Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, Thresh said:

Φίλη μου που ηταν σε αορίστου χρόνου συμβόλαιο (Benefit) το πήρε, είδα τον λογαριασμό της χθες, εγώ που ήμουν σε 24μηνο Benefit όχι.

Κι οι 2 μας στο κατάστημα Αμαρουσίου.

Mε υπογραφή στο 2σέλιδο σωστά;

Για να βγει άκρη πρέπει όλοι να γράψετε πώς κανατε την αλλαγή κι αν υπογράψατε ή όχι.

Just now, dasnowy said:

Εγώ που ανανέωσα τηλεφωνικά από το παλιό control στο νέο πήρα το 50άρικο.

Υπέγραψες χαρτί ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Είχες δέσμευση στο benefit;

ναι ημουν σ 24μηνο benefit και εκανα αλλαγη τηλεφωνικα σε control. ακομα δεν ανοιγει ο λογαριασμος αλλα 50 ευρω σιγουρα δεν εκαψα τον οκτωβρη αρα αν το ειχα παρει το 50ρι θα ηταν πιστωτικος 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ekrepali said:

Mε υπογραφή στο 2σέλιδο σωστά;

Για να βγει άκρη πρέπει όλοι να γράψετε πώς κανατε την αλλαγή κι αν υπογράψατε ή όχι.

Υπέγραψες χαρτί ή όχι;

Όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fredd0 είπε

ε λογικα αν ειχατε δεσμευση και πηγατε κοντρολ δε θα σας δωσουν το 50ρι (αφου "σπασατε" δεσμευση)

εκει που τελειώνει η λογική ξεκινά η ΔΕΗ 😛

όσοι τυχεροί πέτυχαν υπάλληλο και τους έστειλε τη σύμβαση με το 50ρικο , άσχετα που είχαν υπόλοιπο δέσμευσης απο το benefit , το τσίμπησαν

τώρα αν κάποιο πέτυχαν και τζιμάνι που πάτησε λάθος κουμπάκι στην αλλαγή τηλεφωνικά , μια χαρά ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρούλα πάνε οι τιμές του TTF προς το παρόν,δεν χρειάζεται να βάλει κανείς το κεφάλι του στον τορβά της ΔΕΗ για 2 χρόνια,θα φάει το 50ρικό για αποδέσμευση κάποια στιγμή την επόμενη χρονιά.Για αυτούς που καταναλώνουν αέριο κυρίως  για θέρμανση,υπάρχει και το τίμιο πρόγραμμα χωρίς δέσμευση της Elin,που πληρώνεις μόνο την τιμή TTF της αγοράς(με ένα τσιμπημένο πάγιο βέβαια) και με συμμετοχή σε ενδεχόμενη επιδότηση μέσω ΔΕΠΑ,κάτι που δεν έγινε με το σταθερό της ΔΕΗ τον περασμένο χειμώνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

12μηνο είναι όχι 2 χρόνια.

Οπότε βασικά είναι για να περάσει ο χειμώνας.  Γιατί από τον Απρίλιο μέχρι τον Οκτώβριο θα το χρησιμοποιούμε μόνο για ζεστό νερό.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηδη φτανει σε τιμη προτου ξεκινησουν οι μαχες στη Γαζα.

https://www.ice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-Futures/data?marketId=5667240&span=1

το ιδιο συμβαινει και με το πετρελαιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, apouxereis said:

Μια χαρούλα πάνε οι τιμές του TTF προς το παρόν,δεν χρειάζεται να βάλει κανείς το κεφάλι του στον τορβά της ΔΕΗ για 2 χρόνια,θα φάει το 50ρικό για αποδέσμευση κάποια στιγμή την επόμενη χρονιά.

Mε τέτοιο καιρό και αποθήκες στο 99%, θα'πρεπε το TTF να'ναι 25-30, όχι 46.

Παίζουν παιχνίδια οι traders, περιμένουν να πέσουν οι θερμοκρασίες απ'την επόμενη βδομάδα για να κρατηθεί το TTF στο ~50, ώστε με τις παγωνιές να πάει πάνω από 50.

