Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμφανίστηκε το αέριο στο mydei, σε νέα καρτέλα. Όσοι έχετε πολλές παλιές απενεργοποιημένες παροχές, θα πρέπει να κάνετε scroll για να τη δείτε.

Spoiler

4.jpg.197910536814bde48a6e6a6cd608543b.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mε ενημερωσαν απο παροχο αεριου οτι εαν σπασω συμβολαιο που εχει γινει απο αυγουστου του 2022 και μετα δεν υπαρχει ρητρα ποινης αποχωρησης. Εχει ψηφιστει νομος που απαγορεύει τις εταιρειες να χρεωνουν .ισχυει αυτο ή οχι. Εαν μου ερθει χρεωση απο την εταιρεία που φευγω τι κανω? Εμενα στο συμβολαιο γραφει Τελος προωρης λυσης συμβασης και γραφει και τα ποσα. 80 για τον 1 χρόνο 40 για τον 2ο χρονο σε Ζενίθ . 

Εγω εκανα συμβολαιο το Σεπτεμβριο του 2023 στην ζενιθ. Και θα φυγω σχεδον απο τις πρωτες μερες που θα συνδεθω στο δικτυο του

Επεξ/σία από jtkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, jtkar είπε

Mε ενημερωσαν απο παροχο αεριου οτι εαν σπασω συμβολαιο που εχει γινει απο αυγουστου του 2022 και μετα δεν υπαρχει ρητρα ποινης αποχωρησης. Εχει ψηφιστει νομος που απαγορεύει τις εταιρειες να χρεωνουν .ισχυει αυτο ή οχι. Εαν μου ερθει χρεωση απο την εταιρεία που φευγω τι κανω? Εμενα στο συμβολαιο γραφει Τελος προωρης λυσης συμβασης και γραφει και τα ποσα. 80 για τον 1 χρόνο 40 για τον 2ο χρονο σε Ζενίθ . 

Εγω εκανα συμβολαιο το Σεπτεμβριο του 2023 στην ζενιθ. Και θα φυγω σχεδον απο τις πρωτες μερες που θα συνδεθω στο δικτυο του

ο νόμος αφορά το ρεύμα, μην ακούς τι λέει ο κάθε πικραμένος υπάλληλος

80€ πληρώνεις

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2023 στις 6:13 ΜΜ, korakios είπε

ΔΕΣΦΑ είναι ο διαχειριστής δικτύου και έχει αρμοδιότητα στην εισαγωγή αερίου στην Ελλάδα

ΕΔΑ Θεσσαλίας-Θεσ/κης-Αττικής με τη ΔΕΔΑ ενώθηκαν και  διαχειρίζονται το δίκτυο μεταφοράς εσωτερικά στην Ελλάδα (μέσω αγωγών ή δεξαμενών )

η ΔΕΠΑ έχει πολυσύνθετο ρόλο (παλιά νομίζω ήταν με τη ΔΕΣΦΑ) και είναι αρμόδια για το δίκτυο στην Ελλάδα , έργα , διανομή φυσικού αερίου σε προμηθευτές κτλ

δεν υπάρχουν δημόσιοι πάροχοι αερίου , δες τα προγράμματα που έχουν οι πάροχοι στην καρφιτσωμένη ανάρτηση 

Ευχαριστώ.

Η κατάσταση αυτή των παροχών που περιέγραψες αφορά είτε τροφοδότηση ακινήτων, είτε οχημάτων με φυσικό αέριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,

Ειχα κανει τον Απριλιο στην ΔΕΗ το MY HOME GAS BENEFIT  με κοστος: 1,03 * Τιμη TTF + 0.004 και 5 ευρω τον μηνα παγιο.  Αξιζει να παω σε καποιο άλλο στην ΔΕΗ ή σε καποιον άλλο παροχο? Οπως το βλεπω θα εχω  προστιμο 60 ευρω, το θεμα ειναι να αξιζει η αλλαγη.

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, gousias είπε

Η κατάσταση αυτή των παροχών που περιέγραψες αφορά είτε τροφοδότηση ακινήτων, είτε οχημάτων με φυσικό αέριο;

δεν έγραψα για παρόχους , για αίτηση παροχής κάνεις στην ΕΔΑ/ΔΕΔΑ της περιοχής σου και θα χρειαστεί να κάνεις σύμβαση με πάροχο .

