Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, teot είπε

Η ΔΕΗ  ανακοίνωσε  ΤΤF Νοεμβρίου  0,046718

 

Σύμφωνα με την  παρακάτω σελίδα  είναι  0,046443

https://www.eex.com/en/market-data/natural-gas/indices#{"snippetpicker"%3A"937"}

Ενώ σύμφωνα με την  παρακάτω σελίδα  είναι  0,046788

https://www.investing.com/commodities/dutch-ttf-gas-c1-futures-historical-data

 

Κανένα απο τα δύο δεν συμφωνεί με την ΔΕΗ... βλέπω/υπολογίζω κάτι λάθος?

στο https://www.eex.com/en/market-data/natural-gas/indices#{"snippetpicker"%3A"1057"}

που είναι μηνός ταυτίζεται με της ΔΕΗ

στο https://www.investing.com/commodities/dutch-ttf-gas-c1-futures-historical-data

και να επιλέξω ημερομηνίες μεταξύ του μήνα 1-31 μηνός άλλο αποτέλεσμα βγάζει , πάντα με μπέρδευε (όπως και οτι αλλά βγάζει η ΔΕΗ , άλλα η Ελίν κτλ) . Μικρές διαφορές βέβαια αλλά υπαρκτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ekrepali είπε

Οι θερμιδομετρητές που έχετε σε κάθε διαμέρισμα είναι για να μπορείτε μεταξύ σας να μετράτε τη κατανάλωση και να μοιράσετε το κόστος στα κοινόχρηστα. Αυτό δεν αφορά την ΕΔΑ.

Ο μετρητής της ΕΔΑ είναι ένας, κοινόχρηστος... και δεν νομίζω να γίνεται να γυρίσει σε οικιακό λόγω αυξημένης δυναμικότητας.

Αλλά ακόμα κι αν γινόταν... αυτός που θα έπαιρνε τη παροχή στο αφμ του, θα εμπιστευόταν τους υπόλοιπους να μη ρίξουν κανόνι

για το 2ο, ναι σου λέω είναι οικογενειακή φουλ "πολυκατοικία" οπότε δεν παίζουν τέτοια θέματα. Γι αυτό δεν έχει ασχοληθεί και κανείς να βάλουμε αυτόνομη με καυστηράκι ανά διαμέρισμα. Θα ρωτήσω στην ΕΔΑ μήπως μπορεί να γυρίσει σε οικιακό αλλά φοβάμαι ότι όπως είπες λόγω αυξημένης δυναμικότητας θα πέσει άκυρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, giannnis122 είπε

Τελικά με πήρε από μόνη της η ΔΕΗ και με ρώτησε σε ποιο πρόγραμμα θέλουμε να πάμε και τελικά το ανανεώσαμε  στο σταθερό  gas control μιας και το ttf πήγε 0,52 από ότι μας είπε η υπάλληλος. Τώρα αν συνεχίσει αυτή η τιμή του σταθερού δεν ήξερε να μας πει με σιγουριά 

10/11 θα έληγε το προηγούμενο πρόγραμμα gas control 

Και έκπτωση 50€ στον πρώτο λογαριασμό 

Σήμερα έλαβα την νέα σύμβαση και τους όρους, μπαμ μπαμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, πρώτη φορά σύνδεση αέριου, δεν με νοιάζει κατά πολύ η τιμή αέριου μιας και κύριος λόγος χρήσης θα είναι για θερμοσίφωνα / ζεστό νερό . Ποια εταιρία έχει το χαμηλότερο πάγιο και την χαμηλότερη (η έως καθόλου) δέσμευση και εγγύηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Johnmaci said:

Καλησπέρα παιδιά, πρώτη φορά σύνδεση αέριου, δεν με νοιάζει κατά πολύ η τιμή αέριου μιας και κύριος λόγος χρήσης θα είναι για θερμοσίφωνα / ζεστό νερό . Ποια εταιρία έχει το χαμηλότερο πάγιο και την χαμηλότερη (η έως καθόλου) δέσμευση και εγγύηση?

Αν κάνεις ΗΡΩΝ μέσω econtract, θα πάρεις 50 ευρώ δώρο. https://my.heron.gr/ Ρίσκο αν ανέβει πολύ η τιμή το χειμώνα αλλά είναι αορίστου, φεύγεις όποτε θες. Εναλλακτικά ΔΕΗ gas control με σταθερή τιμή 0.05Ε/ΚWh (μετά τον Απρίλιο λογικά το κυμαινόμενο θα είναι φτηνότερο), 50 ευρώ δώρο... αλλά έχει δέσμευση... μόλις κλείσεις 9μηνο μπορείς να φύγεις δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Πρωτη φορα που το πανε ανα μηνα.