Σε κάθε περίπτωση οι διαφορές σταθερου-κυμαινόμενου φέτος, μάλλον θα είναι μικρές.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Εγώ εχω και Ρευμα και Αεριο απο παλια στην Ζενιθ δεν τα εχω πειραξει. Στο Αέριο έχω το Gas Home Easy και στο Ρευμα το Power Home Max και μου στειλανε επειδη ληγει κ δεν υπάρχει το συγκεκριμένο μας προτείνουν να βάλουμε το Gas Home Now. Πιστεύεται αξιζει να το κάνω και να μείνω εκεί ή να πάμε στην ΔΕΗ στο σταθερό μόνο το αέριο? Ειδα τους πινακες για τις καταναλώσεις που κάνω τον χρόνο και φουσκωσα κανα 1000kw/h και την τιμή του ttf την εβαλα κανα 100ρι (αν ανέβει) να δώ τι συμφέρει και τι οχι, και βλέπω τεράστια διαφορά με το σταθερό της ΔΕΗ. Ερωτηση 1. Δεν νομίζω να εχω καποια ρητρα σε περίπτωση π φυγω τώρα απο εκει καθως μ στειλανε το χαρτι αυτό. 2. Αξιζει να χω το ρευμα στη Ζενιθ και το αεριο στην ΔΕΗ. 3. Συμφέρει η μετάβαση στην ΔΕΗ λαμβάνοντας υπόψιν και την τιμή αλλά και τους ενδοιασμους π παραθετω στα 1&2; Και επισης που διάβασα σε προηγούμενες σελιδες αναδρομικες χρεωσεις διανομής, φαντάζομαι σε εναν νεο συνδρομητή δεν θα ισχυει. Ευχαριστώ.

Επισης στις παρατηρήσεις στο Excel για το Gas Home Now, αλλα και στο χαρτί π στείλανε, αναφέρει οτι τα Χ και Υ στην συνάρτηση υπολογισμου Χ * ΤΤF + Y αλλάζουν. Φαντάζομαι οχι δραματικα...

Επεξ/σία από antonio91tech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, antonio91tech είπε

Καλησπέρα σας. Εγώ εχω και Ρευμα και Αεριο απο παλια στην Ζενιθ δεν τα εχω πειραξει. Στο Αέριο έχω το Gas Home Easy και στο Ρευμα το Power Home Max και μου στειλανε επειδη ληγει κ δεν υπάρχει το συγκεκριμένο μας προτείνουν να βάλουμε το Gas Home Now. Πιστεύεται αξιζει να το κάνω και να μείνω εκεί ή να πάμε στην ΔΕΗ στο σταθερό μόνο το αέριο? Ειδα τους πινακες για τις καταναλώσεις που κάνω τον χρόνο και φουσκωσα κανα 1000kw/h και την τιμή του ttf την εβαλα κανα 100ρι (αν ανέβει) να δώ τι συμφέρει και τι οχι, και βλέπω τεράστια διαφορά με το σταθερό της ΔΕΗ. Ερωτηση 1. Δεν νομίζω να εχω καποια ρητρα σε περίπτωση π φυγω τώρα απο εκει καθως μ στειλανε το χαρτι αυτό. 2. Αξιζει να χω το ρευμα στη Ζενιθ και το αεριο στην ΔΕΗ. 3. Συμφέρει η μετάβαση στην ΔΕΗ λαμβάνοντας υπόψιν και την τιμή αλλά και τους ενδοιασμους π παραθετω στα 1&2; Και επισης που διάβασα σε προηγούμενες σελιδες αναδρομικες χρεωσεις διανομής, φαντάζομαι σε εναν νεο συνδρομητή δεν θα ισχυει. Ευχαριστώ.

Επισης στις παρατηρήσεις στο Excel για το Gas Home Now, αλλα και στο χαρτί π στείλανε, αναφέρει οτι τα Χ και Υ στην συνάρτηση υπολογισμου Χ * ΤΤF + Y αλλάζουν. Φαντάζομαι οχι δραματικα...

Από 31 και πάνω το TTF σε συμφέρει το Control. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Mε τέτοιο καιρό και αποθήκες στο 99%, θα'πρεπε το TTF να'ναι 25-30, όχι 46.

Παίζουν παιχνίδια οι traders, περιμένουν να πέσουν οι θερμοκρασίες απ'την επόμενη βδομάδα για να κρατηθεί το TTF στο ~50, ώστε με τις παγωνιές να πάει πάνω από 50.

Σε κάθε περίπτωση οι διαφορές σταθερου-κυμαινόμενου φέτος, μάλλον θα είναι μικρές.

Και γω δεν βλέπω μεγάλες διαφορές να προκύπτουν,τη διαφορά θα κάνουν τυχόν επιδοτήσεις(εάν δωθούν και πού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...