Για τροφοδοσία cng για οχήματα με φυσικό αέριο , υπεύθυνη (για το χάλι) είναι η ΔΕΠΑ και συγκεκριμένα η θυγατρική της , Fisikon

edit Προς το παρών ΔΕΠΑ/fisikon είναι δημόσια , επίσης για cng υπάρχουν και ιδιώτες

4 λεπτά πριν, Amlet είπε

Καλησπερα παιδια,

Ειχα κανει τον Απριλιο στην ΔΕΗ το MY HOME GAS BENEFIT  με κοστος: 1,03 * Τιμη TTF + 0.004 και 5 ευρω τον μηνα παγιο.  Αξιζει να παω σε καποιο άλλο στην ΔΕΗ ή σε καποιον άλλο παροχο? Οπως το βλεπω θα εχω  προστιμο 60 ευρω, το θεμα ειναι να αξιζει η αλλαγη.

Ευχαριστω πολυ!

το αν αξίζει εξαρτάται απο το πόσο θεωρείς θα είναι το TTF

η ΔΕΗ έχει ένα σταθερό (που μπαίνεις αζημίως και ανάλογα τον υπάλληλο μπορεί να πάρεις και τα 50€ δώρου ή όχι)  υπάρχει λινκ στο excel για ποστ εδώ που κάνει σύγκριση

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, korakios είπε

το αν αξίζει εξαρτάται απο το πόσο θεωρείς θα είναι το TTF

η ΔΕΗ έχει ένα σταθερό (που μπαίνεις αζημίως και ανάλογα τον υπάλληλο μπορεί να πάρεις και τα 50€ δώρου ή όχι)  υπάρχει λινκ στο excel για ποστ εδώ που κάνει σύγκριση

Επειδη δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω για αυτο ερωτω. Σε περιπτωση επιδοτησης, θα παρουν τα σταθερα και τα κυμαινομενα προγραμματα?

 

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Amlet είπε

Επειδη δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω για αυτο ερωτω. Σε περιπτωση επιδοτησης, θα παρουν τα σταθερα και τα κυμαινομενα προγραμματα?

 

Ευχαριστω πολυ

δεν υπαρχει ουτε 1.1000000000 πιθανοτητα επιδοτησης

αλλα απο οσο θυμαμαι , περσυ τα σταθερα δεν πηραν, αν σ' ενδιαφερει η φιλοσοφικη πλευρα του θεματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Amlet είπε

Επειδη δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω για αυτο ερωτω.

δε μπορεί να σου πει κανένας πόσο θα είναι το TTF απο Ιανουάριο

Νοέμβριο περίπου στο 46,8 έκλεισε , για Δεκέμβριο μέχρι στιγμής δείχνει οτι θα κλείσει στα ίδια περίπου

21 λεπτά πριν, Amlet είπε

Σε περιπτωση επιδοτησης, θα παρουν τα σταθερα και τα κυμαινομενα προγραμματα?

ούτε αυτό το γνωρίζουμε , πέρυσι χειμώνα δεν πήραν edit τα σταθερά , φέτος χλωμό μέχρι και για τα κυμαινόμενα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δευτέρα επιτέλους παιρνω e-mail απο την ΔΕΗ οτι ο ελεγχος των δικαιολογητικών ειναι ΟΚ(αφου εστειλα 7 φορες το μισθωτηριο) και οτι απο εδω και πέρα ειναι υπευθυνή η ΕΔΑ για την πορεία της επανασύνδεσης.
Σήμερα παιρνω στην ΕΔΑ τηλέφωνο να δώ τι γίνεται και μου λέει η κοπέλα
"Έχει έρθει το αίτημα απο τον πάροχο ΣΗΜΕΡΑ, όμως τους έχουμε απαντήσει οτι δεν ειναι ολοκληρωμένο"
την ρωτάω τι ακριβώς λείπει και μου λέει επι λέξη
"Δεν εχουν στείλει αίτημα αλλαγής εκπροσώπησης και αίτημα επανασύνδεσης".(Τι σκατά στείλανε θα 'θελα να ξερα.)
Παιρνω το 8009001000, λεω στην κοπέλα τι μου είπαν απο την ΕΔΑ με απορία τι ακριβώς στείλανε.
"Οχι μου λέει εμεις τα έχουμε στείλει αυτα, αλλα θα ενημερώσω το αρμόδιο τμήμα να τα στείλει"
Οχι να τα στείλουν ξανα, αλλα να τα στείλουν.
Ειλικρινά δεν ξέρω πλέον τι σκατα πρέπει να κάνω με αυτους τους μπετόστοκους. Απο την μία λέω να τους πάρω τηλ. να το ακυρώσω και να κάνω αιτήμα σε κάποια άλλη εταιρία , απο την άλλη περιμένω ποσο καιρό και δεν με παίρνει να καθυστερήσει και άλλο καθώς το σπίτι ειναι μονοκατοικία και ενα κομμάτι μεσα στην γη και εχει κωλόκρυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TasosPk είπε

