Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, icydepths είπε

Προσπαθώ να βρώ τι πληρώνεις με το βασικό αυτόνομο plus της protergia. Δεν βγάζω άκρη. Ξέρει κάποιος; https://www.protergia.gr/spiti/fysiko-aerio-gia-spiti/autonomo/ Eυχαριστώ

TTF/1000 +0,01 (όπως και υπολογίζεται στο excel)

TTF μελλοντικές τιμές που ανα ώρα αλλάζουν

https://www.theice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-Futures/data?marketId=5408202

TTF μηνός που έκλεισαν ,γράφει στο site της Προτέργια

Δείτε τις τιμές TTF κάθε μήνα

___________

τώρα είδα έχει καιρό να ενημερωθεί ,

πας στο excel και κάτω χαμηλά έχω τις τιμές , απλά εκεί είναι ήδη δια χίλια άρα προσθέτεις 0,01

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, korakios είπε

TTF/1000 +0,01 (όπως και υπολογίζεται στο excel)

TTF μελλοντικές τιμές που ανα ώρα αλλάζουν

https://www.theice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-Futures/data?marketId=5408202

TTF μηνός που έκλεισαν ,γράφει στο site της Προτέργια

Δείτε τις τιμές TTF κάθε μήνα

___________

τώρα είδα έχει καιρό να ενημερωθεί ,

πας στο excel και κάτω χαμηλά έχω τις τιμές , απλά εκεί είναι ήδη δια χίλια άρα προσθέτεις 0,01

Στα διάφορα pdf με οδηγίες που έχει το protergia, λέει το εξής συναρπαστικό:  Διαφορά Γινομένου [Μηνός] με τα Όρια 10–29€/MWh. Είμαι σκράπας στα μαθηματικά, αλλά πως στον π**τσο αφαιρώ με όρια;  Έχω μια υποψία ότι θα είναι απλούστερο απο όσο νομίζω, αλλά θα αντέξω την ταπείνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, icydepths είπε

Στα διάφορα pdf με οδηγίες που έχει το protergia, λέει το εξής συναρπαστικό:  Διαφορά Γινομένου [Μηνός] με τα Όρια 10–29€/MWh. Είμαι σκράπας στα μαθηματικά, αλλά πως στον π**τσο αφαιρώ με όρια;  Έχω μια υποψία ότι θα είναι απλούστερο απο όσο νομίζω, αλλά θα αντέξω την ταπείνωση.

δώσε λινκ , υποτίθεται δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής

παράλληλα κατέβασε το excel και βάλε τιμές TTF 45-55 περίπου και δες τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.protergia.gr/media/iuvjqyrt/ypologismos_hreoseon_i_pistoseon_anaprosarmogis_fa_112021.pdf

 

Δουλεύει αυτό σαν link; Είναι ένα απο τα λινκ στη σελιδα του αυτονομου plus της protergia, κάτω δεξιά, αν βοηθάει. Πάντως... Δεν ξέρω αν χειρίζομαι σωστά τον πίνακα σου. Μπορώ να κάνω edit, πράξεις, τέλος πάντων, στο spreadsheet για να μου βγάζει κατευθείαν αποτελέσματα; 

Επεξ/σία από icydepths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, icydepths είπε

https://www.protergia.gr/media/iuvjqyrt/ypologismos_hreoseon_i_pistoseon_anaprosarmogis_fa_112021.pdf

 

Δουλεύει αυτό σαν link; Είναι ένα απο τα λινκ στη σελιδα του αυτονομου plus της protergia, κάτω δεξιά, αν βοηθάει.

https://www.protergia.gr/media/iuvjqyrt/ypologismos_hreoseon_i_pistoseon_anaprosarmogis_fa_112021.pdf

δεν έχει ρήτρα το συγκεκριμένο άρα το αγνοείς

2 λεπτά πριν, icydepths είπε

Πάντως... Δεν ξέρω αν χειρίζομαι σωστά τον πίνακα σου. Μπορώ να κάνω edit, πράξεις, τέλος πάντων, στο spreadsheet για να μου βγάζει κατευθείαν αποτελέσματα; 

πρώτα το κατεβάζεις και το ανοίγεις με πρόγραμμα (πχ libreoffice)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόκειται να κάνω σύνδεση αερίου στο σπίτι μου για πρώτη φορά. Εκτιμώ ότι θα καταναλώσω 8000 με 10000 κιλοβ. Είδα το excell και μάλλον συμφέρει το dei gas control. Εσας ποιά είναι η γνώμη σας , δεν έχω καμιά εμπειρία στο αέριο. Επειδή ο πάροχος που έχω στο ρεύμα είναι η elpedison το πρόγραμμα smart συμφέρει; διάβασα στις παρατηρήσεις ότι είναι άγνωστη η τιμή προμήθειας. Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, maravra είπε

Επειδή ο πάροχος που έχω στο ρεύμα είναι η elpedison το πρόγραμμα smart συμφέρει; διάβασα στις παρατηρήσεις ότι είναι άγνωστη η τιμή προμήθειας.

