Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, sveltos είπε

θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτή τη στιγμή το σταθερό της ΔΕΗ είναι πιο ακριβό από αυτό του Φυσικού αερίου αττικής. Πως μπορώ να το βρω? Μπορείτε να με βοηθήσετε?

 

Καλημερα.

Για συγκριση τιμών αερίου δες την καρφιτσωμένη  απαντηση του φιλου korakios στην κορυφή της σελίδας. κατεβαζεις το excel και συγκρίνεις. Διαβασε και καμιά δεκαρια σελίδες πισω και θα καταλάβεις τι παιζει.  για το σταθερο της ΔΕΗ ειναι στην κριση σου να εκτιμήσεις που θα κινηθουν οι τιμές του αεριου τον Χειμώνα. Υποψην οτι για καθε μήνα η τιμή που χρεωνουν οι παροχοι  αλλαζει, με βαση τον μεσω ορο του TTF(χονδρική τιμή αερίου)  του προηγουμενου μήνα. Παρακολουθεις τις τιμες  του TTF ημερησιες και μηνιαιες που ειναι εκτιμήσεις και οχι πραγματικές τιμές που θα ισχυσουν και αποφασιζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 02/11/2023 at 20:47, korakios said:

ένα πλάνο είχα και μου το γκρεμίσατε , δεν κάνω τίποτα 😛

Τράβα σε μερικές μέρες να υπογράψεις συμβόλαιο στον Κωτσόβολο... μαζί με 50 ευρώ δώρο, ζήτα και καμιά ηλεκτρική κουβέρτα. 😆

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ,παιδια κατεβασα το Εξελ αλλα δεν καταλαβα και πολλα  πράγματα, εχω ηλιακο θερμοσιφονα ,και εχω βαλει μποιλερ με το αεριο να χω και ζεστο νερο

Λοιπον οταν εβαλα πρωτη φωρα  Φυσικο Αεριο 2019 -2020 , λογο που στην εταιρεία που εκανε την εγκατάσταση  ειχε συμβαση με την Elpedison  για 2 χρονια ηταν σταθερο  και η τιμες χωμα και ζεσταθηκε το κοκαλακι μας ,περυσι κοντα στα χριστουγγενα ηθελαν να συνεχίσουμε στην elpedison  και εδιναν μπόνους 300 ευρω να καθησω αλλα 2 χρονια Elpedisno 

και επελεξα το προγραμα  GasHome Flex με 5 ευρω Παγιο ,τωρα για κιλοβατώρες δεν ξερω ,αλλα ο λογαριασμούς ηταν ασανσέρ, ακόμα και τέλος Απρίλιου που εκλεισα το αεριο ερχοταν ο λογαριασμος 70 αρια 

σημερα με πηρανε ξανα απο Elpedison  να αλλαξω προγραμμα χωρις ριτρα αποδεσμεύεις και να πηγαινω στο πρόγραμμα smart  με 3 ευρω παγιο και 50 ευρω για 2 χρονια  ,καπου 2 ευρω και 40 λεπτα ο μηνας

α επειδει μ αρεσει η ζεστη ναι το ομολογώ εκανα κατάχρηση  και ειχα καρφωμένο τον θερμοστάτη στους 24  μερα νυχτα

τωρα θελω να ρωτησω αξηζει να καθησω στο GasHome Flex η να πηγαινω στο smart .? ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι στην myEFA και σε περίπου 2μηνες λήγει η 12μηνη που είχα.

Με συμφέρει να ξαναγυρισώ στη ΔΕΗ απ' ότι είδα από το excel ή κάνω λάθος?

Η ΔΕΗ έφτιαξε επιτέλους τις εκδόσεις λογαριασμών, που είχαμε να πάρουμε λογαριασμό 7-8μηνες και ήρθαν μετά μαζεμένοι ή ακολουθεί ακόμα την ίδια πολιτική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, serafeim71 said:

τωρα θελω να ρωτησω αξηζει να καθησω στο GasHome Flex η να πηγαινω στο smart .? ευχαριστω !

Ρίξε μια ματιά στο post του κοράκιου και κατέβασε το excel.

Με elpedison στο αέριο δεν ασχολούμαι α) επειδή είναι άγνωστη η τιμή προμήθειας και δε βασίζεται στο TTF και β) επειδή παλιά είχα δει κάτι περίεργους όρους στο double ότι αν σπάσεις το συμβόλαιο πρέπει να επιστρέψεις όλες τις εκπτώσεις αναδρομικά από την αρχή της σύμβασης. Ίσως αν βγάλουν κάνα 500ρικο δώρο τα χριστούγεννα να ξαναδιαβάσω τους όρους, προς το παρών δε ξέρω/δεν ασχολούμαι.

30 minutes ago, liofagos said:

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι στην myEFA και σε περίπου 2μηνες λήγει η 12μηνη που είχα.