Δευτέρα επιτέλους παιρνω e-mail απο την ΔΕΗ οτι ο ελεγχος των δικαιολογητικών ειναι ΟΚ(αφου εστειλα 7 φορες το μισθωτηριο) και οτι απο εδω και πέρα ειναι υπευθυνή η ΕΔΑ για την πορεία της επανασύνδεσης.
Σήμερα παιρνω στην ΕΔΑ τηλέφωνο να δώ τι γίνεται και μου λέει η κοπέλα
"Έχει έρθει το αίτημα απο τον πάροχο ΣΗΜΕΡΑ, όμως τους έχουμε απαντήσει οτι δεν ειναι ολοκληρωμένο"
την ρωτάω τι ακριβώς λείπει και μου λέει επι λέξη
"Δεν εχουν στείλει αίτημα αλλαγής εκπροσώπησης και αίτημα επανασύνδεσης".(Τι σκατά στείλανε θα 'θελα να ξερα.)
Παιρνω το 8009001000, λεω στην κοπέλα τι μου είπαν απο την ΕΔΑ με απορία τι ακριβώς στείλανε.
"Οχι μου λέει εμεις τα έχουμε στείλει αυτα, αλλα θα ενημερώσω το αρμόδιο τμήμα να τα στείλει"
Οχι να τα στείλουν ξανα, αλλα να τα στείλουν.
Ειλικρινά δεν ξέρω πλέον τι σκατα πρέπει να κάνω με αυτους τους μπετόστοκους. Απο την μία λέω να τους πάρω τηλ. να το ακυρώσω και να κάνω αιτήμα σε κάποια άλλη εταιρία , απο την άλλη περιμένω ποσο καιρό και δεν με παίρνει να καθυστερήσει και άλλο καθώς το σπίτι ειναι μονοκατοικία και ενα κομμάτι μεσα στην γη και εχει κωλόκρυο.

για νέα σύνδεση πήγες ΔΕΗ ? Γενικά ΔΕΗ μόνο κατάστημα , αν μπλέξεις δε βγαίνει άκρη εύκολα

Για νέα σύνδεση θα έκανα αίτηση στη Φυσικό Αέριο ή Ελίν ή κάπου που να μην έχει δέσμεσυη (ίσως όχι Ηρών) και μετά ΔΕΗ  (πάλι κατάστημα)

___________________________

Έβγαλε η Ελίν 2 νέα προγράμματα (αντικατέστησε τα προηγούμενα) με προμήθεια 0,006 και 0,004

https://energy.elin.gr/fysiko-aerio-new/gia-to-spiti-fysiko-aerio-aftonomes-paroxes/gas-on-home-easy/

https://energy.elin.gr/fysiko-aerio-new/gia-to-spiti-fysiko-aerio-aftonomes-paroxes/gas-on-home-relax/

μπηκαν στο excel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα πήρα στην ΔΕΗ για το GasControl τηλεφώνο και σαν ενοικιαστής όντως ζητάνε στοιχεία ιδιοκτήτη όπως διευθυνση κατοικίας του ΑΦΜ τηλεφωνο και E-mail ή μονο σε εμενα τα ζήτησε αυτα; 
Είναι και λιγο περίεργος για να του τα ζητήσω. ΑΦΜ βρίσκω απο το μισθωτήριο απλά δε ξέρω διευθύνση.
Που κολλάει όμως ο ιδιοκτήτης στο πρόγραμμα που θα βάλω εγώ;

