Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, fredd0 είπε

το control εχει σταθερη τιμη για 1 χρονο (οποτε αν πιστευεις οτι το ΦΑ θα ειναι πιο ακριβο απο τα τωρινα επιπεδα επιλεγεις αυτο)

το benefit εχει κυμενομενη τιμη, συναρτομενη με τον δεικτη TTF (οποτε αν πιστευεις οτι το ΦΑ θα ειναι πιο φθηνο απο τα τωρινα επιπεδα επιλεγεις αυτο)

Πιστεύω για πρώτη φορά αξίζει το σταθερό για να δούμε καταναλώσεις κτλ χωρίς εκπλήξεις και ανεβοκατεβάσματα. Σε ευχαριστώ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλαγή απο benefit αορίστου σε control στις 27/9 μέσω τηλεφώνου.
Εκδόθηκε πρώτος λογαριασμός με το 50αρικο δώρο
Μηδενική κατανάλωση από Ιουνιο

image.png.db39c5a84983030eb9257175f6532c1e.png

Επεξ/σία από mouxaxa
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ωπ ωπ, βγήκε λογαριασμός ΔΕΗ! 

27/6 έως 25/10, ευτυχώς πήγα κι άλλαξα στις 24/10 στο GasControl και πλέον μετράει κανονικά με αυτό χωρίς "καμπύλη" μέχρι την επόμενη καταμέτρηση (22/12).

Χρεώνουν ακόμα αναδρομικά διανομής από το Νοέμβριο και Δεκέμβριο του 2021.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, Thresh said:

 

Χρεώνουν ακόμα αναδρομικά διανομής από το Νοέμβριο και Δεκέμβριο του 2021.

Εμένα χρέωσαν 1η δόση τον Μάρτιο 2022, 2η & 3η δόση τον Μάιο 2022... αλλά κάτι μικροποσά σύνολο το πολύ 10 ευρώ. Ενώ αυτά που είχα γλυτώσει τον Φεβρουάριο του 2022 (κατανάλωση Νοεμβρίου & Δεκεμβρίου 2021) ήταν περίπου 70 ευρώ. Θα'χει πλάκα να αρχίσουν να βαράνε κι εμένα αναδρομικά... πήγα για δώρο 50, θα πληρώσω κι από πάνω. 😄

Πόσες δόσεις λέει εσένα;

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
26 minutes ago, ekrepali said:

Πόσες δόσεις λέει εσένα;

2 χρεώσεις έχει, για 11ο και 12ο 2021, ενέργεια διανομής και δυναμικότητα διανομής, 17.80 + 0.81 ευρώ αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Thresh said:

2 χρεώσεις έχει, για 11ο και 12ο 2021, ενέργεια διανομής και δυναμικότητα διανομής, 17.80 + 0.81 ευρώ αντίστοιχα.

Ν4872/2021, Άρθρο 33, παρ 4 (και παρ5 για όσους είχαν αποχωρήσει)
 

Quote

 

4. Ανεξάρτητα από τη σύναψη ή μη του διακανονισμού εξόφλησης της παρ. 1, ο προμηθευτής θέτοντας σχετική ειδική σημείωση, περιλαμβάνει προς είσπραξη στους λογαριασμούς φυσικού αερίου των οικιακών πελατών, μόνον τα ποσά που αναλογούν στην περ. β) της παρ. 1, τα οποία εξοφλούνται με διακανονισμό, αζημίως και ατόκως για τον οικιακό πελάτη σε τέσσερις (4) ισόποσες μηνιαίες δόσεις, η πρώτη εκ των οποίων, για την περίοδο κατανάλωσης από 1.11.2021 έως 30.11.2021, εξοφλείται με τον λογαριασμό κατανάλωσης που εκδίδεται τον Απρίλιο 2022 και η πρώτη εκ των οποίων, για την περίοδο κατανάλωσης από 1.12.2021 έως 31.12.2021, εξοφλείται με τον λογαριασμό κατανάλωσης που εκδίδεται τον μήνα Μάιο 2022. Η παρούσα εφαρμόζεται ανεξάρτητα οιουδήποτε άλλου διακανονισμού είσπραξης που δύναται να συνάψει ο προμηθευτής με τον οικιακό πελάτη.

5. Στις περιπτώσεις αλλαγής ή παύσης εκπροσώπησης μετρητή κατανάλωσης ή αλλαγής στοιχείων τελικών οικιακών πελατών, ο προμηθευτής διακόπτει τον διακανονισμό του πρώτου εδαφίου της παρ. 4, εκκαθαρίζει τις σχετικές χρεώσεις και περιλαμβάνει προς είσπραξη το ποσό οφειλής στους αντίστοιχους λογαριασμούς κατανάλωσης.

 

Εμένα αν αρχίσουν να με χρεώνουν αναδρομικά, θα τους επισημάνω τη 5η παράγραφο... Απ'τη στιγμή που είχα φύγει, ό,τι χρωστούσα (αν χρωστούσα) θα έπρεπε να έχει εκκαθαριστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ν4872/2021, Άρθρο 33, παρ 4 (και παρ5 για όσους είχαν αποχωρήσει)
 

Εμένα αν αρχίσουν να με χρεώνουν αναδρομικά, θα τους επισημάνω τη 5η παράγραφο... Απ'τη στιγμή που είχα φύγει, ό,τι χρωστούσα (αν χρωστούσα) θα έπρεπε να έχει εκκαθαριστεί.

