Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, energy52 είπε

Για Φυσικο αεριο οικιακο πληρες ποια η τιμη που εδωσε για Νοεμβριο, ξερουμε; απ τον πινακα δε βγαζω ακρη..παντως ειναι το μοναδικο με μηδενικο παγιο..αλλα αγνωστη η προμηθεια, δεν παει βασει ttf..τσπ περιμενω και τον πρωτο λογαριασμο και θα ανεβασω! 

ποιον Νοέμβριο , μέχρι πριν 2 εβδομάδες είχει Ιούνιο και τώρα έβγαλε για Αύγουστο 😂

χαμηλά στο ιστορικό τιμών έχω απο Σεπ και Οκτ επειδή πόσταρε μέλος

4 ώρες πριν, serafeim71 είπε

Γεια σας ,κατεβασα το Exel  του φιλου korakios ,αλλα χρειαζωμαι βοήθεια πως θα το διαβάσω μεταφράσω 

για την Elpedison -smart 

Ευχαριστω

το smart δεν πάει βάσει TTF αλλά έχω βάσει του ιστορικού τιμών συναρτήσει ιστορικού τιμων μια απλή φόρμουλα α*TTF , δλδ άγνωστο τι τιμές θα βάλει είναι καθαρά εκτίμηση

στο excel βάζεις TTF που νομίζεις οτι θα ισχύει και τις κιλοβατώρες που καις ...

αν πάλι μπερδεύεσαι , πόσταρε αλλά με συγκεκριμένη ερώτηση να μπορώ να απαντήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, serafeim71 είπε

Ερωτηση που μπορω να δω τι κιλοβατωρες  καιω .?

επειδει ο λογαριασμος ερχεται ηλεκτρονικα ,μπορω ν το δω μονος μου.?

γράφει ο λογαριασμός σου κανονικά και τα κυβικά (δε σε ενδιαφέρει) αλλά και τα κιλοβάτ

είτε είναι στην αρχή του λογαριασμού , είτε απλά βλέπεις kw επί τη χρέωση στην ανάλυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, korakios είπε

ποιον Νοέμβριο , μέχρι πριν 2 εβδομάδες είχει Ιούνιο και τώρα έβγαλε για Αύγουστο 😂

 

Κατσε θα τους παρω αυριο τηλ να δω τι απαντηση θα παρω..εντωμεταξυ ο 6ψηφιος αριθμος που εχουν χρεωνεται εξτρα απο vodafone σταθερο που τους ειχα παρει, πηρα λογαριασμο και ειδα 3,5ευρω επιπλεον αν ειναι δυνατον...

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

Κατσε θα τους παρω αυριο τηλ να δω τι απαντηση θα παρω..εντωμεταξυ ο 6ψηφιος αριθμος που εχουν χρεωνεται εξτρα απο σταθερο που τους ειχα παρει, πηρα λογαριασμο και ειδα 3,5ευρω επιπλεον αν ειναι δυνατον...

ποιο νούμερο λες ? τεσπα αποφυγέ το , νόμιζα μόνο τα 5ψήφια είχαν χρέωση

το νου σου να σου πουν χωρίς ρυθμιζόμενες χρεώσεις , αν σε ρωτήσει περιοχή (αλλάζουν ανα περιοχή) να είσαι ψυλλιασμένος οτι θα σου πει λάθος (ακριβότερες) τιμές , ζήτα μόνο τη χρέωση προμήθειας (και όχι για το έξτρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, korakios είπε

γράφει ο λογαριασμός σου κανονικά και τα κυβικά (δε σε ενδιαφέρει) αλλά και τα κιλοβάτ

εκεί κοιτάς

Spoiler

image.png.dd2b415f743866069129fb99310add57.png

2923,79kw

επίσης σβήσε το αρχείο ή ζήτα απο mod να το διαγράψει αν δε μπορείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

ποιο νούμερο λες ? τεσπα αποφυγέ το , νόμιζα μόνο τα 5ψήφια είχαν χρέωση

το νου σου να σου πουν χωρίς ρυθμιζόμενες χρεώσεις , αν σε ρωτήσει περιοχή (αλλάζουν ανα περιοχή) να είσαι ψυλλιασμένος οτι θα σου πει λάθος (ακριβότερες) τιμές , ζήτα μόνο τη χρέωση προμήθειας (και όχι για το έξτρα)

Λεω για το 181133 εχει χρεωση και μαλιστα μεγαλη...Μολις τωρα πηρα στο αλλο που εχουν το 2177181133 οντως με ρωτησε για περιοχη και μου ειπε για Οκτωβρη 0,046 (χρεωση προμηθειας το ειπα😄) και μαλλον Νοεμβρη το ιδιο αλλα το πρωτο 10ημερο βγαινουν οι τιμες για τον τρεχω μηνα και δεν εχουν αναρτηθει στο σαιτ ακομη.....