(Είμαι ήδη στο Benefit και θελω να παω στο Control)

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

Καλησπέρα πήρα στην ΔΕΗ για το GasControl τηλεφώνο και σαν ενοικιαστής όντως ζητάνε στοιχεία ιδιοκτήτη όπως διευθυνση κατοικίας του ΑΦΜ τηλεφωνο και E-mail ή μονο σε εμενα τα ζήτησε αυτα; 
Είναι και λιγο περίεργος για να του τα ζητήσω. ΑΦΜ βρίσκω απο το μισθωτήριο απλά δε ξέρω διευθύνση.
Που κολλάει όμως ο ιδιοκτήτης στο πρόγραμμα που θα βάλω εγώ;

(Είμαι ήδη στο Benefit και θελω να παω στο Control)

κάποιος το είχε αναφέρει , απλά έπεσες σε δεινόσαυρο , ή πας κατάστημα ή παίρνεις συνέχεια τηλέφωνα μέχρι να πετύχεις υπάλληλο . Η μόνη λογική εξήγηση είναι να θέλει η ΕΔΑ κάποια στοιχεία αλλά και πάλι δεν έχει σχέση ο πάροχος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, ExTaCy1337 said:

Καλησπέρα πήρα στην ΔΕΗ για το GasControl τηλεφώνο και σαν ενοικιαστής όντως ζητάνε στοιχεία ιδιοκτήτη όπως διευθυνση κατοικίας του ΑΦΜ τηλεφωνο και E-mail ή μονο σε εμενα τα ζήτησε αυτα; 
Είναι και λιγο περίεργος για να του τα ζητήσω. ΑΦΜ βρίσκω απο το μισθωτήριο απλά δε ξέρω διευθύνση.
Που κολλάει όμως ο ιδιοκτήτης στο πρόγραμμα που θα βάλω εγώ;

(Είμαι ήδη στο Benefit και θελω να παω στο Control)

Και εμένα στο τηλέφωνο μου τα είχαν ζητήσει.

Μετά πήγα στο κατάστημα και δεν τα ζήτησαν.

Γενικά όσον αφορά την ΔΕΗ, νομίζω ότι αν έχεις την δυνατότητα να πας σε κατάστημα, θα γίνει η δουλειά σου και άμεσα και σίγουρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

για νέα σύνδεση πήγες ΔΕΗ ? Γενικά ΔΕΗ μόνο κατάστημα , αν μπλέξεις δε βγαίνει άκρη εύκολα

Για νέα σύνδεση θα έκανα αίτηση στη Φυσικό Αέριο ή Ελίν ή κάπου που να μην έχει δέσμεσυη (ίσως όχι Ηρών) και μετά ΔΕΗ  (πάλι κατάστημα)

___________________________

Έβγαλε η Ελίν 2 νέα προγράμματα (αντικατέστησε τα προηγούμενα) με προμήθεια 0,006 και 0,004

https://energy.elin.gr/fysiko-aerio-new/gia-to-spiti-fysiko-aerio-aftonomes-paroxes/gas-on-home-easy/

https://energy.elin.gr/fysiko-aerio-new/gia-to-spiti-fysiko-aerio-aftonomes-paroxes/gas-on-home-relax/

μπηκαν στο excel

Ναι για νέα συνδεση και ταυτοχρονα επανασυνδεση καθως η παροχη ηταν κομμενη απο τα χρεη του προηγουμενου ενοικιαστη.

Δεν προλαβαινα τα καταστηματα λογω ωραριου και τελικα την εκανα τηλεφωνικα/ηλεκτρονικα αλλα καταλαβα οτι καραεμπλεξα.

Θα ξαναπαρω αύριο στην ΕΔΑ και αν μου πουν παλι οτι η ΔΕΗ το έλουσε θα παρω την ΔΕΗ και θα ακυρωσω.

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι αν όντως έκανε την λαλακια η ΔΕΗ η αν απο την ΕΔΑ μου λενε μπαρουφες.Μου φαίνεται υπερβολικο ομως το να εxουν στειλει αιτημα στην ΕΔΑ χωρις να εχουν αναφερει επανασύνδεση και αλλαγη εκπροσωπησης.Οσο κωλοχανειο και να ειναι μου φαίνεται περιεργο και υποπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...