απο τη στιγμή που είναι άγνωστη , αδύνατον να σου απαντήσει κάποιος με σιγουριά

στο ecxel απλά έχω συντελεστή απο ιστορικό τιμών για αυτά τα προγράμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2023 στις 7:12 ΜΜ, desiro είπε

Καλησπερα!! Βγηκε κ εμενα ο λογαριασμος της ΔΕΗ απο 26/9 ως 26/11 κ με αλλαγη σε gas control 25/10!! Το 50ρικο δεν υπηρχε μεσα!! Επικοινωνησε κανενας με τη ΔΕΗ με παρομοια περιπτωση, μηπως εγινε καποιο λαθος κ το ξεχασανε? Ή απλα σε καποιους το βαζουν κ σε καποιους οχι?

Και σε εμένα δεν μπήκε το 50€. Ήμουν με 24μηνο benefit.

Στις 28/11/2023 στις 8:00 ΜΜ, tempo είπε

εγώ πάλι νομίζω ότι το 50αρικο το παίρνουν όσοι ήταν gasbenefit αορίστου, ενώ όσοι ήταν στο gasbenefit με 24μηνο συμβόλαιο όχι...

Μάλλον έτσι πρέπει να είναι.

12 ώρες πριν, fotisbasm είπε

0,042 !!! εαν συνεχισει την πτωση φυγαμε για Benefit!!!!!

Season 5 Jump GIF by NBC

Λογικα θα μεινει το control  και για Δεκεμβριο αφου το TTF  πεφτει

Falling Down Lol GIF by America's Funniest Home Videos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, fotisbasm είπε

0,042 !!! εαν συνεχισει την πτωση φυγαμε για Benefit!!!!!

Season 5 Jump GIF by NBC

Λογικα θα μεινει το control  και για Δεκεμβριο αφου το TTF  πεφτει

Και για τον Δεκέμβρη οριακά με μικροδιαφορές το control θα έχει καλύτερη τιμή απο το Benefit

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/11/2023 at 09:52, fotisbasm said:

0,042 !!! εαν συνεχισει την πτωση φυγαμε για Benefit!!!!!

Season 5 Jump GIF by NBC

Λογικα θα μεινει το control  και για Δεκεμβριο αφου το TTF  πεφτει

Έχει κανένας τελικά inside info αν θα παραμείνει στα 0,051 και για τον Δεκέμβριο;

Η λογική όπως αναφέρεις λέει ναι, αλλά ρωτάω γιατί δεν ξέρω τι να κάνω σήμερα, να πάω να κάνω την αλλαγή ή να το ρισκάρω;

Λογικά θα το αφήσω και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, djuan1988 είπε

Έχει κανένας τελικά inside info αν θα παραμείνει στα 0,051 και για τον Δεκέμβριο;

Η λογική όπως αναφέρεις λέει ναι, αλλά ρωτάω γιατί δεν ξέρω τι να κάνω σήμερα, να πάω να κάνω την αλλαγή ή να το ρισκάρω;

Λογικά θα το αφήσω και βλέπουμε.

Έτσι όπως πάει ο ttf δεν νομίζω ότι θα δούμε.καμια μεγάλη άνοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://energypress.gr/news/i-ptosi-toy-ttf-deihnei-iremo-heimona-symmahos-tis-eyropis-o-hronos-poy-tha-ferei-meiomenes

Ενημερωτικά! Τώρα πόσο σίγουροι είναι θα δείξει!

Επεξ/σία από pankostas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, HERTHAN said:

Aφηνω μονο αυτο εδω και φευγω.:ph34r:

image.png.98e93e6be9b3d64d71854ba5053c9551.png

Όπως είχε γράψει παλιά ένας συμφορουμήτης... η ΔΕΗ είναι ο καλύτερος πάροχος στο γαλαξία. Τους είχες παρεξηγήσει ρε συ... εντάξει ένα μικρό λαθάκι είχαν κάνει και σου έκοψαν το αέριο και το' κανες θέμα. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όπως είχε γράψει παλιά ένας συμφορουμήτης... η ΔΕΗ είναι ο καλύτερος πάροχος στο γαλαξία. Τους είχες παρεξηγήσει ρε συ... εντάξει ένα μικρό λαθάκι είχαν κάνει και σου έκοψαν το αέριο και το' κανες θέμα. 😄

παίζει να έχουν κρατημένο το νούμερο της παροχής και να το χειρίζεται ο πρόεδρος 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...