Μου ειπε επισης οτι ακομη η ΔΕΔΑ δεν τους εχει ενημερωσει για ενεργοποιηση της γραμμης που εγινε απ τις 18/10 οποτε δεν μπορει και να εκδωθει λογαριασμος μεχρι να γινει..

Απορια..Η ΔΕΔΑ ποσο καιρο θελει να ενημερωσει παροχο κανα μηνα;;τσπ θα δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@serafeim71 Σου απάντησαν παραπάνω για τις κιλοβατώρες...

Αν η ερώτηση σου αφορά πώς μπορείς να υπολογίσεις πόσες κιλοβατώρες καις κατά τη διάρκεια του χειμώνα, πριν έρθει ο λογαριασμός...

1) Κάνεις διαίρεση kw/κυβικά πχ 2923/248 = 11.7 Σημειώνεις αυτό το συντελεστή.

2) Κοιτάς τη τελευταία ένδειξη που πήρε η ΕΔΑ, δηλαδή 1756

3) Αν ο μετρητής σου αυτή τη στιγμή γράφει πχ 1956... τότε έχεις κάψει 200 κυβικά, επί 11.7 = 2340kw

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, energy52 said:

.Μολις τωρα πηρα στο αλλο που εχουν το 2177181133 οντως με ρωτησε για περιοχη και μου ειπε για Οκτωβρη 0,046 (χρεωση προμηθειας το ειπα😄) και μαλλον Νοεμβρη το ιδιο αλλα το πρωτο 10ημερο βγαινουν οι τιμες για τον τρεχω μηνα και δεν εχουν αναρτηθει στο σαιτ ακομη.....

εντελώς χαζοί είναι , διώχνουν και υποψήφιους πελάτες όταν λένε ακριβότερες τιμές

0,0467 είναι για Οκτ

για Νοέ αν είναι παραπάνω πάρε τηλ να σου δώσει τη διαφορά 😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβγαλε λογαριασμους οκτωβριου η δεη, με αλλαγη απο gas benefit σε control δεν εδωσε 50ρι κατα 99%. μαλλον τα παιξε η μηχανογραφηση τους και εδωσαν 50ρι σε καποιους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, antonios1988_ said:

εβγαλε λογαριασμους οκτωβριου η δεη, με αλλαγη απο gas benefit σε control δεν εδωσε 50ρι κατα 99%. μαλλον τα παιξε η μηχανογραφηση τους και εδωσαν 50ρι σε καποιους. 

Μάλλον όποιος έβαλε υπογραφή σε χαρτί, θα πάρει 50άρικο... όποιος έκανε προφορικά την αλλαγή δε θα πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μάλλον όποιος έβαλε υπογραφή σε χαρτί, θα πάρει 50άρικο... όποιος έκανε προφορικά την αλλαγή δε θα πάρει.

εγω πιστευω οτι στους λογαριασμους που βγηκαν με επιτοπια μετρηση δηλαδη οποτε ναναι ημερομηνιακα μπηκε πριν προλαβουν να το διορθωσουν ενω για ολους τους υπολοιπους με τηλεμετρηση που βγηκαν ταυτοχρονα σημερα δεν υπαρχει το 50ρι. οπως και να χει το νορμαλ ηταν απλα ειπα μηπως κανει κανα δωρο η δεη 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, antonios1988_ said:

εβγαλε λογαριασμους οκτωβριου η δεη, με αλλαγη απο gas benefit σε control δεν εδωσε 50ρι κατα 99%. μαλλον τα παιξε η μηχανογραφηση τους και εδωσαν 50ρι σε καποιους. 

Είχες δέσμευση στο benefit;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
28 minutes ago, ekrepali said:

Μάλλον όποιος έβαλε υπογραφή σε χαρτί, θα πάρει 50άρικο... όποιος έκανε προφορικά την αλλαγή δε θα πάρει.

Φίλη μου που ηταν σε αορίστου χρόνου συμβόλαιο (Benefit) το πήρε, είδα τον λογαριασμό της χθες, εγώ που ήμουν σε 24μηνο Benefit όχι.

Κι οι 2 μας στο κατάστημα Αμαρουσίου, μερικές μέρες πριν την προγραμματισμένη καταμέτρηση του καθενός, σ' εκείνη 20/10 και σε μένα 25/10.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...