δε νομίζω  μιας και ανήκει στην κατηγορία για διόρθωση

Αναφορά σε κείμενο

 

Άρθρο 38

Διόρθωση Λογαριασμού Κατανάλωσης

1. Ο Προμηθευτής υποχρεούται να προβαίνει άμεσα στη διόρθωση Λογαριασμών Κατανάλωσης παρελθούσης χρονικής περιόδου, στην περίπτωση που διαπιστώνεται ότι επιβλήθηκαν, για οποιοδήποτε λόγο, λανθασμένες χρεώσεις σε Πελάτη του. Εφόσον πρόκειται για λογαριασμούς που έχουν εξοφληθεί, ο Προμηθευτής οφείλει να προβαίνει σε διορθωτική χρέωση ή πίστωση, εκδίδοντας διορθωτικό λογαριασμό ή συμψηφίζοντας το σχετικό ποσό στον επόμενο τακτικό λογαριασμό.

2. Σε περίπτωση υπαιτιότητας του Προμηθευτή, όπως, ενδεικτικά, λόγω λαθών στην τιμολόγηση ή την έκδοση λογαριασμών, ο Προμηθευτής υποχρεούται να προβαίνει σε διόρθωση λογαριασμών παρελθούσης περιόδου, καθ’ όλη τη διάρκεια ισχύος της Σύμβασης Προμήθειας και για χρονική περίοδο δύο (2) ετών μετά τη λύση της. Τα ποσά των διορθωτικών χρεώσεων και πιστώσεων καταβάλλονται ατόκως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, korakios said:

δε νομίζω  μιας και ανήκει στην κατηγορία για διόρθωση

Θα φανεί στη πράξη. Αν δεν έβγαλαν έκτακτους λογαριασμούς σε τερματισμένες εκπροσωπήσεις, δε νομίζω να έχουν τη τεχνογνωσία να αναζητήσουν αναδρομικές χρεώσεις σε παλιά εκπροσώπηση και να τις χρεώσουν στο ΑΦΜ σε νέα εκπροσώπηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Θα φανεί στη πράξη. Αν δεν έβγαλαν έκτακτους λογαριασμούς σε τερματισμένες εκπροσωπήσεις, δε νομίζω να έχουν τη τεχνογνωσία να αναζητήσουν αναδρομικές χρεώσεις σε παλιά εκπροσώπηση και να τις χρεώσουν στο ΑΦΜ σε νέα εκπροσώπηση.

ικανοί είναι να βγάλουν αναδρομικά σε άτομα που έχουν φύγει , χωρίς ειδοποίηση και μετά να φαίνεται χρέος και να δώσουν εντολή διακοπής στην ΕΔΑ 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, korakios said:

ικανοί είναι να βγάλουν αναδρομικά σε άτομα που έχουν φύγει , χωρίς ειδοποίηση και μετά να φαίνεται χρέος και να δώσουν εντολή διακοπής στην ΕΔΑ 😂

Μιας που έγραψες διακοπή... κάτι ξέχασα να απαντήσω χτες....

  

On 01/11/2023 at 16:11, korakios said:

30/11 θα κάνω αίτηση και αν πέφτουν οι τιμές θα κάνω υπαναχώρηση τη 14η μέρα 😛

περιμένω να βγάλει ο Ηρών τιμές να πάρω 50€ 😁

Με υπαναχώρηση τη πάτησε ο @HERTHAN και του έκοψαν το αέριο... κανόνισε να πάθεις τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μιας που έγραψες διακοπή... κάτι ξέχασα να απαντήσω χτες....

  

Με υπαναχώρηση τη πάτησε ο @HERTHAN και του έκοψαν το αέριο... κανόνισε να πάθεις τα ίδια.

όχι , θα ξανακάνω και αίτημα καπάκια στον Ηρων

το σκέφτομαι να κάνω απο σήμερα , έτσι και αλλιώς όσο και να το πάει και κατανάλωση δεν υπάρχει ακόμα και θα καλύπτουν τα 50€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, korakios said:

όχι , θα ξανακάνω και αίτημα καπάκια στον Ηρων

Πρόσεχε μη τυχόν το παράθυρο υπαναχώρησης λήγει όταν πάρεις εκπροσώπηση, και μετά πλήρώσεις 100 ευρώ πέναλτυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Πρόσεχε μη τυχόν το παράθυρο υπαναχώρησης λήγει όταν πάρεις εκπροσώπηση, και μετά πλήρώσεις 100 ευρώ πέναλτυ.

ένα πλάνο είχα και μου το γκρεμίσατε , δεν κάνω τίποτα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. 

Μια μικρή βοήθεια γιατί έχω χαθεί με τις τιμές του φυσικού αερίου.

Είμαι ενοικιαστής και μόλις μου έβαλε ο ιδιοκτήτης ατομικό φυσικό αέριο με σύνδεση στο Φυσικό Αέριο Αττικής στο Οικιακό Πλήρες (Το συνεργείο που έκανε την εγκατάσταση συνεργάζεται με αυτή την εταιρία). Τα παιδιά εξυπηρετικά μου είπαν ότι έχει καλή τιμή το Φυσικό Αέριο Αττικής ενώ τους ανέφερα και την προσφορά του σταθερού της ΔΕΗ.

Μου είπαν ότι μπορώ να πάω σε όποιον πάροχο θέλω ούτως ή άλλως και θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτή τη στιγμή το σταθερό της ΔΕΗ είναι πιο ακριβό από αυτό του Φυσικού αερίου αττικής. Πως μπορώ να το βρω? Μπορείτε να με βοηθήσετε?

Γενικά υπάρχει και σύνδεση με Ηλιακό για ζεστό νερό οπότε από Απρίλη και μετά δεν θα το δουλεύω ιδιαίτερα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...