Συνηθως το εκαναν μεχρι 31/12 τις αλλες φορες.

30/11 θα κάνω αίτηση και αν πέφτουν οι τιμές θα κάνω υπαναχώρηση τη 14η μέρα 😛

περιμένω να βγάλει ο Ηρών τιμές να πάρω 50€ 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω η ΔΕΗ έχει μηδενική εγγύηση/προκαταβολή για καινούργιους πελάτες, ενώ η ΗΡΩΝ μηδενική για πάγια εντολή. Και οι δύο με συμφέρουν σε αυτό το κομμάτι. Ωστόσο η ΗΡΩΝ έχει τα πάγια των καλοκαιρινών μηνών δώρο , που ούτως η άλλως όμως θα είναι σχετικά χαμηλά. 

Δελεάζομαι από την έλλειψη δέσμευσης της ΗΡΩΝ αλλά και από την gasControl της ΔΕΗ. Ρεύμα έχω ΔΕΗ, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο βέβαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

30/11 θα κάνω αίτηση και αν πέφτουν οι τιμές θα κάνω υπαναχώρηση τη 14η μέρα 😛

περιμένω να βγάλει ο Ηρών τιμές να πάρω 50€ 😁

στο chat που τους είχα ρωτήσει μου είπανε τιμή για Νοέμβριο 0,032, βέβαια δεν τους εχω εμπιστοσύνη, έτσι ρώτησα να δω τι θα πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, skantsos είπε

στο chat που τους είχα ρωτήσει μου είπανε τιμή για Νοέμβριο 0,032, βέβαια δεν τους εχω εμπιστοσύνη, έτσι ρώτησα να δω τι θα πουν.

με το σμε κοντα στο 50 δυσκολο

μηπως σου παν τιμη οκτωβριου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, skantsos είπε

στο chat που τους είχα ρωτήσει μου είπανε τιμή για Νοέμβριο 0,032, βέβαια δεν τους εχω εμπιστοσύνη, έτσι ρώτησα να δω τι θα πουν.

εμένα δε μου λέγανε στο messenger , αν είναι θα πάω chat να κρατήσω screenshot και να αλλάξω σήμερα 😁

ΥΓ. που είναι το chat ? δεν το βρίσκω

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

με το σμε κοντα στο 50 δυσκολο

θα ορκίστηκε στην προσκοπική του τιμή 😂

2 λεπτά πριν, fredd0 είπε

μηπως σου παν τιμη οκτωβριου

ή και Σεπτεμβρίου μάλλον 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

εμένα δε μου λέγανε στο messenger , αν είναι θα πάω chat να κρατήσω screenshot και να αλλάξω σήμερα 😁

ΥΓ. που είναι το chat ? δεν το βρίσκω

θα ορκίστηκε στην προσκοπική του τιμή 😂

ή και Σεπτεμβρίου μάλλον 😁

Κάτω δεξιά, στο myheron, πρέπει να εγγραφείς στο myheron

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά στην ΔΕΗ ποιο από τα 2 πακέτα (my home gas control , my home gas benefit )επιλέγουμε; Μόλις βάλαμε αέριο και είμαστε στο ψάξιμο 

Υπάρχει ηλιακός στο σπίτι ( δεν ξέρω αν βοηθάει στην επιλογή) 

Επεξ/σία από CaMp3on
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, CaMp3on είπε

Παιδιά στην ΔΕΗ ποιο από τα 2 πακέτα (my home gas control , my home gas benefit )επιλέγουμε; Μόλις βάλαμε αέριο και είμαστε στο ψάξιμο 

Υπάρχει ηλιακός στο σπίτι ( δεν ξέρω αν βοηθάει στην επιλογή) 

το control εχει σταθερη τιμη για 1 χρονο (οποτε αν πιστευεις οτι το ΦΑ θα ειναι πιο ακριβο απο τα τωρινα επιπεδα επιλεγεις αυτο)

το benefit εχει κυμενομενη τιμη, συναρτομενη με τον δεικτη TTF (οποτε αν πιστευεις οτι το ΦΑ θα ειναι πιο φθηνο απο τα τωρινα επιπεδα επιλεγεις αυτο)

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...