Με συμφέρει να ξαναγυρισώ στη ΔΕΗ απ' ότι είδα από το excel ή κάνω λάθος?

Η ΔΕΗ έφτιαξε επιτέλους τις εκδόσεις λογαριασμών, που είχαμε να πάρουμε λογαριασμό 7-8μηνες και ήρθαν μετά μαζεμένοι ή ακολουθεί ακόμα την ίδια πολιτική;

Όλοι λένε πως έστρωσε η κατάσταση... θα δείξει. Με 0.05 έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ό,τι κι αν γίνει στη Μ. Ανατολή, όσο κρύος κι αν είναι ο χειμώνας. Για μένα εξακολουθεί να είναι ακριβό για θέρμανση, θα κάψω μόνο στις παγωνιές.

ΕΦΑ αν σκοπεύεις να φύγεις φρόντισε να ολοκληρωθεί η αλλαγή παρόχου πριν το 12 μηνο, αλλιώς θα ανανεωθεί η σύμβαση αυτόματα και θα χρεωθείς νέο 100άρικο (αν έχεις το mygas home)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, serafeim71 είπε

Καλησπερα ,παιδια κατεβασα το Εξελ αλλα δεν καταλαβα και πολλα  πράγματα,

αν γράψεις πολύ συγκεκριμένα τι δεν κατάλαβες και θες βοήθεια πες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ekrepali είπε

Όλοι λένε πως έστρωσε η κατάσταση... θα δείξει. Με 0.05 έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ό,τι κι αν γίνει στη Μ. Ανατολή, όσο κρύος κι αν είναι ο χειμώνας. Για μένα εξακολουθεί να είναι ακριβό για θέρμανση, θα κάψω μόνο στις παγωνιές.

ΕΦΑ αν σκοπεύεις να φύγεις φρόντισε να ολοκληρωθεί η αλλαγή παρόχου πριν το 12 μηνο, αλλιώς θα ανανεωθεί η σύμβαση αυτόματα και θα χρεωθείς νέο 100άρικο (αν έχεις το mygas home)

Ναι, mygas HOME έχω. μπορώ να φύγω ανά πάσα στιγμή; λήγει Φεβρουάριο, αλλά το σκέφτομαι να φύγω νωρίτερα, για να κλειδώσω τιμή λόγω χειμώνα. Δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει Μ. Ανατολή με όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε καινούρια παροχή που δεν έχει τοποθετηθεί μετρητής, δεν έχουν έρθει ακόμη οι μηχανικοί της ΕΔΑ να ελέγξουν την εγκατάσταση, αλλά λογικά μέσα στις επόμενες ημέρες θα έρθουν, έχει υπογραφεί συμβόλαιο με την Φυσικό Αέριο το my gas home με 100 ευρώ ετήσια συνδρομή. Γίνεται σε αυτήν τη φάση να πάμε στο gas control της ΔΕΗ; Εννοείται χωρίς να πληρωθεί το 100αρι στο Φυσικό Αεριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, liofagos said:

Ναι, mygas HOME έχω. μπορώ να φύγω ανά πάσα στιγμή; λήγει Φεβρουάριο, αλλά το σκέφτομαι να φύγω νωρίτερα, για να κλειδώσω τιμή λόγω χειμώνα. Δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει Μ. Ανατολή με όλα αυτά.

Δες τους όρους που έχεις υπογράψει... αλλ΄αδε νομίζω να έχει αλλάξει τίποτα. Στη σελίδα λέει μηδενική ρήτρα πρόωρης λύσης. https://efaenergy.gr/my-gas-home/

Αφού όμως γνωρίζεις

35 minutes ago, vali said:

Καλησπέρα σε καινούρια παροχή που δεν έχει τοποθετηθεί μετρητής, δεν έχουν έρθει ακόμη οι μηχανικοί της ΕΔΑ να ελέγξουν την εγκατάσταση, αλλά λογικά μέσα στις επόμενες ημέρες θα έρθουν, έχει υπογραφεί συμβόλαιο με την Φυσικό Αέριο το my gas home με 100 ευρώ ετήσια συνδρομή. Γίνεται σε αυτήν τη φάση να πάμε στο gas control της ΔΕΗ; Εννοείται χωρίς να πληρωθεί το 100αρι στο Φυσικό Αεριο

Θεωρητικά...

Αν ακυρώσεις το αίτημα εκπροσώπησης με το ΦΑ, θα ακυρωθεί αυτόματα και το αίτημα ενεργοποίησης της παροχής... διότι δε γίνεται να υπάρχει ενεργοποιημένη παροχή χωρίς εκπροσώπηση. Μετά αν υπογράψεις ΔΕΗ, θα αποσταλλεί νέο αίτημα ενεργοποίησης της παροχής.

