βγει ήδη 46 περίπου για Δεκ

Ναι ενοοουσα ποτε το ανεβαζουν αλλα μολις το βρηκα.

 

Αρα ειναι ~0.08% ακριβοτερο απο το σταθερο, ολα καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εκεί στα ξαφνικά ο ΗΡΩΝ κατήργησε ΟΛΑ τα υπάρχοντα προγράμματα για το αέριο και έβγαλε νέα. 

Και εμείς που ήμασταν στο double home flex τι γίνεται; Μας μετακινούν με το ζόρι ή το έχουμε όσο το κρατάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νέα προγράμματα αορίστου του Ηρών , κυμαινόμενο με τιμή κίντερ έκπληξη

https://www.heron.gr/energy/gas/gia-to-spiti/gas-pass-home/

ανακοίνωσε για Δεκ

https://www.heron.gr/media/uvyp3hq2/gas-pass-αυτονομίες.pdf

και δώρο 3*50€

το θέμα είναι αν θα ανακοινώνει νωρίς ή θα καθυστερεί όταν σφάζει

επίσης δεν έχω ιδέα πως να το βάλω στο excel και με τι τιμές , ίσως πάρω του Flex το ιστορικό , πείτε καμια ιδέα

Το σκέφτομαι με το 150άρι πάντως αν και σίγουρα θα φαρμακώσει

Επίσης δίνει και το

https://www.heron.gr/energy/gas/gia-to-spiti/gas-max-home/

με 45% και καλά έκπτωση χωρίς τα δώρα

Ουσιαστικά είναι τα παλιά flex και double flex φάση

8 λεπτά πριν, aXer είπε

Και εκεί στα ξαφνικά ο ΗΡΩΝ κατήργησε ΟΛΑ τα υπάρχοντα προγράμματα για το αέριο και έβγαλε νέα. 

Και εμείς που ήμασταν στο double home flex τι γίνεται; Μας μετακινούν με το ζόρι ή το έχουμε όσο το κρατάμε;

δεν καταργείται ένα πρόγραμμα έτσι απλά , θα σου ερχόταν ειδοποίηση , απλά δεν είναι πλέον εμπορικά διαθέσιμο

θα κοιτάς εκεί τιμές

https://www.heron.gr/xrhsima-entipa/

επιλέγεις φυσικό αέριο και το αρχείο " Τιμές δείκτη ΤΤΦα - Αυτονομίες "

μπορείς φυσικά να πας να τσιμπήσεις το 150άρι

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, korakios said:

 

μπορείς φυσικά να πας να τσιμπήσεις το 150άρι

Αυτή η "αρχική τιμή" που είναι διαφορετική ανάμεσα στα δύο προγράμματα, από που βγαίνει; Από την κούτρα τους;

Και πως θα κερδίσω 150€ αφού είμαι ΗΔΗ στον ΗΡΩΝ? Δεν είναι μόνο για νέους;

Υ.Γ. Είμαι πολύ "νέος" στο αέριο, μου ήρθε μόλις ενας λογαριασμός και αυτός πιστωτικός γιατί είχα το bonus των 50€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, aXer είπε

Αυτή η "αρχική τιμή" που είναι διαφορετική ανάμεσα στα δύο προγράμματα, από που βγαίνει; Από την κούτρα τους;

ακριβώς

φαντάσου στο flex τουλάχιστον βάζανε μια τιμή που τους άρεσε αλλά τουλάχιστον έβγαινε το flex και double flex

τώρα έχουν άλλη αρχική για το Pass με 20% και άλλη αρχική ακριβότερη για το Max 45% 😂

14 λεπτά πριν, aXer είπε

Και πως θα κερδίσω 150€ αφού είμαι ΗΔΗ στον ΗΡΩΝ? Δεν είναι μόνο για νέους;

δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα "μόνο για νέους πελάτες" , τέτοια λένε στα τηλέφωνα και όποιος τσιμπήσει

14 λεπτά πριν, aXer είπε

Υ.Γ. Είμαι πολύ "νέος" στο αέριο, μου ήρθε μόλις ενας λογαριασμός και αυτός πιστωτικός γιατί είχα το bonus των 50€

μια χαρά

___________________________________

Τελικά στο Pass που δίνει 150€ αν κάψεις κάτω απο 4500kw το 12μηνο επιστρέφεις μέρος του ποσού , όσο λιγότερο κάψεις τόσα περισσότερα δίνεις και αν φύγεις πριν το 12μηνο τα επιστρέφεις όλα 😂

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

 

Τελικά στο Pass που δίνει 150€ αν κάψεις κάτω απο 4500kw το 12μηνο επιστρέφεις μέρος του ποσού , όσο λιγότερο κάψεις τόσα περισσότερα δίνεις και αν φύγεις πριν το 12μηνο τα επιστρέφεις όλα 😂

ε εοποτε στο χρονο θα πληρωσεις tff+ (4500 * (x+y) οπου x = 150 ευρω/4500 Και y το κερδος τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fredd0 είπε

ε εοποτε στο χρονο θα πληρωσεις tff+ (4500 * (x+y) οπου x = 150 ευρω/4500 Και y το κερδος τους

δεν έχει σχέση με TTF του Ηρών

________________

Στο Max λένε για 45% αλλά στους όρους είναι 30% 😂

Αναφορά σε κείμενο

Ε3.2. «Έκπτωση - Δωρεάν Ποσότητα Κατανάλωσης»: Καθ’ όλη τη διάρκεια παραμονής του Πελάτη στο εν
θέματι Εμπορικό Πρόγραμμα, ο Προμηθευτής θα παρέχει στον Πελάτη Δωρεάν Ποσότητα Κατανάλωσης ίση
με το τριάντα επί τοις εκατό (30%) επί της Μηνιαίας Κατανάλωσης (kWh)

μετά παρακάτω λέει :
 

Αναφορά σε κείμενο

* Στην Τελική Τιμή Προμήθειας Φυσικού Αερίου ΗΡΩΝ GAS PASS, συμπεριλαμβάνεται η 30% Δωρεάν Κατανάλωση Φυσικού Αερίου

δλδ οτι στο 45% περιλαμβάνεται το 30% , πάει το κάψανε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

 

Τελικά στο Pass που δίνει 150€ αν κάψεις κάτω απο 4500kw το 12μηνο επιστρέφεις μέρος του ποσού , όσο λιγότερο κάψεις τόσα περισσότερα δίνεις και αν φύγεις πριν το 12μηνο τα επιστρέφεις όλα 😂

Και πανω που πηγα να σε ρωτησω για τα 150, αρα υπαρχει αυτη η προυποθεση αλλα και παλι νομιζω πολυ καλη φαση γιατι αμα το καις 24/7 στανταρ δεν θα καψεις 4500kw; (πρωτη χρονια με αεριο).. απο 50 ευρω για Δεκ.Ιαν. Φεβρ. θα το σκεφτω σοβαρα αν και μπορει να φαρμακωσει οπως λες οπως κι εγινε αλλωστε και με το solar στο ρευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

Και πανω που πηγα να σε ρωτησω για τα 150, αρα υπαρχει αυτη η προυποθεση αλλα και παλι νομιζω πολυ καλη φαση γιατι αμα το καις 24/7 στανταρ δεν θα καψεις 4500kw; (πρωτη χρονια με αεριο).. απο 50 ευρω για Δεκ.Ιαν. Φεβρ. θα το σκεφτω σοβαρα αν και μπορει να φαρμακωσει οπως λες οπως κι εγινε αλλωστε και με το solar στο ρευμα

και εγώ το σκέφτομαι σοβαρά , αλλά δεν έχω καθόλου εμπιστοσύνη στις τιμές αργότερα καθώς και πότε θα αξιώνεται να τις δημοσιεύει ....

Ήδη είναι ξεφτίλα αυτό που έκανε με το πρόγραμμα στα "και καλά 45%" φούσκωσε την αρχική τιμή και βγαίνει όσο το άλλο με 20% σχεδόν

___________

έτοιμο και το excel στο αέριο , φυσικά τα νέα του Ήρων δεν έχουν υπολογισμό ακριβείας , μετά απο 6μηνο θα φανεί πως τσουλάει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

2 hours ago, aXer said:

Και εμείς που ήμασταν στο double home flex τι γίνεται; Μας μετακινούν με το ζόρι ή το έχουμε όσο το κρατάμε;

Παραμένει για τους παλιούς πελάτες... εδώ φαντάσου ότι μερικοί έχουν ξεμείνει στο Flex / Double Economy που έχει καταργηθεί εδώ και 2 χρόνια και βασίζεται στο "Κόστος Προμήθειας Προμηθευτή" που είναι πολύ ακριβότεραο από ΤΤΦΑ.