Πριν κάνεις οτιδήποτε, πάρε τηλέφωνο την ΕΔΑ και ζήτα συμβουλές... μη γίνει κάνα μπλέξιμο. Επίσης βεβαιώσου μη τυχόν υπάρχουν επιπλέον χρεώσεις αν ακυρωθεί το αρχικό αίτημα ενεργοποίησης... κάτι ανάλογο με τις "άσκοπες μετακινήσεις τεχνικών" σε τηλεφωνία / ρεύμα.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vali είπε

έχει υπογραφεί συμβόλαιο με την Φυσικό Αέριο το my gas home με 100 ευρώ ετήσια συνδρομή. Γίνεται σε αυτήν τη φάση να πάμε στο gas control της ΔΕΗ; Εννοείται χωρίς να πληρωθεί το 100αρι στο Φυσικό Αεριο

δεν έχει η Φυσικό Αέριο τέτοιο πρόγραμμα , μάλο μπερδεύεσαι με την efaenergy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vali είπε

Σωστά, εφόσον δεν έχει γίνει ακόμη η σύνδεση μπορούμε να υπαναχωρίσουμε και να πάμε στη ΔΕΗ;

μπλεξιμο και χλωμό να πάρεις απάντηση

επικοινώνησε με ΕΔΑ και μετά πάρε γραπτώς οποιαδήποτε απάντηση αρχικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/11/2023 at 10:22, sveltos said:

Καλημέρα παιδιά. 

Μια μικρή βοήθεια γιατί έχω χαθεί με τις τιμές του φυσικού αερίου.

Είμαι ενοικιαστής και μόλις μου έβαλε ο ιδιοκτήτης ατομικό φυσικό αέριο με σύνδεση στο Φυσικό Αέριο Αττικής στο Οικιακό Πλήρες (Το συνεργείο που έκανε την εγκατάσταση συνεργάζεται με αυτή την εταιρία). Τα παιδιά εξυπηρετικά μου είπαν ότι έχει καλή τιμή το Φυσικό Αέριο Αττικής ενώ τους ανέφερα και την προσφορά του σταθερού της ΔΕΗ.

Μου είπαν ότι μπορώ να πάω σε όποιον πάροχο θέλω ούτως ή άλλως και θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτή τη στιγμή το σταθερό της ΔΕΗ είναι πιο ακριβό από αυτό του Φυσικού αερίου αττικής. Πως μπορώ να το βρω? Μπορείτε να με βοηθήσετε?

Γενικά υπάρχει και σύνδεση με Ηλιακό για ζεστό νερό οπότε από Απρίλη και μετά δεν θα το δουλεύω ιδιαίτερα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Κατ'αρχάς βεβαιώσου αν έχεις το Πλήρες ή το Πλήρες Εxtra... γιατί το Extra έχει πέναλτυ αποχώρησης.

Εν συνεχεία κοίτα το excel του κοράκιου... για τον Οκτώβριο ανακοίνωσαν τιμή 0.046... το χειμώνα λογικά θα είναι παραπάνω.

Συμφέρει το σταθερό 0.05 για ασφάλεια.

Επίσης εφόσον δεν έχεις λογαριασμό ΦΑ για να κάνεις την αλλαγή στη ΔΕΗ, ζήτα αντίγραφο της σύνδεσης με την ΕΔΑ. Τα άλλα δικαιολογητικά που θέλουν είναι ταυτότητα, μισθωτήριο, αποδεικτικό αφμ (πχ εκκαθαριστικό), και φωτογραφία του μετρητή. Ολόκληρου του μετρητή και να φαίνονται και οι σωληνώσεις δεξιά κι αριστερά... είναι πολύ κολλημένοι στη ΔΕΗ με τις σωληνώσεις! Aν έχεις καινούργιο κουτί με τζαμάκι, ζήτα το κλειδί απ'τον ιδιοκτήτη για να ξεκλειδώσεις. Αν δεν έχει κλειδί, κάντε αίτημα στην ΕΔΑ να σας φέρει ή ζητήστε από κάνα γείτονα.

Παράδειγμα σωστής φώτο:

Spoiler

IMG_20231030_141952.jpg.b1a3c0351f5b44157c3d330d10524e1b.jpg

Η σύμβαση με τον πάροχο να είναι στο όνομα σου, όχι στο όνομα του ιδιοκτήτη... ώστε να πάρεις επίδομα θέρμανσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Φυσικο αεριο οικιακο πληρες ποια η τιμη που εδωσε για Νοεμβριο, ξερουμε; απ τον πινακα δε βγαζω ακρη..παντως ειναι το μοναδικο με μηδενικο παγιο..αλλα αγνωστη η προμηθεια, δεν παει βασει ttf..τσπ περιμενω και τον πρωτο λογαριασμο και θα ανεβασω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...