Gas Max

24 minutes ago, korakios said:

και εγώ το σκέφτομαι σοβαρά , αλλά δεν έχω καθόλου εμπιστοσύνη στις τιμές αργότερα καθώς και πότε θα αξιώνεται να τις δημοσιεύει ....

Γράφει στον όρο 3.1.2 ότι οι τιμές θα ανακοινώνονται στις 28 κάθε μήνα (για τον επόμενο μήνα), πχ 28/12 για το Γενάρη.

Αυτό με το 30%, θεωρώ πως είναι τυπογραφικό. Μάλλον δεν είχαν αποφασίσει αν θα βάλουν 30% ή 45%, τελικά φούσκωσαν τιμή κι έβαλαν 45%... έφτιαξαν τα πινακάκια και ξέχασαν πως σε άλλα σημεία έγραφε 30%.

Πάντως στην αίτηση/σύμβαση προμήθειας λέει παντού 45%

Gas Pass

Spoiler

1.jpg.872e0b580d2fac02c4dac9707360db17.jpg

Πέναλτυ αποδέσμευσης με ψιλά γράμματα και όχι με πινακάκια = ο ορισμός της απάτης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Γράφει στον όρο 3.1.2 ότι οι τιμές θα ανακοινώνονται στις 28 κάθε μήνα (για τον επόμενο μήνα), πχ 28/12 για το Γενάρη.

ωραίος (τελείωσαν τα reactions) , δεν το πρόσεξα

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πέναλτυ αποδέσμευσης με ψιλά γράμματα και όχι με πινακάκια = ο ορισμός της απάτης.

γιατί το ρήτρα κατανάλωσης πως σου φαίνεται ? 🤪

για πες καμιά άποψη πάντως (για το Pass με τα 150€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, korakios said:

για πες καμιά άποψη πάντως (για το Pass με τα 150€)

Tι να πω... θα παντρευτούμε τον ΗΡΩΝ για 1 χρόνο για να μη δώσουμε πίσω τα 150 ευρώ;

Είτε ανέβoυν τα κυμαινόμενα λόγω κρύου ή γεωπολιτικών εξελίξεων, είτε βαρέσει ο ΗΡΩΝ είτε συνδιασμός των δύο... τότε πάνε στράφι τα δώρα. Δηλαδή αν η μέση τελική πάει 0.06 και κάψω 10000kw (μιλάω για τους κρύους μήνες), πάνε στράφι τα 100 ευρώ.

Ούτως ή άλλως δε φεύγω τώρα από ΔΕΗ γιατί είναι ακριβό το πέναλτυ... μετά το 9μηνο βλέπουμε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Tι να πω... θα παντρευτούμε τον ΗΡΩΝ για 1 χρόνο για να μη δώσουμε πίσω τα 150 ευρώ;

Είτε ανέβoυν τα κυμαινόμενα λόγω κρύου ή γεωπολιτικών εξελίξεων, είτε βαρέσει ο ΗΡΩΝ είτε συνδιασμός των δύο... τότε πάνε στράφι τα δώρα. Δηλαδή αν η μέση τελική πάει 0.06 και κάψω 10000kw (μιλάω για τους κρύους μήνες), πάνε στράφι τα 100 ευρώ.

Ούτως ή άλλως δε φεύγω τώρα από ΔΕΗ γιατί είναι ακριβό το πέναλτυ... μετά το 9μηνο βλέπουμε.

εγώ το σκέφτομαι οτι αν πυροβολήσει την κάνω χαλαρά , δλδ όσο δίνει καλές τιμές οκ , αλλά αν ανεβάσει θα έχω ήδη το 50ρικο , συν κέρδος απο τις ανταγωνιστικές τιμές , οπότε δε θα με νοιάξει το 150άρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...